Haber Arşivi

Akülü arabalar teslim edildi

Akülü arabalar teslim edildi

Çaycuma Belediyesi, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilciliği ve Çaycuma Kent Konseyi tarafından 5 engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye verildi.

Çaycuma Belediyesi, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak Temsilciliği ve Çaycuma Kent Konseyi tarafından yapılan organizasyonla, 5 engelliye, akülü sandalye verildi. Çaycuma Belediyesi önünde düzenlenen teslim törenine, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ve engelli aileleri katıldı. Törende konuşan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Çaycuma Belediye Başkanlığı ve Çaycuma Kent Konseyi ile birlikte düzenlenen organizasyon kapsamında engellilerin ihtiyaçlarını karşıladıkları için mutlu olduklarını söyledi. Engellilere yönelik yapılan çalışmalar nedeniyle Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya teşekkür eden Ünal, şöyle dedi: “Çaycuma’da engellilere yönelik çok güzel çalışmalar var. Biz bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Yapılan bu çalışmalar engellilerin yaşamını çok kolaylaştırıyor. Kent Konseyi ile birlikte bu alandaki çalışmalarımız, devam edecek.”

ENGELLİLERİ HAYATIN İÇİNDE GÖRÜNCE MUTLU OLUYORUM

Daha sonra konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı organizasyonu düzenleyenlere teşekkür etti. Kantarcı, “Dezavantajlı grupları öncelikli olarak düşünen bir belediyeyiz. Çaycuma’yı engelsiz hale getirmek için uğraşıyoruz. Dezavantajlı kardeşlerimizin burada kendi başlarına daha rahat hareket edebilmeleri için Kent Konseyi ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Bey ile güzel çalışmalar yapıyoruz. Organizasyonda emeği geçen arkadaşlarıma, başta Kent Konseyi Başkanı Berna Hanım’a, Cem Bey’e ve diğer arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Bu araçlar sağlıklı ya da engelsiz olan insanların bile gıptayla baktıkları, engellilere özgürlük sağlayan araçlar. Bireyin kendi başına istediği gibi bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok modern araçlar. Bunları değerli kardeşlerime vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Güle güle kullansınlar, iyi günlerde de kullansınlar. Çaycuma’nın yaya bölgelerinde, kaldırımlarda onları görmek bize mutluluk verecek, heyecan verecek, bu arabalarla sizleri buralarda görmek istiyoruz.”

ENGELLİLER YENİ ARABALARIYLA TUR ATTI

Konuşmaların ardından akülü tekerlekli sandalyeler ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. Araçları teslim alan vatandaşlar akülü tekerlekli sandalyeleriyle Cumhuriyet Meydanı’nda, kısa süreli bir tur attılar. Büyük mutluluk yaşayan engelliler, duyarlılık gösterip kendilerine bu imkânı sağlayan tüm yetkililere teşekkür etti. 

 

 

 

Kentlerin de insanlar gibi belleği var

Kentlerin de insanlar gibi belleği var

Yazar Ali Kaya Çaycuma’da yaptığı imza gününde, “Her insan doğal olarak yaşadığı sürecin, tanığıdır. Belleği de bu tanıklıklardan oluşur. Bana göre kentlerin de insanlar gibi belleği var” dedi.

Yazar Ali Kaya, Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak geldiği Çaycuma’da, okurlarına, kitaplarını imzaladı. Atatürkçü Düşünce Derneği toplantı salonunda yapılan etkinliğe Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, CHP İlçe Başkanı Tuncay Akyol, Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura, Çaycuma eski Belediye Başkanı Osman Metin Yurtbay, GMİS eski Genel Başkanı Ramis Muslu, Zonguldak Belediye Meclis Üyesi Gökhan Demir ve ilgili bir izleyici topluluğu katıldı. Etkinlikte konuşan Yazar Ali Kaya kendini kısaca tanıttıktan sonra, “Her insan doğal olarak yaşadığı sürecin, yani zamanın tanığıdır. Belleği de bu tanıklıklardan oluşur. Bana göre kentlerin de insanlar gibi belleği vardır. Bu bellek de kentin yaşayanlarının belgeleri ile oluşur. Bu belgeler yazı, fotoğraf, film, dijital kayıt, müzik biçimde olabileceği gibi, ağıt, türkü, söylence gibi de olabilir. Yazı, edebiyat alanında adlarını sayamayacağım kadar çok sayıda kalem, kentin belleğini oluşturmak için tuğla üstüne tuğla diziyorlar” dedi.

KANA BULANMIŞ MANDALİNALARIN ÖYKÜSÜ

Yayımlamış olduğu kitaplar üzerine de bilgi veren Kaya, “En son çıkan ve 4. kitabım olan  ‘Üç Kanlı Mandalina’ 12 öyküden oluşuyor. Kitaba adın veren öykünün ben de büyük izleri var. 1962 yılının Kurban Bayramı arifesinde gruplu işçileri köylerine götüren EKİ otobüsü, Zonguldak’taki Kadırga yokuşunda, şimdi Ticaret Sanayi Odasının bulunduğu, o zamanki adıyla Teneke Mahallesine uçtu. 6 maden işçisi yaşamını kaybetti. Ben o zaman 11 yaşındaydım. Kaza yerine gittiğimde ölü ve yaralıları çıkarmışlardı. Araçta işçilerin kalan eşyaları hâlâ duruyordu. O zamanlar naylon poşet, karton koli gibi paketleme malzemesi olmadığından, madenciler, eşyalarını, ocakta boyunlarına da sardıkları mendilleri bohça yaparak taşırlardı. İşte o mendiller kana bulanmış, dağılmış, içlerinde sevdiklerine, hediye olarak aldıkları şeker, bisküvi, meyve gibi malzemeler arabanın içine saçılmıştı. Bunlardan kana bulanmış üç mandalinayı hiç unutamadım ve öyküleştirerek kitabıma aldım. O olay aynı zamanda kitabımın da adı oldu” dedi.

YOLUMUZ MEMLEKET SEVDASINDA KESİŞTİ

Etkinliğin sonunda Ali Kaya’ya bir buket çiçek sunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, kendisiyle, okul yıllarında kaldıkları İstanbul’daki Zonguldak öğrenci yurdundan tanıştıklarını söyledi. Kantarcı, “Daha sonra yollarımız yine memleket sevdasında kesişti. Zonguldak’ta madenin yanına yeni alternatif alanlar yaratabilir miyiz diye arayış içindeyken ben Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odasında, o da, Zonguldak Genç İşadamları Derneğinde yöneticiydi. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, şimdiki gibi bilinçli değildi. Konuya hiç vakıf değillerdi. Ali arkadaş ve çevresindeki bir grup genç, bu açığı kapatmak için ZOGİAD’ı kurmuşlardı. Biz de TSO yerine ZOGİAD ile işbirliği yapıyorduk. Ne kadar işe yaradı yaramadı, ona tarih karar verecek. Ama biz o zaman iyi bir şey yaptık, şovenizmi ve milliyetçiliği ta o zamanlardan aşmıştık. Ali arkadaşım iyi bir şey daha yaptı. Tüm bu yaşadıklarını kitaplaştırdı. Kitabın edebi değerine uzmanları karar verir ama ben kent belleği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Günlük yazılacak zorunlu yazışmalar dışında yazı yazmak herkesin harcı değil. Böyle bir imza gününde, burada, sizler gibi seçkin bir topluluğun içinde olmaktan çok mutluyum. Bunu yaşattığı içinde Ali Kaya’ya teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

Çaycuma Belediyesi de Akmercan’a ortak oldu

Çaycuma Belediyesi de Akmercan’a ortak oldu

Çaycuma Belediyesinin ilgili kanun uyarınca, doğalgaz dağıtım şirketi Akmercan’a %1 oranında ortak olmasını sağlayan anlaşma, Akmercan Genel Müdürü Yunus Kesgin ile Belediye Başkanı Bülent Kantarcı arasında imzalandı

Çaycuma Belediye Meclisi 2012 yılında, ilçeye doğalgaz dağıtım hizmeti veren Akmercan Batıkar Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ’ye, 4646 Sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca, yüzde bir oranında ortak olma kararı aldı. Şirketin yatırımı gerçekleştirip ilçeye verdiği dağıtım hizmetini belli bir düzeye ulaştırması üzerine, ortaklık anlaşması imzalandı. Ortaklığa ilişkin sözleşme Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile Şirket Genel Müdürü Yunus Kesgin tarafından imzalandı. Kesgin, Akmercan Doğalgaz Zonguldak Bölge Müdürü Bekir Selçuk, Çaycuma Belediye Başkan yardımcıları Olcay Aydın ve Körpüş Mısırlı’nın da hazır bulunduğu imza töreninin ardından, 50 bin liraya karşılık gelen otaklık pay senedini Başkan Kantarcı’ya teslim etti.

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜNÜ EN HIZLA YAPAN İLÇEYİZ

İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bölgede doğalgaz dönüşümünü en hızla yapan ilçeyiz. Şehrin tamamı doğalgaza geçti diyebiliriz. Bu sayede tertemiz bir havaya kavuştuk. Akmercan şirketi ile son derece uyumlu çalışıyoruz. Karşılıklı anlayışla yürüttüğümüz çalışmaların soncunu aldık ve kısa sürede Çaycuma’yı temiz yakıta kavuşturduk. Şimdi de daha önceden alınmış bir kararın son imzalarını atarak, şirketin yüzde bir oranında ortağı oluyoruz. Çaycuma’mıza da, Akmercan’a da hayırlı olsun. Ben gösterdikleri işbirliği nedeniyle Sayın Yunus Kesgin’in şahsında tüm şirket personeline teşekkür ediyorum” dedi.

ÇAYCUMA BELEDİYESİ İLE ÇOK UYUMLU ÇALIŞIYORUZ

Akmercan Batıkar Doğalgaz Genel Müdürü Yunus Kesgin de yaptığı konuşmada, “4646 Sayılı Kanun dağıtım lisansı alan şirketlerin, yetki aldığı şehirde bulunan belediyeleri, sermaye koyma şartı aramaksızın, belli bir oranda ortak yapmasını şart koşuyor. Attığımız imzalarla yasanın bu emredici hükmünü yerine getirdik. Çaycuma Belediyesi bugünden itibaren şirketimizin resmi ortağı oldu. Bu belediyeye aynı zamanda belli bir gelir de demek. Son derece uyum içinde çalıştığımız ve bu sayede güzel işler başardığımız Çaycuma Belediyesine, temiz havanın yanında bir de böyle destek sunmaktan çok mutluyum. Ben de bizlere verdiği destek ve gösterdiği kolaylıklardan dolayı Çaycuma Belediye Başkanı Sayın Bülent Kantarcı başta olmak üzere tüm belediye yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

 

 

Başkanımızın yanındayız

Başkanımızın yanındayız

Çaycuma’da iki belde belediyesi ile 9 sivil toplum örgütü başkanı, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı ziyaret ederek havaalanı tartışmalarında yanında olduklarını açıkladı

Çaycuma’da 2 belde belediyesi ile 9 sivil toplum örgütü başkanı Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı makamında ziyaret ederek, yeniden gündeme gelen havalimanı tartışmalarında yanında olduklarını bildirdi. Bu amaçla yapılan ziyarete, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rıfat Sarsık, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barbaros Uçar, Kızılay Derneği Başkanı Cem Baruönü, Türk Hava Kurumu Başkanı Şükrü Güner, Motorlu Taşıyıcılar Nakliyat Kooperatifi Başkanı Nizamettin Taş, Çaycuma ve Köylerini Kalkındırma, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu ile Zonguldak İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Başkanı Bayram Cura katıldı.

HAVALİMANININ KENT EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK ÖNEMİ VAR

Başkanlar, son derece samimi bir ortamda geçen ziyarette, Başkan Kantarcı’ya özellikle sosyal medya üzerinden yapılan seviyesiz saldırıları kabul edilemez bulduklarını söyledi. Havalimanının, Çaycuma ve Zonguldak ekonomisi için büyük önemine de işaret eden başkanlar, bir an önce iç hat seferlerine başlanması ve diğer sorunların çözümü için inisiyatif üstlenme kararı aldı. Önümüzdeki günlerde, oluşturacakları heyetle bir dizi temasta bulunacak başkanlar, bu amaçla, tüm sektör temsilcileri ve ilgili devlet kurumlarıyla görüşmeler yaparken, havaalanındaki yönetsel sorunların çözülmesi için de çaba harcayacak.

Pedallar Ata için döndü

Pedallar Ata için döndü

Çaycuma Belediyesi tarafından 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında “Pedallar Ata’mız İçin Dönüyor” başlığı altında bir bisiklet etkinliği düzenlendi.

Çaycuma Belediyesinin 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası etkinlikleri kapsamında, “Pedallar Ata’mız İçin Dönüyor” adıyla düzenlediği bisiklet etkinliği, 10 Kasım Cuma günü yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan etkinlik, Nihat Kantarcı, Uğur Mumcu, Pehlivanlar ve Lennestadt Caddelerini takiben Atatürk Anıtı’nda sona erdi. Yağmura rağmen yoğun katılım olan etkinlikte, vatandaşlar 6 kilometrelik güzergâhı başarılı bir şekilde tamamladı.  Etkinliğe katılan vatandaşlar bisikletlerini Türk bayraklarıyla süslerken, Atatürk için pedal çevirenler arasında Belediye birim amirleri de yer aldı.

FARKLI BİR ANMA YAPMAK İSTEDİK

Konuyla ilgili bilgi veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma’nın hızla bir bisiklet kenti olma yolunda ilerlediğini belirterek, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında bir dizi etkinlik yaptık. Bu etkinlikte Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, farklı bir şeklide anmak, değişik bir iz bırakmak istedik. Çaycuma’nın ulaşım stratejisinde önemli bir yer tutan bisikletle ilgili farkındalık yaratır, bu çalışmalarımızı halkımıza daha iyi anlatırız diye de düşündük. Sonuçta ortaya böyle bir etkinlik çıktı. Oldukça iyi de bir katılım oldu. Organizasyonu düzenleyenlere ve katılanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.