Haber Arşivi

Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Çağdaş kentçiliğin laboratuvarı

Çalışma yapmak için Çaycuma’ya gelen Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden bir öğrenci grubunu ağırlayan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma çağdaş kentçiliğin laboratuvarı oldu” dedi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Mustafa Artar başkanlığındaki 10 kişilik peyzaj mimarlığı öğrencisi, çalışmalar yapmak üzere Çaycuma’ya geldi. Bisikletleriyle Çaycuma’ya gelen grup, ilçedeki inceleme gezisinin gezilerinin büyük bölümünü bisikletle yaptı. Grubu Belediye Meclis Salonunda ağırlayan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, çalışmalar hakkında bilgi verirken, deneyimlerini de paylaştı. Kantarcı öğrencilerden sosyal çalışmalara ağırlık vermelerini, yaşamı boyunca gönüllü çalışmalarda bulunmalarını ve bunu da angarya olarak değil büyük bir arzu yapmalarını istedi. Belediye görevlilerinden Çaycuma ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan öğrenciler, daha sonra sosyal tesislere geçerek, burada plan üzerinden Çaycuma’yı inceledi. Öğrenciler daha sonra bisikletle ilçeyi dolaşarak alan çalışması yaptı.

ÇAYCUMA HEYECAN VERİYOR

Yapılan çalışmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar, Bartın’a gidip gelirken hep içinden geçtikleri Çaycuma’yı şimdi de bir peyzaj mimarı gözüyle inceleyeceklerini söyleyerek, “Çaycuma kişi olarak da çok beğendiğim bir yer. Burada yoğun bir şekilde bisiklet yollarının yapılmış olması, kent tasarımında doğal peyzajın korunmaya çalışılması araçların işgal ettiği bir kent yerine insan odaklı bir kent oluşturulmaya çalışılması hep dikkatimi çekmiştir. İçinden geçen Filyos Irmağı peyzaj tasarım için bize ciddi olanaklar sunuyor. Ayrıca tren garı ve çevresi de bir ‘emek kenti’ imgesi etrafında projeler geliştirmemiz için önemli bir odak noktası oluşturuyor. Biz noktasal planlamalardan daha çok üst ölçekli bir bakış sunacağız. Ben Çaycuma’da çalışmaktan çok heyecan duyuyorum” dedi.

HER GEÇEN İLGİ ODAĞI HALİNE GELİYOR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise bu tip çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Çaycuma her geçen çağdaş kentçilik üzerine çalışan insanların ilgi odağı haline geliyor. İlçemiz bu konuda adeta bir laboratuvar oldu. Ben arkadaşlarımızın bu ilgisinden çok memnunum. Bu çalışmadan da önümüzü açacak, bize yol gösterecek fikirler çıkacağını düşünüyorum. El birliğiyle Çaycuma’yı yeniden imar ediyoruz. Zaten olağanüstü güzellikte doğal peyzajı olan ilçemize, arkadaşlarımız buna bir de kent kültürünü yaşatan dokunuşları ekleyerek parlayan bir yıldız ortaya çıkaracaklar. Çaycuma için düşünen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

Ortak akıl galip geldi

Ortak akıl galip geldi

Çaycuma Belediye Meclisinde, Çaycuma Kaymakamlığının Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi yapımı için istediği plan tadilatı, Belediyenin de görüşleri dahilinde değişiklikler yapılarak kabul edildi

Çaycuma Belediyesi Meclisi eylül ayı olağanüstü toplantısı, tek gündemle yapıldı. Toplantıda bir süredir Kaymakamlığın Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi yapımı için talep ettiği imar planı tadilatı, varılan mutabakat çerçevesinde kabul edildi. Konuyla ilgili meclise bilgi veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Teknik ve Endüstri Anadolu Meslek Lisesi şu anda Pehlivanlar Mahallemizde. Burası Çaycuma ile Bartın karayolu üzerindeki bir petrol bayisi ile elektrik şirketinin deposu arasında bulunan alana taşınmak isteniyor. Bu lise gelişmeye çok açık olması nedeniyle bizim için çok önemli. Yeterli bir alana sahip olması gerekiyor. Onun için buranın iyi planlanması gerekiyordu, bizim bu doğrultuda önerilerimiz oldu. Biz Kaymakamlığın taleplerini yerine getirmek istiyoruz. Ancak biz bu okulun anayol üzerinde, trafiğin yarattığı gürültü ve egzoz kirliliğin yoğun olduğu bir bölgeye taşınmasını olumlu bulmadığımızı ifade ettik. Arka tarafından demiryolu da geçen bu yerin okul için uygun bir yer olmadığı görüşündeyiz.  Ancak okul yapımına engel olmamak için bu iradeye saygı duyuyoruz. Yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle bizden 10 dönümlük bir alanda tadilat yapmamız istenirken, biz bunu 17 dönüme çıkardık. Orada bulunan ilkokul alanını da, ‘yeni ilkokula ihtiyacımız yok’ şeklindeki beyanı dikkate alarak buraya dahil ettik. Yaptığımız görüşmelerle hızlı bir şekilde çözüm üretmiş olduk. Teknik açıdan sıkıntılı, büyüklük olan yeterli olmayan bu alan, arkadaşlarımızın çabalarıyla, büyüklük olarak yeterli hale gelirken, etrafındaki düzenlemelerin de tekniğine uygun şekilde yapılmasına olanak tanıyor” dedi.

SAYIN VALİDEN CEZAEVİNİN DEVRİNİ İSTEDİK

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar ile yaptıkları görüşmeyle ilgili Belediye Meclisi üyelerine bilgi de veren Başkan Kantarcı, “Sayın Kaymakamımızla birlikte Sayın Valimizi yaptığımız ziyarette, bu okulun mevcut yerinde kalması gerektiğini söyledim. Bu okulun olduğu Pehlivanlar Mahallesi’ndeki bölgenin toplam 35 dönümlük bir yerleşke olduğunu, burada Belediyemize ait 10 dönümlük bir yer olduğunu,  bir hayırsever vatandaşımızın da orada olan bir miktar yerini Milli Eğitim Müdürlüğüne bağış yaptığını söyledim. Belediyemize ait 10 dönümlük yere karşılık, geçmiş dönemlerde üzerinde mutabakat sağlanan ancak bu dönemde mutabakata varamadığımız eski cezaevinin yeriyle birlikte belediyemize devredilmesi konusundaki talebimizi de ilettik. Sayın Valimize 35 dönümlük bu alanda bu okulla birlikte orada bulunan diğer okulların rahatlıkla planlanabileceğini söyledim. Orası son derece sakin bir yer, trafikten, gürültüden uzak. Okulun yerinde kalması bizce en doğru karar olur. Bunu sayın valimize ilettik” dedi. Toplantıda Kaymakamlığın istediği plan tadilatı, belediye ile oluşturulan mutabakat çerçevesinde kabul edildi. Böylece bir kentsel sorun ortak akıl üretilerek çözüme ulaştırıldı.

 

 

Çaycuma fuarlar şehri oluyor

Çaycuma fuarlar şehri oluyor

Çaycuma’da peş peşe iki fuar birden açılıyor. Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ikincisi 28 Eylül – 1 Ekim, Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı ise 5-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak

Çaycuma’da, iki önemli fuar peş peşe açılacak. Geçtiğimiz birincisi yapılan Farmers Fair Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın ikincisi, 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ilk kez açılacak olan Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı ise 5-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın desteklediği fuarlar Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin tarım ve hayvancılık ile mobilya sektöründe potansiyelini ortaya çıkarmayı, bu alanlarda çalışan firmaların tanıtımını yapmayı, sektörlerdeki teknolojik gelişimle tanıştırarak verimliliklerini artırmayı amaçlıyor. Fuar sektördeki üreticilerle tüketicilerin dolaysız bir şekilde buluşmasına da hizmet ederken, bölgenin ve Çaycuma’nın tanıtımına da katkı sunacak.

BİNLERCE İNSANI MİSAFİR ETMEYE HAZIRLANIYORUZ

Fuarı düzenleyen Expolink Fuarcılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan ve Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın ile makamında bir görüşme yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Önümüzdeki günlerde Çaycuma’da çok önemli iki fuar art arda açılacak. Bu fuarları düzenleyen şirketin değerli yöneticisi Zeki Erdoğan ile çok verimli bir görüşme yaptık. Her yönüyle gelişen ve modern bir kent olma yolunda dev adımlar atan Çaycuma, fuarlar şehri olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Geçen yıl çok başarılı bir tarım ve hayvancılık fuarı gerçekleştirdik. Bu yıl bunun ikincisini yapıyoruz. Hemen akabinde ise mobilya ve dekorasyon fuarının birincisini yapacağız. Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin tam kalbinde yer alan Çaycuma, jeopolitik konumu nedeniyle bu tip etkinlikler için çok uygun şartlar taşıyor. Biz de bu tip etkinlikler için bir cazibe merkezi olabilmesi için her türlü altyapı yatırımı ile üstyapı düzenlemelerini yaparak fiziki ortamı oluşturuyoruz. Bu iki fuarı yüz binlerce insanın ziyaret etmesini bekliyoruz. Kent dışından gelen binlerce misafirimizi Çaycuma’da ağırlamaya hazırız. Ben şimdiden bunun heyecanını yaşıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Temizlikte yeni dönem

Temizlikte yeni dönem

Çaycuma Belediyesinin temizlik işleri ihalesini kazanan firma 11 Eylül itibarıyla hizmete başladı.  Yeni dönemde, temizlik işlerinin, çok daha profesyonel bir yaklaşımla yürütüleceği açıklandı

Çaycuma Belediyesi ilçede yürüttüğü temizlik işlerini çok daha profesyonel bir yaklaşımla sürdürmek için geçtiğimiz günlerde “temizlik işleri ihalesi” ihale yaptı. İhaleyi, aralarında İstanbul, İzmir, Eskişehir, Konya, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Sakarya gibi büyük yerleşim birimlerinde, çeşitli alanlarda hizmet veren Ertaçlar firması kazandı. Firma 11 Eylül itibarı ile ilçede bulunan yaklaşık 1200 konteynırın temizlik ve dezenfeksiyon işlemi ile hizmete başladı. Halen taşeron eliyle yürütülen hizmet, böylece çok daha profesyonel olarak çalışan bir firma aracılığıyla yürütülecek. Yeni dönemde, mevcut çöp toplama araçlarının sayısı ikiden dörde çıkarılırken, şirket tarafından ilave olarak 1 arozöz de devreye sokulacak. Halen taşeron firmada hizmet veren temizlik personeli ise aynı özlük hakları ile yeni firmaya devredilecek. Böylece hiçbir çalışanın hak kaybına uğramaması sağlanacak. Belediyenin daimi personeli olan 8 çalışanaysa başka birimlerde görev verilecek.

DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR KARAR

Konuyu değerlendiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma’da devrim niteliğinde bir kararı hayata geçirdik. Belediyemize yeni eleman alamadığımız için taşeron firma aracılığıyla yürüttüğümüz temizlik hizmetini, bundan sonra çok daha profesyonel bir bakışla yürüteceğiz. Ülkemizin birçok yerinde hizmet veren güçlü bir firma ile sözleşme imzalayarak, mevcut işçi ve ekipmanı onlara devrediyoruz. Şirket 1200 çöp konteynırının dezenfeksiyonunu yaparak işe başlayacak. Çok arzu ettiğim ancak çeşitli nedenlerle hayata geçiremediğim bir hizmet de bu vesileyle gerçekleşmiş olacak. Mevcut araç parkına yeni araçlar da ekleyecek olan şirketle çok daha nitelikli bir temizlik hizmeti vereceğimize inanıyorum” dedi.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ ANA İLKEMİZDİR

Temizlik hizmetinin aynı zamanda belediyeciliğin de göstergesi olduğunu söyleyen Kantarcı açıklamasını, “Başka hangi hizmeti verirseniz verin, bu hizmet iyi verilmediği takdirde vatandaş memnuniyetini sağlamak mümkün değildir. Halkımızın sağlığı, güveni ve refahını her şeyin üstünde tutuyoruz. Vatandaş memnuniyeti ana ilkemizdir. Attığımız bu adımla, çevre ve halk sağlığı konusunda daha kaliteli hizmetler vereceğimize, vatandaş memnuniyetini daha yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum. Halkımızı da bu çabalarımıza destek olmaya çağırıyorum. Lütfen çevreyi kirletenleri, atıklarını özensiz bir şekilde oraya buraya atanları uyarın. Temiz bir Çaycuma hepimizin yüz akıdır. Bu alanda sizlerin katkısı olmadan başarı kazanmamız mümkün değildir. Ben tekrar Çaycuma’mıza hayırlı olsun derken kazanan firmaya da başarılar diliyorum” diyerek tamamladı.

HİZMETİN HEP EN İYİSİNİ ALMIŞ BİR YERDE İŞİMİZİN ZOR OLDUĞUNU BİLİYORUZ

İhaleyi kazanan şirketin yöneticisi Hüseyin Yılmaz ise, “Biz sayın başkanın da, Çaycuma halkının da beklentilerinin farkındayız. Gerçekten çok güzel bir yerleşim birimi olan Çaycuma’yı daha temiz hale getirmek, vatandaş memnuniyetini artırmak, beklentilere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Hizmetin hep en iyisini almış bir yerde işimizin zor olduğunun farkındayız. Ama biz kendimize güveniyoruz. Bize güvenenleri de mahcup etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hizmet sektöründe yıllara yayılan tecrübemizi kullanarak bunu başaracağız” dedi.

 

Minibüsler denetlendi

Minibüsler denetlendi

Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ilçe merkezine civar köylerden taşımacılık yapan köy minibüslerini denetledi. 5 araç uyarıldı, 2 araç hakkında yasal işlem yapıldı.

Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü civar köylerden ilçe merkezine taşımacılık yapan minibüsleri denetledi. Vatandaşların daha güvenlikli ve konforlu yolculuk yapmasını temin etmek amacıyla yapılan kontrollerde 5 araç ikaz edilirken, 2 araç hakkında da yasal işlem yapıldı. Çaycuma Belediyesi Emir ve Yasakları Yönetmeliği ile Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 118. maddesi kapsamında, araçların temizliği, şoförlerin kılık kıyafeti ve görünümü, klimaların çalışıp çalışmadığı, terminalden çıkış fişi alınıp alınmadığı, ayakta yolcu bulunup bulunmadığı yönünden kontrolleri yapıldı.

GÜVENLİK KADAR KONFORU DA ÖNEMSİYORUZ

Konuyu değerlendiren Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürü Mürsel Çoban, “Minibüs taşımacıları ve sürücüler, bir kamu hizmeti olan toplu taşımacılık faaliyetini, ilgili kanunlara ve bu kanunlar çerçevesinde hazırlanan mevzuat hükümlerine göre yapmak ve konuyla alakalı olarak ilgili diğer kurum ile kuruluşlarla birlikte belediyemiz tarafından alınacak kararlara ve verilecek talimatlara uymak zorundadırlar. Biz bu kapsamda denetimlerimizi yaptık. Halkımızın güvenlikli bir biçimde yolculuk yapması kadar konforunu da önemsiyoruz. Yazık soğutma, kışında ısıtma sistemlerinin mutlaka çalışır durumda olmasını istiyoruz. Bu denetimlerimiz hep devam edecek” dedi.