Haber Arşivi

Barış ve huzur getirsin

Barış ve huzur getirsin

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Başta aziz Çaycumalılar olmak üzere tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, tüm dünya insanlığına barış, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “On bir ayın sultanı ramazanı tamamlayarak, bir bayrama daha eriştik. Birlik ve beraberliğimizi pekiştirip sevinç ve mutlulukları paylaştığımız bu özel günlere, Çaycuma’da, huzur ve kardeşlik ortamında girmenin sevincini yaşıyoruz. Yeni dönemde sorunlara yaklaşırken takındığı insan odaklı bakışı, demokratik anlayışı ve gelişen kurumsal yapısı ile ilçemizi her geçen gün daha da yaşanabilir hale getiren Çaycuma Belediyesi, herkese eşit ve adil davranarak, ilçemizde, huzur ve barışın gelişmesine büyük hizmet ediyor. Herkesin içinde gururla yaşayacağı bir kenti ortaya çıkararak, Çaycumalılık ruhu ve bilincinin gelişmesine de büyük hizmet ediyor. Çaycuma yalnızca altyapısı, estetik kentsel düzenlemeleri, çağdaşlığı ile değil, hoşgörülü halkı ve dayanışması ile de göz kamaştırıyor ” dedi.

HALKIMIZIN FERASETİ VE SAĞDUYUSU EN BÜYÜK UMUDUMUZDUR

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi duruma da değinen Kantarcı, “Ülkemizde işler ne yazık ki Çaycuma’da olduğu gibi iyi gitmiyor. Ani bir kararla hızlı bir seçim ortamına giren ülkemizde ekonomik göstergeler herkesi kaygılandırıyor. Kur artışına dayalı olarak artan fiyatlar, dar gelirli halkın yaşamını her geçen gün daha da zora sokarken, yeni kriz senaryoları ortaya atılıyor. Tam da bu ortamda girilen seçim atmosferinde kendi ikbalinden başka hiçbir şeyi görmeyen gözü kara siyasetçiler toplumsal gerilimi yükseltmeye çalışıyor. Halkımızın sağduyusu ve feraseti bu gerilimin daha ileri boyutlara erişmesini engellerken, ülkemizde yeni bir döneme girmenin sancıları yaşanıyor. Halkımızın bu feraset ve sağduyusunun yeni dönemde de ülkemizin en büyük şansı olacaktır” dedi.

VARLIK İÇİNDE, ÖZGÜR BİÇİMDE YAŞANACAK BİR TÜRKİYE

Kantarcı mesajını, “Bayramdan tam bir hafta sonra ülkemiz için büyük önemi olan bir seçimi gerçekleştireceğiz. Barış ve huzur içinde geçmesini dilediğim seçimin sonuçlarıyla ülkemize ikinci bir bayram yaşatacağını ümit ediyorum. Bu doğrultuda ciddi emareler gördüğümü, halkımızın bu kez, birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket ederek varlık içinde, özgür biçimde yaşanacak bir Türkiye’yi seçeceğini düşünüyorum.  Bu duygularla başta aziz Çaycumalılar olmak üzere tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı en iyi dileklere kutluyor, tüm dünya insanlığına barış, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum” diyerek tamamladı.

El Ele Elden Ele Çaycuma'da

Bayrak Bartın’a ulaştı

 “El Ele Elden Ele 81 İlde” projesi kapsamında Muğla’dan yola çıkan Türk Bayrağını Zonguldaklı kadın bisikletçiler adına Bolulu kadınlardan teslim alan Çaycuma Kent Konseyi üyeleri, ilçede düzenlenen görkemli bir etkinlikten sonra Bartınlı kadın bisikletçilere teslim etti.

Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği  “El Ele Elden Ele 91 İle” adıyla bir proje başlattı. Sağlıklı yaşam ve mutlu toplum için bisiklet sporunun gerekliliğine vurgu yapmak, trafik kaosuna "dur" demek için,  pedal çeviren kadınlar 19 Mayıs’ta, Türk Bayrağıyla, Muğla’dan yola çıktı. Yola çıkarılan bayrağın her il sınırında, diğer ilin kadın bisikletçilerine teslim edilen bayrağın 81 ili dolaştıktan sonra, 30 Ağustos’ta, Muğla’da olması hedeflenen projenin Zonguldak ayağı son derece başarılı etkinliklerle gerçekleşti.  Bolulu kadın bisikletçilerden, Bolu-Zonguldak il sınırında teslim alınan bayrak,  Zonguldak-Bartın il sınırında, Bartınlı kadın bisikletçilere teslim edildi. Bayrağın Bartın’a yola çıkarılması sırasında Çaycuma’da bir bisiklet turu yapıldı. Çaycuma Kent Konseyi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

BAŞKAN KANTARCI DA PEDAL ÇEVİRDİ

Etkinliğe, Çaycuma Kent Konseyi üyelerinin yanı sıra Karadeniz Ereğli, Devrek ve Filyos’tan bisiklet topluluğu üyeleri kalabalık bir kadın bisikletçi topluluğu katıldı. Havanın da güzel olması nedeniyle etkinliğe katılım yoğun olurken, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, bir grup belediye personeliyle birlikte etkinliğe destek verdi.

CANDAN: “81 HALKALI KOCAMAN BİR ZİNCİR OLUŞTURDUK”

Etkinlik öncesi bir açıklama yapan Morpedal Kadın Bisiklet Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Nurdan Candan, desteklerinden dolayı Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt’a teşekkür etti. Çaycumalıların etkinliğe gösterdiği ilgiden dolayı memnun olduğunu belirten Candan, şöyle dedi: “Bizler, yani 81 ilin kadın bisikletlileri olarak ilk kez  ortak bir projenin bileşenleri olduk. İlk kez el ele verip 81 halkalı kocaman bir zincir oluşturduk. Kalabalık, keyifli ve kucaklayıcı aileye dönüşen sıcacık köprüler kuruldu aramızda. Ülkenin hangi köşesine gidersek gidelim, çalacak bir dost kapımızın varlığını bilmek heyecan verici. Hedefimiz; dikkati bisiklet kullanan kadına yönlendirmektir. Kent içi ulaşımı kolaylaştıran bisikletin kadınlar tarafından kullanımını yaygınlaştırmaktır. Sağlıklı yaşam ve mutlu insanlar için bisiklet sporunun gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Günümüzün en yıpratıcı sorunlarından olan trafik kaosuna bisikletle ‘dur! ‘diyoruz. Çünkü inanıyoruz ki kadınların gücü ve kararlılığı, çevresine örnek olacaktır” dedi.

CANDAN: İLHAM KAYNAĞIMIZ ATATÜRK’ÜN KADIN ÖZGÜRLÜĞÜNE VERDİĞİ ÖNEMDİR

Candan sözlerini, “Egzoz gazı kirliliğine mahkum olmayı reddeden, toplumsal duyarlılık öneriyoruz herkese. Bisikletin birleştirici gücüne güveniyoruz. Muğla Morpedal Kadın Bisiklet Derneği tarafından 19 mayıs sabahı başlayacak projenin  30 Ağustos akşamında  sonlanması, bu iki çok özel bayramımızın kutlanması adınadır. Kutsal değerimiz olan bayrağımız, tüm yurdu pedallayacak kadınlar ve onlara destek olacak erkek bisikletçi dostlar tarafından onurla taşınacaktır. İller arası koordinasyonun düzenlenmesi aşamasında emeği geçen bisikletliler olarak bundan sonra da ortak projelerde yer almaya hazırız. Hayalleri gerçeğe dönüştüren birlikteliğimizin sürekliliğini sağlayacağız. Dayanışma ruhunu korumaya kararlılığımız ile İlham kaynağımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın özgürlüğüne verdiği öneme,  minnetle sahip çıkıyoruz” diyerek tamamladı.

KANTARCI: “KADINLARIN GÜCÜ HER ŞEYİ ÇÖZMEYE YETER”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Arkamızda gürül gürül akan Filyos Çayı, masmavi bir gök ve çok güzel esen bir rüzgâr, kadınlarımız, gençlerimiz hepimiz yine bir aradayız. Ne kadar güzel bir gün. Sizlere çok teşekkür ediyorum, buralara geldiniz ve Muğla’dan başlayan bu etkinliği Çaycuma’da sürdürdünüz. Çaycuma sizlerle bisikletin keyfini bir kez daha yaşayacak. Hep beraber yaşayacağız. Kadının doğurgan ve yaratıcı gücü her şeyi çözmeye yeter. Doğurgan tabiat, doğurgan analar, doğurgan kadınlar, bu memleketteki bütün sorunları ortadan kaldıracak ve bunların çözümlerini de doğuracak. Bir cennette yaşıyoruz. Nasıl görmek isterseniz öyle. Bu memleket bir cennet. Ama bunun cennet olarak görünmesi bizlerin çalışmamıza, hepimizin mutluluğu için yapacağı çabalara ihtiyaç var. Gördüğünüz gibi çok da zor değil. Biraz gayret, biraz istek, biraz bilinç ve her şeyden önce yaşama arzusu. Bugün sizlerle beraber olmaktan çok mutluyum” dedi.

BİSİKLETLİ ADAM HEYKELİ ÖNÜNDE HATIRA FOTOĞRAFI

Daha sonra Çaycuma Köprüsü girişinde başlayan tura katılanlar, Uğur Mumcu ve Nihat Kantarcı Caddesi’ni takiben, Lennestadt Caddesi üzerinden “Bisikletli Adam Heykeli” önüne geldi. Burada hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından bisikletliçiler, Çaycuma Belediyesi önüne gelerek burada da bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Yaklaşık 3 kilometrelik turun ardından etkinlik, SEKA Sosyal Tesisleri’nde sona erdi. Burada bir süre dinlenen bisikletçi grubun bazıları, Bartın il sınırına giderek Türk Bayrağı’nı kadın bisikletçi gruba teslim etti. Bayrak, 81 ili dolaştıktan sonra 30 Ağustos’ta, Türkiye turuna başladığı Muğla ilinde olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Baştan sona bir iyilik öyküsü

 
Baştan sona bir iyilik öyküsü
 
Kahraman madenciye tekerlekli sandalye
 
Öğrencilerin topladığı mavi kapaklarla alınan akülü tekerlekli sandalye, 34 yıl önce, arkadaşını kurtarmak isterken kendisi göçükte kalarak sakatlanan kahraman madenciye, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı tarafından törenle teslim edildi.
 
Çaycuma Burunkaya Şehit Emrah Kartal ve Atatürk İlkokullarının öğrencileri, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilciliğinin “Mavi Kapak Kampanyası” projesine destek verdi. Öğrencilerin topladığı 120 kilogram plastik mavi kapak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilciliğine teslim edildi. Kapaklarla elde edilen akülü tekerlekli sandalye, düzenlenen törenle 64 yaşındaki Celal Odabaş’a teslim edildi. Devrek ilçesinde yaşayan 5 çocuk babası Odabaş’ın maden ocağında göçükte kalan arkadaşını kurtarmak için mücadele ederken kazalandığı ve sonrasında engelli kaldığı öğrenildi. Baştan sona bir iyilik öyküsü olarak düzenlenen törende, Çaycuma Belediye Başkanı Başkan Bülent Kantarcı, Odabaş’ı “Kahraman madenci” sözleriyle karşıladı.
 
ARKADAŞIMI GÖÇÜKTEN KURTARDIM, KENDİM KALDIM
Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesi Kilimli maden ocağında üretim işçisi olarak işe başladığını bildiren kahraman madenci, “6 Kasım 1984’de üretim sırasında yerin 360 metre altında göçük meydana geldi. O sırada yanımdaki arkadaşım Recep Boynuk’u iterek göçükten kurtardım ama kendim kaçamadım ve göçükte kaldım. İş arkadaşlarım tarafından yaralı halde kurtarıldım. Kaldırıldığın hastanede ameliyatlar geçirdim, uzun bir tedavi sürecim oldu. Ancak, belden aşağısı felçli olduğum için yürüyemiyorum. Malulen emekliye ayrıldım. Doktorların önerisiyle yürümek için uzun bacak cihazı takıldı. İş kazasından 3 yıl sonra da evde çıkan yangın da uzun bacak cihazı kullanılamaz hale geldi. 15 yıl sonra yeniden uzun bacak cihazı aldım ancak onu taktıktan sonra tansiyonum yükseliyor ve yürüyemiyorum. 34 yıldır tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşıyorum. Öğrencilerin kampanyaya destek vererek alınan bu akülü tekerlekli sandalye için hem öğrencilere hem de her iki okul idarecilerine teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.
 
ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise yaptığı konuşmasında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal’ın organizasyonuyla yapılan kampanyanın çok büyük önem arz ettiğini belirterek, “Bugün güzel bir olay için bir aradayız. Devrek’ten gelen misafirimiz de var. Bu baştan sona bir iyilik öyküsü. Değerli madenci kardeşimiz 34 sene önce bir iş kazasında arkadaşını kurtarmaya çalışırken kendisi sakat almış. Büyük fedakarlık yapan arkadaşımıza şimdi de çocuklarımız tertemiz yürekleriyle yardım eli uzatıyor. Onların çabalarıyla elde edilen akülü engelli aracın teslimatını yapıyoruz. Omurilik Felçlileri Derneğimiz her hafta böyle bir program düzenliyor. Bu etkinlikte öğrencilerimizi motive eden, destek olan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu kampanyanın önemini anlatmaya gerek yok. Hem çevreyi korumuş oluyoruz, hem insanlarımızın hayatına kolaylık getiriyoruz. Onların da mutlu olması ve daha rahat yaşamasını temin ediyoruz. Sonuçta küçük çocuğundan yaşlısına, engellisine huzurlu ve mutlu bir toplum için çalışıyoruz. Emeği geçen herkese ve bundan sonra da emeği geçecek herkese ben de Çaycuma Belediye Başkanı olarak teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
 
ÖĞRENCİLERE HEDİYELER VERİLDİ
Başkan Kantarcı, kampanyaya katkılarından dolayı Çaycuma Burunkaya Şehit Emrah Kartal İlkokulu Müdürü İsmail Çelebi ve Atatürk İlkokulu Müdürü Ergün Uyar’a belge verirken, öğrencilere de şapka dağıttı.
 
 
 

Kantarcı şimdi de asfalt atağında

 
Kantarcı şimdi de asfalt atağında
 
Çaycuma Belediyesi yaz aylarında bir olumsuzluk yaşanmaması için çeşitli mahallelerde 5.5 kilometre yola sıcak asfalt döktü. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kantarcı: “9 mahallede öncelikli olarak halledilmesi gereken yolların asfaltını yaptık”
 
Çaycuma Belediyesinin yaz ayı hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. İlk etapta mahallelerde, önceliği olan yolların asfalt işini tamamlayan Çaycuma Belediyesi, sonbahara kadar da büyük miktarda parke kaplama çalışması yapacak. Çalışmaları yakından takip eden Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Mart ayından bu tarafa sürdürdüğümüz sıcak karışım, sıcak asfalt çalışmalarımızın bu dönem için sonuna gelmiş vaziyetteyiz. Merkez ilçemizde 9 mahallemiz var. 9 mahallenin 9’unda da, öncelikli olan yolların, yaz sezonu başlamadan sıcak asfalt kaplamasını yaptık. Bu şekilde, önümüzdeki yaz sezonunda, insanlarımızı tozdan kurtararak daha rahat hareket etmelerini sağlayacağız” dedi. 
 
SONBAHARA KADAR ÇOK CİDDİ MİKTARDA PARKE YOL YAPACAĞIZ
 
Asfalt çalışması yapılan yerleri açıklayan Kantarcı, “Gemiciler Mahallesi’nden Yolgeçen Köyü’ne doğru uzanan ve mahallenin ana arteri olan yolu yaptık. Ondan önce İstasyon Mahallesi’ndeki Kenan Aydın Caddesi’ni tamamladık. Orada çok güzel bir yola sahip olduk. Terminal kavşağını yaptık. Yeni Mahalle’de, yeni belediye binamıza giden Uğur Mumcu Caddesi’nin kaplamasını yaptık. Pehlivanlar Mahallesi’nin ana yolu olan Pehlivanoğlu Caddesi’ni tamamladık. Bu çalışmaları yaparken belediyemizden hastaneye kadar olan yolu da hem kaldırımlarıyla hem de ana yoluyla ele almış olduk. Böylece hastane yolumuzu da rahatlattık. Bu çalışmalarla, Çaycuma’nın her köşesinde ulaşımı kolaylaştırmış olduk. Bu yaptığımız yerlerin bir bölümünde de yaya ve bisiklet yolu çalışmalarına devam edeceğiz. Ancak bu çalışmayla yol işleri bitmiş olmuyor. Bu sene 5. yılımızın içinde bulunuyoruz. İnşallah sonbahara kadar çok ciddi miktarda parke yol çalışmalarımız var. Bir şehri 4 yıl içinde yeniden her şeyiyle ele almak kolay bir iş değil. Kamuoyunda da bunun takdirinin gayet iyi yapıldığını görüyorum” 
 
ÇAYCUMA’DA CİDDİ ANLAMDA PROBLEMİMİZ KALMADI
 
Göreve geldikleri ilk yılında doğalgaz çalışması için Çaycuma’nın tamamını kazdıklarını vurgulayan Başkan Kantarcı, şöyle dedi: “Çaycuma’nın her tarafına her köşesine kısa bir sürede doğalgazı getirdik.
Herkesin ayak bastığı yerler olan ana arterleri, söz verdiğimiz gibi, tamamladık. Bundan sonra ara yollara, ara sokaklara, mahalle içlerine daha çok gireceğiz. Şu anda Çaycuma’da ciddi anlamda bir problemimiz kalmadı. Ben bu çalışmaları yürüten Çaycuma Belediyesinin fedakâr ekiplerine, bu işlerde bizlere yardımcı olan beraber çalıştığımız tedarikçilerimize ve bize sabırla katlanan Çaycuma halkına teşekkürlerimi sunuyorum.” 
 
REFAH VE MUTLULUK KENTİ OLMAYA HERGÜN DAHA ÇOK YAKLAŞIYORUZ
 
Çaycuma’nın çok güzel bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı, şöyle devam etti: “Çaycuma, bu yaptığımız çalışmalarla da giderek çok güzel bir kent olma yolunda. Yaya ağırlıklı, bisiklet ağırlıklı, insanların huzur içinde refah içinde mutluluk içinde yaşayacağı bir kent olmaya günden güne hızla yaklaşıyor.”
 
VAATLERİMİZİ FAZLASIYLA YAPTIK
 
Başkan Kantarcı, diğer projelere de değinerek, “Nehir kıyısındaki düzenlemelerimiz hızla devam ediyor. Belediye binamıza inşallah 3-4 ay içinde taşınmış olacağız. Belediye binamız bölgemizin belki de en güzel mimarisi olan en önemli binalarından. Büyüklük itibariyle de uzun yıllar hizmet edebilecek bir bina. Türkiye çapında proje yarışmasında elde ettiğimiz spor merkezimizde çalışmalarımız devam ediyor. Orada işler bir hayli ilerledi. Belediyemizin hemen batısından hastaneye ulaşan asansör inşaatımız da birkaç ay içerisinde hizmete girmiş olacak. 5 yıl önce aday olurken vatandaşlarımıza ne söz verdiysek fazlasıyla, mislisiyle yerine getirmiş olmanın heyecanını, rahatlığını ve mutluluğunu paylaşmak istiyorum. Ancak hizmet yapmakla biten bir şey değil. Yaptıkça çoğalan daha çok istek duyulan bir şey. Çaycuma’da çıta çok yükseldi. İnsanlar şu an hiçbir sorun olmasa bile sokaklarının, kaldırımlarının yeni baştan yapılmasını arzu ediyor. Bu bir taraftan hoşumuza gidiyor. Ama kısa vadede bunların olamayacağını da biliyoruz. Bir taraftan israfa karşı olmamız nedeniyle bu konuda gelen isteklerin vatandaş açısından haklılığını bilmekle beraber ama şu anda acil bir sıkıntımızın olmadığını ben buradan tekrar ifade etmek istiyorum.” dedi.
 
MUTLAKA ÇAYCUMA’YI GEZİN
 
Tüm vatandaşları Çaycuma’ya davet eden Başkan Kantarcı sözlerini, “Çaycuma’ya bugüne kadar gelmedilerse mutlaka gelmelerini, Çaycuma’yı gezmelerini, Çaycuma’da alışveriş yapmalarını 4 tane salonu bulunan ve vizyon filmleri oynayan Çaycuma Sineması’nda mutlaka film seyretmelerini, nehir kenarında vakit geçirmelerini, sayısı günden güne artan kafelerimizde zaman geçirmelerini, bisiklete binmelerini, ve Çaycuma’nın yaya yollarını arşınlamalarını tavsiye ediyorum kendilerine. Çaycuma Belediyesinin bütün çalışanlarıyla Çaycuma halkının hizmetinde olmaktan memnuniyetimi ifade ediyorum.”
 
Görüntünün olası içeriği: açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, yol, bulut, açık hava ve doğa
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: yol, gökyüzü, ağaç, açık hava ve doğa
 
Görüntünün olası içeriği: yol, gökyüzü, açık hava ve doğa
 
 
 
 
 
 
 

Çaycuma’da çocuklar çok şen

Çaycuma’da çocuklar çok şen
 
Çaycuma Belediyesi tarafından her köye yapılan çocuk bahçeleri bir bir hizmete girerken, oyun parkına kavuşan çocuklar görülmeye değer bir sevinç yaşıyor. Çocukların sevincine ortak olan Başkan Kantarcı: “Ben de en az onlar kadar mutluyum”
 
Çaycuma Belediyesinin başlattığı “83 Köye Çocuk Oyun Parkı” projesi devam ediyor. Bu kapsamda belediyenin şirketi ÇAYBEL tarafından üretilen ve kule, salıncak, kaydırak ile tahterevalliden oluşan çocuk parkları okul bahçelerine ya da köy meydanlarına kuruluyor. Şu ana kadar 30 köy çocuk oyun parkına kavuşurken 53 köyde ise zemin hazırlama ve yer tespit çalışmaları sürüyor.
 
ÇOCUKLAR BİRBİRİYLE YARIŞTI
 
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, bahçelerine oyun parkı yapılan köyleri ziyaret etti. Hemen hemen her köyde çocuklar tarafından çiçeklerle karşılanan Başkan Kantarcı, parkta oynayan çocukları izleyerek sevinçlerine ortak oldu. Öğrencilerin teneffüslerde çocuk parkına en önce ulaşmak için birbirleriyle yarış etmesi ve oyun grupları önünde uzun kuyruklar oluşturması Başkan Kantarcı’yı duygulandırdı. Bir müddet salıncağa binen çocukları da sallayan Başkan Kantarcı, çocuklara şapka, futbol topu ve oyuncaklardan oluşan hediyeler verirken, okullarına da kitap setleri armağan etti. Çocuklar kendilerine oyun parkı kazandıran Başkan Kantarcı’ya sarılarak teşekkür etti.
 
KANTARCI: “ÇOCUK PARKI TÜM KÖYLERİN ORTAK TALEBİ OLDU”
 
Öğrencilerden çocuk oyun parklarını korumalarını, zarar verilmesi durumunda da kendisine haber verilmesini isteyen Başkan Kantarcı, “Gelecekte sizden çok şeyler bekliyoruz. Derslerinize çok iyi çalışın. Büyüklerinizi üzmeyin. Öğretmenlerinizi, annenizi, babanızı üzmeyin. Birbirinizle güzel geçinin” diyerek öğütler de verdi. 4 yıldır Çaycuma Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü, bu sene ise 5’inci yıla girdiklerini belirten Başkan Kantarcı, “Elbette belediye başkanı olarak asıl görevimiz Çaycuma Belediyesi sınırları içindeki insanlarımıza hizmet etmek. Ancak Çaycuma ilçe merkezi, 83 köy, 5 beldesi olan bir ilçenin tam orta noktası. Belediye de bunun sürükleyici gücü. Ben daha önceki belediye başkanlarının yaptığı gibi köylerimize kısmi böyle parçalı işler yapmak yerine kalıcı bir şeyler yapmak istedim. Bir araştırma yaptırdım. Ve çok şaşırtıcı bir şekilde köylerimizde, çocuk parkı olmadığını tespit ettik. Ve muhtarlarla olan görüşmelerimizde 83 köyün 65 tanesinde en önde gelen talebin çocuk oyun parkı olduğunu hayretle gözlemledik. Dönemimiz içinde de Çaycuma Belediyesinden köylerimize bir hatıra bırakmak ve Çaycuma’nın köy okullarında okuyan çocuklarımıza oyun oynama imkânı sağlamak için bu çocuk parkları projesini geliştirdik” dedi.
 
KANTARCI: “İYİ Kİ BU PROJEYİ YAPMIŞIZ”
 
Kaymakam Serkan Keçeli’nin de konuya yakın ilgi gösterdiğini söyleyen Başkan Kantarcı, “Köylerde en büyük sıkıntı yer bulmaktı. Bunun için Kaymakamlıkla bir protokol yaparak Çaycuma’daki köy okullarımızın tamamına çocuk parkı yapmaya karar verdik. Şimdi çocuk parkı kurulan köyleri ziyaret ediyorum. Bu rakam şu ana kadar 30’ü geçti. Bu proje adım adım devam ediyor. Çocuklarımızın teneffüslerde sıraya girerek oyun oynamalarını görünce duygulanmamak elde değil. Çölde susuz kalmış bir insanın susuzluğuyla parka koşuyorlar. Oyun oynama imkanı olmayan küçücük çocukların en temel ihtiyaçlarının son derece başarılı bir uygulama ile giderildiğini görmek bir büyükleri, karar verme noktasında olan bir yönetici olarak beni çok duygulandırdı. İyi ki bu projeyi yaptık. Devamını getirmek için de bütün gücümüzle de çalışacağız. Çocuklarımız geleceğimiz, çocuklarımızın eğitilmesi oyun oynaması, sosyal faaliyetlerde bulunması, eğlenmesi ve dinlenmesi kısacası onlarla ilgili yapılacak her şey geleceğimizi etkileyecek. Gelecek çocuklarımızın, onlara yapılan yatırımın en güzel yatırım olduğunu düşünüyorum” dedi.
 
SEFER: “GÜZEL İNSANLAR GÜZEL ŞEYLER YAPARLAR”
 
Çocuk parkı kurulan yerlerden biri olan Serdaroğlu köyünün Muhtarı Seyfi Sefer, okul bahçesine çocuk oyun parkı yaparak çocukları düşündüğü için Başkan Kantarcı ve ekibine çok teşekkür etti. Bugünün küçüklerinin yarının büyükleri olacağını belirten muhtar Sefer, “Belediye başkanımızın bu konuda bizi düşünmesi iyi bir şey. Ara sıra böyle gelip takviyeler yapılması bizim de moralimizi düzeltiyor. Bu gibi şeyler bize de mükafat gibi oluyor. Çünkü bazı şeyleri bekliyoruz. Bu gibi çalışmalarla biz de moral buluyoruz. Arkamızda birisi var düşüncesiyle hareket etmemize sebep oluyor. Güzel insanlar güzel şeyler yaparlar. Çaycuma değişti, köyler de değişsin. Çaycuma ile köyler bir bütün sayılıyor. Her gün insanlarımız Çaycuma’ya gidip geliyor. Bu gibi projeler daha erkenden başlaması gerekirdi. İnşallah devamı gelir. Bu hizmetin köyümüze gelmesine çok seviniyoruz. Çocuklar buraya park gelince çok sevindiler. Onların sevinçlerini de görmek bizleri mutlu ediyor. Onların sevinci bizim sevincimiz. Ailelerin sevinci oluyor. Köy muhtarı olarak da onların sevindiğini görmek bizim de hoşumuza gidiyor. Çocuklar parka gelince bizi hatırlıyorlar, gülüyorlar, seviniyorlar” diye konuştu.
 
 
 
 
 
 
 
 

Çevre kirliliği savaşlardan daha çok insan öldürüyor

Çevre kirliliği savaşlardan daha çok insan öldürüyor
 
5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak bir konferans veren Doç. Dr. Mustafa Artar, “Çevre kirliliği, dünyada, her yıl, tüm savaşlar ve şiddetten daha fazla insanın ölümüne yol açıyor” dedi.
 
5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Artar, Çaycuma Kültür Merkezi’nde “Yaşanabilir Kentler ve Çevre” başlıklı bir konferans verdi. Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak ilçeye gelen Doç. Dr. Mustafa Artar, 
konuşmasına Dünya Çevre Günü ile bilgiler vererek başladı. 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran’ın, “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildiğini söyleyen Artar, bu yılki Dünya Çevre Günü’nün ana temasının “Plastik Kirliliğinin Üstesinden Gelmek” olduğunu söyledi. Artar sözlerine, “Her yıl 5 trilyon plastik poşet, 13 milyon ton plastik okyanuslara ulaşıyor, 17 milyon varil petrol plastik yapımında kullanılıyor. Dakikada 1 milyon plastik şişe satın alınıyor. 100 bin deniz canlısı plastik nedeniyle ölüyor. Plastiğin çevrede bozunum süresi 100 yılı buluyor. Şişelenmiş suyun yüzde doksanında plastik parçacıkları var. Güneş ışıkları ve radyasyon nedeniyle suyun içine konduğu plastik parçalanarak suya karışıyor ve biz de onu içiyoruz. Biz bu nedenle cam şişe kullanılmasını öneriyoruz. Çeşme sularının yüzde seksen üçünün içinde plastik var. Plastiğin yüzde ellisi tek seferlik kullanılıyor. İnsanların ürettiği atığın yüzde onu da plastikten oluşuyor. Plastik gezegenimizin geleceğini tehdit ediyor” şeklinde devam etti.
 
TÜM DÜNYADA NÜFUS ARTIŞ HIZI ÇOK FAZLA
188 ülke verilerinin değerlendirildiği 51 sayfalık rapora göre, çevre kirliliğinin, dünyada ,her yıl, tüm savaşlar ve şiddetten daha fazla insanın ölümüne yol açtığını söyleyen Artar, “Çevre kirliliğine bağlı ölümlerin en fazla görüldüğü ülkeler Bangladeş, Somali, Çad, Nijer, Hindistan, Nepal, Güney Sudan, Eritre, Madagaskar ve Pakistan’dır. Aralarına Türkiye’nin de konması gereken bu ülkelerin ortak özelliği tümünün kalkınmakta olan ülke olmasıdır. Dünya nüfusu her yıl yüzde 1,9 oranında artıyor. 2018 yılında dünya nüfusu yaklaşık 7,8 milyar kişi civarında bulunuyor. Bu çok büyük bir rakam. Türkiye’nin nüfusu da hızla artıyor, kimi siyasetçiler bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor. Ama yerkürenin alanı artmıyor. Doğal kaynaklarımız çoğalmıyor, ama nüfus artıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil” dedi.
 
TÜRKİYE’DE SU TASARRUFU HEDEFLENMİYOR
Suların da hızla kirlendiğini ifade eden Artar, “Ülkemizde suyun sektörel paylaşımında yüzde 74 ile tarım ilk sırayı çekerken, yüzde 15 ile evsel kullanım ikinci ve yüzde 11 ile endüstri sektörü üçüncü sırada yer alıyor. Su tüketiminde en büyük paya sahip tarımsal su kullanımı, DSİ’nin 2023 planına göre 72 milyar metreküpe çıkarılarak yüzde 143 artırılacak. Ayrıca DSİ sulanabilir alanların 2023’e kadar 4,9 milyon hektardan 8,5 milyon hektara çıkarılarak yüzde 73 oranında büyütülmesini hedefliyor. Sulanan alanların yüzde 94’ünün suyu israf eden yüzey sulama metotları (karık, tava ve salma) ile gerçekleştirildiğini hesaba kattığımızda tablo daha da vahimleşiyor. Yüzey sulama yöntemi yerine basınçlı sulama sistemleriyle yüzde 50’lik bir su tasarrufu sağlanabilirken, Türkiye’nin su kaynaklarının en azından üçte birini bu şekilde israf ettiği tahmin ediliyor. Türkiye’de çeşitli yasal metinlerde adı geçse de uygulamada su tasarrufu hedeflenmiyor. Tarım alanları azalıyor, şehirler betonlaşıyor, trafik çekilmez bir hal alıyor” dedi
 
LONDRA’DA HAVA KİRLİLİĞİNDEN BİR GÜNDE 6 BİN KİŞİ ÖLDÜ
Küresel ısınma sonucu ormanların, sulak alanların da yok olmaya başladığını dile getiren Artar, “Biz insanoğlu konforumuzdan vazgeçmiyoruz. Vazgeçmediğimiz için de bu güzellikleri, renkleri kaybediyoruz. Avrupa kaybetti, sanayi devriminden sonra İngiltere kaybetti, içecek su bulamıyorlardı. Londra gibi dünyaya sanayiyi, kapitalizmi, parayı öğretmiş bir kentte, bir günde, kirlenen havanın yükselemeyip kentin üstüne çökmesi sonucu 6 bin kişi öldü. Yakın çevrenizde böyle bir şeyin olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bundan ders çıkarmamız lazım. Onlar ders çıkarıp çevre koruma politikalarına büyük önem verdiler. Bizdeyse sulak alanlarımız büyük oranda azalıyor. Bunun çok örneği var da birini vereyim. Uydu görüntülerinden anlıyoruz, Burdur Gölü, son 30 yılda neredeyse yarı yarıya küçüldü. Git gide su bizden kaçıyor. Suyu sürekli kirletirseniz su sizden kaçar” dedi.
 
YOL YAPARAK TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMEZ
Araç kullanımının teşvik eden uygulamalara da itiraz eden Artar, “Araba kullanımı sürekli teşvik ediliyor. Ulaşım için yollar yapıyoruz, araç kullanmamız sürekli pompalanıyor. Araba kullanmanın gelişmişlik seviyesi olduğu söyleniyor. Ne kadar araba kullanırsanız gelişmişlik seviyenizin o kadar arttığı dile getiriliyor. Evet daha kısa sürede ulaşmamız lazım. Ama farklı alternatifleri de düşünmemiz lazım. Çin’de 50 şeritli yol yapılmış. Yaşanabilir kentler bu kadar çok aracı kaldırır mı? Kesinlikle hayır. Araç kullanımı çılgınlık haline gelince, trafik de hayatımızı çekilmez hale getirdi. Trafik sıkışıklığını önlemek için daha fazla yol yapıyoruz. Daha fazla yol olunca daha fazla araba alıyoruz. Daha fazla araba alınca yola olan ihtiyaç yine artıyor. Bu kez daha fazla yol ve yeni köprüler yapıyoruz. Bu döngü sürüp gidiyor. Uzmanlar trafik sıkışıklığını önlemek için yol yapmanın, obez bir insanın yemekten vazgeçmeyip kemerini gevşetmesine benzetiyor. Otomobile dayalı ulaşım sistemleri ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar yaratıyor. Petrol ürünlerinin kullanımına dayalı olarak riskler artıyor. Kent alanı sürekli gelişiyor. Kimyasal kirliliklere, asit yağmurlarına neden oluyoruz. Sera gazlarıyla iklim değişikliklerine neden oluyoruz. Trafiğin yarattığı gürültü fark etmediğimiz derecede bizi hasta, rahatsız ediyor. Trafikten kaynaklı ölümler artıyor” dedi.
 
HER MEKANIN KENDİNE ÖZGÜ RUHSAL, EKOLOJİK KALİTESİ VAR
 
Yaşanabilir kentler için planlamanın önemine de değinen Doç. Dr. Artar, “Planlamada mekanın ruhuna saygı duymak gerekiyor. Yani Çaycuma’yı İstanbul’a benzetmeyeceksiniz. İstanbul’u Siirt yapmayacaksınız. Barselona’ya Van’ı götürmeyeceksiniz. Her mekânın bir ruhu vardır. İnsanlarla beraber o mekanın ruhuna uygun planlamalar yapacaksınız. Doğal dokunun karakterine uyacaksınız. Her mekanın kendine özgü ruhsal, ekolojik kalitesi olacağına inanacaksınız. Kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarını artıracaksınız. Dünya Sağlık Örgütü kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarının en az 30 metrekare olması gerektiğini söylüyor. Orta refüjler, mezarlıklar aktif yeşil alan değildir. 10 ile 15 metrekarenin ideal dolduğu dile getirilirken bu sayı gelişmiş ülkelerde 20 metrekare civarında seyrediyor. Türkiye’de ise 1,9 metrekare. İstanbul’da ise tam bir fecaat var, 1,5 metrekare. Dünyanın en güzel kentleri içinden ırmak geçen kentlerdir. Bu durum yaşanabilirlik indeksinde de önemli bir yer tutar. Çaycuma da içinden ırmak geçen bir kent. Dolayısıyla dünya çapında yaşanabilir kent olması mümkün. Sayın belediye başkanımızın bu çok değerli fırsatı değerlendirmek için yoğun çaba içinde olduğunu biliyorum” dedi.
 
BİSİKLET ALTYAPISI KENTLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 
Ulaşım sorunlarının bisikletle çözülebileceğini ve bisiklet altyapısına büyük önem Çaycuma Belediyesinin örnek bir davranış sergilediğini söyleyerek bu çabalarından dolayı Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya teşekkür etti. Başkanı Kantarcı salondan gelen soruları da yanıtlayan Artar’a etkinliğin sonunda bir teşekkür plaketi verdi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Otoparklar 3 saate kadar 1 lira

 
Otoparklar 3 saate kadar 1 lira
 
Çaycuma Belediyesi otopark tarifelerinde değişikliğe giderek, kimi şehirlerdeki gibi, “1 saati ücretsiz, 3 saati 1 lira” olacak şekilde uygulamaya başlıyor
 
Çaycuma Belediyesinin haziran ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya meclis üyeleriyle daire amirleri katıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, saygı duruşuyla başlayan toplantıda, dönem içinde yapılan çalışmalar hakkında meclise bilgi verdi. Toplantıda, 1982-1985 yıllarında Çaycuma Kaymakamlığıyla bir dönem belediye başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu’nun sözlerini yazıp Çaycumalı işadamı Şenan Kerçin tarafından bestelenen ve Grup Maske tarafından yorumlanan “Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında” adlı Çaycuma Marşı da dinletildi.
 
ANONS SİSTEMİ YENİLENİYOR
Mecliste açıklamalarda bulunan Başkan Bülent Kantarcı, anons sistemini sil baştan yenileme kararı aldıklarını söyledi. Kantarcı “Bu sistemi Ramazan Bayramı’na yetiştirmeye çalışıyoruz. Beyaz Masa’ya gelen şikayetlerin en büyük bölümünü anons şikayetleri oluşturuyordu. Yeni sistem çok güzel, kalıcı ve dijital. Bir özelliği daha var, her yere değil de ilgili olan mahalleye, kentin bir bölümüne anons yapılabilecek. Örneğin; İstasyon Mahallesi’ni ilgilendiren bir durum varsa o anonsu başkalarının duymasına gerek yok. Böylece gürültü kirliliği de önlenmiş olacak. Mesela su kesintisi nerede olacaksa orasıyla ilgili anons yapılacak” dedi.
 
PAZARCI ESNAFINDAN ÜCRET ALINMAYACAK
Toplantıda 2018 gelir tarifesinde bulunan pazar ve otopark ücretleri tarifesi de görüşüldü. Başkanı Bülent Kantarcı, katlı ve diğer otoparkların ÇAYBEL şirketi tarafından işletildiğini ifade ederek, “Onların sözleşmesi dolmak üzere. Ankara Büyükşehir Belediyesinde bir uygulama var. Onlar 1 liraya indirdiler otoparkı. Katlı otoparkın kullanılmasını teşvik etmek amacıyla, biz de, 1 saati ücretsiz, 3 saate kadar 1 lira olmasını meclisimize öneriyoruz. Pazaryerlerinin pazarcı esnafına bedelsiz olarak kullandırılması hususu da şuradan kaynaklanıyor: Pazaryerini çöplükten o hale getirdik, kullanmaya başladık. Mal Müdürlüğü de ecrimisil uygulamaya başladı. Uygulanan ecrimisil pazarcıdan aldığımızdan çok daha fazla. Normalde bu tip yerler için gelir elde etmedikten sonra bizden her hangi bir bedel istenmiyor, bunlarla ilgili sağ olsun sayın kaymakamımızın büyük kolaylık gösteriliyor. Ancak Mal Müdürlüğü ‘Ücret alınıyor’ diye buraya ecrimisil tahakkuk ettirdi. Biz bunu dava ettik. Uygulamayı birinci derece mahkeme haksız buldu. Fakat itiraz üzerine gidilen İstinaf Mahkemesi yeniden ecrimisil alınmasına hükmetti ve buna itiraz da edemiyoruz. Bu durumda pazarcı esnafından ücret alınmasının bize kazandırdığı hiçbir şey yok. Bu yerlerin mülkiyet konusu halloluncaya kadar biz de pazarcı esnafından bir ücret alınmasın diye teklif ediyoruz” dedi. Konuşmanın ardından yapılan oylama ile bu maddenin görüşülmesi için oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.
 
AKILCI YATIRIMLARLA BORCU KÂRA ÇEVİRDİK
Başkan Kantarcı, 2017 mali yılı kesin hesabına istinaden İçişleri Bakanlığından borçlanma izni talep edilmesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmadaysa, “Her sene düzenli olarak mayıs toplantısından sonra borçlanmak için size başvurduk. Sağ olun, bugüne kadar da bizim talebemize hep olumlu oy kullandınız. Biz de bu borçlanma taleplerini çok iyi değerlendirdik. Örneğin geçen bir hesaplama yaptık; belediye binasını kaba inşaatını biz 4 milyon 700 bin artı KDV’ye ihale etmiştik. 1200 ton civarında demir kullanıldı binada. Sadece demirinin hesabını yaptık, 6 milyon lira. Diğer kalemler hariç. İyi ki bunları yapmışız. Hele hele günümüzde doların aşırı yükselmesi tüm hesapları alt üst etti. Belediyemizin müteahhidi ile görüştüm ‘Fiyatlar netleşmediği için dolar üzerinde aldığımız malzemeleri tedarik edemiyoruz. Malzeme alamıyorum’ diyor. Faizler inanılmaz yükseldi. İyi ki, biz bu borçlanmaları yapmışız. Bu borçlanmalarla biz yatırım yaptık ve misli misli de karşılığını elde ettik” dedi.
 
BORÇ VERİP VERMEMEK BAKANIN KEYFİNE KALMIŞ
Borçlanma konusunda bir an önce meclisin iznini almak istediğini de ifade eden Başkan Kantarcı, şunları söyledi: “Ülkemizde şu an önümüzü görmek mümkün değil. Bu ay içerisinde hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekilliği seçimi var. Ancak biz İçişleri Bakanlığına gerekli başvuruyu gecikmeden yapmak istiyoruz. Çünkü orada 3 ay, 5 ay, 6 ay kısaca şimdiden kestiremeyeceğimiz uzun bir dönem dosyalar bekletiliyor. O yüzden bu izni sizden tekraren istiyoruz. Bizim borçlanmamız ilk yıl 5 milyon, ikinci yıl 6 milyon, 3’üncü yıl 12,5 milyon liraydı, ancak 6 milyon liraya izin verdiler. Bu sene borçlanma limitimiz 22 milyon 500 bin lira. Bu mali yapımızın inanılmaz derecede düzeldiğini gösteriyor. Fakat bu biraz bakanın keyfine kalmış. Bunu hiç vermeyebiliyor da. Israr ettik bu sene, araya kişiler soktuk 12 milyon lira yerine 6 milyon lira alabildik. Biz kararı yine 22,5 milyon lira şeklinde alalım ama ne çıkarsa bahtımıza. Seçimler geliyor belki de hiç kullanamayabiliriz. Ama bu yetki elimizde dursun istiyoruz” dedi. Belediye Meclisi, Başkan Kantarcı’nın, İçişleri Bakanlığından borçlanma izin talebini oy birliğiyle kabul etti.
 
 

Filyos Vadisi’nde halk karar vermeli

 
Filyos Vadisi’nde halk karar vermeli
 
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yapılan etkinlikte yaptığı konuşmasında, “Burada yaşıyorsak, burada yapılacak olan yatırımlara, buranın halkının karar vermesi lazım. Bizim istemediğimiz bir şeyin yapılmaması lazım” dedi.
 
Çaycuma Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Belediye Başkan Yardımcısı Körpüş Mısırlı, Belediye Meclis Üyesi Bahri Malakçı, CHP İlçe Yönetim Üyesi Kurulu Eser Gündaş, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt, İyi Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Cin ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Tığlı, TEMA Çaycuma Temsilcisi Seçkin Ünsal, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Belediye önünde toplanan kalabalık, bandonun çaldığı marşlar eşliğinde Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.
 
ÇÖPLER DÜNYAMIZI YAŞANMAZ HALE GETİRİYOR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Sizler çevre bilincine sahip Çaycumalılar olarak bugün buradasınız. Bu vesile ile hepinize hoş geldiniz diyorum. Çevre çok kullanılan bir söz. Çevre, çevre diye konuşuyoruz ama bazen bir ezbere kurban gidiyor. Çevre neresidir acaba. Odamız mı, evimiz mi, apartmanın merdiveni mi, sokağımız mı, caddemiz mi, şehrimiz mi, ülkemiz mi? Yoksa dünya mı? Bir ‘dar çevre’ var. Dar çevre bizim her gün her an içinde olduğumuz çevre yani evimiz, sokağımız, okulumuz, işyerimiz. Ama çevre dediğimiz zaman daha geniş düşünmemiz gerekiyor. Para vererek satın aldığımız kullanıp çöp diye attığımız şeyler daha sonra o kadar ilginç noktalara varıyor ki, tekrar bizim ağzımızdan burnumuzdan giriyor ve hastalanmamıza, hatta ölümümüze yol açıyor. Örneğin evlerden gelişigüzel atılan ya da belediyelerin sağa sola attığı çöpler, daha sonra içtiğimiz sularımıza, denizlerimize karışıyor ve dünyamızı yaşanmaz bir yer haline getiriyor. O yüzden ben özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin bu bilince sahip olmalarını istiyorum” dedi.
 
ÇAYCUMALILAR FİLYOS IRMAĞI’NI KİRLETMİYOR
Geri dönüşebilir çöplerin mutlaka ayrı toplanması gerektiğini söyleyen Kantarcı, “Çaycuma bu konuda bir hayli mesafe kat etti. Kanalizasyon atıklarımızı arıtarak Filyos Çayı’na veriyoruz. Filyos Çayı’nı kirletmiyor Çaycumalılar. Sizler, belediyemiz aracılığıyla, çevreye, bu manada katkıda bulunuyorsunuz. Aynı zamanda ambalaj atıklarını da topluyoruz. Bu o kadar güzel bir şey ki, hem çevreye karşı görevimizi yerine getirmiş oluyoruz, hem bu sayede insanlığa hizmet etmiş oluyoruz. Çünkü bu kâğıt ve plastikler geri dönüşerek tekrar kullanıma sokuluyor. Gelişmiş ülkeler de bu daha ileri. Her gün toplanan çöplerin dışında, mesela Almanya’da 8 türe çıkan geri dönüşebilir malzeme var. Bazen her gün alıyorlar, bazen haftada bir, bazılarını da ayda bir. İnsanlar bunları muhafaza ediyor evlerinde. Yani bizim gibi her önüne geleni sokağa bırakmıyorlar. İşbirliği halinde bu çalışmaları daha ileri götürebileceğimize inanıyorum. Her geçen gün daha iyi oluyor. Bunları yaparken insanlara iş olanağı da sağlıyoruz. Şu anda, Çaycuma’da, geri dönüşümden 15 civarında ekmek yiyen insan var. Hatta belediyemizin şirketinin bu konuda para kazandığını da söylersem ne kadar güzel bir şey yaptığımızı daha iyi anlamış olursunuz” dedi.
 
TERMİK SANTRAL TEHLİKESİNE MARUZ KALMAK BİZİM İSTEDİĞİMİZ BİR ŞEY Mİ
Filyos Projesi konusuna da değinen Başkan Kantarcı, “Bir konuyu daha gündeminize getirmek istiyorum. Yıllardır konuşulan bir Filyos Projemiz var bizim. 15 bin kişi ekmek yiyecek, şöyle olacak, böyle olacak deniyor. Acaba bu Filyos Projesi burada yaşayan bizlerin istediği, arzu ettiği proje mi? Milyonlarca yıldır oluşmuş Filyos Çayı’nın alüvyonlu sahalarında fabrikalar yapmak, termik santral tehlikesine maruz kalmak bizim istediğimiz bir şey mi? Ben bugün vasıtasıyla sizlerin dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Burada yaşıyorsak, burada yapılacak olan yatırımlara, buranın halkının karar vermesi lazım. Bizim istemediğimiz bir şeyin yapılmaması lazım. Ben şuna inanıyorum sadece ve sadece yetişmiş iş gücüne ihtiyacımız var. Yoksa işsizlik o kadar anlatıldığı gibi vahim boyutlarda değil. Buradan göçün sebebi de inanın işsizlik değil. Göçün ana sebebi yaşam koşullarının iyi olmaması. Bülent Ecevit Üniversitesinin yaptığı araştırmanın sonucu bu. Biz ne yapacağız, her anlamda eğitime önem vereceğiz. Bilince kavuşmayı sağlayacağız ve memleketimizin doğasını koruyacağız. Bu milyonlarca yılda oluşmuş doğayı bizim bozmaya hakkımız yok” dedi.
 
GELECEK KUŞAKLARIN HAKLARINI GASP ETME HAKKIMIZ YOK
Kantarcı sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Bugün burada yaşayan insanların hiç birisi yarın olmayacak. Bizler olmayacağız, yarın, 5 sene sonra, 10 sene sonra, 50 sene sonra, 100 sene sonra başka insanlar yaşayacak. Onların haklarını bizim gasp etme hakkımız yok. Çaycuma bu konuda Türkiye’nin her yerinden daha ileri bir noktada. Ben bunu hep beraber daha ileriye götürmek için sizi tekrar işbirliğine davet ediyorum ve bundan sonra Çaycuma’nın sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı temiz kentlerinden ve dünyanın sayılı çevreye saygılı yerleşimlerinden biri olması için el birliğiyle çalışacağımıza inanıyorum.”
 
RESİM ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Daha sonra Başkan Kantarcı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere başarı belgesi ve çeşitli hediyeler verdi. İlkokullar arasında düzenlenen “Çevre” konulu resim yarışmasında Atatürk İlkokulu 4-D Sınıfı öğrencisi Sena Çubukçu birinci, Atatürk İlkokulu 4-D Sınıfı öğrencisi İnci Ün ikinci, Saltukova İlkokulu 2-D Sınıfı öğrencisi Berrak Erkal üçüncü oldu. Ortaokullar arasındaki resim yarışmasındaysa, Mimar Sinan Ortaokulu 6-B Sınıfı öğrencisi Elvan Danagöz birinci, Mimar Sinan Ortaokulu 6-B Sınıfı Ayla Hamaratoğlu ikinci, Cumhuriyet Ortaokulu 7-B Sınıfı öğrencisi Erdinç Kara ise üçüncü oldu. İlkokullar arasında düzenlenen “Çevre” konu şiir yarışmasında ise, İsmail Hakkı Tonguç Ortaokulu 2-D Sınıfı öğrencisi Sayın Gülce Nisa Arslan birinci, Karapınar Abdullah Güpgüpoğlu İlkokulu 2-B Sınıfı öğrencisi Meriç Uysal ikinci, Karapınar Abdullah Güpgüpoğlu İlkokulu 2-B Sınıfı öğrencisi Sudegül Muradiye Erbay da üçüncü oldu. 
Başkan kantarcı ayrıca atık pil toplama kampanyasında dereceye giren okul müdürlerine de spor seti ile teşekkür belgesi verdi. Atık pil toplama kampanyasında Çaycuma Koleji Özel Çaycuma İlkokulu ve Ortaokulu birinci, Çaycuma Yukarı Taşçılı Ortaokulu ikinci, Şehit Aydın Berber Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu. Etkinliğin öğleden önceki bölümü, Belediye Atık Su Arıtma ve Geri Dönüşüm Tesislerine yapılan inceleme gezisi ile sona erdi.
 
 

Streetbaal heyecanı devam ediyor

Streetbaal heyecanı devam ediyor

Çaycuma Belediyesi tarafından 28 Mayıs’ta 8 takımın katılımıyla başlayan Streetball turnuvası devam ediyor. Oldukça heyecanlı ve zevkli geçen turnuva 7 Haziran’da yapılacak final müsabakasıyla sona erecek.

Çaycuma Belediyesince ilçede alternatif sporları geliştirmek, sporun kardeşlik ve yarışma ruhundan yaralanarak gençler arasında birlik ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla Streetball turnuvası düzenlendi. Çaycuma Belediyesi Sportif Faaliyet Sorumlusu Yücel Korkmaz nezaretinde geçen 28 Mayıs’ta başlayan turnuva oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçiyor. 8 takımın katıldığı turnuva, 4’er takımla iki grupta oynanıyor. A Grubunda; “Çompirler”, “Batı Karadeniz BESYO”, “Ünlü Emlak”, “Gözde Gençlik” takımlarının bulunduğu turnuvada, B Grubunda ise “Şasui”, “Kokaksu Atak”, “Maksat Spor Olsun”, “Kutlunun Öpücüğü” takımları gruplarında dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

BASKETBOL FEDERASYONUNUN KURALLARI GEÇERLİ

Belediyeye ait SEKA Sosyal tesislerinde yapılan turnuvada gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yarı finale yükselecek. 6 Haziran’da yapılacak yarı final de kazananlar 7 Haziran’da finalde karşılaşacak. Yenilen iki takım ise 3’üncülük 4’üncülük maçında karşı karşıya gelecek. Türkiye Basketbol Federasyonu kurallarının geçerli olduğu müsabakalar da bir takım 3 asil ve 1 yedek oyuncudan oluşuyor. Bir set üzerinden 20 dakika oynanan müsabakada kazanan takım 3 puan kazanıyor. Kural gereği 20 dakika içerisinde 16 sayıya ulaşamayan durumlarda önde olan takım müsabakayı galip tamamlıyor. Beraberlik durumunda ise her takım 4 atış kullanıyor. Atışlarda üstünlük sağlayan takım galip geliyor. Turnuva sonunda dereceye giren takımlara kupa verilecek.

 

 

Çaycuma sayenizde bir numara oldu

Çaycuma sayenizde bir numara oldu

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ziyaret için gittiği Muharremşah köyünde büyük ilgiyle karşılayan vatandaşlar, hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ziyaret için gittiği Muharremşah Köyü’nde pazarcı esnafı ve vatandaşlarla kısa süreli bir sohbet etti. Köy meydanında kurulan pazaryerindeki esnafları ziyaret ederek hatırlarını soran Başkan Kantarcı, piyasadaki durgunluktan ziyaret etti. Başkan Kantarcı’ya büyük ilgi gösteren vatandaşlar, “Sizi burada gördük daha iyi olduk. Çaycuma sizin sayenizde bir numara oldu. Sizden evvel Çaycuma’da çamurdan gezilmiyordu. Şimdi Çaycuma’nın yolları parke ve asfalt. Allah size uzun ömür versin, sağlık versin. Zonguldak Belediye Başkanlığı’nıza aday olacağınızı duymuştum, çok üzülmüştüm. Siz burada görev yapmaya devam edin” dedi.

BURADAN DAHA BÜYÜK BİR YER YOK

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise Muharremşah Köyü’ne belediyenin yaptırdığı çocuk parkını incelemek üzere geldiğini belirterek, “Çaycuma’da meydan muhaberesi yapmaktan köylere gidip gelemedim. Çaycuma’nın her bir köyü cennetten bir köşe. Hepimiz böyle cennet bir yerde mutlu bir şekilde yaşayalım. Gelecek endişesi taşımadan, yarın ne olacak demeden. Memleketimiz güzel, yeter ki, iyi yaşamasının yolunu bulalım” diye konuştu. Başkan Kantarcı, vatandaşların “Sizi daha büyük yerlerde görmek isteriz” şeklindeki soruyu ise “Yok, buradan daha büyük bir yer yok” şeklinde yanıtladı.

 

Maske coşturdu

Maske coşturdu

Grup Maske, Çaycuma Belediyesi tarafından düzenlenen konserde, Çaycumalılara muhteşem bir konser verdi.

Ramazan ayında eğlence etkinliklerine hız veren Çaycuma Belediyesi Maske adlı müzik grubuyla bir konser düzenledi.  Atatürk Anıtı önünde yapılan konsere Çaycumalılar yoğun ilgi gösterdi. Grup Maske, yaklaşık bin kişinin izlediği konserde, kendi bestelerinin yanı sıra Aşık Veysel, Barış Manço gibi üstatların şarkılarını kendi tarzına göre yorumladı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Grup, Çaycumalılara bir de sürpriz yaptı. Eski Kaymakam Gökhan Veli Kişioğlu’nun “Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında” adlı parçayı besteleyen Grup, büyük ilgi gören besteyi yoğun istek üzerine iki kez söyledi. Pozitif enerjileriyle beğeni toplayan grubun parçalarına zaman zaman izleyenler de eşlik etti.

SİZ YETER Kİ BU ALANLARI DOLDURUN

Grubun solisti Eyüp Karaaslan konseri izleyen Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı, “Kendisini çok sevdik Kendisiyle 40 dakika falan muhabbet etme imkânı bulduk. Biz İstanbul’da yaşadığımız için belediye başkanı kimdir, nedir bilmiyorduk. Burada tanıştık. Şunun güzel yüzüne bak. Harikasın” diyerek sahneye davet etti. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, izleyenleri elle selamladıktan sonra, “Manzara çok güzel. Ben daha fazla araya girmeyeyim, gidiyorum” şeklinde espri yapması gülüşmelere sahne oldu. Başkan Kantarcı, “İki kelam et diyorlar ama Çaycuma burada. Söze gerek var mı? Çaycuma’da her zaman en güzel ortamlarda, gelecekte de huzur ve mutluluk içinde hep beraber olacağız. Bu değerli dostlar bizler için geldiler, ramazan günü işleri güçleri bırakıp İstanbul’dan geldiler. Beni mahcup etmediniz. Bu güzel topluluğu bundan sonra da sık sık göreceğiz. Siz yeter ki bu alanları doldurun” dedi.

İKİ ÜYESİ ÇAYCUMALI

2016 yılında bir araya gelip birlikte çalmaya başlayan Maske ekibinin büyük çoğunluğu işadamlarından oluşturuyor. Kendi bestelerini icra etmenin yanı sıra mevcut eserleri de kendi tarzlarına göre yorumlayan Maske, verdiği konserlerle kısa sürede dinamik yapısı ve pozitif enerjisiyle dinleyicilerle sıkı bağlar kuruyor. En önemli amacı yardım ve sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek olan Grup, müzik hayatına, aynı zamanda aranjör de olan Emre Demirhan (klavye) koordinatörlüğünde, Şenan Kerçin (klarnet), Özgür Parlak (bağlama), Kıvanç Yılmaz (elektro gitar), Ergin Demirel (davul), Semih Ercan (perküsyon) ve vokalde de Eyüp Karaaslan ile sekiz kişi olarak devam ediyor. Grup üyeleri Şenan Kerçin ve Özgür Parlak’ın aynı zamanda Çaycumalı olması Çaycuma konserinin daha özel olmasını sağlayan bir etken olarak öne çıkıyor.

DİĞER FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN