Haber Arşivi

ÇAYCUMA ÇOCUK BELEDİYESİ SEÇİMi

cocuk başkan raket 1

Çocuk belediyesinin seçim takvimi açıklandı

 

Çaycuma Çocuk Belediyesi 25 Ekimde başkanını seçiyor. Yeni başkan 29 Ekim’de göreve başlayacak

 

Geçen yıl kurulan Çaycuma Çocuk Belediyesinin seçim takvimi açıklandı. Buna göre Çaycuma Belediyesi mücavir alanı içindeki resmi ya da özel ilk ve ortaokullarda 18 Ekim Cuma günü okul temsilcileri seçilecek. 200’e kadar öğrencisi olan okullardan 10, 201–300 arasında öğrencisi olan okullardan 15, 301–500 arasında öğrencisi olan okullardan 20, 501–700 arasında öğrencisi olan okullardan 25, 700’den fazla öğrencisi olan okullardansa 30 üye seçilerek Çocuk Belediyesi Genel Kurulu oluşturulacak. Genel Kurul 25 Ekim Cuma günü toplanarak başkan ve 13 kişilik belediye meclisini seçecek. Yeni seçilen başkan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Çocuk Belediye Başkanı Nisanur Dinçer’den görevi devralacak.

KENTİ ÇOCUKLARLA BİRLİKTE YÖNETMEK İSTİYORUZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Çaycuma’nın sorunları ve geleceği için çocuk bakışını çok önemsiyorum. Onların apayrı bir bakışı, çoğu zaman dahice diyebileceğimiz buluşları var. Bir kentte yaşlılar, gençler, kadınlar kadar çocuklar da yaşıyor, onlar da bizimle aynı mekânları, sokakları, caddeleri paylaşıyor. Bir yetişkin insan kadar onlar da hizmetlerden yararlanıyor ya da en az diğer yaş grupları kadar hizmet eksikliklerinin mağduru oluyor. Biz çocuklarımızın yaşadığı yerle ilgili sözleri olsun, bunları hayata geçirecek mekanizmalar oluşsun, kenti birlikte planlayıp birlikte yönetelim istiyoruz. Bu amaçla Çocuk Belediyesini kurduk. Şimdi de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda göreve başlayacak başkan ve meclis üyelerini seçmek için sandık başına gidiyoruz” dedi.

BU DÖNEM ÇOK DAHA ETKİLİ İŞLER YAPACAĞIZ

Çocuk belediyesinin geçen yıl seçimlerin hemen ardından ilk önemli icraat olarak kurduklarını söyleyen Başkan Kantarcı, “29 Mart’ta seçimler yapıldı. Kolları sıvadık, çocuk belediyesini 23 Nisan’a yetiştirmek için yoğun çaba sarf ettik. Ancak bir buçuk ay sonra yaz tatili başladı. Çocuk Belediyesi geçtiğimiz dönemde zaman darlığının da etkisiyle kuruluşunu tamamlayıp organlarını ancak oluşturabildi. Bu dönemde çok daha etkili işler yapacağımıza inanıyorum. Görevi devredecek olan ilk çocuk belediye başkanımız Nisanur Dinçer diğer belediye meclis üyelerine çok teşekkür ediyorum. Hayatları boyunca taşıyacakları büyük bir hatıra, güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Seçimin yapılabilmesi için bizimle her türlü işbirliğini yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Baş ve diğer yetkililere şükranlarımı sunuyor, aday olacak çocuklarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Panayırın açılışı törenle yapıldı

 

 Panayırın açılışı törenle yapıldı

 

Çaycuma kapalı pazaryeri karşısında kurulan panayırın açılışı yapıldı. Yaz döneminde akşam saatlerinde açılacak ve gece geç saatlere kadar hizmet verecek panayırın açılışına, Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli, belediye ve il genel meclis üyeleri, Çaycuma Belediyesi daire amirleri, panayır esnafı ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

Basın her türlü baskıdan uzak olmalıdır

 

Basın her türlü baskıdan uzak olmalıdır

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Basının her türlü baskıdan uzak, bağımsız ve objektif olarak yayın yapmasının sağlanması, şeffaflık ve kamunun hesap verebilirliği açısından çok önemlidir” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Kantarcı açıklamasında, “Çıkarılan bir yasa ile basından sansürün 111 yıl önce kaldırılması nedeniyle, 24 Temmuz, ‘Gazetecilik ve Basın Bayramı’ olarak kutlanıyor. Ancak son yıllarda ayrımsız tüm basın meslek örgütleri gazetecilik mesleğinin ülke tarihinin en güç döneminden geçtiğini, gazetecilerin işsizlik, sansür, oto sansür ve baskılar nedeniyle görevini yapamaz duruma düştüğünü söyleyerek, 24 Temmuz’u,  bayramdan kutlamasından daha çok meslek sorunlarının konuşulduğu bir gün olarak ele alıyor. Şeffaflık, hesap verilebilirlik, vatandaş denetimi çağdaş demokrasilerin olmazsa olmaz koşuludur. Demokrasilerde dördüncü güç sayılan medya ayrımsız tüm devlet organlarını halk adına denetler, ulaştığı bilgileri kamuoyu ile paylaşarak vatandaşlara bilgi verir. Yurttaşlar da bu sayede kendi adına yapılan işlemlerden bilgi sahibi olarak denetim sürecine katılır. Basının her türlü baskıdan uzak, bağımsız ve objektif olarak yayın yapmasının sağlanması, şeffaflık ve kamunun hesap verebilirliği açısından çok önemlidir” dedi.

 

BASINA YÖNELİK BASKILAR EKSİKSİZ DEMOKRASİ TALEBİMİZİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

Kantarcı açıklamasını, “Bugün ülkemizde, bu alanda, ne yazık ki kötü bir tablo bulunuyor. Yüzlerce gazeteci görüşlerinden dolayı cezaevinde tutulurken, çok sayıda gazetecinin yargılaması devam ediyor. Ekonomik ve siyasal nedenlerle yazılı ve görsel birçok yayın organı kapatılırken, binlerce çalışan işsizlikle boşuyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi resmi ilan alan gazetelerin durumunu daha da zora sokacak yeni düzenlemelere gidiliyor. Bu da önümüzdeki süreçte, özellikle yerel basında birçok yayın organının daha kendiliğinden kapanacağı anlamına geliyor. Toplumun bilgi edinme hakkının ihlali anlamına gelen bu durum, bizlerin ‘eksiksiz demokrasi’ talebinin önündeki en büyük engellerden birini oluşturuyor. Bu süreç durdurulmalı, ifade ve basın özgürlüğü üzerindeki her türlü engel kaldırılmalıdır. Bu şartlar altında mesleğin onuruna sahip çıkarak, halkın doğru ve tarafsız haber alma hakkını savunan tüm basın emekçilerinin gününü kutluyor, adaletin her biçimiyle tecelli ettiği bir Türkiye’de özgürce yayın yapmalarını diliyorum” dedi.

 

 

.

 

Bölge firmalarının fuara katılmamış olması skandaldır

 

Bölge firmalarının fuara katılmamış olması skandaldır

 

Bölgede faaliyet yürüten önemli firmaların 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’na katılımlarının sınırlı kalmasını eleştiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bölgemizde değişik ölçeklerde de olsa, çok sayıda inşaat malzemesi ve mobilya üreticisi firma bulunuyor. Kimse kusura bakmasın, bu firmaların, Zonguldak, Bartın, Karabük üçgenin tam ortasında yer alan bu güzide merkezde, büyük çabalarla oluşturulan altyapı ve sağlanan kolaylıklara rağmen fuara katılmamış olması skandaldır” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 18-21 Temmuz tarihlerinde yapılan 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kantarcı yaptığı değerlendirmede, “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın açılışını gerçekleştirdiği 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nı geride bıraktık. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuar, Belediyemizin, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve bölgede faaliyet yürüten OSB’lerin katkısıyla kapalı alanı 5.000 m2‘ye çıkardığı pazaryerimizde kuruldu.  Fuarın başkaca bir çadıra ihtiyaç duyulmadan kurulabilmiş olması maliyetlerin aşağılara çekilmesini sağladığı gibi fuar altyapımız için önemli bir kazanım oldu. Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da ziyaretçi sayısıyla ilgisinin yüksek olması hepimizi sevindirdi. Buna karşın faaliyetlerini bölgemizde sürdüren firmaların katılımının yetersiz olması bizleri üzdüğü gibi bölgemiz adına yeniden düşünmeye de sevk etti” dedi.

 

EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE KATILMADIK DEMELERİ AÇIKLAYICI DEĞİL

Kantarcı değerlendirmelerini, “Oysa yıl boyu düzenli hazırlık toplantıları yapılmış birçok detay konuşulmuştu. Buna rağmen bölge firmalarından yeterli katılım olmadı. Firmalardaki bu ilgisizlik ve isteksizliğin, ilk bakışta, ‘Ekonomik krizden’ kaynaklandığı düşünülebilir. Ama ben bunun gerçekçi bir analiz olmadığını düşünüyorum. Çok şükür ki, bölgedeki firmalarımızın önemli bölümü sürekli olarak yeni yatırım yapıyor. Hatta yeni tesislerinin açılışını bizzat Sayın Bakana yaptırıyor. Hal böyleyken ekonomik krizin fuara katılmama gerekçesi olarak gösterilmesi akla yatkın olmadığı gibi, buna inanmak da safdillik olur. ‘Bu fuarın bize bir getirisi yok’ diyerek katılmayanlarsa, en hafif deyimle, varlıklarını borçlu oldukları memleketlerine ihanet etmektedir. Fuar dışında, bulundukları bölgeye hiçbir katkısı olmayan bu firmaların varlık nedenleri de bence sorgulanmalıdır” diyerek sürdürdü.

 

ÜZERLERİNDE BU SANAYİ TESİSLERİNE YERLERİNİ VEREN İNSANLARIN VEBALİ VAR

Kantarcı açıklamasını, “Bölgemizde değişik ölçeklerde de olsa, çok sayıda inşaat malzemesi ve mobilya üreten firma bulunuyor. Kimse kusura bakmasın, bu firmaların, Zonguldak, Bartın, Karabük üçgenin tam ortasında yer alan bu güzide merkezde, büyük çabalarla oluşturulan altyapı ve sağlanan kolaylıklara rağmen fuara katılmamış olması skandaldır. Üzerlerinde ‘Buralara sanayi tesisi kurulsun, bölgemiz gelişsin’ diye bu sanayi tesislerine yerlerini veren insanların vebali bulunmaktadır. Sürekli dile getirilen Filyos Endüstri Bölgesi’nde binlerce insana iş sağlanacağı söylemi de bu bağlamda iyi düşünülmelidir. Fuarın daha da gelişmesi, kalıcılaşması ve bölgemizin ekonomik bir cazibe merkezi haline gelmesi için büyük görevleri bulunan Ticaret ve Sanayi Odası kendini gözden geçirmeli, bölgede faaliyet yürüten şirketlerin bu tip çalışmalara destek vermesi için çok daha aktif olmalıdır” diyerek tamamladı.

 

 

 

 

Gerçek bir kültür sanat etkinliği oldu

 

Gerçek bir kültür sanat etkinliği oldu

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 2. Çaycuma Günleri ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “2. Çaycuma Günleri gerçek anlamda bir kültür sanat etkinliği oldu. Sıcak havalarda insanları salonlara hapsetmemek için daha çok açık alan etkinliklerini tercih ettik” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı geçtiğimiz hafta yapılan 2. Çaycuma Günleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mütevazı bir bütçe ile 4 gün boyunca etkinlik yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Çaycuma 20 Temmuz 1944’te ilçe olarak ilan edildi. Bu yıl ilçe ilan edilişimizin 75. yılını kutladık. Gerçekten buna yakışan bir kutlama oldu. Gündüz saatlerinde 2. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nı gezen vatandaşlarımız akşam saatlerindeyse konserler ve sahne gösterileriyle eğlenerek dolu dolu günler geçirdi. Gurbetçi vatandaşlarımızın da Çaycuma’da bulunduğu şu günlerde yapılan etkinlikler ilçemizde bambaşka hava estirdi. Herkes çok mutlu oldu. Mütevazı bir bütçe ile yaptığımız etkinliklere ilçe dışından çok sayıda insanın katılması bizleri ayrıca mutlu etti” dedi.

 

ÇAYCUMA ÇOK DEĞERLİ BİR KOLEKSİYONA SAHİP OLDU

Kutlamaları yalnızca popüler sanatçılarca gerçekleştirilen konserler dizisi olarak ele almadıklarını söyleyen Kantarcı, “2. Çaycuma Günleri gerçek anlamda bir kültür sanat etkinliği oldu. Sıcak havalarda insanları salonlara hapsetmemek için daha çok açık alan etkinliklerini tercih ettik. Çaycuma Günleri kapsamında yaptığımız resim çalıştayı ülkemizin değerli ressamlarının katılımıyla gerçekleşti. Çalıştayda üretilen resimlerden oluşan sergiyi Öğretmenevi önünde açtık. Çok sayıda vatandaşımız ziyaret ettiği sergideki resimlerin tamamı belediyemize bağışlandı. Çaycuma böylece çok değerli bir koleksiyona sahip oldu. Bu tabloları hizmete sunacağımız yeni hizmet binamıza asarak daha çok sayıda insanla buluşmasını sağlayacağız” dedi.

 

ANADOL VE KALYONCU ŞEKER ŞERBET BİR SÖYLEŞİ SUNDU

Zonguldak eski Milletvekili Kemal Anadol ile Eğitimci Yazar Hamit Kalyoncu’nun katılımcı olduğu “O yıllarda Zonguldak ve Çaycuma” başlıklı söyleşiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kantarcı, “Sayın Ali Bahadı’ın sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı söyleşide Sayın Kemal Anadol ile Sayın Hamit Kalyoncu şeker şerbet bir söyleşi sundu. Kentin bir döneminin en önemli tanık gözleri olan kıymetli büyüklerimiz gerek anıları, gerekse o günden bugünlere bakarak yaptığı değerlendirmelerle hepimizde iz bıraktı. Gündelik siyasetin kısırlığından uzak bir şekilde yapılan söyleşide eski Çaycuma ve Zonguldak’tan birçok insan yüzü gözlerimin önüne geldi. Çokça da güldüğümüz söyleşi, bizi renkli bir dünyaya götürdü” dedi.

 

YEREL DEĞERLERİMİZ DE, ÜNLÜ SANATÇILARIMIZ DA SAHNEDEYDİ

Yapılan sahne gösterileri ve konserlerle ilgili bilgiler veren Kantarcı, “Moldova’dan, Kıbrıs’tan, Zonguldak’tan gelen halkoyunları ekipleri Çaycuma Halk Eğitim Merkezi halkoyunu ekibinin de katılımıyla etkinliklerimize büyük renk kattı. Konserlerde yerel sanatçılarımız Mevlüt Toplu, Hayati Yüzlü ve Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nu da sahneye çıkararak yerel değerlerimizin halkımızla buluşmasını sağladık.  Pop Star Melike ve Tuğba Yurt konserleriyle genç kuşakların beğenisine seslenirken, Coşkun Sabah konseriyle toplumun her kesimine seslenmeyi amaçladık. Konserlerin binlerce insanın katılımıyla gerçekleşmesi, tüm şarkıları sanatçılarımızla birlikte söylemesi bu amaca ulaştığımız söylüyor. Herkesin mutlu olduğu güzel bir etkinlik oldu. Ben başta gönüllü olarak etkinliklere destek veren değerli dostlarımız ve belediye personelimiz olmak üzere tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Bana mutluluklarını yüzlerindeki ışıltı ile gösteren sevgili Çaycumalılara şükranlarımı sunuyorum. Onlara bu tip çalışmalarımızın artarak süreceğinin müjdesini de vermek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı Açıldı

 

3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı Açıldı

 

İlçemizde kurulan 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı Çaycuma’da kurulan 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı. Zengin bir protokolün katıldığı açılışta bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı “Çaycuma’da yine çok güzel bir etkinlik için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sayın bakanıma ve beraberindeki heyete bu töreni onurlandırdığı için minnetlerimi, teşekkürlerimi sunuyorum. Fuarın katılımcılarına, destekçilerine, fuarı düzenleyen firmamıza en başta değerli kaymakamımıza ve fuarla ilgili 4 yıldan beri sürdürdüğümüz çalışmalara destek veren herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Bu fuarın kendinden beklenen sonuçları vermesini bölgemize ve ekonomiye gereken katkı sağlamasını umarak ve dileyerek hepinize tekrar hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi. Protokol heyeti yapılan konuşmaların ardından Bakan Varank’la birlikte stantları dolaşarak bilgi aldı.

 

 

2. Çaycuma Günü etkinlikleri başladı

 

2. Çaycuma Günü etkinlikleri başladı

 

Çaycuma’nın ilçe oluşunun 75. yılı nedeniyle düzenlenen “2. Çaycuma Günü” etkinlikleri Kaymakamlık önünden Atatürk anıtına kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

 

Çaycuma’nın ilçe oluşunun 75. yılı nedeniyle düzenlenen 2. Çaycuma Günü etkinlikleri kortej yürüyüşüyle başladı. Kaymakamlık önünde başlayan Çaycuma Belediyesi bandosu eşliğindeki yürüyüş Atatürk anıtı önünde sona erdi. Yürüyüşe Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç, Zonguldak Eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, İl Genel Meclisi Üyesi Ramis Muslu, CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Şeref Köktürk, Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, KEDAŞ eski Genel Müdürü Kenan Köktürk, belediye meclis üyeleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Kortej geçişine Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yanı sıra Zonguldak Halay Derneği ve Çaycuma Halk Eğitim Merkezi halkoyunları ekipleri de kostümleri ve oyunlarıyla katılarak renk kattı.

 

KANTARCI: “ARAMIZDAKİ BAĞLARIN VE KAYNAŞMANIN DAHA DA ARTACAĞINA İNANIYORUM”

Atatürk anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Değerli kaymakamım, çok değerli belediye başkanı arkadaşlarım, siyasi partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, Moldova’dan, Kuzey Kıbrıs’tan Çaycuma’yı teşrif eden değerli halkoyunları ekipleri, sevgili Çaycumalılar, Çaycuma’mızın ilçe oluşunun 75. yıldönümü nedeniyle tertiplediğimiz ‘Çaycuma Günleri’ isimli etkinliğin ilk günündeyiz. Çaycuma’nın bu güzel ve anlamlı gününde yarın da fuarla taçlandıracağımız bugünlerde yurtdışından gelen gurbetçilerimizin de katılımlarıyla güzel günler geçireceğimizi düşünüyorum. Aramızdaki bağların ve kaynaşmanın daha da artacağına inanıyorum. Havaların da böyle bize sürprizler yaptığı bugünlerde umuyorum etkinliklerimiz bir zarar görmez. Ben hepinize tekrar hoş geldiniz diyorum. Değerli kaymakamıma hem bu toplantılar için hem de burada görev yaptığı 5 yıllık süre boyunca yaptığı çok değerli hizmetler için de çok teşekkür ediyorum. Hepinize Bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun var olun” dedi.

 

KEÇELİ: “KENTLİLEŞME BİLİNCİNİN OLUŞMASI İÇİN BU TİP GÜNLER ÇOK DEĞERLİ”

Daha sonra söz alan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, “Çaycuma’mızın ilçe oluşunun 75. yılını hep birlikte bu etkinliklerle kutluyoruz. Çaycuma ilçemiz hepimizin malumu olduğu üzere sürekli gelişen, büyüyen ve potansiyelini ortaya çıkartan, her geçen gün daha güzel, daha gelişmiş, daha modern bir kent olma, modern bir ilçe olma yolunda ilerleyen bir ilçemiz. İnşallah daha da büyümeye, daha da gelişmeye, sadece şehirleşmesiyle değil, güzel insanlarıyla da güzel bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğini düşünüyorum. Belediye başkanımız 2 yıldır sağ olsun ilçe oluşunun etkinliğini bu sayede yapmış oluyoruz. Bu tip günler aslında çok değerli. Kentlileşme bilincinin oluşması için böylesi günleri unutmamak, takip etmek, kutlamak hemşerilik bilincinin Çaycumalılık bilincinin oluşmasına katkı sunacağına inanıyorum. Ben Çaycuma’ya yapmış olduğu güzel hizmetler ve bu tip günlerin tekrar canlandırmasındaki katkılarından dolayı belediye başkanımıza huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah ilerleyen yıllarda Çaycuma Günleri etkinlerimiz artırılarak, büyüyerek devam edecektir diyorum. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi. Konuşmaların ardından ekiplerin yaptığı halkoyunları gösterileri ile açılış töreni sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çaycuma Belediyesinden bir ilk daha

Çaycuma Belediyesinden bir ilk daha

 

Çaycuma Belediyesinin 450 metre kare alanda yapımını sürdürdüğü bölgenin ilk kaykay pisti tamamlanarak hizmete girdi

 

Çaycuma Belediyesi gençlerin alternatif sporlarla buluşmasını sağlamak, yeni eğlence alanları oluşturarak kentin sosyal ve sportif kapasitesini yükseltmek için yaptığı çalışmalara yeni bir boyut daha ekledi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın seçim vaatleri arasında da yer alan kaykay pisti tamamlanarak hizmete girdi. Yaşam Park içinde yapılan bölgede bir ilk olarak yapılan kaykay pisti 450 metrekare alanı kapsıyor. Yapımı tamamlanan alanda, kaykay, scooter, bmx bisiklet ve paten gibi tekerlekli spor aletlerini kullananlara güvenli koşullarda becerilerini geliştirme imkânı sunuluyor. ABD’de ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyada gençlerin tutkusu haline gelen kaykay 2017’de olimpik sporlar arasına alındı.

 

ALTERNATİF SPORLARI ÖNEMSİYORUZ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Yaşam Park alanında düzenleme çalışmalarımız davam ediyor. Orada 20 bin metrekare alanda oluşturduğumuz rekreasyon alanı içinde kaykay pistini de tamamlayarak gençlerimizin hizmetine sunduk. Sanıyorum bölgede bir ilk olarak yapımı gerçekleştirdiğimiz pist, 450 metrekare alana sahip. Çaycuma’da alternatif sporların gelişimine büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki günlerde başta su sporları olmak üzere birçok alanda yeni alanlar yaparak gençlere bu sporları yapma olanağı yaratacağız. Geçtiğimiz dönemde, Çaycuma’nın acil ameliyatlarını yapıp temel altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözdük. Artık insanlarımızın sosyal, kültürel, sportif ihtiyaçları için daha çok çaba harcayacağız. Pist gençlerimize ve Çaycuma’mıza hayırlı olsun. Bölgede kaykay sporu yapan tüm gençleri Çaycuma’ya davet ediyorum” dedi.

 

3.Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı Açılıyor

3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı açılıyor

 

Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın üçüncüsü, Çaycuma fuar alanında 18-21 Temmuz tarihleri arasında açılıyor. Açılışa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılması bekleniyor

 

Çaycuma’da geleneksel hale gelen Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın üçüncüsü Çaycuma fuar alanında açılıyor. 18-21 Temmuz tarihleri arasında yapılacak fuarın açılışına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılması bekleniyor. 4,500 metrekare alanda yapılacak fuara bu yıl otuzun üzerinde firma katılıyor. Bölgenin en büyük fuarı niteliği de taşıyan etkinliğe yaz aylarına rastlemiş olması nedeniyle daha yoğun bir katılım bekleniyor. Fuarla ilgili bilgiler veren Expolink firması sahibi Serdar Erdaoğan, “Bu yıl yine çok güzel bir fuar hazırladık. Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik sıkıntılar göz önüne alınırsa böyle bir fuarın, hatırı sayılır bir ilgi ile açılıyor olasını hem çok önemsiyor, hem de bundan mutluluk duyuyoruz. Bu durum bölge ve ülke ekonomisi açısından da büyük önem taşıyor. Açılış törenimize Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın da katılmasını bekliyoruz. Rusya’dan bir ticaret heyeti de fuarı izleyenler arasında olacak. Stant açan firmalarımızın uluslararası ticaret bağlantısı yapıp, sektörlerindeki yenilikler konusunda bilgi sahibi de olabileceği fuara vatandaşlarımızın yine büyük ilgi göstermesini bekliyoruz. Fuarın meydana gelmesinde büyük destekleri olan başta Zonguldak Valimiz Erdoğan Bektaş’la Bartın ve Karabük valililerimize, Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’ya, üç ilimizin ticaret ve sanayi odası başkanlarıyla emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

YAZ AYLARI İLÇEMİZDE SON DERECE KEYİFLİ GEÇECEK

Fuara ev sahipliği yapacak Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise yaptığı değerlendirmede, “Çaycuma’yı bir fuarlar şehri haline getirmek istiyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın üçüncüsünü 18-21 Temmuz tarihleri arasında yapıyoruz. Yıllık izinlerini geçirmek için memleketlerine gelen gurbetçi kardeşlerimizin daha iyi vakit geçirmelerini sağlamak, buradan memnun bir şekilde çalıştıkları yerlere dönmesini sağlamak için güz aylarında yaptığımız fuarların birisini temmuz ayına aldık. Bu tarihlerde aynı zamanda Çaycuma’nın ilçe oluşunun 75. yılını da kutlayacağız. İçinde çeşitli kültürel etkinliklerin konserlerin yer aldığı ‘Çaycuma Günleri’ de fuar organizasyonuyla birlikte ilçemize büyük renk katacak. Yaz ayları ilçemizde son derece keyifli geçecek. Ben başta Çaycuma ve Zonguldaklılar olmak üzere tüm bölge halkını fuarımız ve diğer etkinliklere davet ediyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

 

2.Çaycuma Günleri Başlıyor

 

2. Çaycuma Günü programı açıklandı

 

Çaycuma’nın ilçe ilan edilişinin 75. Yılı nedeniyle 17-20 Temmuz tarihleri arasında yapılacak etkinliklerde ünlü sanatçılar Coşkun Sabah ve Tuğba Yurt da sahne alacak

 

Çaycuma Belediyesi, Çaycuma’nın 1944 yılında TBMM tarafından ilçe ilan edildiği 20 Temmuz’u, geçen yıldan bu yana “Çaycuma Günü” olarak kutluyor. 3. Çaycuma Yapı, Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın da açılacağı kutlamalar çerçevesinde ünlü sanatçılar Coşkun Sabah ve Tuğba Yurt’un yanı sıra Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu,yerel sanatçılar Mevlüt Toplu, Hayati Yüzlü ile Pop Star Melike de sahne alacak. Romanya, Moldova, Ukrayna ve Osetya’dan gelen halkoyunları ekipleriyle Çaycuma Halk Eğitim Merkezi halkoyunları ekibinin de gösteri yapacağı etkinlikler çerçevesinde, 2. Çaycuma Resim Çalıştayı da yapılacak. Eski Milletvekili Kemal Anadol, Eğitimci Hamit Kalyoncu ve Gazeteci Ali Bahadır’la yapılacak “O yıllarda Zonguldak ve Çaycuma” adlı söyleşi de etkinlikler arasında yer alacak.

 

SON DERECE İŞLEVLİ BİR ETKİNLİK OLACAK

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma 20 Temmuz 1944’te ilçe ilan edildi. Biz iki yıldan beri, bu tarihi ‘Çaycuma Günü’ olarak kutluyoruz. Bu yıl ilçe oluşumuzun 75. yılı olması nedeniyle biraz daha kapsamlı bir program hazırladık. İlçede bir festival havası estireceğiz. Yerel sanatçılarımızın da sahne alacağı etkinlik kapsamında ünlü sanatçılar Coşkun Sabah ve Tuğba Yurt da sahne alacak. Çeşitli kültürel aktiviteler de var. Değerli ressamların katılımıyla bir resim çalıştayı gerçekleştireceğiz. Zonguldak’ın siyasal hayatında önemli yer tutan eski milletvekilimiz Sayın Kemal Anadol, Çaycuma’nın simge sini sevgili Hamit Kalyoncu ve Zonguldak basının duayen ismi Ali Bahadır ile ‘O yıllarda Zonguldak ve Çaycuma’ başlıklı bir söyleşi yapacağız. Değerli büyüklerimizle şeker şerbet tadında yapacağımız söyleşi öyle ümit ediyorum ki, son derece keyifli olacak. Yurtdışından gelecek halkoyunları ekipleri de etkinliğimize büyük renk katacak. Kutlamalar çerçevesinde 3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nın da açılışını yapacağız. Keyifli, renkli ve son derece işlevli bir etkinlik olacak. Ben başta sevgili Çaycumalı hemşerilerim ve Zonguldaklılar olmak üzere tüm bölge halkını kutlamalara davet ediyorum” dedi.

 

KUTLAMA PROGRAMI ŞÖYLE

17 Temmuz Çarşamba

10.00     :Yurtdışından Gelen Halkoyunu Konukların Belediye Başkanını Ziyareti

11.00     :Yabancı konukların Kaymakamlık Makamını Ziyareti

15.00     : Hükümet Konağı Önünden-Atatürk Anıtı Belediye Bandosu Eşliğinde Kortej Yürüyüşü

19.00     : Belediye Bandosu Müzik Dinletisi

19.30     : Halkoyunları Gösterisi

20.30     : Yerel Sanatçılar Konseri (Mevlüt Toplu – Hayati Yüzlü)

22.30     : Pop Star Melike Konseri

18 Temmuz Perşembe

10.30     : Fuar Açılışı (Belediye Bandosu Dinletisi, Halkoyunları Gösterileri, Konuşmalar)

10.00     : Resim Çalıştayı Sokak Çalışması

19.30     : Halkoyunları Gösterisi

20.30     : Türk Halk Müziği Korosu Konseri

19 Temmuz Cuma

15.00     :Söyleşi: “O yıllarda Zonguldak ve Çaycuma”

                 Kemal Anadol – Ali Bahadır – Hamit Kalyoncu

                 Yer: SEKA Sosyal Tesisleri

20.45     : Halkoyunları Gösterisi

22.30     : Coşkun Sabah Konseri

20 Temmuz Cumartesi

15.00     : Resim Çalıştayı Sergi Açılışı       

20.45     : Halkoyunları Gösterisi

22.30     : Tuğba Yurt Konseri

 

 

 

Çaycuma’nın Bir Kardeş Şehri Daha Oldu

Çaycuma’nın Bir Kardeş Şehri Daha Oldu
 
Belediye Meclis Kararıyla Çaycuma ve Fındıklı ilçeleri kardeş şehir ilan edildi.​
 
Çaycuma Belediyesi Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında Temmuz ayı Meclis Toplantısını gerçekleştirdi.  ​
   Meclis Toplantısında, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün “Rize’nin Fındıklı Belediyesi ile Kardeş Şehir Olunması “ konulu yazı görüşüldü.  Konu hakkında Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Rize’nin Fındıklı ilçesinde bulunan Taş Mektep onarımına Çaycuma Belediyesi olarak katkıda bulunduk. Orda bulunan halk bu durumdan çok memnun olmuş ve Fındıklı Belediyesi meclis kararıyla bizi kardeş şehir ilan etmiştir. Biz de aynı şekilde meclis kararımızla Fındıklı ilçesi ile kardeş olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.  Gündem maddesinde yer alan “Fındıklı Belediyesi İle Kardeş Şehir Olunması” oy birliği ile kabul edildi. Bu kararla Çaycuma ve Fındıklı ilçeleri kardeş şehir ilan edildi.​
   Meclis toplantısında yer alan diğer gündem maddeleri konusunda ise şu şekilde kararlar alındı;​
   Zabıta Müdürlüğü’nün 27.06.2019 tarih ve 199 sayılı “İçkili Yer Bölge Tespit Krokisinde Yapılan Değişiklik “ konulu yazı oy birliği ile kabul edildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün 25.06.2019 tarih ve 170 sayılı “Mezarlıklar Birimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması” konulu yazı oy birliği ile kabul edildi. Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün 26.06.2019 tarih ve 143 sayılı “Araç Alımı” konulu yazı oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna Havale edilen “Yağmur Suyu Toplama Sistemine Destek” hakkında komisyondan gelen ek süre talebi oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna Havale Edilen “Yol Harcamalarına Katılım Payları” hakkında komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısında Türlü İşler Komisyonuna Havale Edilen “Staj Yönetmeliği” hakkında komisyondan gelen rapor mecliste oy birliği ile kabul edilerek yürürlüğe girdi. İmar Komisyon’undan gelen raporlar görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısında İmar Komisyonuna Havale Edilen “Tadilat Talepleri” hakkında komisyondan gelen rapor oy birliği ile kabul edildi. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 28.06.2019 tarih ve 398 sayılı “07.06.2019 tarih ve 85 sayılı Meclis Kararının İptali” konusu görüşüldü ve oy birliği ile iptali kabul edildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonuna Havale Edilen “Mezarlık Tahsis Ücreti” hakkında komisyondan gelen rapor oy çokluğu ile kabul edildi. ​