Haber Arşivi

Çaycuma Belediye Meclisinden tarihi kararlar

 

Çaycuma Belediye Meclisinden tarihi kararlar

 

Çaycuma Belediye Meclisi haziran ayı toplantısında, içkili yer bölgelerini yeniden belirlerken, yağmursuyu toplama sistemi kuranlara şebeke suyunun %30 daha ucuz verilmesi kararlaştırıldı

 

Çaycuma Belediyesi haziran ayı meclis toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanlığında yapılan ve tüm belediye meclis üyelerinin eksiksiz olarak katıldığı toplantıyı Çocuk Belediye Başkanı Nisanur Dinçer ve Çocuk Belediye Meclisi Üyelerinin yanı sıra Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Engin Zeren ve bazı mahalle muhtarları da izledi. Toplantıda ekonomik ömrünü tamamlayıp kullanılamaz durumda olan bazı belediye araçlarının satışı konusunda belediye encümenine yetki verilirken, içkili alanların sınırları da yeniden belirlendi. Komisyona havale edilen bir diğer kararla evlerine yağmursuyu toplama sistemi kuranlar belediye şebeke suyunu yüzde otuz oranından indirimli kullanacak.

 

YENİ BİR STAJ YÖNETMELİĞİ YAPILACAK

Saygı duruşu ile başlayan toplantıda Başkan Kantarcı’ya daha önceden verilen borçlanma yetkisinin bir bölümünün özel ve kamu bankalarından kredi alınarak kullanılabilmesi amacıyla Mali İşler Müdürlüğünce hazırlanan tezkere oy birliğiyle kabul edilirken, yol harcamalarına katılım payının belirlenmesi yönündeki bir diğer önerge komisyona havale edildi.  Çaycuma Belediyesine staj için yapılan başvuruların belli düzen ve esaslar dahilinde değerlendirilebilmesi için yeni bir staj yönetmeliği hazırlanmasının da karar altına alındığı toplantıda, Zabıta Emir ve Yasakları Yönetmeliği’ne yayalaştırılmış alanlarda belirlenen kurallara uymayanlar için yapılacak işlemler hakkında yeni hükümler eklendi.

 

İÇKİLİ YERLER BİR ARAYA TOPLANACAK

Toplantıya içkili yer bölge tespit krokisinde değişiklik yapılması için Zabıt Müdürlüğünce sunulan tezkere oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan değişikliğe göre yılbaşına kadar, ana cadde ve arterlerde, Kaymakamlıkça ruhsatlandırılan dernek lokalleriyle turizm belgeli işletmeler dışında içkili mekân kalmayacak. Özellikle İstasyon semtinde yoğun şikâyetlere konu olan içkili mekânlar, toplu olarak, Filyos Irmağı kenarında, Kaymakamlık tarafından tahsis edilen hazine arazisinde yapılacak yeni yerine taşınacak. Belediye Meclisi ayrıca bir karar alarak ilgili alanda gerekli imar tadilatını da yaptı. Alınan tarihi nitelikteki bu kararla, mekânların, belirlenen alana taşınmasının önündeki tüm engeller kaldırıldı.

 

YAĞMURSUYU TOPLAMA ŞEBEKESİ KURANA SU %30 OLACAK

Çaycuma Belediye Meclisinde gündeme alınan bir diğer konuysa yağmursuyu toplama sisteminin desteklenmesi oldu. İlçenin temiz su kaynaklarını korumak amacıyla, ev ve işyerlerine yağmursuyu toplama sistemi kuran vatandaşlara destek olmak için, kuran ve aktif olarak kullananlara belediye şebeke suyunun yüzde otuz daha ucuz kullandırılması yönündeki önerge oybirliğiyle komisyona havale edildi. Belediyede çevre mühendisi olarak görev yapan Emrah Akyüz’ün konuyla ilgili sunumunu yapmadan önce söz alan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çevre bize atalarımızdan miras değil, torunlarımızdan emanettir. Bu önerge bizim seçim vaatlerimiz arasında vardı. Bunun hayata geçirilmesi için arkadaşlarımız çalışma yaptı. Komisyona havale etmeden önce sizlerin fikir sahibi olmanız için bu sunumu hazırladılar. Bu uygulama belki de Türkiye’de bir ilk olacak. Amacımız belediye olarak bu tip öncü uygulamaların önünü açmak. Bizi Çaycuma Belediyesinde çok değerli bir iş yapıyoruz. Kişisel çıkarlara dayalı tartışmalar yerine memleketin geleceğini planlıyoruz.  Bu hakikaten çok değerli” dedi.

 

İLÇE OLUŞUMUZUN 75. YILINI GÖRKEMLİ ŞEKİLDE KUTLAYACAĞIZ

Belediye Meclisine ay içinde yapılan çalışmalar hakkınsa bilgiler veren Bülent Kantarcı, daha sonra, “20 Temmuz 1944’te Çaycuma ilçe oldu. Değerli siyasetçi ağabeyimiz Kemal Anadol’un hatırlatmasıyla bu tarihi Çaycuma Günü olarak kutluyoruz. Bu yıl 75. yılı. Geleneksel hale getirdiğimiz kutlamaları bu yıl daha görkemli yapalım diyoruz. Gurbetçi hemşerilerimizin de katılabilmesi amacıyla, bu yıl fuarlardan bir tanesini temmuz ayı içine aldık. İnşallah orada güzel bir halk konseri olacak. Bu etkinliklerin görkemini artırmak için başta belediye meclis üyelerimiz, burada hazır bulunan muhtarlarımız ve siyasi parti temsilcilerimizden emek harcamalarını rica ediyorum” dedi.

 

SP İLÇE BAŞKANI MECLİS ÜYELERİNE KALEM ARMAĞAN ETTİ

Toplantının sonunda gündem dışı olarak söz alan Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren “31 Mart yerel seçimlerinde tüm siyasi partiler olarak seçimlere girdik. Hep beraber güzel bir rekabet havası içinde geçti. Seçimler bitti, seçilen arkadaşlarımız Çaycuma’daki dostluk havasını belediye meclisine de yansıttı. Biz se Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanlığı olarak belediye meclisinde görev alan arkadaşlarımıza bir kalem hediye etmek istiyoruz. Biz Çaycuma’da oluşan birliktelik havasının devam etmesi için katkıda bulunmak istiyoruz. Biz tüm farklılıklarımızla birlikte yaşayabileceğimizi Çaycuma’dan tüm ülkeye hatta dünyaya göstermek istiyoruz” dedi. Başkan Kantarcı, güzel nazik davranışlarından dolayı Zeren’e teşekkür etti. Bir sonraki toplantının 3 Temmuz Çarşamba günü olarak belirlenmesinin ardından toplantı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

Çaycumalılar 4’ücü kez buluştu

 

Çaycumalılar 4’ücü kez buluştu
 
Çaycuma Belediyesinin Çaycuma Kaymakamlığının işbirliğiyle ile bu yıl 4’üncüsü düzenlediği "Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği, yurtdışında ve yurtiçinde yaşayan yüzlerce Çaycumalıyı bir araya getirdi.
 
Çaycuma Belediyesi, Çaycuma Kaymakamlığının da katkılarını alarak herhangi bir nedenle ilçe dışında yaşamak zorunda kalan Çaycumalıların memleket hasretini gidermek, dostlukları tazeleyip kuşaklar arasında bağlantı kurmak, bilgi ve birikimlerini ilçeye aktarmak, hemşeri dayanışmasını güçlendirmek ve ilçenin sorularıyla çözüm yollarını hep birlikte tartışmak, Çaycuma için akılları, gönülleri birleştirmek amacıyla düzenlediği “Çaycumalılar Buluşuyor” dördüncisü büyük bir katılımla yapıldı. İki gün süren etkinliklere Türkiye’nin her bölgesinde yaşayan Çaycumalıların yanı sıra Almanya’daki gurbetçiler de yoğun ilgi gösterdi.
 
YOĞUN KATILIM OLDU
 
4 Mayıs Cumartesi günü belediye önünde toplana Çaycumalılar burada yapılan kayıt işlemlerinin ardından davul zurna eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşe, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğşu, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, önceki dönem Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, GMİS Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri, ADD Çaycuma Şube Başkanı Zeki Saim Oral, Türkiye Emekliler Derneği Çaycuma Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Çaycuma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma Kent Konsyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ve diğer sivil toplum örgütü temsilcileri, il genel ve belediye meclisi üyeleriyle kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Yürüyüşün sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Kantarcı tarafından Atatürk Anıtı’na “Çaycumalılar buluşuyor” yazılı çelenk konuldu.
 
MÜZE EV AÇILDI
 
Kortej, daha sonra yine bando ve davul zurna eşliğinde Yeni Mahalle Uğur Mumcu Caddesi’ndeki Müze Ev’e kadar yürüdü. Burada, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın çocukluğunu geçirdiği baba evinden tasarlanarak yapımı tamamlanan müze evin açılışı yapıldı. Burada konuşan Başkan Kantarcı, “5 yıl boyunca, Çaycuma'nın, güzel bir kent için birçok iş yaptık. Yeni hizmet binasını rahmetli babamın 60 yıl önce yaptığı binadan sonra ilçeye kazandırmak bana nasip oldu. Daha bitiremedik ama Çaycuma'ya uzun süre hizmet edecek bu yapıyı yapmaktan son derece mutluyum. Bugün aramızda olan belediye hizmet binasının mimarı Mustafa Girgin'e de teşekkür ediyorum. Belediye binamızı karşısında müze evini yapmaya karar verdik. Çaycuma'nın geçmişte böyle evler vardı. Şimdi göremiyoruz, keşke bunları koruyabilsek. Modern belediye hizmet binasının karşısına, tezat anlamında, geçmişteki Çaycuma'ya ait bir simgeyi yerleştirmek istedik. Burayı müze olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde sizlerin dinlendiği, soluk aldığı, Çaycuma'nın geçmişini yaşadığı, anıların sohbetinin yapıldığı bir yer olacak hizmet vermeye devam edecek” dedi.
 
ALLATTİN KARA FOTOĞRAF SERGİSİNİ AÇILIŞI YAPILDI
 
Kurdele kesiminden sonra açılışı yapılan Müze Ev’de Çaycuma Kent Konseyi tarafından hazırlanan “Çaycuma Yöresi Geleneksel Ev Yaşamı Sergisi” ile Emekli Madenci Alaaddin Kara’nın “Çaycuma’dan Madenci Yüzleri” adlı fotoğraf sergisi gezildi. Fotoğraf sanatçısı Alaaddin Kara, Başkan Kantarcı’nın 2015’de TTK Üzülmez Müessesesinde yaptığı ocak gezisi sırasında çekilen fotoğrafların da bulunduğu sergide birçok Çaycumalı madencinin fotoğrafı da yer aldı. Kara’nın, bir sürpriz yaparak orada çekilmiş bir fotoğrafının cam baskısını hediye etmesi Başkan Kantarcı’yı duygulandırdı.
 
 
Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeğinin ardından Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki etkinliklere geçildi. Etkinliklerin eski Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin de katıldığı öğleden sonraki bölümü Kent Konseyi Tiyatro Ekibi’nin “Yetişiy samallık yanıya” adlı skeciyle başladı. Yöresel şive ile oynanan skeç izleyenlerden büyük beğeni aldı.
 
ÇİLOĞLU: “BU BİRLİK BERABERLİK RUHUNU TÜM ÜLKEYE YAYALIM”
 
Etkinliğin düzenleme kurulu adına söz alan Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, “Önceki buluşmalarımızda gelen dostlarımız bölgemize bir sürü katkılar verdiler ve ufkumuzu açmada fikirleriyle yardımcı oldular. Ama bizim ihtiyacımız olan şey bölgemiz adına birlik ve beraberliktir. Aramızdan yetişmiş nitelikli insanlardan bu bölgeyi harmanlayıp, hak ettiği en iyi yere getirmesini istiyoruz. Ben şu anda önümdeki tabloda birlik ve beraberliği görüyorum. Önce Çaycuma'dan Zonguldak'a oradan da tüm ülkemize yayılmasını diliyorum” dedi.
 
KANTARCI: “KENDİNİ ÇAYCUMALI HİSSEDEN HERKES BU ETKİNLİĞE KATKI VERSİN”
 
Daha sonra kürsüye çıkan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Hepimiz bir yerlerden bir yerlere savrulup duruyoruz. Doğduğu yerden ayrılmayan hiç kimse yoktur. Almanya’da çok sayıda Çaycumalı var. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde de Çaycuma mahalleleri oluşmaya başladı. Diğer taraftan Çaycuma ile bağı olan insanlar var. Çağın getirdiği hız da bu hareketi kolaylaştırıyor. Bu tabloda hepimiz bir yerlere koşturuyoruz. Böyle hep beraber bir araya gelmek benim hayrımı en önemli eşiklerinden biri. Bu buluşmalarda güzel sonuçlar elde edelim. Bu değerli insanların birikimlerinden, tecrübelerinden yararlanalım. Kendini Çaycumalı sayan herkes bu etkinliğe katkı versin. Bu buluşmaların devam edeceğine dair inancım her geçen gün daha da artıyor. Bir yıl boyunca bu sinerjinin devam edip, bağların kopmamasını, Çaycuma’ya yeni şeyler katmak için çabalarınızı istiyorum” diye konuştu.
 
KEÇELİ: “BU ETKİNLİK ÇAYCUMA’NIN ZENGİNLİĞİNİ BİR ARAYA GETİRİYOR”
 
Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ise çok güzel bir ilçede yaşadığını belirterek “Bazen içindeyken farkına varamıyoruz ama özellikle gurbetteki Çaycumalılarımız, Çaycuma'nın değerini bizlerden daha çok iyi anlıyor ve biliyorlardır diye düşünüyorum. Doğasıyla, yapısıyla her şeyi ile çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. İhtiyacımız olan şey bu güzelliklerden enerji yaratarak, Çaycuma'yı daha güzel yerlere taşımak için çaba harcamasıdır. Bugün bu etkinliğe gelme amacımız bir taraftan memleket özlemini gidermek bir taraftan da böyle bir sinerjiyi ortaya çıkartarak ‘Çaycuma’mıza ne yapabiliriz?’ düşüncesi ve gayreti içerisinde olmak olması lazım. Çaycuma öyle bir ilçe ki 10 yıl öncesine göre daha iyi, 10 yıl sonrası şimdikinden çok daha iyi olacak. Bu güzel etkinlik Çaycuma'nın zenginliğini, potansiyelini bir araya getirecek etkinlik olsun. Somut sonuçları da ortaya çıkarabileceğimiz güzel bir etkinlik olsun diyorum. Çaycuma dışından gelen ya da ilçemizde yaşayan Çaycumalılara ve kendisini benim gibi Çaycumalı hisseden herkese teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.
 
KÖKTÜRK: “ÇAYCUMA GEÇMİŞİMİZ ve GELECEĞİMİZ”
 
CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk de yaptığı selamlama konuşmasında: “Hepimizin Çaycuma’ya yönelik çok güzel duygularımız var. Çaycuma geçmişimiz olduğu gibi aynı zamanda geleceğimiz. Bugün bu salonda sadece geçmişe değil, geleceğimize sahip çıkmak için buradayız. Hepinize bundan sonra süreçte mutlu huzurlu, güneşli güzel günler diliyorum” dedi
 
GEMİCİ: “KANTARCI ÇOK BAŞARILI İŞLER YAPIYOR”
 
Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici ise: “Güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Anadolu’da çok güzel yerler var. Bir bakıyorsunuz bir bölgede ekonomik ve sosyal bir gelişme oluyor. Birden nüfus artışı oluyor. Belli bir süre sonra orası yaşanmaz hale geliyor. Dolayısı ile bu tür Çaycuma gibi yerlerin geleceğinin hazırlanması gerekiyor. Burada ya bir mühendis elinin eğmesi için Bülent Kantarcı’ya oy verilmesini istemiştik. Kendisi bizi mahcup etmedi. Çaycuma’da çok başarılı işler yapıyor. Çaycumalılar Buluşuyor toplantıları bana göre sosyal sermayedir. İlçe dışında yaşayan Çaycumalıları senede bir gün buraya getirmek, onların melket hasretini giderirken vizyonundan yararlanmak çok önemli.”
 
ÇAYCUMA ÖDÜLLETİ DAĞITILDI
 
Daha sonra ödül törenine geçildi. Çaycuma Ödülleri 2019 Kamu Görevlisi Ödülü'ne değer bulunan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli'ye verilen ödülün gerekçesinde, “Beş yıla yakın zamandır yürüttüğü Çaycuma Kaymakamlığı görevi sırasında, kamu kurumlarının en üst düzeyde eşgüdümle uyum içerisinde çalışması için büyük çaba harcadı. Başarılı çalışmalarıyla kamusal hizmetlerde vatandaş memnuniyetini yükselterek huzur ve gönenç içinde yaşanan bir ilçe ortaya çıkardı. Başta eğitim, güvenlik, sağlık olmak üzere birçok alanda kamu hizmetlerinin niteliğini artırdı, kentin kültürel gelişimi için değerli hizmetlerde bulundu. Köylere götürülen hizmetlerde standartları yükselterek, ilçeyi, yaşam kalitesi sürekli artan bir kent haline getirdi. Tüm bu çalışmaları nedeniyle Çaycuma Belediyesi tarafından ‘Çaycuma 2019 Kamu Görevlisi Ödülü'ne değer bulunarak ödülünü Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı verdi.
 
SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ: “BİLİMİ SEVİYOR, BİLİMİ KEŞFEDİYORUM”
 
Etkinlikte yine bu yıl bir ilke daha imza atılarak, buluşmaların birer sosyal sorumluluk projesiyle taçlanması sağlandı. Buna göre “Çaycumalılar Buluşuyor” düzenleme komitesi, her yıl bir proje açıklayıp Çaycumalıların el ele vererek hayata geçirmeye çalışacak. Geleneksel hale getirilmesi planlanan projenin ilki Zeynep ve Ali Hasırcı öğretmenlerin köy çocuklarına yönelik “Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum” adlı çalışması oldu. Projenin sünevizyonla yapılan sunumunun ardından Öğretmen Zeynep Hasırcı, proje hakkında bilgi verdi.
 
ŞENGÜL : “HEMŞERİ DAYANIŞMASI ÖNEMLİ”
 
Ardından ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Şengül, “Değişen Dünyada Yerini Bulmak: Maden/ci Kentlerinin Geleceği Üzerine” konulu bir sunum yaptı. Şengül, dünyada küçülen maden kentlerinin bir sosyoekonomik yapıdan diğerine geçerken sürecin nasıl yönetildiğini, aynı süreçlerden geçen Çaycuma’da yerelin rolü ve hemşeri dayanışmasının önemini anlatırken, maden kentlerini tüm dünyada aynı kaderi paylaştığını söyledi. Şengül, “Olay öyle bir noktaya geldi ki, mesela İngiltere’de !hayalet kentler’ oluştu. Tümüyle terk edilen maden kentlerinde yaşayan insan sayısı neredeyse sıfıra düştü. Bir ekonomik yapısı tasfiye edilen kentin yeniden ayağa dikilmesi çok zor. Dünyada da çok az. Hele ki yerelin kendi çabalarıyla bunu başardığı bir tane bile örnek yok. Merkezi idarenin mutlaka sürece katılması gerekiyor. Bu da tek başına bir belediye başkanının başaracağı iş değil. Tüm sivil toplumun örgütlenip görüş birliği yaparak merkez idare üzerinden baskı unsuru olması lazım. Yoksa siyasetin harekete geçmesi mümkün değil” dedi.
 
ERCAN: “ÖZ TÜRKÇEYE ÖNEM VERİN”
 
Ardından moderatörlüğünü Çaycuma ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu’nun yaptığı foruma geçildi. Forumda İTÜ Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Dışarıdan bir gözle bakınca Çaycuma” adlı sunum yaptı. Zonguldak ve Çaycuma’da yaptığı gezintiler sırasında çektiği fotoğrafların eşliğinde konuşan Ercan, Zonguldak ve çevresinin aslında gezginciler için çok önemli ögeler barındırdığını söyleyerek burada turizmin geliştirilmesi için yapılacak önerilerini sıraladı. Ercan’ın öz Türkçe kullanımına önem vermesini ve dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklere karşı öneriler de getirdiği sunumu büyük ilgi topladı. Forumda söz lana katılımcılar Çaycuma’nın gelişimi üzerine görüşlerini sıralarken, Başkan Kantarcı, Prof. Şengül, ve Prf.Ercan’ın yanı sıra fotoğraf sanatçısı Kara’ya plaket verdi.
 
MADENCİ KOROSU KONSER VERDİ
 
Akşam saatlerinde ise Şef Mustafa Kömürcü yönetimindeki Madenci Korosu bir konser verdi. Tüm elemanları yeraltında çalışan işçi ve mühendislerden oluşan ve Fatih Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen koro, etkinliğe büyük renk kattı. Madenci kıyafetleriyle sahneye çıkan koronun parçalarına izleyiciler de eşlik etti. 1 saat süren konserin sonunda Başkan Kantarcı, şef Kömürcü’ye çiçek ve plaket takdim etti. 
 
İKİNCİ GÜN GEZİ YAPILDI
 
Etkinliğin ikinci gününde ise SEKA Sosyal Tesislerinde yapılan sabah kahvaltısının ardından Zonguldak’a geçilerek Maden Müzesi ve Gökgöl Mağarası gezildi. Etkinlik, Zonguldak’tan Çaycuma’ya Sapça, Güdüllü üzerinden geçen eski Zonguldak-Çaycuma karayolundan döndü. Yolda çay, ayran ve gözleme molası veren katılımcılar son derece mutlu şekilde evine döndü. Geziye ‘ün üzerinde Çaycumalı katıldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mithat Körler coşkusu

Mithat Körler coşkusu

Çaycuma Belediyesinin Türk pop müziğinin ünlü ismi Mithat Körler ile düzenlediği “Bahara Merhaba” konseri büyük coşku içinde geçti. Konsere katılan binlerce Çaycumalı Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya yoğun sevgi gösterisinde bulundu.

Çaycuma Belediyesi ünlü sanatçı Mithat Körler ile “Bahara merhaba” konseri düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen konsere Çaycumalılar büyük ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya yoğun sevgi gösterisi de yapılan konserde sahneye ilk çıkan Çaycumalı sanatçı Ruhi Demirtaş, şarkılarıyla alanı dolduran halkı coşturdu. Ardından Zonguldak Belediye Meclis Üyesi ve Devrek Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Okan Onur sahne aldı. Onur, söylediği İzmir ve 10.Yıl Marşı’yla coşkuyu daha da artırdı. Son olarak sahneye Çaycumalıların fahri hemşeri ilan ettiği Mithat Körler çıktı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın seçim şarkısını da yapan Mithat Körler’e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

KÖRLER: “ÇAYCUMA HER ZAMAN ÇAĞDAŞTIR”
“Sev kardeşim” şarkısıyla konserine başlayan Körler, konsere başlamadan yaptığı konuşmada, “Güzel dünyamızın, sevginin, kardeşliğin merkezi Çaycuma’da olmaktan son derece mutluyum. Gönlü sevgi ve kardeşlikle çarpan siz değerli Çaycumalılara hemşerilerim diyorum artık, sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. İnsanların kalbinde her şeyden önemlisi dost ve arkadaş sevgisi vardır, öyle değil mi? Kendisini tanımaktan büyük gurur duyduğum, onur duyduğum, can dostumuz, değerli büyüğümüz, ağabeyimiz Sayın Bülent Kantarcı’yı, o tertemiz duygularınızla, tertemiz oylarınızla, tekrar belediye başkanı yaptınız. Sevgili Bülent Kantarcı’ya, değerli büyüğümüze ikinci dönem için başarılar diliyoruz, tebrik ediyoruz. Çaycuma her zaman çağdaştır, her zaman gönlü, kalbi zengin insanlardır” dedi.

KÖRLER: “ÇAYCUMA’DA OLMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ”
Körler sözlerini, “Biz, bugün de soğuk havaya rağmen sizlerle beraber kardeşliğin, sevginin temelinin atıldığı kardeşlik duygularının pekiştiği Çaycuma’da olmaktan son derece mutluyuz. Bugün sizlere 70’lerden günümüze uzanan en güzel şarkıları söyleyeceğiz. Bazen dostluklar vardır yapılan sevgi gösterileri, parayla pulla ölçülmez, ben de sevgili Bülent ağabeyime, seçim döneminde kullanması için bir tane şarkı yaptım Aslında en büyük katkı siz oylarınızla yaptınız. Bu onun yapmış olduğu hizmetlerin de bir göstergesiydi. Biz de denizde kum sizlerin o duygularına hitap eden bir şarkı yaptık” diyerek tamamladı. Körler, daha sonra Başkan Bülent Kantarcı’yla birlikte seçim için bestelediği parçayı seslendirdi. Parçanın ardından vatandaşlar, “Kantarcı ve Körler’e tezahürat yaparak sevgi gösterisinde bulundu.

SAHNEDE PASTA SÜRPRİZİ
Sahnede iki saati aşkın kalan Mithat Körler, söylediği parçalarla hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Sanatçı Körler’e ilçede hizmet veren Huzur Pastanesi sahibi Eyüp Altınay tarafından sahnede bir pasta sürprizi yapıldı. Ünlü sanatçı, üzerinde kendi ve Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın fotoğrafının bulunduğu pastayı görünce büyük mutluluk yaşadı. Başkan Kantarcı ile birlikte pastayı kesen Körler, “Bu pastayı ağzımızın tadının hiç bozulmaması için Çaycuma’nın mutluluğu için kesiyoruz” diyerek pastane sahibine teşekkür etti. Konser, seyircilerin isteği üzerine “Erik Dalı” parçasıyla tamamlandı. Başkan Kantarcı’nın, konser sonunda, bir buket çiçek sunarak teşekkür ettiği Mithat Körler ve bazı vatandaşlarla şarkıya eşlik edip bir süre oynaması, geceye ayrı bir renk kattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Çaycuma’da bir siyaset tarzı sona erdi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı yaptığı seçim değerlendirmesinde, “Çaycuma insanı çok net bir şekilde değişimden yana tavır aldı. Köhnemiş kentçilik anlayışını, eski tip siyaset tarzını reddederek yeniliklerin sürmesini talep etti. Halkımızın kentçilikte elde edilen kazanımların kalıcılaşması için ortaya koyduğu irade Çaycuma’da bir siyaset tarzının artık sona erdiğini de anlatıyordu” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 31 Mart 2019’da gerçekleşen seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirmelerine, “Bir yerel seçimi daha sonuçlandırdık. Mazbatamı alarak Çaycuma Belediye Başkanlığı görevine başladım” diyerek başlayan Başkan kantarcı, “31 Mart seçimlerinin en net sonucu şu ki, Çaycuma halkı, büyük bir oy desteğiyle, bizleri yeniden göreve getirerek ‘İkinci hamle dönemine başlayın’ talimatı verdi. Öncelikle oy veren ya da vermeyen tüm vatandaşlarımıza en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Sağduyusuna her zaman hayran olduğum Çaycumalılar, her zamanki vakarıyla, belli çevrelerin gerilimi ısrarla yükseltme çabalarına prim vermeyerek, huzur içinde bir seçim dönemi geçirmemizi sağladı. Neden böyle davrandığı bizce malum bazı basın yayın organlarıyla, sosyal medyadaki kişiliği herkesçe bilinen trollerin aklın sınırlarını zorlayan iftira ve yalanlarına itibar etmeyerek toplumsal barışı korudu. Bu tavrıyla temiz siyasetten yana olduğunu da ortaya koyan Çaycuma halkı, seçim kazanmak için her yolu mubah sayan, yalan söylemekten kaçınmayan hırslı siyasetçilere tarihi bir ders verdi. Ayrıca, tüm kampanya döneminin olgun bir havada geçmesini sağlayan siyasi partilerimizin çok değerli adaylarıyla huzur ve güven içinde geçmesini sağlayan başta değerli kaymakamımız olmak üzere tüm güvenlik güçlerine teşekkür etmeyi de borç biliyorum” dedi.

ÜLKEYE ÖRNEK BİR BELEDİYECİLİK MODELİ YARATACAĞIZ
Değerlendirmelerini “Çaycuma’daki seçim sonuçları, bizim açımızdan, çok açık bir şekilde, bir hakkın teslimi şeklinde tecelli etti” diyerek sürdüren Kantarcı, “Ne mutlu bizlere ki, halkımız, geçtiğimiz beş yılda yaşanan büyük değişimi onaylayarak Çaycuma için harcadığımız emeğin, döktüğümüz terin karşılığını misliyle verdi. İnsan odaklı yaklaşım ve çağdaş şehirciliğin gereklerine dayalı olarak yaptığımız şehircilik uygulamalarının büyük çoğunluk tarafından benimsendiğini gösteren sonuçlar, yaşam kalitesi çok daha yüksek bir Çaycuma için kollarını şimdiden sıvayan bizlere büyük bir moral kaynağı oldu. Bu motivasyonla başlayacağımız ikinci hamle döneminde, çok daha yüksek kapasite ile daha etkin hizmetler vererek, ülkeye örnek bir belediyecilik modeli yaratacağız. Tarihten gelen birikmiş sorunların çözümü için gerekli ameliyatları yapıp altyapı hizmetlerini büyük ölçüde tamamlayan Çaycuma Belediyesin, bu dönemde, kentsel yaşamı daha ilerilere taşımaya yönelik teknik projelerin yanı sıra, sosyal kültürel anlamda da çok önemli işlere imza atacak, ilçemizi bölgenin yıldızı haline getirecektir. Bundan kimsenin en küçük şüphesi olmamalıdır” şeklinde ifadeler de kullandı.

ÇAYCUMALILAR PROJE MÜSVEDDELERİNİ ELİNİN TERSİYLE İTTİ
Kantarcı, değerlendirmelerine, “Bu seçimde, vatandaşlarımız yalnızca geçmişteki çalışmaları değil, adayların önümüzdeki beş yıl için ortaya koyduğu vizyonu da değerlendirerek oyunu kullandı. Dersini iyi çalışmayan, Çaycuma üzerine düşünüp gerçekçi ve uygulanabilir projeler üretmeyen, yalnızca hamaset yapıp karşısındaki karalayarak oy toplamaya çalışan siyasetçilere destek vermeyeceğini ezici bir şekilde ortaya koydu. Çaycumalılar, bir yerlerden alınan görsellerle oluşturulup uygulama alanı, maliyeti, işlevi konusunda bile bilgilere yer verilmeyen adına proje denen müsveddeleri elinin tersiyle itti. Tercihini her yönüyle düşünülmüş, öncelik sırası tespit edilmiş, projesi ve uygulama alanı belirlenmiş, kentin gelişim doğrultusu ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmış projeler ve ekibinden yana kullandı. Bu açık destek, hile ve aldatma ile Çaycuma’da artık siyaset yapılamayacağının vatandaşlarımızca ortaya konmuş en net ifadesi oldu. Sonuçlar 2014 yılından itibaren Çaycuma’da şehircilik uygulamalarıyla yaşanan fiziki değişimin, siyasette de yansımaları olduğunu gösterdi” diyerek devam etti.

ÇAYCUMA’DA YAPILAN SEÇİM GERÇEKTE BİR REFERANDUM ŞEKLİNDE GEÇTİ
İttifak yapılan İyi Parti ile yaşanan sorunlara da değinen Kantarcı, “Cumhuriyet Halk Partisi tüm ülkede İyi Parti ile ittifak yaparak seçimlere girdi. Zonguldak’ta da partimiz ve İyi Parti yetkilileri arasında bir mutabakat oluşturuldu. İyi Parti Çaycuma İlçe Başkanlığının, orada varılan mutabakatın hilafına taleplerde bulunup, sonra da, ‘Taleplerimiz karşılanmadı’ diyerek aday çıkarması, bu yetmezmiş gibi ittifak hukukuna uymayacak şekilde şahsımı hedef alan açıklamalar yapması da gösterdi ki, Çaycuma’da yapılan seçim gerçekte bir referandum şeklinde geçti. Referandumun bir yanında çağdaş şehirciliğin tüm gereklerini yerine getirip Çaycuma’yı bisiklet yolları, yayalaştırılmış alanlar, heykeller, estetik meydan düzenlemeleri, doğal dokuya uygun mimariyle modern bir kent haline dönüştüren anlayışın devamını isteyenler; diğer yanındaysa modern bir kentin tüm argümanlarını yok sayıp Çaycuma’yı her türlü kuralsızlık içinde, güç odaklarının çıkarlarına göre şekillendirmek isteyenler bulunuyordu. Bir anlamda eski ile yeninin yarıştığı referandumda, Çaycuma insanı çok net bir şekilde değişimden yana tavır aldı. Köhnemiş kentçilik anlayışını, eski tip siyaset tarzını reddederek yeniliklerin sürmesini talep etti. Halkımızın kentçilikte elde edilen kazanımların kalıcılaşması için ortaya koyduğu irade Çaycuma’da bir siyaset tarzının artık sona erdiğini de anlatıyordu” dedi.

YERELDEN KALKINMAYI SAĞLAYACAK POLİTİKALAR İÇİN DE YOĞUN ÇABA HARCAYACAĞIZ
Kantarcı değerlendirmelerini, “Vatandaşlarımızım kahir ekseriyetle bize verdiği görevi, en iyi şekilde yapmak için bizler hazırız. ’41 kere maşallah’ diyerek açıkladığımız 41 projeyi yanına yenilerini de ekleyerek bir bir hayata geçireceğiz. Dönem içinde yapacağımız uygulamalarla Çaycuma’yı Cittaslow (Sakin şehir) üyesi bir dünya kenti haline getireceğiz. Çaycuma yaşam kalitesi çok daha yüksek bir yer olmakla kalmayacak, merak edilen, görülmek istenen örnek bir şehir haline gelecek. Merkezi hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların mağdur ettiği geniş kesimlerin bizlerden çağdaş şehircilik uygulamaları dışında da beklentileri olduğunu biliyoruz. Başta bölgedeki CHP’li belediyeler olmak üzere tüm yerel yönetimlerin el ele verip, yerelden kalkınmayı sağlayacak politikalar geliştirmesi için de yoğun çaba harcayacağız. Ayrımsız herkese dost elimizi uzatıp dayanışma içinde, birlik ve kardeşlik duygularını en yükseğe çıkararak, bölgemizin ekonomik gelişimine de katkı sunacağız. Çaycuma beş yıl öncesinden güzel bir kent oldu. Beş yıl sonra çok daha çok daha güzel olacak. Bu vizyon doğrultusunda herkesi dayanışma içinde hareket etmeye çağırıyor, varlıklarını hep yanımızda hissettiğim halkımıza saygılar sunuyorum” diyerek tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk sefer yapıldı

 

İlk sefer yapıldı

 

Çaycuma Belediyesi’nce Devlet Hastanesi’ne Abdullah Kalaycı Caddesi’nden yaya erişimini sağlayacak füniküler, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın da katılımıyla ilk seferini yaptı.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın, 2014’deki yerel seçimlerde vaatleri arasında yer alan Kent Asansörü (Füniküler) faaliyete geçti. Çaycuma Devlet Hastanesi ile Abdullah Kalaycı Caddesi arasında hizmet verecek olan ve varagel sistemiyle çalışacak fünikülerin mekanik montajı tamamlanıp, otomasyon sistemi devreye sokularak hizmete hazır hale getirildi.  Fünikülerin ilk seferi Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın da aralarından olduğu Çaycuma Belediyesi personelinin katılımıyla yapıldı. Başkan Kantarcı’nın yanı sıra, Başkan Yardımcısı Timuçin Pak ve Yazı İşleri Müdürü Özlem Kaydır, fünikülerin ilk yolcuları oldu. Yapılan test yolculuğu oldukça keyifli geçti. Asansörü yapan yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Başkan Kantarcı ve beraberindekiler asansörle tekrar Abdullah Kalaycı Caddesi’ndeki alt istasyona inerek, seyahatini tamamladı.

 

SON DERECE EKONOMİK VE GÜVENLİ

Konuyla ilgili bilgiler veren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Uzun süren çalışmalarımız nihayet sonuç verdi. Birçok model üzerinde çalıştık, çeşitli sistemler üzerinde fizibilite çalışmaları yaptık, projeler geliştirdik. Nihayetinde bu sistemin kurulmasına karar verdik. İyi ki de böyle yapmışız. Son derece güvenli bir sistemi, daha önce fizibilitesini yaptığımız sistemlerin hiçbiriyle mukayese edilmeyecek kadar ekonomik bir fiyatla halkımızın hizmetine sunduk. Maden ocaklarındaki varagel sisteminin bir benzeri olan ve füniküler olarak tabir edilen kent asansörü karşılıklı 12’şer kişi yolcu kapasitesine sahip. İki kabin birbirine bağlı olarak inip çıkacak. Bu da enerji maliyetlerinin son derece düşük olmasını sağlayacak” dedi.

 

EN ÇOK DA ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ KULLANACAK

Kent asansörünün diğer birimleriyle ilgili olarak da bilgiler veren Kantarcı, “Hastanenin orada bulunan üst istasyonda lokanta, kafeterya ve bir eczane hizmet verecek. İleriye doğru Abdullah Kalaycı Caddesi’nden bulunan alt istasyonda da bir ticari birim oluşturabiliriz. İşin son aşamasını oluşturan çevre düzenlemeleri çalışmalarımız sürüyor. Bu arada test sürüşleri devam edecek. Yılbaşından sonra da bir yeni yıl hediyesi olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Artık kimse karda, yağmurda hastan bayırını tırmanmak zorunda kalmayacak. Buraya gelecek bir düğmeye basarak sağlık hizmetine ulaşabilecek. Sistemin en çok da engelli vatandaşlarımız tarafından kullanılacağını düşünüyorum. Artık Çaycuma’da yaşayan hareket edebilir durumdaki her engelli kimsenin yardımına gerek duymadan sağlık hizmeti alacak. Çaycuma’ya hayırlı olsun” dedi. 

 

 

“Çok verimli bir geziydi”

 

“Çok verimli bir geziydi”

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 6-10 Aralık tarihleri arasında bir heyetle birlikte yaptığı Almaya gezisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çok verimli geçen bir gezi oldu. İyi ilişkiler geliştirdik, güzel insanlarla buluşup yeni teknolojilerle tanıştık. Orada yaptığımız çalışmanın sonuçları Çaycuma’ya son derece olumlu olarak yansıyacak” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı aralarında meclis üyelerinin de bulunduğu bir heyetle birlikte yaptığı Almanya ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çok yoğun geçen programda önemli birçok temasta bulunduğunu açıklayan Kantarcı, “Gelsenkirchen kentinde kurulan Almanya Çaycumalılar Derneği’nin açılışı için gittiğimiz Almanya’da başta kardeş kentimiz Lennesatadt olmak üzere birçok yerde incelemelerde bulunduk, son derece yararlı görüşmeler yaptık. Gezimize aynı zamanda Zonguldak ile kardeş şehir de olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletindeki Castrop Rauxel Belediyesini ziyaret ederek başladık. Belediye Başkanı Rajko Kravanja ile Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma ESO Başkanı Hayri Kandemir ve Lennestandt Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’nın da bulunduğu bir heyetle yaptığımız görüşmede iki kent arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, işbirliğinin daha da artırılması için görüş birliğine vardık. Sayın Kravanja’yı Çaycuma’ya davet ettim. O da memnuniyet duyacağını söyledi” dedi.

 

YAPTIĞIMIZ SUNUM BÜYÜK ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Aynı gün Çaycuma’nın kardeş şehri Lennestadt’ta yaptığı temaslarına devam ettiğini bildiren Kantarcı, “Kardeş kentimizde tam bir kardeşlik havası içinde misafir edildik. Lennestandt Belediye Başkanı aziz dostum Stephan Hundt’un üyesi olduğu partinin kongresine katılmak için kent dışında olması nedeniyle bizi Başkan Yardımcısı Sayın Karsten Schürheck ağırladı. Belediye meclisinde bulunan 4 partinin grup başkanı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, orada yaşayan gurbetçilerimiz ve Lennestadt Belediyesi personelinin katıldığı bir etkinlikte belediyemizin faaliyetlerini anlattık. Yaptığımız sunum büyük beğeni aldı, alkışlarla karşılandı. Bize belediye meclisinde grubu olan 4 partinin Çaycuma ile ilişkilerin geliştirilmesi, daha da derinleştirilmesi yönünde ortak karar aldığının söylenmesi göğsümüzü kabarttı. Sayın Kaymakamımızı Çaycumaspor kulüp başkanı ile birlikte, önümüzdeki ocak ayı içinde yapılacak Lennestadt’ın kuruluşunun 50. yılı kutlama etkinliklerine davet etmelerinden ayrıca mutluluk duydum” dedi.

 

TRACTO TECHNİKFABRİKADA GÖRDÜKLERİMİZ ÇOK ETKİLEYİCİYDİ

Gezinin teknik açıdan da çok verimli olduğunu söyleyen Başkan Kantarcı, “Ertesi gün Lennestadt’ta bulunan Tracto Technik fabrikasını ziyaret ettik. Su, doğalgaz, elektrik, telekomünikasyon, bölgesel ısıtma, fiber optik kablo, boru hattı ve kanalizasyon şebekeleri için üst yapıya hiç zarar vermeden boru hatlarının yeraltına yerleştirilmesi ve yenilenmesi için makine ve aksesuar üreten bu fabrikada gördüklerimiz çok etkileyiciydi. 3 santimetreden 4 metreye kadar olan tüm çaplarda yolları bozmadan boru hattı döşeyen, yenileyen bu sistemi Çaycuma’da da uygulamak için şirketin Türkiye temsilciliği ile temasa geçeceğiz” dedi.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE DE BULUŞTUK
Heyet olarak sivil toplum örgütlerini de ziyaret ettiklerini bildiren Kantarcı, “Siegen şehrinde Atatürkçü Düşünce Derneği ile Lennestandt Alevi Kültür Merkezini de ziyaret ederek vatandaşlarımızla bir araya geldik. ADD Başkanı Sayın Kadir Koçyiğit derneğin gelecek yılın Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı olması nedeniyle, 19 Mayıs'ı, Samsun'da kutlayacağını, yapacakları Türkiye ziyareti  kapsamında Çaycuma'yı da ziyaret edeceklerini söyledi. Ben de kendilerini Çaycuma'da ağırlamaktan mutlu olacağımı söyledim. Heyetimizle birlikte Kuzey Ren-Vestfalya'daki Rothaargebirge'de bölgenin en yüksek dağında bulunan kış etkinlikleri merkezini gezdik, doğa müzesini ziyaret ettik. Doğa sevgisi, biyolojik çeşitliliğin önemi ve korunması konusunda bilinç oluşturmak için kurulan müze zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip bölgemizde doğal kültürel değerlerin korunup gelecek kuşaklara aktarılması için bize esin kaynağı oldu” dedi.

 

ÇOK DİLLİ ANAOKULU PROJESİ ÇOK İLGİMİ ÇEKTİ
Gelsenkirchen’deki temasları hakkında da bilgi veren Kantarcı, “Yeni kurulan Almanya Çaycumalılar Derneğinin açılış törenin için geldiğimiz bu ilde öğle saatlerinde dernek binasının açılışı yaptık. Burada Çaycuma’nın belde belediye başkanları, Çaycuma ESO Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu ile birlikte orada bulunan işadamları ve diğer ilgililere Çaycuma’yı ve buradaki yatırım imkânlarını anlattık. Etkinliğe katılan Turgay Tahtabaş adlı değerli bir hemşerimizin uyguladığı ‘çok dilli anaokulu’ projesi oldukça ilgimi çekti. Bunu Çaycuma’ya nasıl uygulayabileceğimiz konusunda bir fikir çalışması da yaptık. Derneğin akşamki kültürel etkinliğinde sık sık Çaycuma Marşı çalması beni çok onurlandırdı. Gelsenkirchen Belediye Başkanı Frank Baranowski’nin katıldığı gecede değerli dostum Prof. Dr. Mustafa Gencer’le de buluşma imkânım oldu. Bir konuşma da yaptığım gecede gurbetteki vatandaşlarımızla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdik. Dernek Başkanı Sayın Şenol Alagöz ile birlikte tüm masaları tek tek dolaşarak hemşerilerimizle hasret giderdik” dedi.

İYİ İLİŞKİLER GELİŞTİRDİK
Lennestandt Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’nın gezinin verimli geçmesinde büyük emeği olduğunu da söyleyen Kantarcı, “Sevgili arkadaşım Nedim Kalembaşı, programın hiç aksamadan hayata geçmesi için büyük çaba harcadı. Ona büyük teşekkür borçluyum. Almanya Çaycumalılar Derneği Başkanı Sayın Şenol Alagöz ve bir Çaycuma gönüllüsü olarak bizden desteğini hiç esirgemeyen Hasan Akgönül kardeşime de şükranlarımı sunuyorum. Gezinin son gününde kaldığımız otele kadar gelip bizi ziyaret eden, Türkiye’ye uğurlama nezaketi gösteren Lennestadt Belediye Başkanı Sayın Stefan Hundt’a da en kalbi duygularla teşekkür etmeyi borç biliyorum. Çok verimli geçen bir gezi oldu. İyi ilişkiler geliştirdik, güzel insanlarla buluşup yeni teknolojilerle tanıştık. Orada yaptığımız çalışmanın sonuçları Çaycuma’ya son derece olumlu olarak yansıyacaktır” diyerek açıklamalarını bitirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamuoyuna açıklama

 

Kamuoyuna açıklama

 

 1. Bir süredir gerek sosyal medya, gerekse fısıltı gazetesi yoluyla Çaycuma şehir şebekesinin sularında bakteri ya da mikrop olduğu, bunun da kentte salgın hastalık oluşturduğu şeklinde dayanaksız haberler dolaşmaktadır.
   
 2. Kamuoyunda büyük bir saygınlığa sahip olan Belediyemizi yıpratma amacına yönelik şayialar, Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarının düzenlediği analiz raporları ile bir kez daha sonuçsuz kalmıştır.
   
 3. Talebimiz üzerine, 30 Kasım 2018 tarihinde, Çaycuma Belediyesi Ana Deposu, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Yeni Belediye Binası, Çaycuma Devlet Hastanesi, Çaycuma Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Çaycuma Askerlik Şubesi’nden su numuneleri alınarak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analizleri yapılmıştır.
   
 4. Biri su kaynağı olan ana depo, altısı son kullanım yeri olan ve ağırlıklı olarak toplu tüketim noktalarından alınan su numunelerinin E. Koli (Koli Basili),  Koliform Bakteri ve Enterokok / Fekal Streptokok yönünden mikrobiyolojik analizleri yapılmış, tamamında da hiçbir olumsuz bulguya rastlanmamıştır.
   
 5. Zonguldak Halk Sağlığı Laboratuvarınca 7 noktanın tamamının analiz sonuçlarıyla ilgili, “Sonuçlar ve çalışılan analizler yönünden 17.02.2005 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İnsani Amaçlı Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre uygundur” şeklinde değerlendirme yapılarak, tüm şebeke suyunun sağlık açısından hiçbir tehdit oluşturmadığı teyit edilmiştir.
   
 6. Kimi sosyal medya hesaplarında yayımlanan bulanık görünümlü su fotoğrafları, suların kesilmesiyle boşalan şebekede biriken tortuların, ilk su verilmesi sırasında oluşan tazyikle harekete geçmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu görüntülere ülkenin her yerinde, su kesintilerinden sonra rastlamak mümkündür
   
 7. İlçeyi her açıdan yeniden imar edip modern bir kent ortaya çıkaran Çaycuma Belediyesi, halk sağlığını yakından ilgilendiren şehir şebeke suyu konusunda da titizlikle hareket etmekte, ilçeye içilebilir nitelikte su verilmesi konusunda hiçbir özveriden kaçınmamaktadır.
   
 8. Vatandaşlarımızın halk sağlığını ilgilendiren her konuda dedikodu yaymaya çalışan art niyetli kişi ve çevrelere itibar etmemeleri, doğru bilgiyi Çaycuma Belediyesi, Çaycuma Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü gibi kamu adına görev yapan kurumlardan almasını önemle rica eder, saygılar sunarım.

 

Bülent KANTARCI

Çaycuma Belediye Başkanı

 

Başkan Kantarcı’dan Vali Bektaş’a brifing

 

Başkan Kantarcı’dan Vali Bektaş’a brifing

 

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Çaycuma Belediyesini ziyaret eden Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’a belediyenin hizmetlerini anlatan bir sunum yaptı. Çaycuma Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’nin yanı sıra belediye daire amirleri de katıldı. Başkan Kantarcı Vali Bektaş’a günün anısına plaket ve bir buket çiçek sundu. Sunumu sık sık soru sorarak dinleyen Vali Beltaş çalışmalar için tüm belediye personeline teşekkür edip, başarılar dileyerek belediyeden ayrıldı.

 

 

 

 

Çaycuma Marşı’na klip çekiliyor

 

Çaycuma Marşı’na klip çekiliyor

 

Grup Maske’nin kurucusu Şenan Kerçin tarafından bestelenen Çaycuma Marşı’nın klip çekimleri başladı

 

Güftesini, Çaycuma’da, 1982-1985 yılları arasında kaymakamlık ve belediye başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu’nun yazdığı, Çaycumalı İşadamı, Müzisyen Şenan Kerçin’in bestelediği ve Grup Maske tarafından seslendirilen Çaycuma Marşı’nın klibinin çekilmesine başladı. İlçede ilk dinlendiği andan itibaren büyük ilgi gören marşın klibinin hazırlanması işini Grup Maske’nin kurucusu da olan Şenan Kerçin üstlendi. İstanbul’da stüdyo çekimleri tamamlanan klip için Grup Maske üyelerinden Kameraman Burak Yeğen ve Savaş Seray Çaycuma’ya geldi. Çaycuma’nın çeşitli yerlerinde çekimler yapan ekibin belediyenin görsel arşivinden de yararlanarak hazırlayacağı klibin önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor.

 

SON HALİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Sayın Şenan Kerçin göz kamaştıran bir hemşehri dayanışması gösteriyor. Önce eski kaymakamımız Sayın Gökhan Veli Kişioğlu’nun sözlerini Çaycuma Marşı olarak besteledi. Olağanüstü bir ezgisi olan marş Çaycumalılar tarafından çok beğenildi. Sayın Kerçin şimdi de marşa klip çekiyor. Çaycuma’nın tanıtım videosu gibi olacak klibin de en az marş kadar güzel olacağından eminim. Son halini sabırsızlıkla bekliyorum. Başta hiçbir karşılık beklemeden bizlere bu güzellikleri sunan Şenan Kerçin olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir dayanışma  içinde olan Çaycuma yarınlarını aydınlık kılacaktır. Bundan benim en küçük şüphem yok” dedi.

 

 

 

 

 

Belediyeden 6 bin simit

 

 

Belediyeden 6 bin simit

 

Çaycuma Belediyesi kutlanan Mevlit Kandili nedeniyle ilçede 6 bin adet kandil simidi dağıttı

 

Çaycuma Belediyesi, kandil gecelerinde vatandaşlara simit dağıtmayı gelenek haline getirdi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın 2014 yılı mart ayında göreve gelmesiyle başlayan ve bu yıl Kadir ve Miraç geceleriyle Regaip, Berat kandillerinde de hayata geçirilen uygulama, yılın son kandili olan Mevlit kandilinde de devam etti.  Çaycuma Belediyesi, kandil akşamı, ilçedeki 33 camide, 6 bin kandil simidini, yatsı namazından sonra vatandaşlarına ikram etti. Böylece yıl içinde dağıtılan kandil simidi sayısı 30 bine ulaştı.

 

HALKIMIZIN İNANÇLARINA BAĞLI, DEĞERLERİNE SAYGILIYIZ

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeyi yalnızca yol, kaldırım yapıp kanalizasyon döşeyen bir müessese olarak görmüyoruz. Bunları yapmak kuşkusuz önemli, ama sosyal kültürel alanda da yapılması gereken çok şey var. Biz buna da özem gösteriyor, bu alanda birçok hizmete imza atıyoruz. Halkımızın inançlarına bağlı, değerlerine saygılıyız. Ramazan aylarında kurduğumuz iftar sofraları, görkemli bir hemşehri dayanışmasına vesile oluyor. Her kandil gecesi, ilçedeki tüm camilerde simit dağıtarak vatandaşlarımızın mübarek günlerini kutluyoruz. İlçemizi vatandaş, belediye işbirliği en yüksek, dayanışma duygusu en yukarıda bir huzur beldesi haline dönüştürmek için çaba harcıyoruz. Bu doğrultuda çok mesafe kaydettiğimizi memnuniyetle ifade etmek isterim. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, bu vesileyle vatandaşlarımızın Mevlit Kandilini bir kez daha kutluyorum” dedi. 

 

 

 

 

İzmir’de Çaycuma’yı anlattı

 

İzmir’de Çaycuma’yı anlattı

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği “Yarışmalar Sempozyumu”na katılarak Çaycuma’yı anlattı.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İzmir Şubesi 10-11 Kasım tarihlerinde düzenldiği “Yarıştay -  4. Ulusal Mimarlık Yarışmalar Sempozyumu” adı altında etkinliğe katıldı.  Sempozyumun, 11 Kasım Pazar günkü ilk oturumuna katılan Kantarcı, ilgili bir topluluğa Çaycuma’yı anlattı. Mimarlar Odası Genel Saymanı Ali Hakkan’ın yönettiği oturumda Lüleburgaz Belediyesi eski Başkanı Emin Halebak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı Projeler Şube Müdürü Ertan Dikmen de panelist olarak yer aldı.

 

YARIŞMALAR ÇAYCUMA’YACİDDİ BİR PRESTİJ KAZANDIRDI

Konuşmasına Çaycuma’yı tanıtarak başlayan Kantarcı, örneklerle, son dönemde yapılan iyi belediyecilik uygulamalarıyla ilçenin nasıl bir modern kent haline dönüştüğünü anlattı. İki önemli projesinin mimari tasarımını ulusal düzeyde yapılan yarışmalarla elde ettiği için sempozyuma davet edilen Kantarcı, bu hususta, “Çaycuma gibi ülke ortalamasına göre orta ölçekli sayılabilecek bir ilçede, 2 adet ulusal çapta mimari tasarım yarışması yapılarak büyük bir başarıyla sonuçlandırıldı. Yarışmalar sayesinde ilçemizin ve Çaycuma Belediyesinin özellikle mimarlık camiasında tanınırlığı ve saygınlığı arttı, kentimiz ciddi bir prestij kazandı. Yarışmalar gerek ilçemizde, gerekse ilgili diğer çevrelerde farklı bir heyecan yaratarak ‘estetik’, ‘nitelikli yapı’, ‘doğal dokuya uygun mimari’ gibi  kavramların ilçede tartışılmasını, gündelik dile girmesini sağladı. Yapılan yarışmalarla yerel bir soruna, yerelin tüm değerlerine sadık kalınarak evrensel bakış açılarıyla çözümler arandı. Mimari niteliği son derece yüksek birçok proje elde edilerek büyük bir zenginlik yaratıldı. Coğrafi koşullardan doğal dokuya, yöresel malzemeden yerel kültüre birçok faktörü göz ardı ederek uygulanan tip proje dayatmasının dışına çıkılarak, kamunun da estetik ve fonksiyonel çözümler bulabileceği kanıtlandı, bunun birden çok yolu olabileceği de gösterildi. Elde edilen nitelikli mimari yapılarla kent estetiğinin geliştirilmesine, çağdaş bir kent siluetinin ortaya çıkmasına büyük katkı sağlandı” dedi.

 

YARIŞMALAR ÇAYCUMA İÇİN BİR UFUK ARAYIŞI NİTELİĞİNDE GEÇTİ

Yarışmaların sanılanın aksine maliyetli bir şey olmadığını da söyleyen Kantarcı, konuşmasını, “Son derece düşük maliyetlerle mekânda en doğru çözüm bulan,  mimari özellikleriyle ilçeye değer katan, farklı bakış açıları geliştiren projeler ortaya çıkarıldı. Yerel form, değer ve malzemelerin öne çıkarılarak bir tasarım yapılmasının özellikle istenmesi, yarışmaya katılan ya da katılmayı düşünen camiada bir zihni hareketlenme yarattı. Çaycuma yalnızca mimari değeri yüksek projelere kavuşmakla kalmadı, yarışma, kolokyum gibi farklı kavramlarla tanışarak farklı bir bakış açısı kazandı. Yarışma sonrasında yapılan kolokyumlar ve orada yapılan tartışmalar bir bilgi şölenine dönüştü. Fikri düzeydeki yükseklik kentin kültürel gelişimine de hizmet eden bir boyut kazandı. Şartname yazılması için yapılan hazırlık çalışmalarından kolokyum kapanış konuşmasına kadar geçen tüm süreç Çaycuma için bir ufuk arayışı niteliğinde geçti” şeklinde ifadelerle sürdürdü. 

 

KAMUDAKİ TİP PROJE DAYATMASININ DIŞINA ÇIKILDI

Yarışmaların çok değerli birikimleri de ortaya çıkardığını söyleyen Kantarcı, “Doğal dokusundan tarihsel birikimine, yapı kültüründen geleneksel yapım tekniklerine kadar pek çok konu üst düzeyde tartışılarak kentin bu alanda birikimlerinin de ortaya çıkması sağlandı. Coğrafi koşullardan doğal dokuya, yöresel malzemeden yerel kültüre birçok faktörü göz ardı ederek uygulanan tip proje dayatmasının dışına çıkılarak, kamunun da estetik ve fonksiyonel çözümler bulabileceği kanıtlandı, bunun birden çok yolu olabileceği de gösterildi. Elde edilen nitelikli mimari yapılarla kent estetiğinin geliştirilmesine, çağdaş bir kent siluetinin ortaya çıkmasına büyük katkı sağlandı. Doğal dokusundan tarihsel birikimine, yapı kültüründen geleneksel yapım tekniklerine kadar pek çok konu üst düzeyde tartışılarak kentin bu alanda birikimlerinin de ortaya çıkması sağlandı” diyerek sözlerini sürdürdü.

HERKESİ ÇAYCUMA’YI GÖRMEYE DAVET ETTİ

Kantarcı konuşmasını, “Bizlere böyle bir zenginliği kazandıran değerli jüri ve danışman üyelerimize, yarışmaya eser gönderen tüm müelliflere ve titiz bir çalışma ile en küçük bir sorun yaşanmadan yarışmaların gerçekleşmesini sağlayan Çaycuma Belediyesi personeline teşekkürü bir borç biliyorum. Bizleri buraya davet ederek deneyimlerimizi paylaşan TMMOB Mimarlar Odasının değerli yönetici ve üyelerine şükranlarımı sunuyor, yaptığımız şehircilik uygulamalarını yerinde görmek isteyen değerli arkadaşlarımı Çaycuma’da ağırlamaktan mutlu olacağımı bildiriyorum” diyerek tamamladı.