Pedallar otomobilsiz Çaycuma için döndü

 

Çaycuma Belediyesi,  Çaycuma Kent Konseyi ve Çaycuma Bisiklet Topluluğu işbirliğinde “Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü” kapsamında bisiklet turu düzenledi

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt’un da hazır bulunduğu etkinlik öncesinde belediye binası önünde bir açıklama yapan Çaycuma Kent Konseyi Bisiklet Grubu Başkanı Nurdan Candan, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, plansız ve çarpık şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve zaten sınırlı olan doğal kaynakların aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi çevre sorunlarının artmasına neden oluyor. Son yıllarda daha da büyüyen bu sorun nedeniyle doğal ve ekolojik denge tümden bozulurken alışık olmadığımız iklim olayları yaşanıyor. Ani sağanak yağışlar, fırtınalar doğal felaketlere neden oluyor, günlerce sönmeyen orman yangınları meydana geliyor. Çevre kirliliği gerek havanın, gerekse suyun taşınabilir olması nedeniyle sınır tanımaz özellik taşıyor. Bu da ortaya küresel bir sorunun çıkmasını sağlıyor. Özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliği tüm dünyada olumsuz etkilerini çok yakıcı bir şekilde hissettiriyor” dedi.

 

2001 YILINDAN BU YANA DÜZENLENİYOR

Candan sözlerini “1999 yılından bu yana Avrupa ülkelerinin birçok şehrinde, 2001 yılından bu yana ise Türkiye'de bu konularda kamuoyu duyarlılığını artırmak, otomobil kullanımının azalması için farkındalık yaratmak ve halkın etkin katılımını sağlamak amacıyla Avrupa Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü yapılıyor. 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen hafta çerçevesinde, dünyanın dört bir köşesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Bu turu bu kapsamda planlamış bulunmaktayız” diyerek sürdürdü.

 

ÇAYCUMA BÖLGENİN BU ALANDAKİ LİDERİ KONUMUNA GELDİ

Candan sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “İlçemizde son yıllarda yapılan düzenlemelerle otomobilsiz kent yolunda büyük adımlar atıldı. Yapılan bisiklet yolları, yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma bölgenin bu alandaki lideri konumuna geldi. Biz de hem belediyemizin bu alandaki çalışmalarına destek vermek, hem de küresel ölçekteki bu soruna dünyadaki tüm duyarlı insanlarla birlikte ses vermek için bir araya geldik. Çaycuma’da yaşayan herkese, özel araçlardan ziyade toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri, yakın mesafelere araçsız olarak gitmeleri veya bisiklet kullanmaları çağrısı yaparken bu doğrultudaki çabalarından dolayı Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı’ya, katılımınızdan dolayı da sizlere teşekkür ediyoruz.”

 

Basın açıklamasının ardından bisiklet turu başladı. Kadın-erkek, her yaştan gönüllü vatandaşların katıldığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan bisiklet turu, Esengil Caddesi’ni takiben Yalı Caddesi’nde sona erdi. Yaklaşık 3 kilometre pedal çeviren bisikletliler, Köprübaşı mevkiindeki  “Çaycuma” armasının yanında toplu halde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 


 

PAYLAŞ


 


 

 

 

 

   Bülent KANTARCI

    BELEDİYE BAŞKANI
       

      Başkanın Mesajı
      Özgeçmiş
      
      

 
       Kent Rehberi
 
    Nöbetçi Eczaneler
       Kurum ve Kuruluşlar
       Hastaneler
       Gezi Alanları
       ...