Ertelenemez bir görevdir

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Engelli yurttaşlarımıza, yaşamın tüm alanlarında, diğer bireylerle aynı koşulları sağlamayı ertelenemez bir görev sayıyoruz” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı,  3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun,  engellilerin, topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla, 3 Aralık’ı, 1993 yılında, Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan ettiğini anımsatan Kantarcı, “Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye nüfusunun %12.29’u engellidir. Toplam nüfusun 8,5 milyonunun engelli olduğu anlamına gelen bu rakam, aynı zamanda, önümüzde ne denli bir zor görev olduğunu da göstermektedir. Ülkemiz, Engellilerin Haklarına Dair Milletlerarası Sözleşmeyi imzalayarak sözleşmenin taraf ülkelerinden biri olmuştur. Buna göre Türkiye, engelliliğe dayalı herhangi bir ayrımcılığa izin vermeksizin tüm engellilerin insan hak ve temel özgürlüklerinin eksiksiz olarak yaşama geçirilmesini sağlamak ve engellilerin hak ve özgürlüklerini güçlendirmekle yükümlüdür” dedi.

ENGELLİLERİN İNSANLIK ONURUNA SAYGI DUYMAYA MECBURUZ

Kantarcı mesajını, “Bu kapsamda, devletim tüm birimleri, tüm engellilerin, ulaşım, dolaşım, erişebilirlik haklarını sağlamanın yanı sıra, toplumun her kesiminde engellilere yönelik bilinci arttırmak ve engellilerin hakları ve insanlık onurlarına saygı duyulmasını teşvik etmeye de mecburdur. Yaşamın her alanında engellilere yönelen klişeler, önyargılar, incitici uygulamalar ile cinsiyet ve yaş temelli ayrımcı davranışlarla mücadele etmek, engelli bireylerin kapasiteleri ve katkılarına ilişkin bilinç yaratmak devlet olarak asli görevimizdir” diyerek sürdürdü.

ENGELSİZ ÇAYCUMA YOLUNDA DEV ADIMLAR ATILDI

Engelli hakları konusunda Çaycuma Belediyesinin yaptıklarına da değinen Kantarcı, “Bu sorumluluğun farkında olan Çaycuma Belediyesi ‘Engelsiz Çaycuma’ yolunda dev adımlar atmıştır. Kaldırım dâhil hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, ilçemizin en ücra köşelerine kadar yaygınlaştırılmaktadır. Yeni hizmet binamız tüm birimlerine engellilerin çok kolay ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Devam eden çalışmalarımız bittiğinde yürüyebilir durumdaki her engelli, hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan ilçe merkezinde dilediği yere gidip, her türlü işini görebilecektir. Engelli yurttaşlarımıza, yaşamın tüm alanlarında, diğer bireylerle aynı koşulları sağlamayı ertelenemez bir görev sayıyoruz” dedi.

FARKINDALIK DUYGUSUNUN TÜM GÜNLERE YAYILMASINI DİLİYORUM

Kantarcı açıklamasını, “Bu duygularla 3 Aralıklarda engelli yurttaşlarımızın sorunlarına ilişkin toplumda oluşan farkındalık duygusunun tüm günlere yayılmasını istiyor, başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere herkese engelsiz bir yaşam diliyorum” diyerek bitirdi.

 


 

PAYLAŞ


 


 

 

 

 

   Bülent KANTARCI

    BELEDİYE BAŞKANI
       

      Başkanın Mesajı
      Özgeçmiş
      
      

 
       Kent Rehberi
 
    Nöbetçi Eczaneler
       Kurum ve Kuruluşlar
       Hastaneler
       Gezi Alanları
       ...