100 yıl kutlasak az

100 yıl kutlasak az

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2023 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 103 görüntüledi

100 yıl kutlasak az

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Ulusumuzun varoluş destanı olan cumhuriyeti 100 yıl kutlasak az” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı yayımladığı mesajda, “Ulu Önder Atatürk ve arkadaşları tarafından ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ ilkesi üzerine inşa edilen cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Gerçekten çok coşkulu ve gururluyuz. 100 yıl önce atılan bu büyük adım, ulusal birlik ve beraberliğimizi inşa ederken, süreç içinde, kuvvetler ayrımına dayalı laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti ortaya çıkardı. O zamana kadar ‘tebaa’ sayılan vatandaşlar, yasalar önünde eşit haklı bireyler haline getirilip temel hak ve hürriyetleri güvence altına alındı. Her konuda geri kalmış, başka ülkelerin ulaştığı uygarlık düzeyinin gerisine düşmüş bir ülkede ekonomi, eğitim, sağlık, bilim ve teknoloji gibi alanlarda büyük atılımlar yapıldı. Bu atılımlar modern bir ülkeyi adım adım ortaya çıkarırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dünya insanlığı içinde onurla yer almasını sağladı.” dedi.

TÜRKİYE, “YURTTA SULH CİHANDA SULH” POLİTİKALARIYLA BİR BARIŞ VE HUZUR ADASI OLARAK KALDI
Kantarcı açıklamasını “Ulusumuzun onurlu bir biçimde yaşamını sürdürmesinin ancak tam bağımsızlıkla mümkün olacağını çok iyi bilen Ulu Önder, ‘Ya İstiklal ya ölüm’ şiarıyla Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza önderlik etti. Zaferin kazanılmasının ardından yeni devletin temel politikası haline dönüşecek olan ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle, ülke içinde huzur ve sükûnu kurdu, uluslararası alanda barış ve güvenliği hedef alan politikalar izledi. Bu politikalar sayesinde bir kan gölüne dönen dünyada, Türkiye, bir barış ve huzur adası şeklinde kalarak gelişimini sürdürdü. Bugün, başta Filistin’de yaşananlar olmak üzere meydana gelen olaylar, Yüce Atatürk’ün nasıl bir deha, bizi bir arada tutan Cumhuriyetin nasıl büyük bir nimet olduğunu ortaya koydu.” dedi.

CUMHURİYET, BİR ARADA YAŞAM İRADEMİZİN EN BÜYÜK TEMİNATI, EN ÖNEMLİ UNSURUDUR
Ülkenin varlığını da, dirliğini de, gelişimini de Cumhuriyete borçlu olduğunu ifade eden Kantarcı, açıklamasını, “Ulusumuzun var oluş destanı da olan Cumhuriyeti yüz yıl kutlasak azdır. Çünkü yoktan var edilen bir ülkeye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti kimliği kazandıran Cumhuriyet, aynı zamanda bir arada yaşam irademizin en büyük teminatı, en önemli unsurudur. Kazanımlarımızı daha ilerilere taşıyıp, tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasi ile taçlandırmak hepimizin görevidir. Ulus olarak bunu başarıp Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağımıza inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle bizlere Cumhuriyeti armağan eden başta Büyük Atatürk olmak üzere tüm kahramanları rahmetle anıyor, tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi 2022 Şubat Ayı…

28.01.2022
Cuma
Detaylar

Bölge Planı’nda eğitim daha geniş…

BAKKA’nın hazırladığı 2024-28 Bölge Planı ile açıklamalarını sürdüren Belediye Başkanımız…

02.03.2023
Perşembe
Detaylar

AZİZE DAMAR’IN CENAZESİ

İLÇENİN DERECİKÖREN KÖYÜNDEN, MERHUM MAKİNİST DURSUN DAMAR`IN EŞİ, SİNAN DAMAR`IN…

01.12.2022
Perşembe
Detaylar

NAZİFE AKYÜZ’ÜN CENAZESİ

İLÇEMİZ AYVAZLAR KÖYÜ MERKEZ MAHALLESİ’NDEN, DURCAN KİRAZLI, NEZAHAT BALABAN, NEBAHAT…

17.05.2023
Çarşamba
Detaylar