logo

BÜLENT KANTARCI
Çaycuma Belediye Başkanı

BAŞKAN’IN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

BAŞKAN'IN ÖZ GEÇMİŞİ

1955-1973 yılları arasında üç dönem Çaycuma Belediye Başkanlığı yapan Nihat Kantarcı’nın üç çocuğunun en büyüğü olarak 1954 yılında Çaycuma’da doğdu.

 

Çocuk yaşta iş hayatı ile tanıştı. Daha ortaokul sıralarındayken briket harmanında çalıştı, traktör operatörlüğü yaptı. İlk ve  Ortaöğrenimini Çaycuma’ da tamamladı. 1971 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirdi. Yükseköğrenimi İstanbul Yıldız Üniversitesinde (İ.D.M.M.A.) yaptıktan sonra 1978 yılında ‘Yapı’ dalında İnşaat Yüksek Mühendisi diplomasını aldı. Yüksek öğrenim sırasında da kamyon şoförlüğü, taksicilik ve Beşiktaş Nüfus Müdürlüğünde memurluk yaptı.

 

Vatani görevini 1978-1980 yılları arasında, Konya’da, 2. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığı’nda Mühendis Teğmen ve Kontrol Mühendisi olarak bitirdi. 1980 yılında Çaycuma’da taahhüt ve proje firması kurdu. 1982 yılı başında Koçkan İnşaatı kurarak yörede ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde birçok inşaat ve altyapı taahhüt işlerini gerçekleştirdi.

 

1992 yılında çalışma hayatı içinde iken Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ‘İş İdaresi’ bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi ‘Yönetim Bilişim Sistemleri’ yüksek lisans programını tamamladı.

 

Kokaksu (Saltukova) Havaalanını pist ve terminal binası dahil tümüyle inşa etmek şerefi ona nasip oldu. 33 yıl zarfında konutlar, iş merkezleri, hastaneler, okullar, köprüler, yol yapımları gibi sayısız mühendislik yapısını gerçekleştirdi. 2007’de, İzmir’in simgelerinden biri haline dönüşen ve dev mühendislik eseri olan “Dünya Barış Anıtı”nı yaptı. Son olarak, 2013’te modern mimarisiyle kente değer katan 300 araç kapasiteli Çaycuma Katlı Otopark inşaatını bitirdi.

 

1988-1995 yılları arasında, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerini yürüttü. Bu görevleri sırasında bölgemizin önemli projelerinin hayata geçmesine katkı sundu; başta Filyos Vadisi’ne ilişkin olmak üzere bölge ekonomisi ve kalkınmasına dair birçok raporlar hazırladı (Bu raporlar halen geçerli yol haritası niteliğindedir.). Çaycuma Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu üyesidir. 2013 yılında da Atatürk İlkokulu ile de eğitim alanına mütevazı bir katkı sundu.

 

Kimya Mühendisi Belgin Kantarcı ile evlidir ve iki çocuğu vardır. Büyük oğlu Nihat Can, İstanbul Modern Müzesi Editörü’ dür. Diğer oğlu Fırat Cem ise ABD’de çalışmaktadır.

 

2014 Yılında yapılan seçimlerde Belediye Başkan’ı olarak seçilmiş olup, 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde ikinci kez Çaycuma Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

BÜLENT KANTARCI ve İLKLER

– Çaycuma’da inşaatta ilk betoniyer (Harç Karma Makinesi) kullanandır. – Yıl 1980

– Bilgisayarı Bölgemizde ilk kullanandır. – Yıl 1986

– Bilgisayarda yapılmış hesaplamaları devlete ilk sunandır. – Yıl 1987

– Batı Karadeniz’de ilk bilişim firması kurucusudur. – Yıl 1993

– Bölgemizin halen en modern iş merkezi olan KOÇKAN İŞ MERKEZİ’ni Yapandır. – Yıl 1994

– Bölgemizin ilk hazır beton tesisi kurucusudur.(Mix Beton,Pelenkoğlu) – Yıl 1997

– Bölgemizin ilk ve tek internet servis sağlayıcılığını yapandır.  – Yıl 1997

– Bölgemizde ilk internet Cafe’yi açandır. – Yıl 1998

– Bölgemizin ilk en büyük beton parke tesisini kurandır. – Yıl 1999