3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2019 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 98 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, engellilerin de rahatça dolaşımını sağlayacak geniş yaya kaldırımları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’yı engelsiz bir kent haline getirdik. Devlet Hastanemize yaya erişimini sağlayan varagel sisteminde engellilere yönelik yaptığımız düzenlemelerle, Çaycuma’da, engellilerin sağlık hizmetine erişim konusundaki tüm engelleri ortadan kaldırdık” dedi

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent kantarcı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, Çaycuma’yı ilçede yaşayan her engellinin kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan her türlü hizmete erişebildiği bir kent haline getirmek için büyük adımlar attıklarını söyledi. Kantarcı açıklamasında, “Ülkemizde sayıları tam olarak bilinmemekle TUİK verilerine göre 9 milyona yakın engelli bulunmaktadır. Aileleri de hesaba katıldığında ülke nüfusunun oldukça büyük bir bölümü engelliler ve onların sorunlarıyla birlikte yaşamaktadır. Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin ya da ailelerinin değil tüm çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin, devletin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Hepimizin ortak sorumluluğu engelli vatandaşlarımızı da hayatın içine katıp, diğer vatandaşlarla eşitleyecek yaklaşımlar içinde olmak, bunun gerçekleşmesi için çaba harcamaktır” dedi.

ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ HER ENGELİ KALDIRDIK

Çaycuma Belediyesinin bu alanda büyük gayret içinde olduğunu da söyleyen kantarcı, açıklamasını, “Göreve başladığımız andan itibaren engelli yurttaşlarımızın, Çaycuma’da yaşayan herkesle eşit yaşam hakkına sahip olması için yoğun çaba harcadık. Çaycuma’da yaşayan ve hareket edilebilir durumdaki her engellinin her türlü hizmete, hiç kimsenin yardımı olmadan erişebilmesi için cadde ve sokaklarda yaptığımız düzenlemeler ilgili tüm çevrelerin büyük takdirini kazandı. Hiç yükseltisi olmayan yol tasarımı, engellilerin de rahatça dolaşımını sağlayacak geniş yaya kaldırımları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’yı engelsiz bir kent haline getirdik. Devlet Hastanemize yaya erişimini sağlayan varagel sisteminde engellilere yönelik yaptığımız düzenlemelerle, Çaycuma’da, engellilerin sağlık hizmetine erişim konusundaki tüm engelleri ortadan kaldırdık. Çaycuma engellilerin yalnızca rahat erişebileceği değil, aynı zamanda güven ve huzur içinde yaşayacağı bir kent haline de geldi” diyerek sürdürdü.

ENGELLİLERİN SORUNLARINI TEK BAŞINA BELEDİYELER ÇÖZEMEZ

Engellilerin sorunlarının yalnızca belediye hizmetlerinin artırılmasıyla çözülemeyeceğini de söyleyen Kantarcı, sözlerini, “Başta eğitim sisteminden kaynaklanan sorunlar, istihdam olanaklarının kısıtlılığı, sosyal hizmetlerdeki yetersizlikler, her alanda eşit hizmet alma başta olmak üzere belediyelerin görev alanları dışında kalan ve ancak merkezi hükümetin çözebileceği dev sorunları bulunan engellilerin sosyal hayata katılımının önünde de kültürel sorunlar bulunmaktadır. Kamu binalarında engellilere yönelik düzenlemeler hâlâ bitirilememiş durumdadır. Engelli örgütlerinin bildirdiği rakamlara göre, engelliler arasında ilköğretim eğitimi alanların oranı yüzde 7, üniversite eğitimi alanların oranı ise yüzde 1’dir. İstihdam içindeki paylarıysa son derece düşüktür. Bunlar yalnızca engelli yurttaşlarımız için değil, hepimiz için can yakıcı sorunlardır. Sorunların çözümü için bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ve bilim insanları başta olmak üzere ilgili tüm çevrelerle işbirliği yapılmalı, birlikte çözümler üretilmelidir. Ülkemizin buna başarabileceğine inanıyor, tüm engelli yurttaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KANTARCI…

Başkan Kantarcı, “Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1928’de başöğretmenliği kabul…

23.11.2019
Cumartesi
Detaylar

Örnek personel

Daha önce otobüste unutulan ve içinde 10 bin liradan fazla…

25.07.2017
Salı
Detaylar

Demokrasiye ve kendimize olan inancımızı…

Yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı,…

31.12.2021
Cuma
Detaylar

İSMAİL ERBAY’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ VELİOĞLU MAHALLESİ’NDEN, MERHUM NİYAZİ ERBAY’IN OĞLU, SEYFİ VE MEHMET…

17.05.2024
Cuma
Detaylar