5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili Açıklama

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili Açıklama

Yayınlanma Tarihi: 05.06.2020 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 62 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Filyos Vadisi’nde eşgüdümü sağlayacak idari bir yapının olmaması vadinin ekolojik temelli planlanması önünde büyük engeller yaratıyor. Sorunların hızlı şekilde çözümü için havza yönetimine geçilmeli, eşgüdümü sağlayacak bir ‘Filyos Projesi İdaresi’ kurulmalıdır” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Dünyanın Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşadığı bir zamanda Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz. Yaşadığımız şu günlerde pandemi ile yoğun şekilde mücadele edilirken, bilim insanları da, nedenleri üzerinde yoğun araştırmalar yapıyor. Şurası çok açık ki, Koronavirüs, en çok doğa insan ilişkisinin bozulduğu kentler üzerinde etkili oluyor. İzlenen yanlış iskân politikaları ve tarımın itibarsızlaştırılarak yıkıma uğraması sonucu, kentler, yoğun göç dalgasıyla karşıya kalıyor. Başta tarım alanları, ormanlar, sulak alanlar, dere yatakları olmak üzere hemen her alan kentlerin ve endüstrinin emrine sunuluyor. Kır kent ayrımının tümüyle ortadan kalktığı bu süreçte, tüm dünyada çok büyük alanlar büyük ekolojik tahribata uğruyor” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ SALGIN HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIYOR
Ormanların tahribi, sulak alanların kurutulması gibi ekosistemin yıkımına dayanan şehirleşmenin iklim krizini derinleştirdiğini de söyleyen Kantarcı, “Arazi kullanımında yaşanan değişimler iklim değişikliğini de hızlandırıyor. Bunun bir sonucu olarak da salgın hastalık riski artıyor, ortaya çıkan salgınlar kısa sürede çok daha geniş alanlara yayılıyor. Nitekim Dünya Sağlık Örgütü iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanabilecek su ve gıda krizinin ortaya çıkaracağı yetersiz beslenme, sıtma ve ishal gibi hastalıklar nedeniyle çok sayıda erken ölümün gerçekleşeceğini söylerken; kuraklık, su kıtlığı, sel ve taşkınlarla birlikte bazı hastalıkların artacağını da dile getiriyor. Yine iklim değişikliği nedeniyle kimi hayvanların yaşamlarını sürdürebilmek için daha uygun yerlere göç etmesi, sahip oldukları hastalıkları da oralara taşımasına neden olurken, uyum sağlayamayan canlıların yok olması biyoçeşitliliğin azalmasına neden oluyor. 785 milyon insanın temiz suya ulaşamadığı için hijyenini de sağlayamadığı dünyada, su kaynakları da hızlı şekilde kuruyor” dedi.

FİLYOS VADİSİ’NDE ENDİŞELERİMİZ ARTIYOR
Kantarcı açıklamasını, “Bölgemizin en değerli ekosistemini oluşturan ve bir ekolojik koridor olarak korunup bozulmadan yarınlara kalması için büyük çaba harcadığımız Filyos Vadisi’nde yaşanan kimi gelişmeler bizleri endişeye sevk ediyor. Yöre insanın fikri alınmadan yürütülen çalışmalardan basın yayın organlarına yansıyan gelişmeler, vadi ekolojisinin tahrip edileceği yönündeki kaygılarımızı daha da artırıyor. Ekolojik zenginlikleriyle binlerce yıldır insanlara hayat sunan Vadi, büyük tarihi birikime de sahip bulunuyor. Bu durum planlama sürecinin en önemli verisi olarak değerlendirilmeli, , yapılacak tüm projeksiyonlarda vadinin sahip olduğu tarihi-arkeolojik birikimi, ekolojik zenginlikleri, bozulmamış peyzaj özellikleri dikkate alınmalıdır. Sanayi-şehirleşme-turizm gibi yapılacak tüm yatırımlarda koruma-kullanma dengesi gözetilmeli, sanayileşme stratejisinde mutlaka yeşil endüstriler, yüksek veya orta-yüksek teknolojilerle temiz üretim hedeflenmelidir” şeklinde ifadelerle sürdürdü.

KAMU KURUMLARI ARASINDA YETKİ KARMAŞASI YAŞANIYOR
Kantarcı açıklamasını, “Filyos Vadisi’nde kamu kurumları arasında yaşanan yetki karmaşası çalışmaların koordinasyonunu önemli derecede engelliyor. Eşgüdümü sağlayacak idari bir yapının olmaması vadinin ekolojik temelli planlanması önünde büyük engeller yaratıyor. Birçok kamu kurumunun mahkeme kararlarından bile bihaber olduğu gözleniyor. Sorunların hızlı şekilde çözümü için havza yönetimine geçilmeli, eşgüdümü sağlayacak bir ‘Filyos Projesi İdaresi’ kurulmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde, vadinin hızlı bir şekilde tahrip edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bölge insanının, engin sağduyusu ile bunun önüne geçeceğine inanıyor, ekolojinin korunması için bir farkındalık günü olarak gördüğüm 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum” diyerek tamamladı.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2. ve Son Taksit Vergi…

03.11.2022
Perşembe
Detaylar

SOKAK HAYVANLARIYLA İLGİLİ BİLMEMİZ GEREKENLER

HER ŞEY YASALAR ÇERÇEVESİNDE YAPILIYOR Belediyemiz sokak hayvanlarıyla ilgili tüm…

23.08.2017
Çarşamba
Detaylar

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Hakimler…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Hakimler Savcılar Kurulunun yaz kararnamesi ile…

21.06.2022
Salı
Detaylar

Çaycuma Belediyesi’nde Toplu Sözleşme Sevinci

Çaycuma Belediyesi’nde görev yapan işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesi işçi…

27.05.2015
Çarşamba
Detaylar