Aşure Etkinliğine Yoğun Katılım

Aşure Etkinliğine Yoğun Katılım

Yayınlanma Tarihi: 24.10.2015 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 65 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi ve İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği, hayırsever işadamı Emin Sarıel’in katkı verdiği geleneksel aşure etkinliği ilçe merkezi Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.

 

Düzenlenen etkinliğe, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak Milletvekili ve adayı Zeki Çakan, Garnizon Komutanı Selçuk Özen, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Emekliler Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Çaycuma Müftülüğü ilahi grubu da okuduğu ilahilerle etkinliğe renk verdi.   İlçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür ederek; “Muharrem ayının 10’u Hz. Eyüp Aleyyisselam, hastalıktan azade olduğu, Hz. Yakup’un gözlerinin Hz. Yusuf’un hasretiyle açıldığı ve Hz. Davut’un duasının kabul edildiği gündür.

 

Bugün aynı zamanda yüreğimizi burkan Kerbela olayının yaşandığı gündür. Peygamberimizin ‘Cennet gençlerin efendisi’ dediği, şehitlerin çeşmesi ifade edilen, Hz. Hüseyin efendimizin ailesinden 3 yaşından 80 yaşına kadar 70’in üzerinde insanın katledildiği gün. Onun için gönlümüzde biraz hüzün var. Ama biz görüşlerimiz farklı da olsa aynı duygularda yaşayan bir milletiz. Aşurenin içinde farklı tatlar vardır. Hz. Nuh farklı tatları karıştırarak aşureyi meydana getirmiştir” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise organizasyonda emeği geçen Çaycuma Müftüsü ve personeline, iştirak edenlere, gönüllü olarak aşure dağıtan Kent Konseyi kadın meclisi üyelerine teşekkür etti.

 

Kaymakam Serkan Keçeli, geleneksel aşure gününe kalabalığın yüksek olmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek; “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, aşure günün birlik beraberliğe vesile olmasını, birbirimize karşı, sevgi ve saygının olduğu günler yaşamamızı temenni diyorum” dedi.

 

Müftü Arcaklıoğlu’nun yaptığı duanın ardından protokol tarafından vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Etkinlik sonunda Çaycuma Kent Konseyi üyeleri “temiz çevre” dövizleri taşıyarak vatandaşları çevre temizliğine dikkat çekti. Salı günü ise aynı etkinliğin İstasyon Gar girişinde düzenleneceği açıklandı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma’da Fırın İşletmeleri Denetlendi

Uyarı yapılmasına rağmen eksikliklerini gidermeyen işletmelere cezai işlem. Çaycuma Belediyesi…

09.07.2014
Çarşamba
Detaylar

CEMİL KURTMAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN SOFULAR MAHALLESİNDEN; MERHUM NAZİF VE MERHUME FERİDE KURTMAN’IN OĞLU, CEMİLE,…

08.12.2021
Çarşamba
Detaylar

Otobüs Firmalarından Duyuru

Çaycuma’daki otobüs firmaları şehir içi servislerini kaldırma kararı aldı. Çaycuma…

09.07.2014
Çarşamba
Detaylar

Çarşı Esnafından Başkan Kantarcı’ya Ziyaret

Başkan Kantarcı Çarşı Merkezinde yapmak istedikleri projeleri esnaflara anlattı. Çaycuma…

24.06.2014
Salı
Detaylar