Basın özgür olmadığı sürece hiç kimse özgür olamaz

Basın özgür olmadığı sürece hiç kimse özgür olamaz

Yayınlanma Tarihi: 24.07.2022 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 79 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye antidemokratik atmosferden çıkmalı, daha demokratik bir yaşam inşa edilerek basın özgürlüğü tam olarak sağlanmalıdır. Basın özgür olmadığı sürece hiç kimsenin özgür olamayacağı unutulmamalıdır” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Ülkemizde basından sansürün kaldırılmasının üzerinden 111 yıl geçmiş olmasına karşın basın özgürlüğü alanında sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Son yıllarda artan baskılar nedeniyle katlanan sorunlar, ülkemizin dünyadaki imajını da ciddi dercede zedeliyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından hazırlanan 2021 yılı basın özgürlüğü raporunda Türkiye’de gazetecilere dönük saldırı, tehdit, engelleme, sansür, gözaltı ve tutuklamaların devam ettiği belirtilirken, hazırlanan basın özgürlüğü endeksinde Türkiye’nin 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer alması bu alandaki kötü durumu gözler önüne seriyor. Bu nedenle tüm gazetecilik meslek örgütleri, 24 Temmuz’u bayram olarak kutlayamadıklarını ifade ediyor” dedi

336 GAZETECİNİN YARGILAMASI DEVAM EDİYOR, 65 GAZETECİ DE TUTUKLU BULUNUYOR
Kantarcı açıklamasını, “Gazetecilik meslek örgütlerinin hazırladığı raporlara göre, 2021 yılı içinde en az 54 gazeteci hakkında soruşturma a51 gazeteci hakkında dava açıldı. Yargılanan 47 gazeteciye toplam 133 yıl, 8 ay, 21 gün hapis ve 72.206 TL para cezası kesildi. 336 gazetecinin yargılaması devam ederken Şubat 2022 itibariyle 65 gazeteci de tutuklu bulunuyor. İşsizlik gazetecilerin korkulu belası olmaya devam ediyor. Yıl içerisinde 75 gazetecinin işine son verilirken, 1 kişinin basın kartı iptal edildi. RTÜK tarafından 12 farklı yayına 59 kez ceza kesildi, 4 gazeteye 115 gün süreli ilan-reklam cezası verildi, 112 kez de yayın yasağı getirildi. Kapatılan internet sitesi sayısı 64’ü bulurken, bin 460 habere ve 160 sosyal medya içeriğine erişim engelleri getirildi.” şeklinde ifadelerle sürdürdü.

DAHA DEMOKRATİK BİR YAŞAM İNŞA EDİLEREK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TAM OLARAK SAĞLANMALIDIR
Tüm bunlar yetmezmiş günü TBMM’de görüşmeleri devam eden ve kamuoyunda “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen tasarının yasalaşması halinde sansür ve baskının daha da artması tehlikesi olduğunu söyleyen Kantarcı, açıklamasını, “Tüm gazeteci meslek örgütleri gazeteciliği, düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyeceğini, sansür ve oto sansürü artıracağını söyleyerek tasarının yasalaşmasına karşı çıkıyor. Türkiye bu antidemokratik atmosferden çıkmalı, daha demokratik bir yaşam inşa edilerek basın özgürlüğü tam olarak sağlanmalıdır. Basın özgür olmadığı sürece hiç kimsenin özgür olamayacağı unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, kamuoyunun doğru bilgi ile buluşmasını sağlamak gibi kutsal bir görevi layıkıyla yapan tüm gazetecilerin bayramını kutluyor, halkın doğru ve tarafsız haber alması için mücadele eden basın emekçilerinin her zaman yanında olduğumu bildiriyorum” diyerek tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İlçe nüfusundan fazla insan ücretsiz…

Çaycuma Belediyesi yenilikçi ve çözümden yana uygulamalarıyla fark yaratıyor. Her…

30.05.2016
Pazartesi
Detaylar

Barış ve huzur getirsin

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda,…

14.06.2018
Perşembe
Detaylar

EMİNE KÖKSAL’IN CENAZESİ

İLÇENİN YAKADEMİRCİLER KÖYÜ’NDEN, HAYRİYE, NURGÜL, YAŞABEY VE RECEP KÖKSAL’IN ANNELERİ,…

15.04.2023
Cumartesi
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

12.08.2018
Pazar
Detaylar