Başkan Kantarcı, “İstiklal Marşı Şehitlerimizin Bize Emanetidir”

Başkan Kantarcı, “İstiklal Marşı Şehitlerimizin Bize Emanetidir”

Yayınlanma Tarihi: 11.03.2016 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 2 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı’nın 95. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Başkan Kantarcı yayınladığı mesajda şöyle dedi:

 

“Yurdumuzun işgal altında olduğu felaket günlerinde sözleri Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı’mız, 12 Mart 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi.  Ulusumuzun bağımsızlık ve özgür yaşama ülküsünü bayraklaştıran marşımız, yurt ve bayrak sevgisini, çağdaşlık tutkusunu, yurtseverlik duygusunu en veciz şekilde ifade etmektedir.

 

Milli şairimiz Mehmet Akif’e, ‘Tanrı bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ dedirtecek kadar zorlu günlerde, ulusal duyguları şahlandırıp yeni bir ruh ve heyecanla kurtuluş mücadelesine katılmasını sağlayacak atmosferi oluşturmak için yazılan sözler, bugün, bambaşka hedeflere yönelmemizin manevi harcını da oluşturmaktadır.

 

Bu coğrafyada yaşayan insanları millet olma ülküsü etrafında birleştiren en önemli ulusal değer de olan marşımız, ulusumuzun bin bir zorluğa göğüs gererek verdiği kurtuluş mücadelesinin bir ürünü, aziz şehitlerimizin, gazilerimizin bizlere emanetidir. Ulusal birlik ve bütünlüğe çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, İstiklal Marşı’mızda ifadesini bulan o coşkun ve kendinden emin ruha daha bir kararlılıkla sarılmamız gerekmektedir.

 

Bu duygularla, ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Savaşı’nda canlarını veren tüm şehitleri rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU…

30 Ağustos, ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun…

30.08.2016
Salı
Detaylar

ZONGULDAK KENT MERKEZİ HAVAALANINA BİR…

Belediye Başkanımız Bülent kantarcı ZONSİAD’ın canlı yayınında yaptığı konuşmada, “Ben…

27.05.2020
Çarşamba
Detaylar

Enerjisa’dan duyrulan planlı bakım çalışması…

27 Ocak 2017 Zonguldak / Çaycuma Planlı sistem bakımı  …

26.01.2017
Perşembe
Detaylar

Bu çocuklar bir harika

Çaycuma Belediyesi Çocuk Korosu olağanüstü performansıyla izleyenleri büyüledi   Çaycuma…

22.06.2017
Perşembe
Detaylar