Başkan Kantarcı’dan Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Başkan Kantarcı’dan Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2015 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 36 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle şu mesajı yayınladı:

 

“10 Aralık, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildiği gündür. Birleşmiş Milletler Genelkurulu,1948 yılında, “insan haklarının anayasası” olarak kabul edilen ve insanın doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükleri tanımlayan bildirgeyi onaylayarak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda dev bir adım attı. Bildirge, her insanın yasalar önünde eşit olması; işkence, kötü muamele ve onur kırıcı cezaların tarihin karanlığına gömülmesi çabalarına yol gösterici işlevini bugün de sürdürüyor.

 

Bildirgenin kabulünün üzerinden 67 yıl geçmiş olmasına karşın, insan hakları sorunu, tüm yakıcılığıyla insanlığın önünde duruyor. Savaşların, etnik, dinsel çatışmaların sürdüğü coğrafyalarda, toplu ölümler, göçler, insana utanç veren uygulamalar hız kesmeden sürüyor. İletişimin akıl almaz bir hıza ulaştığı dünyada, yaşanan birçok olayı insanlığımızdan utanarak izliyoruz. Bütün dünya bu görüntüleri sona erdirmek, insan hak ihlallerinin önüne geçmek için acil bir eylem planı hazırlamak zorundadır.

 

Ancak insan hakların korunması yalnızca hükümetlerin sorunu olarak kabul edilemez. İnsan hakları bilincinin tüm biçimleriyle topluma yerleşmesi için çabalarımızı artırmak zorundayız. 10 Aralık toplumu bu konularda bilinçlendirme ve hak arama bilicinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat günü olarak görülmelidir. Bu duygularla tüm dünya insanlığının İnsan Hakları Günü’nün kutluyor, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için, tüm yönleriyle korunup, yaşama geçirildiği bir dünya diliyorum.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

FATMA GEDİK’İN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİ’NDEN; ERDOĞAN GEDİK, SONGÜL AYDIN VE MERHUME ERGÜL…

13.08.2022
Cumartesi
Detaylar

Yanlış yok, fahiş bir rakam…

Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Belediye Meclis toplantısında Yol Harcamalarına…

07.11.2019
Perşembe
Detaylar

Hüseyin Çakır’a büyük vefa

Çaycuma Belediyesi’nce Heykeltıraş Ahmet Uzun’a yaptırılan Hüseyin Çakır heykeli kaidesine…

30.06.2016
Perşembe
Detaylar

ŞABAN TAŞDEMİR’İN CENAZESİ

İLÇENİN YEŞİLTEPE MAHALLESİ’NDEN; MERHUME ŞERİFE VE MERHUM HÜSEYİN TAŞDEMİR’İN OĞULLARI,…

27.07.2022
Çarşamba
Detaylar