Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2021 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 65 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Kamuoyunun doğru kararlara ulaşmasına katkı sunan gazetecilik mesleği ‘Temiz toplum, temiz siyaset’ ilkelerinin yaşama geçirilebilmesi için de yaşamsal önemdedir ve tüm bu nedenlerle kamusal bir hizmettir” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 10 Aralık Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “10 Aralık 1961’de, 212 sayılı yasa kabul edilerek gazetecilere bazı haklar ve yasal güvence sağlandı. Çıkarılan yasayla gazetecilerle yapacakları iş sözleşmelerinin yazılı olması, işin türü ve ücret miktarının belirtilmesi gibi yükümlülükler getirilmesini kabul etmeyen gazete patronları, protesto amacıyla boykota giderek üç gün yayım yapmama kararı aldı. Gazeteciliğin, kamuoyunun, haber alma gibi en temel haklarından birine hizmet eden kamusal bir görev olduğunu dile getiren gazeteciler, bir araya gelerek, boykot kararı alınan üç gün boyunca ‘Basın’ adlı bir gazete çıkardı. Bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıkan Çalışan Gazeteciler Bayramı, 12 Mart döneminde, gazetecilerin bazı haklarının elinden alınması üzerine, basın meslek örgütlerinin aldığı bir kararla, 1971’den itibaren, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başladı” dedi.

BASIN KAMUOYUNUN DOĞRU KARARLARA ULAŞMASINI SAĞLAR

Başkan Kantarcı mesajını, “Basının bilenen tarihi boyunca gazeteciler haksızlık, adaletsizlik, yolsuzluk yapanları, görevini kötüye kullanan ya da suiistimal edenleri, hukukun ve demokratik sistemin kurallarını ihlal edenleri açığa çıkararak demokratik hayatın şekillenmesine büyük katkı sundu. Toplumsal alanda ortaya çıkardıkları her gerçek yurttaşların bilgi edinme hakkına doğrudan hizmet ettiği gibi demokratik müzakeresinin yapılmasına olanak sunarak, kamuoyunun doğru kararlara ulaşmasını da sağladı. ‘Temiz toplum, temiz siyaset’ ilkelerinin yaşama geçirilebilmesi için yaşamsal önemi olan gazetecilik, tüm bu nedenlerle kamusal bir hizmet olarak kabul edildi. Öte yandan temel insan haklarından biri olan düşünce ve ifade özgürlüğünün bir ülkedeki en önemli göstergelerinden birini de gazetecilerin görevlerini özgürce yapabilmesidir. Bu nedenle demokratik tüm ülkelerde basın özgürlüğü yasal güvence altındadır” dedi.

BASIN MESLEK ÖRGÜTLERİ HABER ALMA HAKKININ KAYBOLMAK ÜZERE OLDUĞUNU İFADE EDİYOR

Ülkemizde basın alanındaki son gelişmeleri de özetleyen Kantarcı mesajını, “Basın meslek örgütlerinin ayrımsız hepsi, ülkemizin bu alandaki görünümünün son derece kötü olduğunu, ağır siyasi ve ekonomik baskılar nedeniyle toplumun haber alma hakkının kaybolmak üzere olduğunu ifade ediyor. Yine aynı kurumlar, art arda kapanan medya organları nedeniyle sektörde yoğun bir işsizlik yaşandığını, Anadolu basının Basın İlan Kurumunun dayattığı yerine getirilmesi çok zor şartlar nedeniyle adeta can çekiştiğini dile getiriyor. Cezaevlerinde çok sayıda gazeteci bulunurken, birçoğu da salt mesleklerinin gereği olan habercilik faaliyeti nedeniyle ağır ceza talepleriyle yargılanıyor. Bu kötü tablonun düzelmesi için derhal adımlar atılmalı, alandaki meslek örgütleriyle birlikte gerekli düzenlemeler hızla yapılmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde, ülkede tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz bir demokrasiyi kurmamız çok zordur. Bu düşünce duygularla zor koşullar altında görevlerini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Gerçekleri çarpıtmadan aktaran; topluluklar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınan; mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin sesi olmaya çalışan gerçek basın emekçilerini saygıyla selamlıyor, bu doğrultuda vazife yaparken hayatını kaybeden tüm basın mensuplarına Allah’tan rahmet diliyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İHALE İLANI

03.09.2019
Salı
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeni…

07.11.2023
Salı
Detaylar

4. Çaycuma Günleri resim sergisi…

4. Çaycuma Günleri resim sergisi açılışlarıyla başladı. 52 Zonguldaklı ressamın…

20.07.2023
Perşembe
Detaylar

Kantarcı’dan kadın çalışanlara jest

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 8 Mart Dünya kadınlar Günü…

08.03.2017
Çarşamba
Detaylar