Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2020 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 192 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Şunu açıklıkla söylemek isterim ki, Cumhuriyet bu ülke topraklarında, aydınlık geleceğe, çağdaşlığa doğru atılmış en büyük adımdır” dedi.

 

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle sonuçlanıp, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak yegâne idare biçim olan Cumhuriyetin ilanının 97. yılını kutluyoruz. Ulu Önder Atatürk ve arkadaşları, Cumhuriyet’i tam bağımsızlık ilkesinin yanı sıra hakkı, hukuku, adaleti temel alan bir anlayışla kurdu. Hiçbir zümre ayrımı gözetmeden toplumun tüm kesimlerinin eşit haklı yurttaş konumuna yükselten Cumhuriyet, herkesin tasada ve kıvançta bir olduğu ortak duygunun adıdır. Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu Cumhuriyet, aynı zamanda eşitlik, özgürlük, kardeşlik de demektir” dedi.

 

HER ALANDA DEVRİMLER YAPILDI

Cumhuriyet’i kuran kadronun bir yandan savaşın yaralarını sarıp ekonomik kalkınmayı sağlarken diğer yandan da fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmenin kavgasını verdiğini de söyleyen Kantarcı, “Bunun için laikliğe ve yükselen nesli her türlü hurafeden kurtaracak eğitime büyük önem verildi. Eğitim sistemi tepeden tırnağa değiştirildi, çağın bilgisiyle donanmış, yeni tekniklerle eğitim yapan okullar açıldı. Çağdaş dünya ile entegrasyonu sağlayabilmek için alfabeden ölçü sistemine, takvimden kılık kıyafete birçok alanda devrimler yapıldı. Çıkarılan Medeni Kanun’la kadınlar erkeklerle aynı haklara kavuşturuldu. Kadınlara, Avrupa’daki birçok ülkeden bile önce seçme, seçilme hakkı verilerek dünyaya örnek olundu. Şunu açıklıkla söylemek isterim ki, Cumhuriyet bu ülke topraklarında, aydınlık geleceğe, çağdaşlığa doğru atılmış en büyük adımdır” diyerek mesajını sürdürdü.

 

CUMHURİYETİN KAZANIMLARINI MUTLAKA KORUYACAĞIZ

Kantarcı mesajını, “Yine aynı kararlılıkla ifade ediyorum ki, Türkiye’nin anayasamızda da ifadesini bulan laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerinden asla ödün vermeyeceğiz. Ülkemizi hukukun her şeyin üstünde olduğu, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz olarak işlediği gerçek bir demokrasi ülkesi yapacağız. Zaman zaman bu hedeflerden şaşılıyormuş gibi olsa, birileri üstünlerin hukukunu kurma hevesine kapılsa da kimse umutsuzluğa kapılmasın, Cumhuriyetin kazanımlarını mutlaka koruyacağız. Çağdaş dünyayla kucaklaşıp, insanlık ailesi içindeki yerimizi en onurlu şekilde alabilmemizin yolunun, Cumhuriyetin kurucu kadrosunun hedefleriyle çakıştığını biliyoruz. Onların gösterdiği hedeflere büyük bir coşkuyla yürüyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 97. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve yol arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Bu uğurda yaşamını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

CEVAT BAYSAN’NIN CENAZESİ

İLÇENİN KARAKOÇ KÖYÜ LAZLAR MAHALLESİ’NDEN, MERHUM NURİ BAYSAN’IN OĞLU, HÜRMÜS…

05.10.2022
Çarşamba
Detaylar

İŞKUR Kurası Çekildi

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Çaycuma Belediyesinin…

03.10.2014
Cuma
Detaylar

Su Kesintisi İlanı

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası nedeniyle; Yeni…

09.09.2022
Cuma
Detaylar

Çaycuma eski cezaevi “müze-kütüphane” olarak…

2009 yılında, fiziki şartlarının yetersizliği ve kapasite düşüklüğü nedeniyle kapatılan…

30.07.2020
Perşembe
Detaylar