Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 haziran Dünya Çevre Günün nedeniyle

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 haziran Dünya Çevre Günün nedeniyle

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2021 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 114 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 haziran Dünya Çevre Günün nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bulduğumuz her fırsatta, zengin flora ve faunası, endemik türleri, biyoçeştiliği ile çok değerli bir ekosisteme sahip olan Filyos Vadisi’nin bir ekolojik koridor olarak korunması gerektiğini yüksek sesle dile getiriyoruz” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Kantarcı açıklamasında, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü, dünya, ülkem ve bölgem adına endişeyle, Çaycuma Belediyesi adına gururla kutluyorum. Artık tüm emareleri ortaya çıktı ki, dünya küresel ısınmanın yarattığı bir felaketin eşiğinde. Her 3 saniyede bir, bir futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yok ediliyor. Bilim insanları sulak alanlar gibi denizlerin akciğerleri olarak kabul edilen mercan resiflerinin yarısını şimdiden kaybettiğimizi söylüyor. Resif kaybı aynı hızla sürerse, yüzyılın sonuna doğru denizlerde hiçbir canlı yaşamayacak. Küresel iklim değişimine bağlı olarak sıcaklıkların yükselmesi ve yanlış atık yönetimi nedeniyle Marmara Denizi’nde oluşan müsilaj denen salyalanma, nasıl bir felaketle karşı karşıya olduğumuzu adeta gözlerimizin içine sokuyor. Birleşmiş Milletler bu ve bunun gibi pek çok nedenle, 2021 yılı Dünya Çevre Günü’nü, ‘Ekosistem Restorasyonu’ temasıyla kutluyor” dedi.

DOĞA DOSTU BELEDİYE BAŞKANI TAAHHÜTNAMESİ’NE HARFİYEN UYAN BAŞKAN OLMANIN HUZURU İÇİNDEYİM

Dünyada ve ülkede hızla ekolojik yıkıma koşulurken, kendilerinin, iklim dostu belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyerek iklimle birlikte tüm canlıların yaşam hakkını korumaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Kantarcı, “Seçimler öncesinde TEMA’nın imzalattığı ‘Doğa Dostu Belediye Başkanı Taahhütnamesi’ne harfiyen uyan başkan olmanın huzuru içindeyim. Tam da o taahhütnamede söz verdiğim gibi, tüm uygulamalarımızda doğayı korumayı en önemli hedef sayıyoruz. Yeni yapılacak konutlarda yağmur suyu toplama sistemi kurmayı zorunlu hale getiren ilk belediye olmanın haklı gururu içindeyiz. Nüfusuna göre ülkenin en uzun bisiklet yoluna sahip kenti olma onurunu hemşerilerimle birlikte paylaşıyorum. Enerji verimliliğini artırmak, sudaki kayıp kaçağı önlemek için çok önemli adımlar atan Çaycuma Belediyesi kendi enerjisini yenilenebilir kaynaklardan üretmek için hazırladığı projeleri bir bir hayata geçiriyor. Atık toplama ve geri dönüşümde de öncü uygulamalara imza atan belediyemiz tüm imar uygulamalarında da yüksek ekolojik duyarlılık gösteriyor” dedi.

TARIMSAL ALANLAR BÖLGEMİZİN GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI AÇISINDAN YAŞAMSAL ÖNEMDE

Bir tarih, tarım ve turizm beldesi olarak yapılandırmasını çok istediği Filyos Vadisi’ndeki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini de söyleyen Kantarcı, açıklamasını, “Bulduğumuz her fırsatta, zengin flora ve faunası, endemik türleri, biyoçeştiliği ile çok değerli bir ekosisteme sahip olan Filyos Vadisi’nin bir ekolojik koridor olarak korunması gerektiğini yüksek sesle dile getiriyoruz. Bölgemizin tek temiz su kaynağı olan Filyos Irmağı’nın binlerce yılda sabırla oluşturduğu bereketli toprakların, üzerine beton dökülerek endüstri alanı, serbest bölge ya da sanayi sitesi gibi kullanımlara sunulmasını kabul edilemez buluyorum. Vadi’deki tarımsal alanlar bölgemizin gıda güvenliğinin sağlanması açısından da yaşamsal önemdedir, mutlaka korunması gerekir. Konuyla ilgili yürütülen çalışmalarda aklıselimin hakim olarak bunu başaracağımıza inanıyor, havası, suyu, toprağı tertemiz bir dünyada yaşaması için büyük çaba harcadığımız tüm yurttaşlarımızın Dünya Çevre Günü’nün kutluyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

RAFET ÖZENÇ’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ MUHARREMŞAH KÖYÜ MERKEZ MAHALLESİ’NDEN, ŞOFÖR ESNAFLARIMIZDAN ERGİN GEDİK’İN KAYINBİRADERİ,…

21.11.2023
Salı
Detaylar

ERAY GEMİCİ’NİN CENAZESİ

İLÇEMİZ GEMİCİLER MAHALLESİ’NDEN, DURSUN VE MİHRİYE GEMİCİ’NİN OĞULLARI, TUĞBA ASLANTAŞ’IN…

29.05.2024
Çarşamba
Detaylar

ŞAZİYE ZENGİN’İN CENAZESİ

İLÇENİN PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN; NESİBE, FERDİ VE ARİF ZENGİN’İN ANNELERİ, GALİP…

25.03.2022
Cuma
Detaylar

ŞEVKİYE BAYRAK’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ DERECİKÖREN KÖYÜNDEN, KÖYÜMÜZ ESKİ MUHTARI MEHMET BAYRAK’IN EŞİ ŞEVKİYE…

13.12.2023
Çarşamba
Detaylar