Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Lozan Antlaşması’nın 97. yılı nedeniyle yaptığı

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Lozan Antlaşması’nın 97. yılı nedeniyle yaptığı

Yayınlanma Tarihi: 24.07.2020 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 81 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Lozan Antlaşması’nın 97. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Lozan’a sahip çıkmak, cumhuriyetimize, onun kurucu değerlerine sahip çıkmakla eş anlamlıdır. Aynı zamanda dünya insanlığının barış içinde yan yana yaşama arzusunun bir ürünü de olan Lozan, evrensel barışının sağlanması için de atılmış bir büyük adımdır” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınmasını sağlayan Lozan Antlaşması’nın 97. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Osmanlı devletinin imzaladığı Sevr anlaşması ile kaybedilen Anadolu topraklarını bize yeniden kazandıran ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm dünyaca bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanımasını sağlayan Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalandı. Ülkemizin Kurtuluş Savaşı cephelerindeki zaferinin devamı niteliği taşıyan Lozan Antlaşması, çokça ifade edildiği ülkemizin tapu senedinin alındığı gündür. Lozan, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Ankara’da kurulan hükümetin uluslararası alanda meşruiyet kazandığı anlaşmadır. İmzalanmasından yaklaşık 2 ay sonra cumhuriyetin ilan edilmesi, Lozan’ın, ülkemizin kurucu anlaşması olduğunu da göstermektedir” dedi.

EMPERYALİST GÜÇLER CEPHEDEN SONRA MASADA DA YENİLGİYE UĞRATILDI
Kantarcı açıklamasını, “Lozan Antlaşması ile Türkiye’nin bugünkü sınırları büyük oranda çizildi. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Batılı devletlere verilen tüm ekonomik imtiyazlar, kapitülasyonlar kaldırılırken, Osmanlı devletinin borçları, kendinden ayrılan devletler arasında paylaştırıldı. İtilaf devletlerinin tazminat taleplerinden de vaz geçmek zorunda kaldığı Lozan’da, ülkemizi işgale kalkan emperyalist güçler cepheden sonra masada da yenilgiye uğratıldı. Bağımsız, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı antlaşma, tarihimize altın bir sayfa olarak geçti” diyerek açıklamasını sürdürdü.

LOZAN’I ARMAĞAN EDEN KAHRAMANLARA BÜYÜK GÖNÜL BORCUMUZ VAR
Kantarcı açıklamasını, “Bu ülkede bağımsız ve özgür olarak yaşamının huzurunu tadan herkesin Lozan’ı armağan eden kahramanlara büyük gönül borcu bulunmaktadır. Lozan’a sahip çıkmak, cumhuriyetimize, onun kurucu değerlerine sahip çıkmakla eş anlamlıdır. Aynı zamanda dünya insanlığının barış içinde yan yana yaşama arzusunun bir ürünü de olan Lozan, evrensel barışının sağlanması içinde atılmış bir büyük adımdır. Bu duygularla ülkemizin tapusunun mimarı Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başta olmak üzere, Lozan’daki başarılarıyla ülkemizin tapusunu bizlere armağan eden tüm kahramanları rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Filyos Projesi terk edilmiş bir…

ZOKEV tarafından Çaycuma’da düzenlenen sempozyumun açış konuşmasını yapan Prof. Dr….

22.05.2017
Pazartesi
Detaylar

MUHAMMET EMİN ÇAPKIN’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ KIŞLA KÖYÜ KIRKLAR MAHALLESİ’NDEN, SEVDA VE ENGİN ÇAPKIN’IN OĞULLARI,…

30.07.2023
Pazar
Detaylar

SATILMIŞ KAYMAZ’IN CENAZESİ

ÇAY MAHALLESİ VELİKÖY SAKİNLERİNDEN, MERHUM İSMAİL VE MERHUME ZAİRE KAYMAZ’IN…

13.02.2024
Salı
Detaylar

SEVİM KALAYCI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN, NERMİN GÜNDOĞDU, NEVİN ÇIĞ VE MURAT KALAYCI’NIN…

07.02.2023
Salı
Detaylar