BELEDİYE TALEP ETTİ, ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ UYGUN BULDU

BELEDİYE TALEP ETTİ, ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ UYGUN BULDU

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2019 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 177 görüntüledi

2015 yılında ihaleyle özel bir işletmeciye verilen ancak kıs süre sonra sözleşmenin fesih olması nedeniyle adeta harabeye dönen Çaycuma Kent Orman yeniden Çaycuma Belediyesine devredildi.

Çaycuma Kent Ormanı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Çaycuma Belediyesi işbirliği ile 66 dönüm alanda yapılarak 2009 yılında hizmete girdi. Pehlivanlar Mahallesi sınırları içinde, kent merkezinden yürüyerek ulaşılabilecek bir mesafede bulunan tesis, 2015 yılına kadar Çaycuma Belediyesi tarafından işletildi. O yıllarda Çaycumalıların soluklanıp günün stresini attığı, hafta sonları piknik yapıp dinlendiği bir huzur mekânı olan Kent Ormanı, 2015 yılında, Orman Bölge Müdürlüğünce yapılan ihale ile 29 yıllığına, bir özel girişimciye devredildi. Tesisi birkaç yıl çalıştıran ve bu sırada özgün yapısında birçok değişiklik yapan işletmeci şartnamede yazan yükümlülükleri yerine getirmeyince ihale sözleşmesi Orman İşletme Müdürlüğünce feshedildi.

BELEDİYE TALEP ETTİ, ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ UYGUN BULDU
İki yılı aşkın süre işletmecisiz kalan ve terk edilmiş bir görüntü veren tesis, kısa bir zaman içinde çöp dağlarıyla kaplı bir harabeye döndü. Tesis içindeki yapılar önemli ölçüde zarar görürken, peyzaj düzenlemesi gerekli bakımın yapılmaması nedeniyle tümden tahrip oldu. Bir kamu malının göz göre göre kullanılamaz hale düşmesine göz yummayan Çaycuma Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunarak, tesisin, kendilerine devredilmesini istedi. Tesis, yapılan görüşmeler sonucunda, 25 yıllığına, yeniden Çaycuma Belediyesine tahsis edildi. Tahsis ile ilgili protokol, 10.12.2019 tarihinde, Zonguldak Orman İşletme Müdürü Kemal Esat Topuz ile Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı tarafından imzalandı.

HALKIN MALI YENİDEN HALKA İADE EDİLDİ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Kent Ormanı’nı yeniden Çaycuma’mıza kazandırdığımız için çok mutluyum. Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler nihayet olumlu sonuçlandı ve halkın malı yeniden halka iade edildi. İhalesi feshedildikten sonra uzun süre sahipsiz kalan tesis son derece kötü bir görünüm kazanmıştı. Her taraf çöp içindeydi. Tahrip olan başta tuvaletler olmak üzere birçok yapı kullanılmaz hale gelmişti. Bu görüntü beni çok üzüyordu. Belediyemize devri için girişimlerde bulunduk. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri üstleriyle de görüşerek talebimize olumlu yanıt verdi. Sonucun olumlu olmasında Zonguldak Milletvekili Sayın Ahmet Çolakoğlu’nun da katkısı var. Ben başta kendisi ve Zonguldak Orman Bölge ve Orman İşletme Müdürlüğü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YENİ FONKSİYONLAR EKLEYEREK BÖLGEYE HİZMET VEREN BİR TESİS YAPACAĞIZ
Yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Kantarcı, sözlerini, “Tahsisin hemen arkasından harekete geçtik. Ekiplerimiz önce çöp dağlarını ortadan kaldırdı. Diken ve çalıları temizlemeye başladı. İçinde tahrip olan yapıları hızlı bir şekilde onaracağız. Yeni bir proje yapıyoruz. Bazı yeni fonksiyonlar ekleyeceğiz. Kent Ormanı kazandırılacak yeni fonksiyonlarla Çaycuma’nın yeni sosyal merkezi, Çaycumalıların soluk almak için çok sık uğradıkları adres olacak. Orada kır düğünleri yapılabilecek. Karavan turizmini de geliştirmek istiyoruz. Çevresinde uzun bir yürüyüş yolu oluşturuyoruz. Alanı tamamen güvenlikli hale getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunlar tamamlandığında, tesis, yalnızca Çaycumalılara değil tüm bölgeye hizmet verir hale gelecek. Ben Çaycumalılardan ilgi ve destek bekliyor, hayırlı olsun diyorum” şeklindeki ifadelerle tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Dr. Mustafa EYRÜBOYUN’un Cenazesi

İlçenin Akçahatipler Köyü’nden; Merhume Şerife ve Merhum Recep EYRİBOYUN’un Oğulları,…

20.10.2021
Çarşamba
Detaylar

Yaşlı ağaçlar korunacak sözü

Zonguldak Orman İşletme Müdürü Hüseyin Albayrak, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent…

27.11.2016
Pazar
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Şebeke Hattındaki Tadilat Nedeniyle; Yeni Mahallenin; Şehit İzzet Demircan Caddesi,…

03.04.2023
Pazartesi
Detaylar

Babalar Hepimizin Kahramanıdır

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı “Babalar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Herkesin…

20.06.2021
Pazar
Detaylar