Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

Yayınlanma Tarihi: 22.05.2018 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 121 görüntüledi

1982-1985 yılları arasında Çaycuma’da kaymakamlık ve belediye başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu, Çaycuma sevgisini şiire döktü: “Bir sevdasın Çaycuma tertemiz duygularda / Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında”

Çaycuma Belediyesi ve Çaycuma Kaymakamlığı tarafından 5-6 Mayıs tarihlerinde “3. Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği yapıldı. 1982-1985 yıllarında Çaycuma Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu etkinliğe davet edilerek, kendine fahri hemşerilik beratı verildi. 33 yıl sonra ilk kez Çaycuma’ya gelen ve gördüğü ilgiden büyük memnuniyet duyan Kişioğlu,  Çaycuma sevgisini anlatan 10 kıtadan oluşan bir şiir yazdı.  Kişioğlu, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı makamında ziyaret edip şiirini okuyarak teşekkür etti. Ziyarette Çaycuma’nın meslek hayatında kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu ve unutamadığı müstesna yerlerden birisi olduğunu söyleyen Kişioğlu,   Çaycuma sevgisini içinden gelen duygularla şiirleştirdiğini belirtti.  Eski kaymakam, “Öyle ki, gittiğim her yerde örneklerini verdiğim bir ilçenin bende yarattığı duyguları dile getirerek Çaycumalı hemşerilerime bu şiirimi armağan etmek istedim. İçten gelen duygularımı aktardığım şiirimi Çaycumalılara hatıra olarak bırakmak istiyorum” dedi.

OTUZ ÜÇ YIL SONRA GELDİ

1982’nin 9’uncu ayında Çaycuma’da göreve başladığını, 2,5 yıla yakın bir süre görevde bulunduğunu hatırlatan Kişioğlu, “Görev yaptığım yıllarda elimden geldiği kadar Çaycuma’ya hizmet etmekten Çaycumalılarla beraber olmaktan tanışmaktan, dost olmaktan büyük bahtiyarlık ve mutluluk duydum. 33 yıl sonra Sayın Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın ‘Çaycumalılar Buluşuyor’  etkinliği için davet aldığım zaman özlemler içinde buraya geldim. Digor ilçesinde görev yaparken Çaycuma’ya tayinim çıktı. Vali Bey  ‘sorunlu bir ilçeye gideceksiniz’ dedi. Ben de, nasıl bir sorunlar var diye düşünerek buraya geldim. Çaycuma kendi halinde, bir köy gibi geldi bana. Türkiye’nin en uzak yerinde hükümet konağı vardı, dayalı döşeli lojmanı vardı, arabası da aynı şekilde. İlk gün Kaymakamlık binasına geliyoruz, araba yolda kaldı, durduk. Şoföre ‘Geldik mi?’ dedim, ‘Hayır, gelmedik efendim’ diyerek önümüzde duran kamyonu gösterdi. Kamyonla karşı karşıya geldik. Şoför, kamyon sürücüsüne ‘Geri git’ diyor. Kamyon sürücüsü gitmiyor. İndi yanımıza geldi, ‘Efendim benim size yol vermem gerekiyor ama bu dolu kamyonla daracık yoldan geri geri gidemem. Sizin bana yol vermenizi rica ediyorum’ dedi. Ben de şoföre ‘Geri çek, arkadaşımıza yol verin’ dedim. Geri gittik de yol öyle açıldı” dedi.

GÖRDÜĞÜM SICAK İLGİ DUYGULANDIRDI

Kişioğlu Çaycuma’daki ilk günlerini, “Aradan birkaç gün geçti. Kalabalıktan hükümet konağına giremedik. Nedenini sorduğumda ‘Efendim pazaryeri kurulu burada. Bugün buradan gideceksiniz, yürüyeceksiniz’ dedi. ‘Pazaryerini göreyim’ dedim. Bir daldım pazara aman Allah’ım o ne kalabalık. 150 metrelik yeri 45 dakikada zor gittim. Dönerken de bir daha o yoldan gitmeye cesaret edemedim, sokak aralarından dolanarak Kaymakamlığa geldim. Hemen belediye başkanını çağırdım, o zaman veteriner Ali Bey bakıyordu.  ‘Kardeşim siz bu millete niye eziyet ediyorsunuz?  Burası pazar değil eziyet yeri. Ben gittiğime pişman oldum. Belediye pazaryeri açın milleti rahatlatın’ dedim. Belediye Başkanı, ‘Efendim herkes hizmet yapmak ister, biz de yapmak isteriz ama imkân nerede? Aybaşı gelecek ben maaşı nasıl vereceğim diye düşünüyorum’ dedi. ‘Maaşı veremiyorsanız belediye halkın üzerinde yüktür, kapatın gitsin’ dedim.  O da, ‘Ah efendim kapatsalar da kurtulsak’ dedi.  Aradan bir müddet geçti, oldukça sıkıntılı anlar yaşadık. Onları aştıktan sonra Belediye Başkanlığını üstlendik, bana tebliğ ettiler. Artık doludizgin girdik Çaycuma’nın sokaklarına, yapılacak neyi varsa kısa zamanda yapmaya çalıştık. Yapmışız ki 33 yıl sonra yeniden geldiğimde hasretle, özlemle karşılandım. Çaycumalılardan gördüğüm yakın ilgi, sıcak ilgi ve muhabbet beni son derece duygulandırdı” şeklinde anlattı.

ÇAYCUMALILAR BENİ BAĞIRLARINA BASTI

33 yıl sonra geldiği Çaycuma’da yaşadığı bir anısını da anlatan Kişioğlu, şöyle dedi: “Belediye Başkanımızla bir yemeğe gittik. Daha ilk girişte, öndeki masa beni görür görmez ayağa kalktı, yanıma geldiler ‘Sayın Gökhan Veli Kişioğlu, efsane kaymakam‘ diye karşıladılar. 33 yıl sonra ismimi dahi unutmamışlar ve beni o duyguyla karşıladılar. Oldukça duygulandım. Her gördüğüm Çaycumalı bir kardeşi, bir dostu, bir arkadaşı bir yakını gelmiş gibi beni bağırlarına bastılar. Aynı duyguları yaşıyoruz. Sevmezseniz sevilmezsiniz, sevilmezseniz sevemezsiniz, duygularını burada bana Çaycuma o günlerden bu günlere yaşattılar, unutmamışlar bende unutmadım. Unutulmazlar da unutmak mümkün değildir. Çaycuma benim için ufkundan bir yıldız olarak parlayacak olan ve parlayan müstesna bir yerdir.”

ÇAYCUMA KALKINMA YOLUNDA MESAFE ALMIŞ

Yıllar sonra geldiği Çaycuma’yı çok farklı bulduğunu ifade eden Kişioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Çaycuma, kalkınma yolunda oldukça mesafeler almış ve gittikçe güzelleşmeler yapmış başarılı hizmetler görmüş. Bu hizmetleri yapan herkesi kutluyorum. Sayın başkanımıza da bu davetinden dolayı tekrar bizi Çaycumalı hemşerilerimizle buluşturduğu için hasreti vuslata dönüştürdüğünden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum. Hizmetleri içinde ayrıca çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Çaycuma’yı bu şekilde görmekten de mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.”

ÇAYCUMA’NIN BUGÜNKÜ HALİNİN OLUŞMASINDA KATKILARI VAR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise yaptığı konuşmasında, göreve geldikleri 2014 yılından bu tarafa üçüncüsünü yaptıkları “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliğine katılan Gökhan Veli Kişioğlu’nu uzun yıllar sonra yeniden görmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. 1980’li yıllarda Çaycuma’da kaymakamlık yapan ve kısa bir sürede belediye başkanlığına bakmasına karşın kentin imarıyla ilgili çok değerli işler yapan ve bugünkü yollarının ve meydanlarının oluşmasında çok önemli çok değerli katkıları olan Gökhan Veli Kişioğlu’nu ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten Başkan Kantarcı, şöyle dedi: “Çaycuma’yı da hiçbir zaman kalbinden, gönlünden silmemiş çok değerli Kaymakamımızla hasret gideriyor, anılarımızı tazeliyoruz. Hakikaten Gökhan Bey’i de, beni de şaşırtan bir ilgiyle, sevgiyle karşılaştık. Ben o dönem de henüz genç bir mühendistim.  Yapılan o çalışmalarda katkımız vardı. Bundan dolayı kendisini ‘acaba sadece biz mi hatırlıyoruz’ diye düşünürken, Gökhan Bey’i neredeyse o günleri yaşayan ve bugün sağ olan hiç kimse unutmamış. Kendisinin de ifade ettiği gibi, görür görmez, ‘Efsane kaymakamımız’ diye karşıladılar. O da çok mutlu oldu. Çaycuma’nın bu vefa duygusundan, belediye başkanı olarak ben de çok mutlu oldum. Yapılanların unutulmaması, karşılıksız kalmaması bir fani için çok değerli. Ben İzmir’den kalkıp etkinliğimize katılan ve halen Çaycuma aşkı ve sevgisi ile yaşayan ve bunu da dizelere döken kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Kendisine bundan sonraki hayatında sağlık ve başarılar diliyorum. Çaycuma için kendisi de heyecanla çalışacağını ifade etti. Bundan sonra daha sık ilişkilerle daha güzel bir şekilde yine Çaycuma için hep beraber çalışacağımızı ümit ediyorum. Çaycuma’da görev yapmış insanlara dünyanın neresinde olursa olsun Çaycuma sözünü duyunca irkilen ve kulak kabartanlara da selamlarımı iletiyorum.”

 

ÇAYCUMA VEFA DOLU DOST İNSANLAR DİYARI

Kaymakam Kişioğlu’nun “Çaycuma’ya Sesleniş” üst başlığını taşıyan “Çaycuma bir yıldızdır” başlıklı şiir şöyle:

                “O, gecenin karanlığında ve günün

                       ışıklarında kaybolup giden ve

                     unutulan bir yıldız değil,

                   gönül ufuklarında sürekli parıldayan

                  ve seyrine doyulmayan,

                müstesna bir yıldızdır.”

 

Çaycuma vefa dolu dost insanlar diyarı

Sevgisi süreklidir kopmaz gönül bağları

Hepsi aynı değerde genci ihtiyarları

Zamana meydan okur söken şafaklarında

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

Önce derin uykudan uyanıverdin birden

Sarsıldın, toparlandın ve şahlandın yeniden

Geçmişinden güç aldın, kopmadın hedefinden

Devrimleri yaşadın çıkmaz sokaklarında

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

El ele gündüz gece olmazları başardın

Bir anda birkaç çağı bir arada yaşadın

Yetmedi, yarınlarda uçmaya kanatlandın

Kimseler tutamadı kalkınma yarışında

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

Birleşip bütünleşen belde ve köylerinle

Hayat kaynağı oldun her köşen, her yerinle

O hamle yıllarından kalan özlemlerinle

Adın hep yaşayacak taptaze anılarda

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

Coşkun bir sevgi seli her ferdinin kalbinde

İçtenlik ve arzular parıldar gözlerinde

Biz birlikte yaşadık mutluluk denizinde

Bir eşsiz örnektir bu az görülen çağlarda

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

Bahtiyarım Çaycuma sana hizmet etmekten

Tanımaktan, sevmekten ve hemşehrin olmaktan

Unutmayı unuttum, söz etme söz unutmaktan

Bir sevdasın Çaycuma tertemiz duygularda

Bir yıldızsın Çaycuma gönül ufuklarında

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

EMİNE KİRAZ’IN CENAZESİ

CENAZE İLANI İLÇEMİZ GERİŞ KÖYÜ’NDEN SEFER AKTAŞ’IN KIZI, HASAN VE…

05.11.2023
Pazar
Detaylar

MAKSUT YARDIM’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ KAYIKÇILAR KÖYÜ MANSURKADIOĞLU MAHALLESİ’NDEN, MERHUM EKREM VE FATİME YARDIM’IN…

08.09.2022
Perşembe
Detaylar

2020 Kasım Ayı Meclis Gündemi

30.10.2020
Cuma
Detaylar

Kantarcı’dan kadın çalışanlara jest

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 8 Mart Dünya kadınlar Günü…

08.03.2017
Çarşamba
Detaylar