Biz kazandık, millet kazandı

Biz kazandık, millet kazandı

Yayınlanma Tarihi: 16.07.2016 - Cumartesi | Görüntülenme Sayısı: 64 görüntüledi

Olağanüstü toplanan Çaycuma Belediye Meclisinde darbe girişimi hakkında görüşlerini açıklayan Başkan Kantarcı, “Bu darbe muvaffak olsaydı ülke dünyadan tecrit olacak belki de iç savaş yaşanacaktı. Çok şükür bu darbe püskürtüldü. Sonuçta biz kazandık, millet kazandı” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, ülkede yaşanan darbe girişimini değerlendirmek üzere Belediye Meclisini olağanüstü topladı. Darbe girişiminde hayatını kaybedenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Başkan Kantarcı,  “1960’da rahmetli babamın belediye başkanı olduğu dönemde, 27 Mayıs darbesiyle tanıştığımda altı yaşındaydım. Şimdi 62 yaşıma geldim, ‘Artık darbe olmaz’ diye düşünürken, daha öncekilerine hiç benzemeyen ama bir parça 60 darbesini ve ondan sonraki cunta girişimlerini andıran bir girişimle karşı karşıya kaldık. Daha sonrakiler, hele 12 Eylül darbesi son derece iyi organize edilmişti. 11 Eylül günü ülke kaos içindeyken ve her yerde kan akarken, 12 Eylül günü tüm demokratik kurumlara el konmuş, bugüne kadar taşınan kalıcı izler bırakmıştır. Post modern 28 Şubat darbesi ve sonrasındaki muhtıralar da ordunun üst kademelerince planlanmıştır. Ancak dün akşam köprülerin kapatılması ve savaş uçaklarının alçak uçuşuyla başlayan bir kalkışma yaşandı” dedi.

 

YAPILAN BİR CUNTA HAREKETİDİR

 

Yapılanın bir cunta hareketi olduğunu söyleyen Kantarcı sözlerini, “Halk Cumhurbaşkanının da çağrısıyla sokaklarda darbeye direniyor, tankların üzerine çıkıyor. Bu olay, bu ülkede darbeler döneminin kapandığını ve bir daha asla darbe olamayacağını da gösterdi. Ancak kan aktı, darbeciler kendilerine ülkeyi savunmaları için verilen silahı devlete karşı kullandılar.  Sakarya Savaşı’nı kazanan, İzmir’i kurtaran ordunun adı TBMM ordusuydu. Maalesef bu kez ilk defa Meclis bombalandı. Muvaffak olsalardı ülke dünyadan tecrit olacak, belki de iç savaş yaşanacak, bu da terörün çok işine yarayacaktı. Çok şükür bu darbe püskürtüldü, sonuçta biz kazandık, millet kazandı” diyerek sürdürdü.

 

DEMOKRASİ PAYDASINDA BULUŞMAK ZORUNDAYIZ

 

Medyanın tümüyle darbeye karşı çıkmasının sevinecek bir durum olduğunu da söyleyen Kantarcı, “Basın darbeyi püskürten en önemli etmenlerden biri oldu. Darbecilerin Hürriyet Gazetesi, CNN Türk ve Kanal D binalarını basarak çalışanları bir süre dışarı çıkarmaları, siyasetçilerin el çok yakındıkları medyanın, demokrasinin kalelerinden biri olduğunu gösterdi. Demokrasi paydasında buluşmak zorundayız. Ülkemizin başka çaresi yoktur. Yıllardan beri ayrıştırma, ötekileştirme, otoriterleşme yolunda çok hatalar yaptık. Tek adamlığa doğru gidiyoruz. Bu ülkenin bu hale nasıl geldiğini niye sormuyoruz. Hep başkaları mı suçlu? Ülke yönetimimizde, demokrasimizde hiç mi eksik yok? Acaba bunlar yönetimin güçsüzlüğünden mi, yoksa aşırı gücün, susturulmanın, demokrasiden uzaklaşmanın sonucu mu? Bizler demokratik olmayan bir yönetim biçimi ile demokratik olmayan darbe arasında mı tercih yapmak zorundayız? Bu soruyu soruyorum ve diyorum ki darbeler kabul edilemez ama bu sorunlardan kurtulmanın, gelişmenin kalkınmanın yolu da demokratik bir ülke olmaktan geçer” dedi.

 

ÜLKE TARİHİNE KARA LEKE OLARAK GEÇECEK

 

İktidarın her rejimde ancak muhalefetin yalnızca demokraside olduğunu söyleyen Kantarcı konuşmasını, “Türkiye’deki tüm siyasi partilerin darbenin karşısında durması memnuniyet vericidir. Halkımız sokaklardadır. Çaycuma olayın başlangıcından itibaren son derece itidalli davranarak demokrasinin yanında yer almıştır. Gece saatlerinde çok büyük bir kalabalık son derece medeni şekilde, olayı protesto etmiştir. Çaycumalı hemşerilerime bu erdemli, olgun davranışları nedeniyle teşekkür ediyorum. Kaos, kargaşa, cunta, darbeler hiçbirimizin menfaatine değildir. Herkese çağrı yapıyorum: Gelin herkes elinden geleni bu memleket için yapsın, esirgemesin. Birbirimizi itip kakmayalım. Ötekileştirmeyelim. Daha çok demokrasi olsun. Bu sokaklarda protesto yürüyüşleri olmasın, insanlar huzur içinde güzel günler yaşasın. Bu olayın ülke tarihine bir kara leke olarak geçeceğini, ancak bu olaydan çok önemli dersler çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Bütün ülkeye geçmiş olsun diyor, bundan sonra böylesi olayların yaşanmaması diliyorum” diyerek bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SU VE KANALİZASYON MÜDÜRLÜĞÜNDEN

ANA BORU ARIZASI NEDENİYLE İSTASYON MAHALLESİNİN; GÖÇMENLER MEVKİİNİN SULARI SAAT 15:00…

17.11.2021
Çarşamba
Detaylar

Ruhsatı Olmayan İşyerlerine Uyarı

Çaycuma Belediyesi, İşyeri açma ve çalışma ruhsatı olmayan işyeri sahiplerini…

17.02.2015
Salı
Detaylar

Engellilerin başı dik olarak sokağa…

Engellilerin başı dik olarak sokağa çıkabildiği bir kenti inşa ediyoruz….

11.05.2022
Çarşamba
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden

19.12.2019
Perşembe
Detaylar