Bozuk sistemin faturasını öğretmenler ödüyor

Bozuk sistemin faturasını öğretmenler ödüyor

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2017 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 265 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Eğitimdeki bozuk sistemin tüm faturası önce öğrenciler, sonra da öğretmenler tarafından ödenmektedir. Kaybeden de doğal olarak ülkemiz olmaktadır” dedi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 24 Kasın Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün başöğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım, ülkemizde, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Çocuklarımızı ülkemizin aydınlık geleceği için donanımlı birer birey olarak yetiştirmeye çalışan öğretmenlerimiz Türkiye’nin her köşesinde, hiçbir olumsuz koşula aldırmadan görevlerini yapmaktadır. Eğitim sistemimiz, ne yazık ki, sorunlarla doludur. Milli Eğitim Bakanlığı müfredat, ölçme değerlendirme sistemi ve okulların eğitsel yapılarında sık sık değişiklik yaparak, sorunların üzerini kapatmaktadır. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)’nün Uluslararası Değerlendirme Ölçütü Programı olan PISA sonuçlarından da anlaşıldığı gibi, eğitimin niteliğinde ciddi bir bozulma vardır. Başarısı ve niteliğinde büyük gerilemeler yaşanmaktadır” dedi.

ÖĞRETMENLER SİSTEMİN OYUNCAĞI HALİNE GETİRİLDİ

Bu durumun sorumlusunun öğretmenler olmadığını söyleyen Başkan Kantarcı, “Bir eğitim kurumunun yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, buna karşın en az maaş alan grup içindedir. Öğretmenler, sık sık değişen müfredat ve eğitim politikaları nedeniyle sistemin adeta oyuncağı haline getirilmiştir. Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu büyüyerek devam etmektedir. Bitmek bilmeyen bir çaresizliğin içindeki yüzbinlerce öğretmen atama beklerken, kimi okullarda, öğretmensizlik nedeniyle derslerin boş geçtiği haberleri gazetelere yansımaktadır. Kısaca eğitimdeki bozuk sistemin tüm faturası önce öğrenciler, sonra da öğretmenler tarafından ödenmektedir. Kaybeden de doğal olarak ülkemiz olmaktadır” dedi.

BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETEN TOPLUMLARLA YARIŞMALIYIZ

Mesajında eğitimin bir ulusal bir mesele olarak ele alınıp her iktidarın kendine göre yön verdiği günlük bir politika olmaktan çıkarılması gerektiğine bir kez daha işaret eden Kantarcı, “Eğitimde temel hedefimiz bilgi ve teknoloji üreten toplumlarla yarışacak bir ülkeyi yaratmak olmalıdır. Türkiye’yi bu toplumlar seviyesine yükseltmenin biricik yolu, çağın bilgisiyle donanmış bir nesil yetiştirmekten geçmektedir. Konunun tüm taraflarının bir araya geldiği bir şurada, bu konu enine boyuna tartışılmalı, alınan kararlarda değişen her iktidar ya da bakanın değişiklik yapmasına izin verilmemelidir. Ülkemizin birliğini, bağımsızlığını koruyup, huzur ve ekonomik refahını sağlamanın eğitimle doğrudan ilişkili olduğu asla unutulmamalı, laik eğitimin önemi tartışma konusu olmaktan çıkarılmalıdır. Bu hedeflere ulaşmada öğretmenlerimizin payı büyük olacaktır. Bu duygularla,  gönül evimizde her zaman farklı bir yeri olan öğretmenlerimize saygılarımı sunuyor,  Başöğretmen Atatürk’ü rahmetle anıyor, tüm eğitim camiasının Öğretmenler Gününü kutluyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kantarcı, “Bir kez daha milletimize…

“Bir önceki katliamda yitirdiğimiz yurttaşlarımıza gözümüzden akan yaşlar kurumadan, bir…

14.03.2016
Pazartesi
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; Yeni…

26.06.2023
Pazartesi
Detaylar

Kantarcı’dan samimi açıklamalar

“Hakkımda söylenenler bir fani için çok değerli” Çaycuma Belediye Başkanı…

17.01.2018
Çarşamba
Detaylar

TAŞINMAZ KİRALAMA İŞİNE AİT İHALE…

03.08.2016
Çarşamba
Detaylar