Büyük buluşma başladı

Büyük buluşma başladı

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2022 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 193 görüntüledi

Spor ve Barış Kenti Çaycuma temasıyla yapılan 6. Çaycumalılar Buluşuyor etkinlikleri Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile geniş bir protokol topluluğunun katıldığı etkinliklerle başladı

Çaycuma Belediyesinin Çaycuma Kaymakamlığı ile birlikte “Spor ve Barış kenti Çaycuma” temasıyla düzenlediği 6. Çaycumalılar Buluşuyor etkinlikleri sergi açılışları ile başladı. Çaycuma Belediyesi binası içinde kurulan sergilerin açılışına Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Önceki dönem Zonguldak milletvekillerinden Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu ve Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın yanı sıra il ve ilçe protokolünden kalabalık bir topluluk katıldı.

ÇAYCUMALI KADINLARIN EL İŞİ SERGİSİ GEZİLDİ
Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Vali Mustafa Tutulmaz’ı belediye binası önünde Kaymakam Coşgun ve diğer ilçe protokolü ile birlikte bando konseri ile karşıladı. Kalabalık protokol heyeti ilk olarak Çaycuma Kadın Atölyesi Takı Tasarım ve El İşleri ile Anka Sanat’ın açtığı Kâğıt Rölyef ve Keçe Sanatı sergilerini gezdi. Daha sonra Figen Ramazaoğulları’nın küratörlüğünü yaptığı Çaycumalı ressamların sergisini gezen heyet, aynı salondaki Halk Eğitimi Merkezi pelemet bezinden geleneksel motiflerle ürettiği yöresel ürünler sergisini de ziyaret etti. Başkan Kantarcı protokol heyetine sergilenen ürünler hakkında bilgi verdi.

BAŞKANIN ANNESİ AFET KANTARCI’NIN KOLEKSİYONU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Serginin en özel bölümlerinden birini de Başkan Kantarcı’nın annesi Afet Kantarcı’nın koleksiyonu oluşturdu. Afet Kantarcı’nın kasnak sallama tekniği ile makinada Çin iğnesi, Türk işi, kum iğnesi, beş beş tekniği, beyaz iş, rahibe işi, sarma tekniklerinin yanı sıra, tel kırmalar, kenar süsleme, iğne oyası, sim sarma gibi tekniklerle yaptığı işler başta Vali Tutulmaz olmak üzere sergiyi gezenler tarafından çok beğenildi. Birçoğu artık kullanılmayan tekniklerle üretilmiş tablo çalışmaları ve salon takımlarının geleneksel el işlemeciliği açısından çok değerli olduğunu söyleyen Kantarcı, annesinin bunu değerli bir hazine olarak sakladığını da ifade etti.

VALİ TUTULMAZ: “GURBETTE ÇAYCUMA SERGİSİ İÇİNDE BENİM AİLEM DE VAR”
Açılışta gezilen bir diğer sergi “Gurbette Çaycuma Belgesel Sergisi” oldu. 1961 yılında Türkiye ile Federal Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmasından günümüze değin göçmen işçiliğin her boyutuyla belgelendiği sergi hakkında bilgi alan Vali Tutulmaz babasının da sekiz yıl Almanya’da çalıştığını ifade ederek “Bu serginin içinde biz de varız” dedi. Çaycumalıların diğer Zonguldaklılar gibi Ruhr havzasında madenci olarak çalıştıklarını söyleyen Tutulmaz, Türk işçilerin Almanya’nın kalkınmasına büyük katkılar sunduğunu ifade etti.

KANTARCI’DAN SELAHATTİN KALAYCI’YA VEFA PLAKETİ
Daha sonra makamına çıkardığı misafirlerini etkinlikler ve çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Kantarcı, aralarında buluna SEKA Çaycuma Müessesesi eski müdürlerinden Selahattin Kalaycı’yı protokole tanıttı. Aslen Çaycumalı olan Kalaycı’nın bir mühendis olarak girdiği SEKA’da en üst düzey yöneticiliğe kadar yükseldiğini ve bu sırada bulduğu mühendislik çözümleriyle fabrikada pek çok sorunu çözerek verimliliğine büyük katkı yaptığını söyledi. Kalaycı’nın emeği ile fabrikanın Çaycuma’nın itici gücü haline geldiğini de belirten Kantarcı kendisine bu çabalarından dolayı bir teşekkür plaketi sundu. Kantarcı’nın Vali Tutulmaz ve Milletvekili Çolakoğlu ile birlikte sunduğu plakette, “Çaycumalı bir mühendis olarak girdiğiniz SEKA Kâğıt Fabrikasında en üst düzeydeki görevlere kadar yükseldiniz. Bu göreviniz sırasında fabrikanın verimliliğini artırılması için bulduğunuz çözümlerle, SEKA Çaycuma Müessesinin kurumsallaşması kadar, ilçemizin ekonomik, sosyal gelişimine de büyük katkı sundunuz. Emekliliğiniz sonrası kurduğunuz işletmede hepimizi onurlandıran bir başarı öyküsüne imza attınız. Bu çabalarınızdan dolayı Çaycuma halkı adına teşekkür diyor, saygılar sunuyorum.” şeklinde ifadeler yer aldı.

SPOR MÜSABAKALARI DA İZLENDİ
Vali Tutulmaz, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar daha sonra Atatürk Spor Merkezi’ne geçerek burada yüzme şampiyonasının seremonisi ile yarışmaların bir bölümünü izledi. Atatürk Spor Merkezinin havuz dışındaki diğer birimlerini de gezen protokol heyeti ve diğer topluluk masa tenisi, okçuluk, futbol ve tenis müsabakalarının yanı sıra jimnastik gösterilerini de izledi. Başkan Kantarcı Çaycuma Belediyesinin yaptığı yatırımlarla sporun her dalından faaliyet yürütülebilecek bir kent haline geldiklerini söyleyerek, bugün yapılan spor şenliklerinin bunun bir göstergesi olduğunu ifade etti. Önümüzdeki yıllarda şampiyon sporcular çıkarmaya aday bir kent olan Çaycuma’nın artık bir spor kenti haline geldiğini de söyleyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2023 MAYIS MECLİS GÜNDEMİ

28.04.2023
Cuma
Detaylar

Haziran 2014 Meclis Toplantısı

Başkan Kantarcı, Belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.   Çaycuma Belediyesi…

29.06.2014
Pazar
Detaylar

Almanya’dan Mektup Var

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Lennestadt Belediye Başkanı Stefan Hundt’a gönderdiği…

02.06.2020
Salı
Detaylar

Çaycuma’da Tarihi Gün

Kemal Kılıçdaroğlu, Çaycuma’da yapımı tamamlanarak hizmete giren Köy Minibüsleri Terminali…

06.10.2015
Salı
Detaylar