ÇAĞDAŞ UYGARLIK SEVİYESİNİ EN ÖNEMLİ HEDEF OLARAK ÖNÜMÜZE KOYDU

ÇAĞDAŞ UYGARLIK SEVİYESİNİ EN ÖNEMLİ HEDEF OLARAK ÖNÜMÜZE KOYDU

Yayınlanma Tarihi: 09.11.2020 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 326 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Ülkede barışın sağlanması için refah ve huzuru tesis etmeye çalışan Atatürk, bu amaçla, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu çağdaş bir cumhuriyet kurdu. Çıkardığı Medeni Kanun’la herkesin eşit haklı vatandaş statüsü kazanmasını sağlarken laiklik ilkesini hayata geçirerek sosyal huzuru tesis etti” dedi.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı devletimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün vefatının 82. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı açıklamasında, “İleri görüşlülüğü, irade ve cesareti, azim ve kararlılığı ile dünya tarihinin en önemli şahsiyetleri arasında yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının, 92 yılında rahmet ve şükranla anıyorum. Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılması başta olmak üzere tarihsel nitelikli pek çok hizmete imza atan Ulu Önder, çökmüş bir imparatorluğun yıkıntıları arasından yeni ve modern bir devlet çıkarmayı başarmış eşsiz bir devlet adamıdır. Bin türlü olumsuzluk içinde Türkiye Cumhuriyetini kurup geleceğe hazırlayan Büyük Atatürk, verdiği mücadele gerçekleştirdiği devrimlerle sadece Türk milletinin kaderini değiştiren bir kahraman değil, mazlum milletlere ilham kaynağı olan büyük bir dehadır. Doğumunun 100. yılını ‘Atatürk yılı’ ilan eden UNESCO’nun ifadeleriyle,  sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önderlerden biri, insan haklarına saygılı, insanları ortak anlayışa ve devletleri dünya barışına teşvik eden, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşsiz bir devlet adamıdır” dedi.

ÇAĞDAŞ UYGARLIK SEVİYESİNİ EN ÖNEMLİ HEDEF OLARAK ÖNÜMÜZE KOYDU

Cephede kazandığı askeri başarılarla yurdu işgalden kurtaran Ulu Önder Atatürk’ün “Tam bağımsız Türkiye” idealinin bir gereği olarak ekonomik kalkınma hamlelerine başladığını da söyleyen Kantarcı, “Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı 15 yılda, Türk ekonomisinin lokomotifi olan onlarca kurum ve kuruluşu ülkemize kazandırarak büyük bir kalkınma hamlesi başlattı. Türkiye bu zaman diliminde yılda ortalama yüzde 8 büyüme hızıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ortalamasına ulaştı. Milli gelirin yaklaşık üç kat arttığı ülkede eğitimden sağlığa, kentleşmeden tarıma, sanayiden ticarete, kültürden spora her alanda büyük ilerlemeler yaşandı. Ülkemizin önüne en önemli hedef olarak koyduğu çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve Türk kültürünü yükseltip zenginleştirmek için kültürel alanda da büyük bir mücadelenin içine giren Yüce Atatürk bu amaçla birçok araştırma ve kültür merkezleriyle konservatuvarlar açtı, Türk Dil ve Tarih Kurumunu kurdu. Kılık kıyafet, harf, takvim ve ölçülerde değişikliklere giderek çağdaş dünya ile kucaklaşmamızı sağladı” dedi.

Atatürk’ün en önemli mirasından birinin “Yurtta barış dünyada barış” ilkesi olduğunu söyleyen Kantarcı, “Bugünkü dünyada önemini çok daha iyi anladığımız bu söz, Ulu Önderin tüm politikalarına yön veren temel ilkelerden biridir. Ülkede barışın sağlanması için refah ve huzuru tesis etmeye çalışan Atatürk, bu amaçla, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu çağdaş bir cumhuriyet kurdu. Çıkardığı Medeni Kanun’la herkesin eşit haklı vatandaş statüsü kazanmasını sağlarken laiklik ilkesini hayata geçirerek sosyal huzuru tesis etti. Yurt savunmasının dışında her türlü savaşı cinayet olarak gördü, uluslararası işbirliklerine ve diyaloga büyük önem verdi. Uluslararası sorunların savaş değil hukuk yönüyle çözülmesi gerektiğini savundu. Bu doğrultuda sayısızı adım attı, pek çok uluslararası anlaşma imzalayarak ülke topraklarını savaşlardan uzak tuttu. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesiyle dünya insanlığına da yol göstermeye devam eden Yüce Atatürk’ün gösterdiği ışıklı yoldan bir milim sapmadan yürümeye çalışan bir belediye başkanı olarak, onu, her geçen gün daha da artan bir minnet ve hasretle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kitaplarını eğitim fonu için imzaladı

Kitaplarını eğitim fonu için imzaladı Çaycuma’da “Eğitimin çınarı” olarak tanınan…

10.05.2024
Cuma
Detaylar

Kaymakam Keçeli’den Başkan Kantarcı’ya Ziyaret

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı ziyaret…

17.10.2014
Cuma
Detaylar

MEHMET İNAM’IN CENAZESİ

PERŞEMBE BELDESİ YAZIBAŞI KÖYÜ’NDEN; AHMET İNAM’IN OĞLU, ARZU, BAHAR VE…

03.07.2022
Pazar
Detaylar

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı,…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycumalıların yarısı yol katkı payını…

28.01.2020
Salı
Detaylar