Çaycuma Belediye Başkanı Kantarcı’ya Hediye Gemi Modeli

Çaycuma Belediye Başkanı Kantarcı’ya Hediye Gemi Modeli

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 35 görüntüledi

Çaycuma’da 20 yıllık gemi modelciliği yapan Gökşin Türkhan, günde 10 saat çalışarak 2 ayda tamamladığı gemi modelini Başkan Kantarcı’ya armağan etti

Gemi modelcisi Gökşin Türkhan, 2 ay uğraşarak yapımını tamamladığı bir gemi modelini Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’ya armağan etti. 22 yıldan beri gemi modelciliği yaptığını söyleyen Türkhan, 4 bin parçadan oluşan geminin 1/85 ölçekli modelini tamamlamak için, her gün, 10 saat çalıştığını dile getirdi. Maketini yaptığı gemi hakkında bilgiler de veren Türkhan, “HMS Diana adlı gemi 1794’te, İngiltere’de yapılmış. Adındaki HMS bunun kraliyet ailesine ait olduğunu gösteriyor. Kraliyet ailesi de gemilerine genel olarak kadın ismi veriyor. 44,6 metre boyunda ve 38 toplu savaş gemisi 1845’te Hollanda’ya satılıyor. Burada da, 1839’da batarak tarihe karışıyor” dedi.

 

İKİ AY GİBİ KISA SÜREDE TAMAMLADIM

1998 yılından bu yana, evinin altındaki atölyede gemi modelciliği yaptığını söyleyen Türkhan, “Şu ana kadar yapılmış 13 adet gemi modelim var. Bunun bir bölümü hazır kitlerden oluşurken, diğer bölümü tüm parçaları tarafımca imal edilen modellerden oluşuyor. Yaptığım modelleri internette sergiliyorum. Bunları internette gören Başkanım, beni arayarak beğenilerini ifade etti. Ben de beğendiği bir gemi modeli varsa kendisi için yapabileceğimi söyledim. O da beğendiği kitten iki adet aldı ve birisini kendi için yapmamı isterken diğerini de bana armağan etti. Ben de bir gemi modeli yapımı için çok kısa sayılacak iki ay gibi bir sürede modeli tamamlayarak başkanıma takdim ettim” dedi.

 

TAM BİR HEMŞERİ DAYANIŞMASI OLDU

Gökşin Türkhan’ın Çaycuma’nın bir değeri olduğunu söyleyen Başkan Kantarcı ise, “Gökşin kardeşimin çalışmalarını uzun süreden beri takip ediyorum. Çok değerli çalışmalara imza atıyor. Ben de kendi ölçeğimde bir gemici sayıldığım için bu tip çalışmalar çok ilgimi çekiyor. Sergilediği ürünleri beğendiğimi ifade etmek için aradığımda, nezaket gösterdi, internetten beğendiğim bir modelin kitini aldığım takdirde montajını yaparak armağan edebileceğini söyledi. Ben de iki kit aldım, birisini kendisi için yapmasını söyledim. Tam bir hemşeri dayanışması yaptık. Ortaya da böyle güzel bir model çıktı. Çok büyük bir emek ürünü. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Tanıtım Günleri için geri sayım…

Tanıtım Günleri için geri sayım başladı ZONDEF tarafından, 27-30 Ekim…

25.10.2022
Salı
Detaylar

Çaycuma Belediyesi kendi enerjisini yenilebilir…

Çaycuma Belediyesi kendi enerjisini yenilebilir kaynaklardan kendisi üretecek. Belediye Başkanı…

11.11.2020
Çarşamba
Detaylar

Mustafa Uzun’un Cenazesi (1.11.2021)

İlçenin Gökçeler Köyü’nden; Selahattin ve Ayşe Uzun’un oğlu, Dursun Ve…

01.11.2021
Pazartesi
Detaylar

Öğretmenler Günü’nde başarılı öğrenciye bisiklet

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Öğretmenler Günü nedeniyle ziyaret ettiği…

24.11.2016
Perşembe
Detaylar