Çaycuma Belediyesi’nden 2,5 Ayda 5 Yıllık İcraat

Çaycuma Belediyesi’nden 2,5 Ayda 5 Yıllık İcraat

Yayınlanma Tarihi: 29.06.2014 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 87 görüntüledi

Başkan Kantarcı, basın toplantısı düzenleyerek, göreve geldikleri günden itibaren yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Kantarcı, basın toplantısı düzenleyerek, göreve geldikleri günden itibaren yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, basın toplantısı düzenleyerek, göreve geldikleri günden itibaren yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İki buçuk ayda, beş yıl icraat yapan bir Belediye Başkanı kadar çalıştıklarını ifade eden Başkan Kantarcı, ilçede doğalgaz çalışmaları, yol çalışmaları, meydan ve kavşak düzenlemesi, Beyaz Masa uygulaması, cenaze hizmetlerinin ücretsiz olması, asbestli boruların değiştirilmesi, ücretsiz internet projesi, kent konseyinin kurulması, sokak hayvanları için suluk projesi, Belediye Bandosunun kurulması ve kültürel faaliyetler konusunda bilgiler verdi.

 

“HİZMETLER VE PROJELER BAŞLADI”

 

Başkan Kantarcı basın toplantısında sözlerine şöyle başladı, “İki buçuk ay olmasına rağmen hala kurumların ve kişilerin tebrik ziyaretleri devam ediyor. Bilindiği gibi bir kitapçıkla seçimlerde halkımızın karşına çıkmıştık. Ve bu kitapçıkta yazılı olan her sayfasında bir proje olan, bir vaat manzumesi yer almaktaydı. İş başına gelir gelmez biz bu kitapta vaat ettiklerimizi ve bunun içine de koymadığımız birçok konuyu hızlı bir şekilde uygulamaya geçirdik.

Samimiyetle söylemeliyim ki şu anda bir beş yıl icraat yapan bir belediye başkanı ancak bu kadar dolulukta, icraat tablosuyla ortaya çıkar. Biz iki buçuk ayda kamuoyunun da genel anlamdaki takdirinden memnunuz. Belediyemizi seçimlerin ertesinde hızlı bir şekilde devralıp bu ihtiyaçların memleketimizdeki belediyemizin yapması gereken hizmetleri ve projeleri son derece hızlı bir şekilde halkımızın takdirine ve dikkatine sunmaya başladık. Öncelikle imar ve şehircilik müdürlüğünce şu ana kadar takip edilen işlemler konusunda size bilgi vermek istiyorum. Göreve başlar başlamaz bizim birinci işimiz önümüzdeki dönemde imar planıyla ilgili tartışmalara meydan vermemek için yoruma tabi olan hususların netleştirilmesi bakımından plan uygulamasıyla ilgili bugüne kadar haksız ve adaletsiz uygulamaların önüne geçmek için arkadaşlarımızla oturduk, bu dönemde eşit ve adaletli bir şekilde ve Çaycuma’nın kentleşmesini de sağlayarak güzel bir şehir ortaya çıkarmak için neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Bu hususları da Çaycuma’daki projeci, uygulamacı, mimar ve mühendis arkadaşlarımızla seri toplantılar düzenleyerek bir yol haritası oluşturduk. Ortaya çıkan duruma göre de meclis kararlarını aldık ve uygulamaya soktuk.”

 

“İMARDA 30-40 YIL SONRASININ TEMELLERİNİ ATIYORUZ”

 

Başkan Kantarcı, “İlk işimiz, imar planı ile ilgili tartışmalara meydan vermemek ve haksız uygulamaların son bulması için çalışmalar yapmak oldu. Kişi bazında yapılan imar tadilatlarının önüne geçmek ve kentleşmeyi düzgün yürütmek için imar planı notlarını gözden geçirdik. Çaycuma’yı 2050 yılına taşıyacak projeksiyon ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Mahkeme tarafından iptal edilen imar 18 uygulamalarını hakka ve hukuka uygun bir şekilde yapacağız. Çaycuma’nın birçok bölgesinde bu uygulamaya ihtiyaç var. Bir taraftan numarataj çalışmalarımız devam ediyor. Ekim ayında sonuçlanacak. Kaçak yapılara müsaade etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

 

BEYAZ MASA – DOĞALGAZ

 

Belediye Bünyesinde vatandaşların istek ve şikayetlerinin çözüm merkezi olan Beyaz Masa uygulamasını başlattıklarını ifade eden Başkan Kantarcı, “Çaycuma Belediyesi kişiye özel uygulamalı 30 Mart’tan sonra terk etti. ‘Beyaz Masa’ uygulamasına geçildi. Göreve geldiğimizde doğalgaz çalışmalarının 2014 yatırım programından çıkarıldığını öğrendik. Yetkililerle yaptığımız görüşmeler sonucunda ilçenin en işlek noktalarından başlamak üzere Temmuz ayında doğalgaz çalışmaları devam edecek. Çünkü seçimlerden önce hava kirliliğini önleme sözü vermiştik. Personel ve araç gereçlerimizi tam kapasite çalıştırmaya başladık. Buna rağmen yakıt masraflarımız düştü. Planlı ve projeli çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

YENİ İMAR YOLLARI – PAZARYERİ

 

Başkan Kantarcı yeni imar yolları, Fiyos Çayı Yaşam Alanı Projesi ve Pazaryeri konusunda sunları söyledi, “Yeni imar yolarlı açmaya başladık. Ama hiç kimsenin yerini kamulaştırmadık. Velioğlu’nda tehlike arz eden ve fiziki olarak düzeltilmeden sıcak asfalt yapılan yolu tekrar düzenleme yaparak daha güvenli hale getirdik. ‘Batı Karadeniz’in en büyük projesi’ diye lanse ettiğimiz ‘Filyos Çayı Yaşam Alanı Projesi’ ile ilgili çalışmalara başladık. Seçimler öncesi pazaryeri ihalesi yapılmıştı. Hukuka aykırı olduğu için bir soruşturma açılmış. Biz yine yapıcı bir tutum sergileyerek ihaleyi alan müteahhidi de zor durumda bırakmayarak yeni çözüm bulmak istedik. İmar planında düğün salonu ile halı saha arasındaki alanın Pazaryeri alanı olarak ayrıldığını gördük. Müteahhidin çalışmalarını bu alana yönlendirdik. Şu an bu alanda çalışmalar devam ediyor.”

 

KENT KONSEYİ – MEZARLIKLAR

 

Kent Konseyi üyelerimiz belli olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı, “Bu hafta ilk toplantısını gerçekleştirecekler. İlçenin önemli konularında konseyin görüşünü alarak, doğru kararlar almaya çalışacağız. Aylardır keson kuyudan depoya giden bir patlak vardı. Tehlike yaratan terfi hattını değiştirdik. Diğer belediyelerle makine ve malzeme konusunda işbirliği yapıyoruz. Mezarlıklarımızı ele alıyoruz. İlk uygulamayı Velioğlu Mahallesi’nden başlattık. Belediye Meclis kararı ile defin işlemlerini ücretsiz yapılıyor. İlk defa belediye kadrosuna bir imam alındı. Mezar kazımı, imam gibi tüm cenaze hizmetlerinin ise vatandaşa ücretsiz yapılması kararı alınmıştır. Define kadar her işi belediyemiz karşılıyor.” dedi.

 

ÜCRETSİZ İNTERNET

 

Başkan Kantarcı, “Yine Türkiye’nin ender belediyelerinde bulunan ‘Sokak İnternet Projesi’ hayata geçiyor.  İstasyon Kapalı Pazaryeri’ni köylü kadınlarımıza tahsis etmeye başladık. Pazar günleri bu alanda sosyete pazarı kurulması için ihaleye çıkıyoruz. İstasyon Mahallemizi canlandırmak için söz verdik.  Orada haftanın bir günü kurulacak pazarın esnafı etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Zararlılarla mücadele için ciddi anlamda bir çalışma başlattık. Sineklere karşı önlemlerimizi devam edecek. Aşırı yağmurlarda Fen İşlerimizin tedbirleri sayesinde önemli bir sıkıntı yaşamadık.” şeklinde konuştu.

 

İÇİLEBİLİR SU – SOKAK HAYVANLARIYLA DOSTLUK

 

Sonucuna bakılmaksızın su analizlerinin yayınlandığını hatırlatan Başkan Kantarcı, “Suyu içilebilir hale getirebilmek için çalışmalarımız var. DSİ tarafından Devrek tarafına yapılacak iki tane gölet projesinin olduğunu öğrendik. Sokak hayvanlarımızla ilgili çalışmalarımız devem ediyor. Veteriner arkadaşlarımızdan da gerek kısırlaştırma, gerekse diğer konularda destek alıyoruz. Hayvanların yaz aylarında susuz kalmaması ilçenin çeşitli yerlerine için kendi kendini dolduran su kapları yerleştirdik.” dedi.

 

ÇALIŞMALAR HAKKINDA

 

Başkan Kantarcı çeşitli çalışmalar hakkında da şu bilgileri verdi “‘Bakım ömür uzatır’ düşüncesiyle Belediye Garajı’nda araçların bakımını yapmaya başladık. Belediye içinde otomasyon sistemi kurmaya çalışıyoruz. Belediye internet sitemiz çok yakında güncelleniyor. Nihat Kantarcı Caddesi’ni doğalgaz geçtikten sonra cadde üzerinde araç parkına kapatmayı düşünüyoruz. Sinemanın yanı ve katlı otopark araçların park alanı olacak. Sosyal Tesislerin çevresindeki duvar ve tel örgüleri kaldıracağız. Nihat Kantarcı Caddesi Çaycuma’nın en gözde caddesi olacak. Ayrıca Velioğlu Mahallesi ile OSB arasındaki tel örgüyü de kaldırdık. OSB’ye buradan da giriş yapılabilmesini sağladık.”

 

KÜLTÜR VE SOSYAL FAALİYETLER

 

Belediye bünyesinden kültür ve sosyal faaliyetler konusunda da Başkan Kantarcı şu açıklamayı yaptı, “Belediye Bandosunu oluşturduk. Eğitimleri devam ediyor. İnşallah sonbahar gelmeden ilk konserini verecekler. Belediye bünyemizde bulunan TSM ve THM toplulukları geçen hafta konserlerini gerçekleştirdi. Belediyemizin organizasyonu ile hafta sonu eski milli futbolcu Tanju Çolak çocuklarımıza top dağıttı. Bu yıl iftar yemekleri kat otoparkın terasında gerçekleşecek. Yemek firmasıyla anlaşıp ihaleye çıkardık. Hayırsever vatandaşlarımıza Belediyeye makbuz karşılığı bağış yapma imkanı sunduk. Artık vatandaşlarımız iftar saatinde siren sesi ile irkilmeyecek, ilk defa Ramazan topu uygulaması başlatacağız.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Temmuz 2015 Meclis Toplantısı

OTOPARK ÜCRETLERİ OYBİRLİĞİĞLE KABUL EDİLDİ   Haziran Ayı Meclis Toplantısında…

03.07.2015
Cuma
Detaylar

2021 Mart Ayı Meclis Gündemi

01.03.2021
Pazartesi
Detaylar

2023 NİSAN MECLİS GÜNDEMİ

31.03.2023
Cuma
Detaylar

CEMİL KAHRAMAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN VELİ KÖYÜ MİYESSELLER MAHALLESİ’NDEN, MERHUME ZÜHRİYE VE MERHUM RECEP…

12.09.2022
Pazartesi
Detaylar