Çaycuma Belediyesinin Nisan Ayı 2021 Olağan Toplantısı

Çaycuma Belediyesinin Nisan Ayı 2021 Olağan Toplantısı

Yayınlanma Tarihi: 05.04.2021 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 141 görüntüledi

Çaycuma Belediyesinin nisan ayı olağan toplantısında bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Virüs tehdidinin tüm hayatı alt üst etmesine rağmen Çaycuma’da ki büyük değişimi sürdürüyoruz. Hiçbir belediyenin yapamadığı kadar büyük ve önemli yatırımlarımız var. Her alanda faaliyetlerimizi sürüyor” dedi.
Çaycuma Belediye Meclisinin nisan ayı toplantısı yapıldı. Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya meclis üyeleri tam kadro katılırken, belediye daire amirleri de hazır bulundu. Meclis organları için seçim yapılan toplantıda, 2020 yılı faaliyet ve denetim raporları da görüşüldü. Belediye Birimlerinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları İle Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik’te yapılan değişikliklerinin de ele alındığı toplantı sonrasında, tüm katılımcılar, Çaycuma’nın yetiştirdiği değerli Gazeteci-Yazar Hasan Ataman’ı isminin verildiği sokağın başında, ölümünün 4. yılı nedeniyle bir anma töreni yaptı. Belediye Meclisine nisan ayı içinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 2019 seçimlerinden bu yana geçen iki yılı kısaca değerlendiren bir konuşma da yaptı. Kantarcı, “Geçtiğimiz mart ayından tüm dünyayı tehdit eden virüs belası şekil değiştirerek halen tehdidini sürdürüyor. Fakat biz, virüs tehdidinin tüm hayatı alt üst etmesine rağmen Çaycuma’da ki büyük değişimi sürdürüyoruz. Biraz önce sunumda da anlattım, hiçbir belediyenin yapamadığı kadar büyük ve önemli yatırımlarımız var. Her alanda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yaya köprümüz bitti, yüzme havuzumuzu yapıyoruz, belediye kompleksimiz tamamen bitmek üzere. Bir de Arşimet türbinli hidroelektrik santralimizin inşaatı başladı. Güneş enerjisi projelerimiz mutfakta hazırlanıyor. Yaşam Park’ın 2. etabı devam edecek, bununla ilgili hazırlıklarımız sürüyor. Yine bir başka projemiz olan Çaycuma Organik Pazarı’nın yapımıyla ilgili sayın vekilimiz Çolakoğlu’nun girişimleriyle Özel İdare iş birliği içindeyiz. Bartın karayolunun kenarında organik ürünler pazarı kuracağız. Eski cezaevinin kütüphaneye dönüştürülmesi projesi hukuki bir kararı bekliyor, inşallah 2021 yılı içinde başlatmış olacağız” dedi.
ÇAYCUMA EKONOMİK KRİZE VE VİRÜSE RAĞMEN KALKINMAYA DEVAM EDİYOR
Kente mikro cerrahi anlamında dokunuşlar da yaptıklarını söyleyen Kantarcı, “Biliyorsunuz katlı otoparkın yanında 112’nin binası yapıldı. Az öncede söylediğim gibi mikro cerrahi projelerimizden birini de orada uygulayacağız. 112 binasının yanından, Askerlik Şubesi bahçesinden geçerek, taksi durağının olduğu tarafa bir yol açacağız. Protokolünü bugünlerde tamamlayacağımız çalışma sanıyorum birkaç ay içerisinde tamamlanmış olacak. Az önce gördünüz Mustafa Zeren Caddesi ile İstiklal Caddesi’nin bağlantısını sağladık. Diğer taraftan geçmiş dönemde yapılan İmar Planı Revizyonu sırasına çok kamu yatırımlarının yapılabilmesi için güzel arsaları çıkarmıştık. Yaşam Park’ın devamında nehir kenarında 3 adet 10 dönüm arsayı kamu hizmet alanı olarak ayırmıştık. Bunlardan birine Yaşam Park Ahşap Cami ve Yerleşkesi’ni kuruyoruz. Diğer parsellere de Kaymakamlık tesisler yapıyor, İlçe Tarım Müdürlüğüne oradan bir yer tahsis edildi. Emniyet Müdürlüğüne yapılan tahsis şu anda ruhsat aşamasında. Yeni hükümet binasıyla da ilgili gayretler var. Planlanan yapılar tamamlandığında Yalı Caddesi pazaryerinden başlayarak Yaşam Park’la devam eden çok güzel bir yer olacak. İnanın böyle bir şehir tasarlamak, hayata geçirmek ve sonuçlarını görmek hepimiz için gurur verici. İnşallah bu dönemde de bunlar yapılıp bu çalışmaların sonucunu hep birlikte görürüz. Bir market Belediye Garajının hemen karşısında özel bir alanda, hem satış yeri, hem perakende, hem de toptan satış yeri inşaatına başladı. Orası da açıldıktan sonra Çay Mahallesi oldukça rahatlayacak. 18 uygulaması yaptığımız yerlerde yoğun şekilde inşaatlar başladı. Ruhsat vermeye yetişemiyoruz desem yeri. Çaycuma ekonomik krize ve virüse rağmen kalkınmaya devam ediyor. 2016’dan beri sürüncemede kalan bölgesel bir içme suyu projesi vardı. Devlet Su İşleri, bizden, içme suyu sağlayacak proje için birlik kurmamızı bekliyordu. Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’ın devreye girmesiyle Özel İdare ve ilgili belediyeler bir araya gelerek bir protokol oluşturduk. Devrek’e yapılacak 2 barajdan bütün bu bölgenin içme suyunun sağlandığını projesinin gerçekleştiğini göreceğiz inşallah” dedi.
BU YIL KAYIP KAÇAK YILI OLACAK
Diğer kurumlarla eşgüdüm halinde yapılan çalışmaları da değerlendiren Kantarcı, “Geçenlerde Devlet Demiryolları ekibi geldi. İstasyon’da pazaryerinde incelemelerde bulunduk. Oraların peyzajıyla ilgili de mutabakata vardık. Yaya altgeçidinin engellilere uygun hale getirilmesi için yetki istedim. Siz uğraşmayın, biz yaparız dedim. Bu sene ağır bir kış geçirdik Enerji-Sa çok sıkıntılar yaşattı. Biz de tekrar bu sıkıntılara maruz kalmamak için elektrik arızaları nedeniyle su kesintisi yaşanmasın diye ciddi bir jeneratör yatırımı yaptık. Bundan sonra elektrik kesilse bile Çaycuma susuz kalmayacak. Suyla ilgili yatırımlar yapıyoruz. Kayıp kaçakla ilgili denetimlere başladık çok ciddi bir kaybımız var. Kayıp da enteresan bir şekilde doğu yakasında. Değişik yerlere sayaçlar yerleştirerek kaçakların hangi bölgelerde olduğunu arkadaşlarımız tespit ediyor. Bu sayaçlar çok pahalı ve hemen istediğimiz zamanda da gelmiyor. Depolarımıza taktık yeni siparişlerimiz de var, onlar da gelince bu yıl kayıp kaçak yılı olacak. 2014’ten bu yana olduğu gibi son 2 sendir de belediye mülklerinin değerlendirilmesi kiraya verilmesi vs. bütün gücümüzle çalışıyoruz
BELEDİYE İÇİNDE DE CİDDİ BİR YAPILANMA ÇALIŞMASI İÇİNDEYİZ
Meclis üyelerine belediyenin içinde bulunduğu durumla ilgili bilgiler de veren Başkan Kantarcı, “2020 yılı sonu itibariyle 28 memur, 20 sözleşmeli memur, 29 kadrolu işçi, 164 de 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen arkadaşımızla birlikte toplam 241 personelimiz var. Buna 70 küsur kişiyi istihdam eden ÇAYBEL’i de eklediğimizde 300 küsurlu rakamları buluyoruz. Bir yandan da bu büyük kadronun verimli çalışabilmesi için hummalı bir çalışma var. Mart ayı sonunda yürürlüğe girmesi gerekirken ileri bir tarihe ertelenen Kişisel Verilerin Korunması yasası var. Bu yasanın kişisel verilerle yaptırımları çok ağır. Personelimizin buna uygun hareket edebilmesi ve bu büyüyen kadronun daha verimli çalışabilmesi için organizasyon şeması yapıyoruz. Yani sahada ciddi işler yaparken, belediye içinde de ciddi bir yapılanma çalışması içindeyiz. Sevinerek söylemeliyim ki, yeni binamız bu konuda bize büyük olanaklar sunuyor. Bu bina olmasaydı zaten yapılanma şansımız da yoktu. Bu güzel tesise yakışır şekilde organize olmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili size bir güzel haber vermek istiyorum. Önümüzdeki hafta kalite eğitimine başlıyoruz. Bu eğitime 30 tane arkadaşımız katılacak. Çaycuma belediyesi İSO 9001 diye adlandırılan kalite yönetim sistemine geçecek. Bu belgeye sahip olmak demek dünya çapında bir kuruluş olmamız demek. Hepinizden bu konuda gayret ve destek bekliyorum” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE…

ANKARA DOĞAL ELEKTRİK ÜRETİM VE TİCARET A.Ş. ÖZELLEŞTİRME İLANI Ankara…

20.07.2016
Çarşamba
Detaylar

Yaya ve Bisiklet Yollarına Park…

Çaycuma’da, otomobillerini yanlış park eden sürücüler için yol kenarlarına duba…

11.03.2015
Çarşamba
Detaylar

15 Temmuz Milli Birlik ve…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı 15 Temmuz Milli Birlik ve Dayanışma…

16.07.2022
Cumartesi
Detaylar

Ahmet Berber’in Cenazesi

İLÇENİN YEŞİLTEPE MAHALLESİNDEN; MERHUM HAYRULLAH BERBER’İN OĞLU, SEYHAN VE TURHAN…

25.10.2021
Pazartesi
Detaylar