“Çaycuma bir Avrupa kenti olmuş”

“Çaycuma bir Avrupa kenti olmuş”

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2017 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 106 görüntüledi

İç Anadolu Belediyeler Birliği şubat ayı encümen toplantısı nedeniyle Çaycuma 13 belediye başkanı ağırladı. İlçeye gelen başkanlar, Çaycuma’daki gelişmeye hayran kaldıklarını belirtti.

 

İç Anadolu Belediyeler Birliği şubat ayı encümen toplantısı Çaycuma’da yapıldı. Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıya, aynı zamanda Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı da olan Birlik Başkanı Fethi Yaşar, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Aksaray Taşpınar Belediye Başkanı Cihan Yüksel, Çorum Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, Afyon Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan’ın yanı sıra Birlik Müdürü Salim Çoruk da katıldı. Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Mengen Belediye Başkanı Turan Bulut, Muslu Belediye Başkanı Sabahattin Adıyaman, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam ve Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısı ile ÇAYBEL’e yapılan teknik geziye katılarak başkanlara eşlik etti.

 

YEREL YÖNETİMLERE DÜNYADA EN AZ KAYNAK AKTARILAN ÜLKEYİZ

 

Yapılan encümen toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Birlik Başkanı Fethi Yaşar, “Hem bu bölgenin belediye başkanlarıyla birbirimize nasıl katkı sunacağımız hakkında bilgi alışverişinde bulunacak, hem de dışarıdan gelen bir yerel yönetici olarak bölgeyi gözlemleyeceğiz. Birlik olarak üye belediyelerimize her konuda yardımcı olmaya, deneyimlerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Bölge belediye birlikleri arasında en düzgün çalışan birliğiz. Büyük belediyelerden alıp, küçük belediyelere vererek bir nebze de olsa onlara can suyu olmaya çalışıyoruz” dedi. Bütün partilerin programında merkezi idarenin küçültülüp yerel yönetimlerin güçlendirileceğinin yazmasına karşın hepsinin de buna aykırı davrandığını söyleyen Yaşar, “Belediyecilik Türkiye’de çok zor. İktidarlar belediyelere yeni kaynaklar aktarmayı bir kenara bırakın, her gün yeni bir şeyi yetkilerinden ve kaynaklarından alıyor. Türkiye Avrupa’da en az belediye sayısına sahip ülke. Hollanda’da bile belediye sayısı bizden fazla. Yerel yönetimlerin genel bütçeden aldıkları pay oranına bakıldığında Körfez ülkelerinden bile çok gerideyiz. Ülkemizde yerel yönetimlerin bütçeden aldığı pay yüzde 6’lardayken, bu, gelişmiş ülkelerde yüzde 30. Yüzde onun altında hiçbir ülke yok. Biz bu şartlar altında hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ BÜYÜK İLLERLE UĞRAŞMALI

 

Büyükşehir yasasının yanlışlarla dolu olduğunu da söyleyen Yaşar, “Bu yasa ile ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyesinin bir memuru haline geldi. Çok büyük haklar büyükşehirde toplanıyor. Büyükşehir bunu adil kullanırsa, sorun yok. Ama kaynaklar daha çok merkeze harcanıyor, kırsal kesimler hizmetten mahrum kalıyor. Dünyada çok güzel büyükşehir modelleri var. Bunlara bakarak düzgün bir yasa yapılsa, adı üzerinde büyükşehir büyük işlerle uğraşsa, ilçe belediyeleri de kendi hizmetlerini verse o zaman çok doğru işler yapılabilir. Ama büyükşehirler genelde tüm yetkileri kendi üzerinde toplayarak, ilçe belediyelerini fiili olarak çalışmaz hale getiriyor. Bugünkü yasa ile aynı partiden de olsa, farklı partilerden de olsa belediyelerin uyum içinde çalışması mümkün değil. Bunun bedelini de halk ödüyor” dedi.

 

ÇAYCUMA ARTIK KENT OLMUŞ

 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen belediyelerin güçlerinin üstünde işler yaptığını da dile getiren Yaşar konuşmasının son bölümünde, “Hele muhalefet belediyeleri, iktidardan hiçbir destek almamasına karşın güzel hizmetler veriyor. Bunu pek çok yerde görüyoruz. Çaycuma’ya üçüncü gelişim. Çaycuma artık kocaman bir kent olmuş. Burası tıpkı Çankaya, Kadıköy gibi güzel bir kent olmuş. Sayın Başkanı şahsım ve arkadaşlarım adına tebrik ediyorum. Kendisine proje ve kaynak konusunda elden geldiğince destek olacağıma da söz veriyorum” şeklindeki ifadelere yer verdi.

 

MUHARREM AKDEMİR’E TEŞEKKÜR EDİYORUM

 

Daha sonra söz alan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı başkanları Çaycuma’da ağırlıyor olmaktan büyük onur duyduğunu söyledi. Kantarcı sözlerine, “Bugün çok özel bir gün yaşıyoruz. Elit bir toplulukla, yerel yönetimlerin sorunlarını tartışıyoruz. Bu toplantı yaptıklarımızın, eleştirilmesi, kritik edilmesi için bizlere fırsat sunuyor” dedi.  Daha çok projeleri üzerinde duran Kantarcı, “Son zamanlarsa din ne yazık ki siyasetle çok iç içe girdi. Eğitimin dini temellere bağı kuruldu. Pozitif bilimlerin çocuklarımıza hatta her yaştan gelişkin bireylere anlatılması, öğretilmesi benim üzerinde en çok durduğum konulardan biri. Bu nedenle de deneme bilim merkezini hayata geçirmek istiyoruz. Ben değerli başkanlarımdan bu bilim merkezinin hayata geçirilmesi için destek istiyorum. Merkezimizin Zonguldak ilinin de bilim merkezi olması için rüçhan hakkını devreden Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

 

DEVLET NEDEN SPOR TESİS YAPMIYOR

 

Dünyanın en büyük havalimanlarını, otoyollarını köprülerini yapmakla övünen devletin Anadolu’da neredeyse hiçbir okula spor salonu yapmadığını da belirten Başkan Kantarcı, “Bugün pek çok yerde örneğin kapalı yüzme havuzu yok. Gelir gelmez soruşturdum, devlet, yalnızca il merkezlerine kapalı salon yaparmış. Çaycuma’da 100 bine yakın insan yaşıyor. Binlerce gencimiz var. Böyle bir tesise ihtiyaç var ve bu nedenle içinde yüzme havuzu da bulunan bir spor merkezi yapma kararı aldık. İnşallah temelini bu yıl atacağız” dedi.

 

İSTASYON SEMTİNE KREŞ YAPIYORUZ

 

Asansör kule projesindeki gelişmeleri de anlatan Kantarcı toplantıda ilk kez yeni geliştirdikleri kreş projesini de açıkladı. Kreşin İstasyon semtinde yapılacağını açıklayan Kantarcı, “Hizmete aç olan bu mahallede bir kreş projemiz var. Bunu kısa süre içinde başlatacağız. Bizden önce 10 yıl iktidar belediyesinin görev yapmasına karşın, sosyal anlamda hiçbir iş yapılmamış. Biz gelir gelmez bu alanda çalışmaları başlattık. Kent Konseyimizle birlikte çok önemli işlere imza atıyoruz” dedi.

 

ÇAYBEL TESİSLERİ GEZİLDİ

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konuşmasının ardından İç Anadolu Belediyeler Birliği Başkanı Fethi Yaşar’a üzerinde Ambrossia mozaiklerinden bir figürün bulunduğu plaket sunarken, Yaşar da Kantarcı’ya bir plaketle Atatürk tablosu armağan etti. Daha sonra etkinliğe katılan tüm belediye başkanlarıyla birlikte Çaycuma Belediyesine ait ÇAYBEL şirketinin ahşap ve beton kent mobilyaları üreten tesisleri gezildi. Tesisleri çok beğenen başkanlar, “Çaycuma Belediyesi kendini aşmış” yorumunu yaptı. Kent içinde turlar da atan başkanlar, bisiklet yolları ve yayalaştırılmış alanlarla Çaycuma’nın bir Avrupa kenti görünümü kazanmış olduğunu dile getirdi. Başkanlar Saltukova’ya geçerek bir kahvehanede halk toplantısı da yaptı. Geceyi Çaycuma Belediyesi Konukevi’nde geçiren başkanlar, kahvaltının ardından, hoşnutluk duygularını dile getirerek ilçeden ayrıldı. Öte yandan İç Anadolu Belediyeler Birliği Çaycuma Belediyesine 14 adet 400’lük çöp konteynırı hediye etti.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

YAŞAR ÇAKMAKLI’NIN CENAZESİ

BEYCUMA BELDESİ EŞRAFINDAN, FİGEN, BİRSEN, BİRTEN, BURÇİN, ERÇİN VE GÜRHAN…

12.12.2023
Salı
Detaylar

Her alanda dayanışma sürüyor

Yaşanan deprem felaketine karşı adeta teyakkuza geçen Çaycuma, tüm kurumlarıyla,…

08.02.2023
Çarşamba
Detaylar

Tarım alanları mutlaka korunmalıdır

BAKKA’nın 2024-2028 yılları için hazırladığı Batı Karadeniz Bölge Planı’yla ilgili…

28.02.2023
Salı
Detaylar

MEHMET ÇUHADAR’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN, MERHUM NACİ, HAYRULLAH VE MEHMET ÇUHADAR’IN BABALARI,…

02.10.2023
Pazartesi
Detaylar