Çaycuma büyüledi

Çaycuma büyüledi

Yayınlanma Tarihi: 15.08.2022 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 189 görüntüledi
Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürlüğü ile Zonguldak Kent Konseyi İyi Yaşam Grubu’nun birlikte düzenlediği Zonguldak Kültür Günleri kapsamında Çaycuma’ya gelen aralarında Essen Başkonsolusu Sezai Tolga Şimşir, Essen Belediyesi Gençlik, Eğitim ve Kültür Bölümü Yöneticisi Muchtar Al Ghusain, Ruhr Müzesi Yöneticisi Dr. Alexandra Nocke, Ruhr Müzesi Yöneticisi ve Proje Koordinatörü Meltem Küçükyılmaz’ın da bulunduğu heyet gün boyu gezerek bir dizi etkinliğe katıldığı Çaycuma’da umduklarının çok ötesinde görüntülerle karşılaştıklarını ifade etti.
Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürlüğü ile Zonguldak Kent Konseyi İyi Yaşam Grubu’nun Almanya ile Türkiye arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 60.yılı nedeniyle düzenlediği, “Biz Buralıyız” adlı belgesel fotoğraf sergisi Zonguldak’ta açıldı. Ergün Çağatay’ın fotoğraflarından oluşan ve ZOnguldak Endüstri meslek Lisesinin tarihi binasında, 12 Ağustos – 22 Eylül 2022 tarihleri arasında açık kalacak sergi kapsamında düzenlenen Zonguldak Kültür Günleri’nin Çaycuma bölümü tamamlandı. Etkinliklere katılmak üzere Çaycuma’ya gelen, aralarında Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir, Essen Belediyesi Gençlik, Eğitim ve Kültür Bölümü Yöneticisi Muchtar Al Ghusain, Ruhr Müzesi Yöneticisi Dr. Alexandra Nocke, Ruhr Müzesi Yöneticisi ve Proje Koordinatörü Meltem Küçükyılmaz, Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürü Gülsüm Yılmaz, Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, Kent Konseyi İyi Yaşam Grubu Başkanı Derya Aydan, Amanya’da, eğitim alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Turgay Tahtabaş, BEÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Özarslan ile Doktor Öğretim Üyesi Figen Uzar Özdemir’in de bulunduğu grup ilk olarak Çaycuma Belediyesine gelerek Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’yı ziyaret etti.
ŞİMŞİR: “ALMANYA’DA ZONGULDAK TANITIM OFİSİ AÇALIM”
Ziyarette konuşan Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir ilk kez geldiği Zonguldak’ta umduğunun çok üzerinde güzelliklerle karşılaştığını belirtti. Türklerin yoğun yaşadığı Kuzey Ren Westfalya eyaletinde birlikte bir Zonguldak tanıtım ofisinin açılmasının kentin tanıtımı ve turizmin gelişimi açısından çok yararlı olacağını söyleyen Şimşir, kendilerinin bu doğrultudaki her türlü girişime destek vereceklerini ifade etti. Essen Konsolosluğu içinde oluşturdukları iki adet toplantı salonunun birine Zonguldak, diğerine de Karaelmas isimlerini vermek istediklerini de müjdeleyen Şimşir, aynı ortamda oluşturacakları bir müzenin oluşturulması için destek beklediğini de dile getirdi. Bir bölümünü gezdiği Çaycuma’yı çok beğendiğini de ifade eden Şimşir bir Avrupa kentini aratmayan görüntülere sahip kentin imarına harcadığı çaba nedeniyle Başkan Kantarcı’yı kutladı.
KANTARCI: “ALMANYA’DA YAŞAYAN HEMŞERİLERİMİZ ÇAYCUMA’NIN SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK GELİŞİMİNE ÇOK BÜYÜK HİZMET EDİYOR”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise, uluslararası her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade ederek kurulması düşünülen müze için de elinden geleni yapmaya çalışacaklarını ifade etti. Çaycuma’yı bir Avrupa şehri gibi planladıklarını ve yaptıkları uygulamalarla bu doğrultuda büyük mesafe kat ettiklerini de söyleyen Başkan Kantarcı, “Almanya’nın kaç şehri var bilmiyorum ama Çaycuma’yı da Almanya’nın bir kenti olarak sayabilirsiniz” dedi. Almanya’da yaşayan göçmen işçilerin burada “Almancı”, Almanya’da “Yabancı” sayılarak bir kültürel sıkışmışlık içine sokulduğunu söyleyen Kantarcı, bunu aşacak sosyal çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Almanya’da yaşayan hemşerilerinin Çaycuma’nın sosyal, kültürel, ekonomik gelişimine sunduğu katkılar nedeniyle üzerinde çalışılan “göç” olgusunun kendileri için son derece önemli olduğunu da söyleyen Kantarcı, Çaycuma Belediyesinin bunun farkında olarak bir dizi çalışma yürüttüğünü de ifade etti.
“GURBETTE ÇAYCUMA” SERGİSİ ESSEN’DE AÇILSIN
Başkonsolos Şimşir daha sonra yanındakilerle birlikte Çaycuma Belediyesinin zemin katındaki sergi salonunda açılan “Gurbette Çaycuma” fotoğraf sergisini gezdi. Türkiye ile Federal Almanya arasındaki işgücü anlaşmasının imzalandığı 1961 yılından bu yana, Almanya’ya giden göçmen işçilerin yaşamındaki değişimi Çaycumalı yurttaşların fotoğraf ve belgeleriyle anlatan sergiden çok etkilendiğini söyleyen Başkonsolos Şimşir, serginin Essen’de de açılmasını önerdi. Başkan Kantarcı’nın rehberliğinde mini trenle Çaycuma’yı dolaşan heyet yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan kantarcı’ya çok teşekkür etti. BEÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Figen Uzar Özdemir’in kolaylaştıcılığını yaptığı, göç hikayeleri deneyim paylaşımı atölyesine de katılan heyet daha sonra gezilerini Fiyos’ta sürdürmek üzere Çaycuma’dan ayrıldı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SEYFULLAH ÇETİN’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ İSTASYON MAHALLESİ’NDEN, SEYFİ USTA DİYE BİLİNEN ZURNA SANATÇISI SEYFULLAH…

19.03.2024
Salı
Detaylar

AHMET ÇAPKIN’IN CENAZESİ

İLÇENİN PEHLİVANLAR MAHALLESİNDEN; MUAMMER, FİKRET, MUZAFFER ÇAPKIN VE AYŞE KARA’NIN…

19.08.2022
Cuma
Detaylar

Su Kesintisi İlanı

Su İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; Çay Mahallesinin; Abdullah…

06.07.2024
Cumartesi
Detaylar

Yaz kampı sona erdi

Belediyemizin 3 ve 4. sınıf çocukları için düzenlediği yaz kampı…

10.09.2022
Cumartesi
Detaylar