Çaycuma dayanışması büyüyor

Çaycuma dayanışması büyüyor

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2018 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 97 görüntüledi

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği son derece renkli görüntülere sahne oldu. Ülkenin dört bir yanından gelen yüzlerce Çaycumalı, doğup büyüdüğü topraklarda dolu dolu bir hafta sonu geçirdi

 

Çaycuma Belediyesi ve Çaycuma Kaymakamlığı tarafından üçüncüsü düzenlenen “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği hafta sonu gerçekleştirildi. Kent dışında yaşayan Çaycumalıların memleket hasretini gidermek, onların bilgi ve birikimlerini ilçeye aktarmak, bir hafta sonunu hep birlikte geçirerek hemşeri dayanışmasını güçlendirmek ve ilçenin sorun ve çözüm yollarını hep birlikte aramak için planlanan etkinliğe gelenler 5 Mayıs’ta belediye önünde toplandı. Burada kayıt yaptıran Çaycuma Belediyesinin kendilerine verdiği çantaları alan Çaycumalılar bandonun çaldığı marşlar eşliğinde Atatürk Bulvarı’ndaki Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, 1962’de, “Zonguldak’ın ilçelerindeki ilk Atatürk heykeli” olarak dikilen 56 yıllık heykelin yerine yaptırılan şaha kalkmış at üstündeki sivil kıyafetli Atatürk anıtının açılışı yapıldı. Ardından yine bando eşliğinde Belediye SEKA Sosyal tesislerine kadar yürünmesinin ardından törenlere geçildi. Buluşmaya Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Merkez Valisi ve eski Çaycuma Kaymakamı Musa Işın, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, eski dönem Çaycuma Kaymakamlarından Gökhan Veli Kişioğlu, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İyi Parti İl Başkanı Ragıp Sağır, Çaycuma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Zekai Kamitoğlu, CHP İlçe Başkanı Tuncay Akyol, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, GMİS Eski Genel Başkanı Ramis Muslu, Çaycuma ve Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Yürüyüş sırasında Çaycuma Belediyesi Bisiklet Topluluğu bisikletleri, Çaycuma Belediyesi Rahvan At Binicilik ve Yetiştiricilik Topluluğu da atlarıyla yürüyüşe katıldı. Yorulan ve yürüme zorluğu çeken vatandaşlarsa belediyeye ait mini trene binerek keyifli bir yolculuk yaptı.

 

KANTARCI: “MUHTEŞEM BİR TABLO”

 

SEKA Sosyal Tesislerinde yapılan açılış konuşmasında, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, yaptığı açılış konuşmasında, etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Ne kadar muhteşem bir tablo. Yıllardır görmediğim dostlarım, çocukluk arkadaşlarım burada. Sayın valilerimiz, eski kaymakamlarımız aramızda. Geldiği günden beri sarf ettiği çabayla uyuyan Zonguldak’ı ayağa kaldıran ve Zonguldak’ın çok güzel projelerle tanıştıran Sayın Valimiz Ahmet Çınar’a hoş geldiniz diyorum. Böyle bir dönemde Sayın Çınar’la birlikte görev yapmanın derin hazzını yaşıyorum. Onun da Çaycuma’nın bu güzel gününde bizimle beraber olması gerçekten çok büyük mutluluk ve onur bizim için” dedi. Aslında bir siyasetçi olmadığını ve atmış yaşından sonra belediye başkanlığına talip olduğunu belirten Başkan Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

KANTARCI “ÇAYCUMA ÇOCUK VE ENGELLİ ÖNCELİKLİ BİR KENT OLUYOR”

 

“Siyasete girmemekle beraber çok yakından izledim. Çünkü ben Çaycuma’da 15 yıl görev yapan bir belediye başkanının oğluydum. Çok yakından izledim ama maalesef ülkemizin içinde bulunduğu şartlardan ve çocukluğumuzda yaşadığımız o travmalardan dolayı uzak durdum. Çaycuma’ya 60 sene sonra lazımmışım demek ki. Ve Çaycuma halkı gerek bu seçimi yaparken, gerekse de 4 senedir onların hayatlarını derinden etkileyen operasyonları da benimseyerek çok basiretli davrandı. Çaycuma halkı bu tavırlarıyla toplum nezdinde çok büyük bir itibar kazandı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ama onlar da bu sabırlarının mükâfatını görmeye başladılar. Çaycuma, hem bölgemizin hem Türkiye’mizin müstesna bir yerleşim yeri haline dönüşüyor. Yaya öncelikli, bisiklet öncelikli, çocuk ve engelli öncelikli bir kent oluyor. Otomobil sahipleriyle biraz sıkıntımız var. Onlar kusura bakmasınlar. Gerçi onlarla ilgili de düzenlemelerimiz var ama ben istiyorum ki, hiç yürümeyen insan bile 50 metre yürüsün Çaycuma’da.”

 

KANTARCI: “ŞEHİRLER İNSANLAR İÇİNDİR, OTOMOBİLLER İÇİN DEĞİL”

Kantarcı sözlerini, “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Büyükerşen’in bir sözü var, ‘Şehirler insanlar içindir, otomobiller için değildir’ diyor. Yine bir başka sözünde de, ‘Şehir evde yaşanılan değil, sokakta yaşanan yerin adıdır’ diyor. Bunlar benim de ilkem oldu. Çaycuma’da güzel şeyler yapıyoruz. İnşallah bunların tamamına ulaşırız. Güzel bir spor tesisimizin şu anda temelleri atılıyor. Belediye binamıza inşallah sonbahara doğru taşınacağız. Yollarımız, parklarımız, meydanlarımız ama her şeyden önce gelir gelmez ele aldığımız ve 4 yıl süren imar planı revizyonunu ardından 18 dediğimiz imar uygulamasını hayata geçirdik. Çaycuma şu anda bölgedeki gelişmelere en hazır beldedir, buna inanın. Çaycuma merkez de 27 bin küsur nüfusu var, ancak 50 bin nüfuslu bir Çaycuma’yı hazırladık şuanda. 2 bin dönüm alanın imarı yapıldı. Tapuların da inşallah önümüzdeki günlerde dağıtacağız. Bu güzel tabloyu yarattığınız için sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum” diyerek tamamladı.

 

KEÇELİ: “ÇAYCUMA BÜYÜYOR, GELİŞİYOR”

 

Ardından söz alan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, “Biz meslek itibariyle Kaymakam olarak yıllar içerisinde çok değişik yerleri dolaşırız, çok değişik yerlerde çalışırız. Çaycuma’ya ilk geldiğimde, ‘Afyon Çaylıydım ama artık Çaycumalıyım’ dedim. Tabii ki, sizlerde kabul ederseniz. Çaycumalılar Buluşuyor etkinliğimizin bu sene üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Her geçen yıl daha da büyüyerek, daha da gelişerek büyüyen Çaycuma’nın, gelişen Çaycuma’nın şahsına, ismine yakışır bir etkinlik haline gelmeye başladı. Gerçekten cennet köşesi bir ilçede yaşıyoruz. Zonguldak’ta tarım dediğinizde, hayvancılık dediğiniz de ilk akla Çaycuma gelir. Büyüyen kentleşme dediğinizde, merkezdeki gelişmeler dediğinizde Zonguldak’ta ilk akla Çaycuma gelir. Sanayi dediğinizde, gelişme dediğinizde istihdam artışı dediğinizde, hayaller, Çaycuma’daki Filyos Projesi’ne endekslenmiştir. Bu sadece Çaycuma’mızın değil, Zonguldak’ımızın değil, Batı Karadeniz’in en büyük hedeflerindendir. Çaycuma mutlaka büyüyecek, mutlaka gelişecek, bizler Çaycuma’da çalışanlar ve yaşayanlar istemesek dahi büyüyecek. Ama bize düşen görev bu büyümeyi hızlandırmak bu büyümeyi geliştirmek. İnşallah kurumlarımız içerisinde gerek belediyemiz, diğer kurumlarımız ve Sayın Valimizin himayesinde ve öncülüğünde, Çaycuma’mızda gelişmeye çok daha hızlandırmak adına güzel çalışmalar yapılıyor. Her geldiğimiz sene Çaycuma’yı biraz daha gelişmiş biraz daha büyümüş göreceğiz. İnşallah bu gelişme ve büyüme daha da hızla artarak devam edecek” dedi

 

AKDEMİR: “HER İLİN YAPMASI GEREKEN BİR ETKİNLİK”

 

Ardından kürsüye çağrılan Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Çaycumalılar Buluşuyor etkinliği, gerçekten her beldenin, her ilçenin, her ilin yapması gereken etkinliklerden olduğunu özellikle söylemek istiyorum. Niye? 30-40 yıldır görmediğim dostlarımızı gördük. Bu anlamda insanların birbirlerine sevgiyle, saygıyla yaklaşmasını birleştiren bir etkinlik. Çaycuma Belediye başkanımızı ve yönetimini yürekten kutluyorum” dedi.

 

ÇINAR: “HEPİNİZDEN DAHA ÇOK ÇAYCUMALIYIM”

 

Açılış konuşmaları bölümünün son konuşmacısı olarak söz alan Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, “Çaycumalıların buluşması önemli, çok da değerli. Bunun gelenekselleşmiş olması hepsinden daha değerli. Bu buluşmalar, hemşerilik bilinci, özlemlerin giderilmesi, dostlukların gelişmesi, sinerji, bereket demektir. Hepimizin temel hedeflerden birisi şehirlerimize hizmet olmalıdır. Dünya görüşümüz, siyasi anlayışımız, görevimiz ne olursa olsun eğer bu şehre hizmet ediyorsak bunun bir kıymeti vardır. Farklı görüşler hepsi bu ülkenin zenginliğidir. Yeter ki, Türkiye’yi sevmek, Türkiye’ye hizmet etmek Çaycuma’yı sevmek Çaycuma’ya hizmet etmek anlayışı olsun. Başka arka planında ülkeye, millete, devlete, şehrimize, Çaycuma’ya zarar verecek bir anlayışın işlerin olmaması önemli. Bunun haricinde her şey bir yarıştır. Birlikte bu ülkeye bu insana hizmet etmektir. Bu bakımdan ben çok değerli görüyorum. Biz de bu anlayışla çalışıyoruz hepiniz emin olabilirsiniz. Hiç tevazu göstermeyeceğim, Ben hepinizden daha çok Zonguldaklı, hepinizden daha çok Çaycumalıyım” dedi.

 

IŞIN: “GÖREV YAPTIĞIM YERLER İÇİNDE EN ÇOK İZ BIRAKAN YER ÇAYCUMA OLDU”

 

Önceki dönme Çaycuma kaymakamlarından, Merkez Valisi Musa Işın, “Sizlerle birlikte olmaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyorum. Ben aynı zamanda belediyemizin zannediyorum 2 yıl önce belediye başkanımız Bülent Kantarcı ve belediye meclis üyesi beni fahri hemşeri olarak yaptılar. Ben zaten yapmasanız bile Çaycumalıydım, onu bilesiniz diye söyledim. Siz sadece formaliteyi tamamladınız. Çaycuma’yı çok seviyoruz. Şu ana kadar 7 yerde görev yaptım, bende en çok iz bırakan yer Çaycuma’dır, Çaycuma halkıdır. Bundan çok mutluluk duyuyorum. Çaycuma mutlaka çok gelişecek, çok büyüyecek, o potansiyele sahip. Çaycumalılar istemeseler de Çaycuma gelişecek. Ama önemli olan burada fren olmamak. Sadece önünü açmak, 10 kilometre ile gitmek yerine 100-150 kilometreyle hız yapmak önemli, önemli olan bu. Çaycuma zaten bu potansiyele sahip. Ben Çaycuma’nın ileride çok ciddi bir merkez olacağını buradayken de söylüyorum şimdi de söylüyorum ve inşallah öyle olacaktır. Ama ben Çaycuma’nın ekonomik gelişmesinden yana Çaycuma insanıyla ilgili bir iki şey söylemek istiyorum. Ben burada 5 yıl çalıştım. Bir il de mülki amiri 5 yıl çalışırsa bir yerde mutlaka üzülür, incinir, sıkılır, gideyim der. Ama bu kardeşiniz burada 5 yıl çalıştı bir gün Çaycumalılardan incinmedim. Ben onları sevdim, onların da beni seveceğini tahmin ediyorum ki beni hemşeri yaptılar ve buraya davet ettiler. Biliyorsunuz mülki amirleri kolay kolay daha önce görev yaptıkları yere gitmezler. Ama ben Çaycuma’yı buradan istisna tutuyorum. Bugüne kadar görev yaptığım yere hiç gitmedim. Sadece cenaze oldu bir iki kere gittim ve hemen döndüm. Ama Çaycuma’ya gelip gidiyorum. Dostlarım, ahbabım, arkadaşlarım var. Hepinize müteşekkirim. Çok sağ olun, var olun” dedi.

 

KİŞİOĞLU: “MUTLULUKLARIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAŞIYORUM”

 

1982-85 yılları arasında Çaycuma’da hem kaymakamlık hem de belediye başkanlığı yapan Gökhan Veli Kişioğlu’na, Beleidye Meclisinin almış olduğu karar uyarınca Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı tarafından fahri hemşehrilik beratı verildi. Eski Kaymakam Kişioğlu yaptığı konuşmada, “Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Kaymakamımıza bu güzel etkinliği tertipledikleri için teşekkür ederim. Bir araya gelmek, hasret gidermek, sevgili hemşehrilerimle kucaklaşmak benim için mutlulukların en büyüğüdür. Sizlerle kucaklaşmak, hasret gidermek benim için mutlulukların en büyüğüdür. Bebeğinden ihtiyarına kadar hepinize en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Derler ki, insanlar öldüğü zaman ölür, fakat asıl ölüm insanların unutulduğu zamandır. Unutulmamak mutlulukların en bahtiyarlığıdır, en güzelidir. Çaycumalılar vefa doludur, unutulmamıştır, unutulmayacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Musa Işın “Kürtlerin PKK ile imtihanı” adlı kitabını imzalarken, tüm konuklara yöresel yemekler ikram edildi.

 

SERGİLER AÇILDI, FORUM YAPILDI

 

Çaycumalılar Buluşuyor etkinliğinin ikinci bölümü Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. ÇAYBEL’in kent mobilyaları, Çaycuma Kent Konseyinin “Çaycuma’dan Yüzler” adlı fotoğraf Çaycuma evi, Mehmet Türkçelik’in tasarım, Çaycuma Halk Eğitim Merkezi’nin pelemet bezi, BEÜ Meslek Yüksek Okulu ahşap oyuncak sergileri açılışının ardından salon etkinliklerine geçildi. Burada Çaycuma Halk Eğitim Merkezi yetişkinler grubu “Çaycuma Yöresi” oyunlarını sergilerken, Çaycuma Kent Konseyi Tiyatro Grubu, yerel şive ile “Kapı önü sohbetleri” adlı gösteri yaptı. Yazar Oral Yılmaz’ın kitaplarını da imzaladığı etkinliğin “forum” bölümünde, TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı ve TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz “Bölge İçin Vizyon Arayışı” başlıklı bir sunum yaptı. Çaycuma Köylerinin Kalkındırma, Güelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı forumun diğer konuşmacısı ise, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Afşar’dı. Afşar, “Kent ve Ekonomi” başlıklı sunumunda tarihsel gelişim sürecinde kentleri ele alıp, iktisadi açıdan Çaycuma’nın kentsel gelişmesi ve yerel kalkınma üzerine görüşlerini sundu.

 

ŞAHİN YILDIRIM EŞLİK ETTİ

 

Etkinliğin ikinci gününde SEKA Sosyal Tesislerinde yapılan kahvaltının ardından araçlarla önce Filyos’a sonra da Çayır Köyüne geçilerek Çayır Mağarası ziyaret edildi. Filyos kazılarının başkanlığı yapan Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Şahin Yıldırım Filyos kenti yapılan kazılar hakkında katılımcılara bilgi verirken, Çayır Köyü’nde de Hıdrellez yemeği yendi. Çayır Köyü Muhtarı Rafet Çınar, ülkenişn dört bir yanından gelen Çaycumalıları köylerinde ağırlamaktan mutlu olduğunu söylerken tüm katılımcılar kendilerini muhteşem bir şekilde ağırlayan Muhtar Çınar’a teşekkür etti.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bu kez taşamadı

Son zamanların en yoğun yağışını alan Çaycuma, belediyenin aldığı önlemler…

20.06.2017
Salı
Detaylar

RECEP DEDE’NİN CENAZESİ

İLÇENİN KARAMUSA DEDELER MAHALLESİ’NDEN, MERHUM RECEP DEDE`NİN OĞLU, ÖZLEM VE İLYAS…

10.12.2022
Cumartesi
Detaylar

Kredibilitemiz çok yüksek

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Belediye Meclisinin kasım ayı toplantısında…

03.11.2016
Perşembe
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

15.03.2017
Çarşamba
Detaylar