Çaycuma eski cezaevi “müze-kütüphane” olarak kullanılmak üzere Çaycuma Belediyesine devredildi.

Çaycuma eski cezaevi “müze-kütüphane” olarak kullanılmak üzere Çaycuma Belediyesine devredildi.

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2020 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 662 görüntüledi

2009 yılında, fiziki şartlarının yetersizliği ve kapasite düşüklüğü nedeniyle kapatılan ve o günden beri atıl durumda olan Çaycuma eski Cezaevi, Çaycuma Belediyesine tahsis edildi. Aynı zamanda Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca “kültür varlığı” olarak tescil de edilen yapının devriyle ilgili karar Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun tarafından imzalanarak Çaycuma Belediyesine gönderildi. Adalet Bakanlığının tip projesine göre, geleneksel taş mimarisiyle, kasaba tipi cezaevi olarak 1948 yılında temeli atılıp 1951’de hizmete giren ve aralıksız 58 yıl cezaevi olarak hizmet veren yapı, Çaycuma Belediyesince yapılacak düzenlemelerin ardından, “kütüphane müze” olarak hizmet verecek.

BİNANIN ASLINI HİÇ BOZMADAN YEPYENİ FONKSİYON KAZANDIRACAĞIZ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Kantarcı, “Çaycuma tarihinde önemli bir yer tutan, belli yaşın üstündeki tüm Çaycumalıların hatırasında yeri olan eski cezaevini, kütüphane müze olarak Çaycuma’ya yeniden kazandırıyoruz. Bir cezaevini kütüphaneye dönüştürmenin yanı sıra, kent hafızasında yer tutan bir bellek mekânı koruyup, gelecek kuşaklara aktarmaktan dolayı çok mutluyum. Geçmiş dönemlerde bu tip bellek mekânların korunması için maalesef çok ihmalkâr davranıldı. Bizi köklerimizle buluşturup Çaycumalılık duygusunu yaşatacak birçok eser yıkılarak yok edildi. Eski cezaevi, elimizde kalan az sayıdaki mimari yapıdan biriydi ve o nedenle de bize tahsis edilmesi son derece önemli. Biz binanın aslını hiç bozmadan yepyeni bir fonksiyon kazandırarak Çaycuma’nın hizmetine sunacağız. Kente yeni sosyal bir merkez kazandırırken kentin belleğini, hatıralarını da diri tutacağız” dedi.

SAYIN VALİ “HEMEN GEREĞİ YAPILSIN” TALİMAT VERDİ
Eski cezaevinin kendilerine tahsis edilmesinde çok kişinin emeği olduğunu da söyleyen Kantarcı, “Uzun zamandır yazışmalarımız sürüyordu. Önceki dönem kaymakamımız ve valilerimizle tahsis konusunda epey yol kat etmiştik. Mesele son aşamaya gelmişti. En son Sayın Kaymakamımızla birlikte yaptığımız hoş geldin ziyareti sırasında Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz’a konuyu arz ettim. O da ‘talimatı verdi. Son olarak da Sayın Kaymakamımız devirle ilgili evrakı imzalayarak son noktayı koydu” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

VALİ TUTULMAZ’A TEŞEKKÜR MESAJI
Vali Tutulmaz’a bir teşekkür mesajı çektiğini de söyleyen Kantarcı, “Tahsisin gerçekleştiğini öğrendiğim anda, Sayın Tutulmaz’a ‘Değerli Valim, Çaycuma Eski Cezaevi’nin kütüphane müze yapılması için istediğimiz tahsisin, tarafınızca göreve gelir gelmez, hiç bekletilmeden yapılmasını, Çaycuma’mız adına büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyorum. Halkımıza faydalı bu eseri yine desteğinizle kazandırmak nasip olur umarım’ yazan bir teşekkür mesajı göndererek duyduğum mutluluğu ifade ettim. Gerçekten sevinçliyim. Başta Sayın Valim Mustafa Tutulmaz ve Sayın Kaymakamımız Muharrem Coşgun olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çaycuma’mıza hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Sofia Evleri Projesi’nde sona geliniyor.

Çaycuma Belediyesinin apartmanlara sıkışan vatandaşların yaşam alışkanlıklarını değiştirmek üzere Sofular…

15.06.2020
Pazartesi
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden

03.03.2021
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Abone Su Hattındaki Arıza nedeniyle; Çay Mahallesi; Nihat Kantarcı Caddesi’nin…

20.04.2022
Çarşamba
Detaylar