Çaycuma halkı cezalandırılıyor

Çaycuma halkı cezalandırılıyor

Yayınlanma Tarihi: 15.03.2018 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 3 görüntüledi

Çaycuma Belediyesi mali bilançosuna göre 12,5 milyon kredi kullanma kapasitesine sahipken, İçişleri Bakanlığı yalnızca 6 milyon borçlanmasına izin verdi. Başkan Kantarcı, “Bize üvey evlat muamelesi yapanlar, aslında Çaycuma halkını cezalandırıyor. Ancak biz bu mazeretin arkasına sığınıp hizmetlerimizi yarım bırakacak değiliz” dedi.

Son dönemde kazandığı mali disiplinle bilançosu son derece düzgün hale gelen, kamu kurum ve kuruluşlarına cari ve yapılandırılmış borçlarının yanı sıra sigorta ve vergi borçlarıyla sair ödemelerini de zamanında yaparak kredibilitesini yükselten Çaycuma Belediyesine İçişleri Bakanlığı borçlanma engeli koydu. 2017 yılı mali hesaplarına göre 12,5 milyon lira kredi kullanma hakkı olan Belediyeye, Bakanlık, yalnızca 6 milyon lira borçlanma izni verdi. Duruma tepki gösteren Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Devlet bize kaynak aktarmadığı gibi, başka yerlerden kaynak bulup hizmet üretmemizi engelliyor. Adalet istiyorum” dedi.

BİLİM VE SPOR MERKEZLERİ İÇİN KULLANILACAKTI

Çaycuma Belediyesi İçişleri Bakanlığına başvurarak projesini ulusal düzeyde mimari yarışmalarla belirlediği Bilim ve Spor Merkezlerinin yapımında kullanılmak üzere 12,5 milyon lira borçlanma izni istedi. 5393 Sayılı Kanunu’nun ilgili hükümleri uyarınca, faiz dâhil iç ve dış borç stok tutarı ile en son kesinleşmiş bütçe gelirlerinin oranına göre belirlenen bu rakam, Bakanlıkça kabul edilmedi. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Çaycuma Belediyesine gönderdiği yazıyla, 2018 yılı içinde, en çok 6 milyon lira borçlanabileceğini bildirdi. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Bakanlığın yasal haklarının ancak yarısı kadar borçlanma izni vermesinin anlaşılır bir şey olmadığını söyledi.

BİZ DEĞİL ÇAYCUMA HALKI CEZALANDIRILIYOR

Başkan Kantarcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gelirlerimizle iç ve dış borçlarımızın oranı borçlanma katsayımızı belirliyor. Buna göre bizim 12,5 milyon lira borçlanma hakkımız bulunuyor. Ancak Bakanlık yalnızca 6 milyon lira borçlanmamıza izin veriyor. Sözüm ona belediyelerin yerine getirmek zorunda olduğu yerel kamu hizmetleri ve tesislerle diğer işlerin yapımını kolaylaştırmak, imar plan ve programlarının gerçekleştirilmesini desteklemek için kurulan İller Bankası’ndan yasal paylarımızın dışında zaten kredi alamadığımız gibi, diğer kaynaklardan da kredi bulmamız engelleniyor. Adalet istiyorum. Bize üvey evlat muamelesi yapanlar, aslında Çaycuma halkını cezalandırıyor. Ancak biz bu mazeretin arkasına sığınıp hizmetlerimizi yarım bırakacak değiliz. Halkımız müsterih olsun. Yeni yol ve yöntemler bularak hizmetlerimizi aynı şekilde sürdüreceğiz” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesinden Eğitime Katkı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Çaycuma Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Bölümü’nü kazanan,…

16.09.2014
Salı
Detaylar

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü İlanı…

14.04.2021
Çarşamba
Detaylar

Hundt resmen hemşehrimiz oldu

          Çaycuma Belediye Meclisinin aldığı karar…

12.11.2021
Cuma
Detaylar

Rekor bütçeye neşeli yemek

Çaycuma Belediyesinin 2018 yılı bütçesinin Belediye Meclisi tarafından kabul edilmesi…

30.11.2017
Perşembe
Detaylar