Çaycuma Halkoyunları Topluluğu Tatarlara erik dalı oynattı

Çaycuma Halkoyunları Topluluğu Tatarlara erik dalı oynattı

Yayınlanma Tarihi: 12.06.2023 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 80 görüntüledi
Kardeş kenti Agryz Belediyesinin konuğu olarak Tataristan’da bulunan Çaycuma Belediye Heyeti içindeki halkoyunları topluluğumuz Sabuntay Bayramı kutlamalarında, Tatarlara “Erik dalı” oynattı.
Kardeş kent Agryz Belediyesinin daveti üzerine Tataristan’a giden Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı başkanlığındaki Çaycuma Belediyesi heyetimiz temaslarına başladı. Agryz Belediye Başkanı Lenar Nurgayanov’un başkent Kazan’da havaalanında karşıladığı heyet, Tatarların geleneksel Sabantuy Bayramı törenlerine katılmak üzere Agryz’ın Kasnoborsk köyüne gitti. Burada büyük ilgiyle karşılanan heyet köy meydanında düzenlenen kutlamaları izledi.
TATARLAR “ERİK DALI” OYNADI
Direğe tırmanma, güreş, bilek güreşi gibi sporların yanı sıra su taşıma, en uzun süre eşini taşıma, odun kesme, süt kazanı içinde ağızla metal bulma, en uzun süre ağırlık taşıma gibi oyunların oynandığı bayramda Çaycuma Belediyesi halkoyunları topluluğu bir gösteri de yaptı. İzleyicilerden büyük alkış alan topluluk bayrama katılan Tatarlara “Erik dalı” da oynattı. Tatar oyunlarının da oynadığı kutlamalarda kimi yarışlara Çaycuma heyeti üyeleri de katıldı. Ortaya son derece renkli görüntülerin çıktığı kutlamalarda Başkan Bülent Kantarcı ile Nurgayanov bir süre halkoyunlarına eşlik etti. Çaycuma heyeti tüm etkinlikleri Tatarların geleneksel şapkası tübetey takarak izledi.
NURGAYANOV: “EN KISA SÜREDE ÇAYCUMA’YA GELECEĞİZ”
Köyde heyetin onuruna verilen yemekte kısa bir konuşma yapan Başkan Nurgayanov uzun süredir gelmesini bekledikleri Çaycuma heyetinin, bu ziyaretle kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. İlişkileri hep sıcak tutmak istediklerini de söyleyen Nurgayanov en kısa sürede Çaycuma’ya geleceklerini de ifade etti.

KANTARCI: “SANKİ SİZ BİZSİNİZ, BİZ SİZİZ”

Gecikmiş olarak geldikleri Tataristan’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı, daha bu sabah tanıştıkları Başkan Nurgayanov’la sanki kırk yıllık dost gibi olduklarını söyledi. Tüm Tatar halkının kendilerine büyük konukseverlik gösterdiğini de söyleyen Başkan Kantarcı, “Sanki siz bizsiniz, biz siziz.” dedi.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

Laiklik ilkesi demokratik kazanımlarımızın teminatıdır

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 15 Temmuz Milli Birlik ve…

14.07.2022
Perşembe
Detaylar

Annelere Anlamlı Ziyaret

Anneler Günü nedeniyle Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, şehit er…

11.05.2015
Pazartesi
Detaylar

Yarışmada finale doğru

Çaycuma Belediyesinin düzenlediği Deneme Bilim Merkezi Proje Yarışması Jürisi hafta…

04.08.2016
Perşembe
Detaylar

Başkan Kantarcı’dan Vali Bektaş’a brifing

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Çaycuma Belediyesini ziyaret eden Zonguldak Valisi…

29.11.2018
Perşembe
Detaylar