Çaycuma Halkoyunları Topluluğu Tatarlara erik dalı oynattı

Çaycuma Halkoyunları Topluluğu Tatarlara erik dalı oynattı

Yayınlanma Tarihi: 12.06.2023 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 114 görüntüledi
Kardeş kenti Agryz Belediyesinin konuğu olarak Tataristan’da bulunan Çaycuma Belediye Heyeti içindeki halkoyunları topluluğumuz Sabuntay Bayramı kutlamalarında, Tatarlara “Erik dalı” oynattı.
Kardeş kent Agryz Belediyesinin daveti üzerine Tataristan’a giden Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı başkanlığındaki Çaycuma Belediyesi heyetimiz temaslarına başladı. Agryz Belediye Başkanı Lenar Nurgayanov’un başkent Kazan’da havaalanında karşıladığı heyet, Tatarların geleneksel Sabantuy Bayramı törenlerine katılmak üzere Agryz’ın Kasnoborsk köyüne gitti. Burada büyük ilgiyle karşılanan heyet köy meydanında düzenlenen kutlamaları izledi.
TATARLAR “ERİK DALI” OYNADI
Direğe tırmanma, güreş, bilek güreşi gibi sporların yanı sıra su taşıma, en uzun süre eşini taşıma, odun kesme, süt kazanı içinde ağızla metal bulma, en uzun süre ağırlık taşıma gibi oyunların oynandığı bayramda Çaycuma Belediyesi halkoyunları topluluğu bir gösteri de yaptı. İzleyicilerden büyük alkış alan topluluk bayrama katılan Tatarlara “Erik dalı” da oynattı. Tatar oyunlarının da oynadığı kutlamalarda kimi yarışlara Çaycuma heyeti üyeleri de katıldı. Ortaya son derece renkli görüntülerin çıktığı kutlamalarda Başkan Bülent Kantarcı ile Nurgayanov bir süre halkoyunlarına eşlik etti. Çaycuma heyeti tüm etkinlikleri Tatarların geleneksel şapkası tübetey takarak izledi.
NURGAYANOV: “EN KISA SÜREDE ÇAYCUMA’YA GELECEĞİZ”
Köyde heyetin onuruna verilen yemekte kısa bir konuşma yapan Başkan Nurgayanov uzun süredir gelmesini bekledikleri Çaycuma heyetinin, bu ziyaretle kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. İlişkileri hep sıcak tutmak istediklerini de söyleyen Nurgayanov en kısa sürede Çaycuma’ya geleceklerini de ifade etti.

KANTARCI: “SANKİ SİZ BİZSİNİZ, BİZ SİZİZ”

Gecikmiş olarak geldikleri Tataristan’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Başkan Kantarcı, daha bu sabah tanıştıkları Başkan Nurgayanov’la sanki kırk yıllık dost gibi olduklarını söyledi. Tüm Tatar halkının kendilerine büyük konukseverlik gösterdiğini de söyleyen Başkan Kantarcı, “Sanki siz bizsiniz, biz siziz.” dedi.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

Belediye Başkanlığından

Çaycuma’nın ilçe ilan edilişinin 79. yılı nedeniyle düzenlediğimiz 4. Çaycuma…

20.07.2023
Perşembe
Detaylar

NAZMİYE UYAR’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ SERDAROĞLU KÖYÜ’NDEN, HÜSEYİN VE ÇAYCUMA DEVLET HASTANESİ ESKİ ÇALIŞANLARINDAN…

25.03.2024
Pazartesi
Detaylar

Atıl  Araçlar Yenilendi

Çaycuma Belediyesine ait garajda atıl halde bulunan paletli kepçe, kazıcı…

10.12.2014
Çarşamba
Detaylar

OKAN YILDIRIM’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ YUKARIİHSANİYE KÖYÜ’NDEN, NEVZAT YILDIRIM’IN OĞLU OKAN YILDIRIM VEFAT ETMİŞTİR….

11.08.2023
Cuma
Detaylar