Çaycuma rengarenk

Çaycuma rengarenk

Yayınlanma Tarihi: 19.06.2018 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 110 görüntüledi

19-22 Temmuz tarihleri arasında yapılacak “Çaycuma Günleri” için gelen Makedonya ve Gürcistan halkoyunları gruplarının Belediye ve Kaymakamlık ziyaretleri son derece renkli görüntülere sahne oldu.

Çaycuma’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 20 Temmuz 1944’de ilçe ilan edilmesinin 74’üncü yılı nedeniyle ilk kez düzenlenen “Çaycuma Günleri” etkinlikleri kapsamında ilçeye gelen Makedonya ve Gürcistan halk oyunları ekipleri, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ve Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’yi ziyaret etti.   Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, misafirlerini Belediye Meclis Salonu’nda ağırladı. Makedonya’nın Üsküp kentinden gelen İbe Balikuçı adlı grubun sorumlusu Kenan Yahya, Çaycuma’yı çok temiz ve modern bulduklarını ve burada olmaktan memnun olduklarını söyledi. Makedonya ve Makedonya’da yaşayan Arnavutlardan selam getirdiklerini belirten Yahya, “Bu festival sizin birinci festivaliniz. Festivalinizde bulunmaktan dolayı memnunuz. İnşallah bu gelecek yıllarda da yapılır.  Bir şehri tanıtmak için festivaller çok önemlidir. Şehri gördük, gezdik. İlk izlenimlerimiz çok temiz” dedi.

BU TÜR BULUŞMALAR GÜZEL İLİŞKİLERİ BERABERİNDE GETİRECEKTİR

Daha sonra söz alan Başkan Kantarcı, her iki ülkenin folklor ekibi ve idarecilerini Çaycuma’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Biz Çaycuma’da kendi kendimize yaşıyoruz ama böyle dışarıdan dostlarımızın gelmesi, Çaycuma’da da insanların ilgisini çekecektir. Üstelik bu tür buluşmalar sadece halkoyunlarının sergilenmesi değil ülkeler arasındaki, milletler arasındaki dayanışmayı ve karşılıklı bilgi alışverişini ve güzel ilişkileri de beraberinde getirecektir” dedi.

ÇAYCUMA MEDENİ GELİŞMİŞ BİR YER

Ülke olarak sıkıntılı günler yaşadıklarını ifade eden Başkan Kantarcı, “Ülkemizde bir darbe teşebbüsü oldu. Bundan sonraki gelişmelere dayalı olarak maalesef belediye başkanlarının yurt dışına çıkmasına kısıtlar getirildi Ancak kendimiz gidemezsek te bu dostlukların ve kardeşliklerin sürdürülebilmesi için çaba gösteriyoruz. İnşallah bizler de daha sonra Üsküp’e ziyaret etmek isteriz. Ama şunu bilmenizi isterim; Çaycuma benim memleketim olduğu için söylemiyorum, sıcak insanların olduğu bir yer, medeni, gelişmiş bir yer. Biz de belediye olarak bu gelişmişliği üst basamaklara tırmandırmaya çalışıyoruz. İlk defa düzenlediğimiz etkinliğimize destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Burada güzel zamanlar geçirmenizi diliyorum. Sizler için bizler de kaldığınız süre içinde memnun kalmanız için her şeyi yapacağız. Bugün bizim için çok güzel bir gün. İyi ki geldiniz, iyi ki şu anda Çaycuma’dasınız” dedi. Grup liderleri Başkan Kantarcı’ya ülkelerini temsil eden armağanlar sunarken, Kantarcı da onlara Kadıoğlu mozaiklerinde bulunan figürlerden oluşan bir plaketle, bir yöresel dokuma ürünü olan elpek bezinden yapılmış işlemeli sehpa örtüsü sundu.

KEÇELİ: SİLAHLARIN DEĞİL BARIŞIN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYA İSTİYORUZ

Makedonya ve Gürcistan halk oyunları ekibi daha sonra Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’yi ziyaret etti. Kaymakam Keçeli, ziyaret sırasında  yaptığı konuşmasında, “Çaycuma’mızın ilçe olmasının 74’üncü yılını bu yıl ilk defa kutluyoruz. Çaycuma günleri, Çaycuma etkinlikleri hatta Çaycuma bayramı ismi ile ilkini gerçekleştiriyoruz. Böyle bir etkinlikte böyle bir topluluğu da aramızda görmekten çok büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Silahların, şiddetin değil kardeşliğin, dostluğun egemen olduğu bir dünya istiyoruz” dedi. Kaymakam Keçeli, iki ülke temsilcilerine birer madenci heykeli hediye etti.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ CUMA GÜNÜ 14.00’DE

Öte yandan, etkinlikler kapsamında Çaycuma’nın ilçe ilan edildiği gün olan 20 Temmuz’da kortej yürüyüşü yapılacak. Ardından, Doğu Karaoğuz Çaycuma Belediyesi Yayınları arasında yeni çıkan “Efsane Madenci Süleyman Sırrı” adlı kitabını imzalayacak. Ardından halkoyunları gösterisinin ardından Grup Maske sahne alacak. 21Temmuz’da ise Çaycuma Belediyesinin İmar Kanunu’nun 18. maddesine dayalı olarak yaptığı uygulamalar sonucunda hak sahibi olan vatandaşlara tapuları da verilecek. Yabancı ekiplerin halk oyunları gösterisinin ardından ünlü sanatçı Mithat Körler hayranlarıyla buluşacak. Etkinlikler, 22 Temmuz’da Perşembe beldesinde yabancı ekiplerin halk oyunları gösterileriyle sona erecek.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Behçet Kalaycı’nın büstü dikiliyor

Behçet Kalaycı’nın büstü dikiliyor Çaycuma Belediyesi en güzel Zonguldak şiirlerini…

15.09.2023
Cuma
Detaylar

ÇAYBEL’den Belediyeye Bir Araç Daha!

Çaycuma Belediyesinin şirketi ÇAYBEL’e yeni hizmet aracı… Şubat ayında meclis…

21.04.2015
Salı
Detaylar

Yağmur altında 14 Şubat konseri

Çaycuma Belediyesinin Sezai Çağdaş ile düzenlediği “14 Şubat Sevgililer Günü”…

15.02.2022
Salı
Detaylar

HAYRETTİN ALTAN’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ KIZILBEL KÖYÜ’NDEN, MEHMET, CELAL, NECMETTİN VE İLÇEMİZ ESNAFLARINDAN ŞABAN…

07.10.2023
Cumartesi
Detaylar