Çaycuma yeni bir ibadethaneye daha kavuşuyor.

Çaycuma yeni bir ibadethaneye daha kavuşuyor.

Yayınlanma Tarihi: 22.03.2024 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 136 görüntüledi
Yeni Mahalle’deki Müftülük binasının hemen önünde, 1.200 metrekare alanda planlanan cami yeriyle ilgili tüm işlemleri tamamlayan Çaycuma Belediyesi, bu amaçla kurulan dernekle birlikte çalışmalara başladı. Belediye ekipleri ilk adım olarak alanın temizliğini yaptı.
Çaycuma Belediyesi Yeni Mahalle’de bulunan Müftülük binası önünde bir mescit planladı. Kendisine ait 610 metrekare alanı bu işe tahsis eden Belediye, yan parsellerdeki vatandaşlara ait yerleri bağış yoluyla elde ederek, alanı 1.200 metrekareye çıkardı. Alanla ilgili tüm sorunların çözülmesinin ardından mahallede yaşayan vatandaşlarca kurulan Yeni Mahalle Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile birlikte proje çalışmalarına başlandı. Belediye ekipleri, ilk adım olarak, alanın temizliğini yaptı.
KONSEPT PROJESİ ÜLKENİN ÖNDE GELEN MİMARLIK OFİSLERİNDEN BİRİNE ÇİZDİRİLDİ
Yapılacak projede, konsept tasarımı ülkenin önde gelen bir mimarlık ofisi tarafından çizilen ahşap bir mescidin yanı sıra, mahalle halkının oturup dinlenebileceği bir park da yer alacak. Altı çevredeki en büyük ihtiyaçlardan biri olan otopark olarak düzenlenecek ahşap mescit, görünümüyle kent estetiğini geliştirirken ve mimarisiyle de çevreye değer katacak.
VATANDAŞ BELEDİYE İŞBİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİNİ OLUŞTURUYOR
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Yine çok güzel bir çalışmaya imza atıyoruz. Kentimize değer katacak bir eseri Çaycuma’ya kazandırırken, Yeni Mahalle’mizdeki bir bölgenin cami ihtiyacını da karşılıyoruz. Konsept projesini ülkenin önde gelen mimarlık ofislerinden birine yaptırdığımız ‘Korudüzü Mescidi’, otoparkı, yeşil alanıyla Yeni Mahalle’ye çok yakışacak. Müftülük binamızın önüne vatandaşlarımızın kurduğu Yeni Mahalle Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile birlikte yapacağımız ahşap mescit, vatandaş belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden birini de oluşturuyor.” dedi.
UYGULAMA PROJESİ DERNEKLE İSTİŞARE İÇİNDE ÇİZİLECEK
Proje alanının toplam 1.200 metrekare olduğunu söyleyen Başkan Kantarcı, “Orada bizim 610 metrekare arsamız vardı. Yan parsellerdeki vatandaşlarımızla görüşüp, arsalarını belediyemize bağışlamalarını sağladık ve alanı 1.200 metrekareye çıkardık. Çevrede yaşayan vatandaşlarımız bu amaçla bir dernek kurdu. Derneğimizle istişare içinde uygulama projesini yaptıktan sonra kısa süre içinde inşaata başlamak istiyoruz. Proje içinde bir otopark ve mescidin çevresinde oluşturacağımız parkta, o çevrede yaşayan vatandaşlarımız huzur içinde vakit geçirecek.” dedi.
PROJENİN GERÇEKLEŞMESİNE KATKI SUNAN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM
Mescidin kurulacağı yerin kent planlaması açısından da çok doğru bir yer olduğunu söyleyen Kantarcı, açıklamalarını, “Kent planlamalarında, her 500 metrede bir cami olması gerektiği düşünülür. Bu mescit, bu koşulu da sağladığı için teknik olarak da doğru bir yerde yer alıyor. Arsa bağışçılarımız Satılmış Odabaş, Armağan Çatak, İsmail Uslubaş, Rahim Uslubaş ve Vedat Uslubaş ile dernek yönetimimiz başta olmak üzere projenin gerçekleşmesine katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

31 Mayıs Vergi Ödemelerinde Son…

19.04.2022
Salı
Detaylar

NAİL AYDEMİR’İN CENAZESİ

İLÇENİN KARAMUSA AYDINLAR MAHALLESİ’NDEN; MERHUM MAHİR AYDEMİR’İN OĞLU, ELİF VE…

25.03.2022
Cuma
Detaylar

MUSTAFA KÖSE’NİN CENAZESİ

İLÇEMİZ DERECİKÖREN KÖYÜ’NDEN, GÜLAY AKBAL, NURAY KÖKTÜRK, SUNAY ÇELİK, EMİNE…

18.05.2024
Cumartesi
Detaylar

Devlet Opera Balesi’nden muhteşem konser

Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları 4. Çaycuma Günleri kapsamında muhteşem…

20.07.2023
Perşembe
Detaylar