Çaycuma’da Bir İlk; Kent Konseyi Kuruldu

Çaycuma’da Bir İlk; Kent Konseyi Kuruldu

Yayınlanma Tarihi: 29.06.2014 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 61 görüntüledi

Çaycuma’da Kent Konseyi ilk Genel Kurulunu yaptı; Yürütme Kurulu ve başkanını seçti. Başkan Kantarcı’nın seçim döneminde vaat ettiği bir proje daha hayata geçti.

 

Başkan Kantarcı; “Kent Konseyi, bütün şehrin nabzının attığı geçmişinden bugüne, bugünden geleceğe her şeyin konuşulduğu, kararlaştırıldığı ve de çözümlerinin arandığı, halkın en büyük katılımıyla oluştuğu büyük bir organizasyon.” dedi.

 

Çaycuma Belediyesi’nin girişimleri sonucu kurulan Kent Konseyi ilk olağan Genel Kurulu’nu 52 üyenin katılımıyla gerçekleştirdi. Genel kurulda yapılan oylamada Kent Konseyi Başkanlığına Yrd. Doc .Dr. Neşe Köktürk seçildi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Kent Konseyi ilk Olağan Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi; “Bugünü hayatımda en çok iz bırakacak bir gün olarak görüyorum. Bugün Çaycuma’da demokrasinin bayrağının en tepeye konulduğu bir gün. Çaycuma’da çoktan kurulması gereken kent konseyinin açılış toplantısını sizinle birlikte paylaşmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum. Seçimden bu tarafa kent konseyinin kurulmasıyla ilgili çalışmaları değerli mesai arkadaşlarımla beraber yürütmeye çalıştık.

 

Burada şuan Çaycuma’nın tamamı var. Dernekleriyle, sendikalarıyla, seçimle gelen yöneticileriyle ve bütün unsurlarıyla kuruluş kanununa uygun bir şekilde Çaycuma’nın temsilcileri burada bulunuyor. Ben her şeyden önce bu başlangıcın titizlikle ve bugünkü heyecanla süreceğine inanıyorum.

 

Bildiğiniz gibi ülkenin yönetiminde atanmış yöneticiler ve seçimle gelen yöneticiler var. Ama onların dışında demokrasilerde ciddi bir katılımcılık ihtiyacı var. Yani dört yılda, beş yılda yapılan seçimlerle birilerini başa getirmekle olmuyor. Demokrasi demek paylaşmak demek, katılımcılık demek ve etrafta olan bitenle ilgili duyarsız kalmamak demektir. Genelde hepimizin yaşadığı sıkıntı var. Ben Belediye başkanı değilim ki ne yapayım, ben Kaymakam değilim ki ne yapayım, ben muhtar değilim ki ne yapayım deniliyor. Hep böyle bir çaresizliği dile getiririz. İşte ‘Kent Konseyi’ bütün şehrin nabzının attığı geçmişinden bugüne, bugünden geleceğe her şeyin konuşulduğu, kararlaştırıldığı ve de çözümlerinin arandığı, halkın en büyük katılımıyla oluştuğu büyük bir organizasyon. Burada gerçekten bu güne kadar yapılamayan ve mutlaka devamı gereken büyük bir olayın başındayız.

 

Öncelikle Kent Konseyine bir başkan seçilecek. Daha sonra bu kent konseyinin yürütme kurulu seçilecek ve daha sonra da bir genel sekreter tayin edilecek. Genel sekreter tayini, Belediye Başkanın teklifi Yürütme Kurlunun onayıyla gerçekleşecek.

Ben burada bulunan ya da bulunmayan Çaycumalılara sesleniyorum; Bu kurulda olmamak çalışma yapamamak anlamına gelmez. Kent Konseyi’nde kendi içindeki üyeleriyle veya dışarıdan katılan üyeleriyle meclisler oluşturabiliniyor. Genellikle oluşturulan meclisler çocuk meclisi, gençlik meclisi, kadınlar meclisi ve engelliler meclisi gibi dört ana kategoride toplanıyor. Biz burada kaç meclis kuracağımıza karar vereceğiz. Ben gönülden arzu ediyorum ki bu meclislerin hepsi de kurulmalı ve meclislerin üye sayısının otuzdan aşağı olmaması. Yani demek ki burada bulunanlar ve bulunmayanlar haricinde en az otuzar kişiden oluşan meclisler kurulacak. Çalışma gurupları oluşturulabilir. Uygun görülen birçok alanda çalışma gurubu oluşturulabiliniyor. Dolayısıyla halkın inisiyatifini ortaya koymak için hiçbir engel yok. Ben Kent Konseyine giremedim diye çok hayıflanan arkadaşlarımız var. Elbette bu genel kurlun içinde olmak istenir ancak burada olamamış olmak toplumsal çalışmalara katılamamak anlamına gelmez. Yeter ki biz bir şeyler yapmak isteyelim.

 

Akla şu soru gelebilir; ‘Kent konseyinin açılışını ve organizasyonu neden belediye başkanı yapıyor?’ Kanun bu yetkiyi Belediyelere verdiği için bu organizasyonu biz yaptık. Bazı yerlerde bu konsey belediyenin arka bahçesi olarak nitelendiriliyor. Çaycuma Kent Konseyi’nin böyle bir kuruluş olması kesinlikle düşünülemez. Son derece demokratik bir yapıya sahip olmalı, işlevini yerine getirmeli. Kent konseyinin aldığı kararlar belediye meclisinde görüşüldükten sonra onaylanıp yürürlüğe girer, böyle bir özelliği var. Ve Kent Konseyi’nin çalışmasıyla ilgili bütün her şey belediye tarafından karşılanıyor. Belediyenin imkanları ile Kent Konseyi’ne biz gerekli bütçeleri sağlamak ve Kent Konseyi’nin yapacağı çalışmalara yardımcı olmak bizim görevimizdir. Kent Konseyi, belediye yan yana iç içe ama biri diğerinin elemanı ya da bir organı değil. Bu hususun özellikle üstüne basıyorum. Birlikte çalışmak durumundayız, sahiplenmek ve yapacağı çalışmalara yardımcı olmak zorundayız.

 

Kent Konseyi de halkının isteklerini, çalışmalarını el sanatlarını, projelerini, kültürünü işlemek ve geliştirmek durumundadır. Kent Konseyleri Avrupa Birliği tarafından da desteklenmektedir. İleride bu konularla ilgili bahsettiğimiz meclisler ve çalışma gurupları uzun uzun konuşup tartışacaklardır.

 

Kent Konseyinin yaşaması ve gelişmesi için ben Belediye Başkanı olarak size söz veriyorum, elimden geleni yapacağım. Ancak ben de sizden Kent Konseyi’nin bir süs kuruluşu gibi olmasını istemiyorum. Bu yüce göreve sahip çıkarak Çaycuma’mızın hak ettiği yere gelmesini istiyorum. Bu kurul bunu layıkıyla yerine getirecektir.”

 

KENT KONSEYİ BAŞKANI NEŞE KÖKTÜRK

 

52 üyenin katıldığı Çaycuma Kent Konseyi Genel Kurulu Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla başladı, ardından yapılan oylamada Ersin Dilek başkanlığında Neşe Köktürk ve Ersin Dilek’ten divan oluştu. Yapılan açık oylamada Kent Konseyi Başkanlığına Yrd. Doc .Dr. Neşe Köktürk seçildi.

 

Köktürk seçimlerden önce yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Çaycumalıyım. Çaycuma’da doğdum ve büyüdüm. Çaycuma Lisesi mezunuyum. Uludağ Üniversitesinde turizm eğitimi aldım. Daha sonra Yıldız Üniversitesinde eğitim bilimlerini tamamladım. Arkasından Balıkesir Üniversitesinde yüksek lisans ve mastır eğitimi yaptım. Sonrasında da doktora eğitimimi tamamlayarak yaklaşık on sene önce turizm doktoru oldum. Bir sene öncesine kadar Akdeniz Üniversitesinde bulunuyordum, sonrasında Bülent Ecevit Üniversitesine geçtim. Antalya’da turizm alanında pek çok projede yer aldım. Eğitimle ilgili faaliyetlerde bulundum. Ben Çaycuma sevdalısıyım. Çaycuma için elimden geleni yapacağım. Bu gönül ve ekip işi, eğer birlikte olursak çok iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum. Çaycuma’yı ve Zonguldak’ı çok ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Bu konuyla ilgili projelerimiz var.”

 

YÜRÜTME KURULU SEÇİLDİ

 

Çaycuma’da ilk kez kurulan Kent Konseyi’nin Yürütme Kuruluna ise yapılan gizli oylamada Ersin Dilek, Engin Yurtbay, Elif Mocan, Mustafa Muslu, Şeref Köktürk, Hasan Ataman, Celal Akdoğan ve İsmet Akyol seçildi. Bir sonraki Kent Konseyi toplantısının bir hafta sonra yapılması kararı alındı.

 

BAŞKAN KANTARCI’DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

 

Başkan Kantarcı, Genel Kurul sonrası yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün önemine yakışır bir toplantı oldu. Elbette ilk defa bir araya gelmenin bazı sıkıntıları olabilir. Ancak ben şunu bilmenizi istiyorum; Bu toplantıda seçilen başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle sınırlı değil. Burada bulunan 59 tane üyemiz kent konseyinin asil üyesi.

 

29Şu anda bu konsey çatısının altında bulunsun, bulunmasın her hangi bir Çaycumalı Kent Konseyi çatısı altında çalışma gurubu oluşturabilir. Bunu özellikle kamuoyuna duyurmak istiyorum. Burada olanlar olmayanlar hepimiz çalışalım. Bunun sınırı yok. Dolayısıyla sekiz kişinin arasına giremedim diye kimse üzülmesin. Başkanlığa seçilen hocamın akademik kariyerinden dolayı ve bugüne kadar ürettiği projelerden dolayı Çaycuma’yla ilgili projeleri yürüteceğine ve sürükleyeceğine inanıyorum. Hepinizi hocamıza destek vermeye davet ediyorum. Katılımınız için teşekkür ediyorum.”

 

Kent konseyi ikinci toplantısının, 3 Temmuz Perşembe günü saat 17.30’da TSO toplantı salonunda yapılması kararı alındı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Ana Boru Arızası Nedeniyle; Sofia…

11.07.2023
Salı
Detaylar

Yeniden büyük Zonguldak’ hedefi etrafında…

‘Yeniden büyük Zonguldak’ hedefi etrafında bir araya gelmeliyiz Belediye Başkanımız…

21.06.2023
Çarşamba
Detaylar

BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BAŞKAN KANTARCI, “SAYIN VALİMİZ BU…

03.11.2018
Cumartesi
Detaylar

Belediye Personeline Hızlı Okuma Semineri

Çaycuma Belediyesi tarafından personelin katıldığı “Anlayarak hızlı okuma ve okuma…

27.04.2015
Pazartesi
Detaylar