Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2014 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 338 görüntüledi

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’ya gelen İl Özel İdaresi’nden Sanat Tarihçisi Dilek Kılav Çaycuma’nın Kışla ve Çayır köyündeki tarihi değirmenleri ve tarihi yerleri gezerek incelemelerde bulundu. Kılav’a Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Ket Konseyi Başkanı Neşe Köktürk, Yürütme Kurulu Üyesi Elif Mocan eşlik etti.

 

Heyet, Kışla ve Çayır köylerindeki tarihi değirmenlerin yanı sıra tarihi kilise ve su kemerini de inceledi.

 

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’daki tarihi değirmenleri tespit etmek amacıyla bu geziyi yaptıklarını ifade eden Kılav, “Çaycuma çevresinde birçok yerde sit alanı mevcut. Fakat biz bu sit alanlarını henüz değerlendiremedik. Bilindiği üzere Kadıoğlu’nda bir adım atıldı. Birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit alanında kamulaştırma gerçekleştirildi. En kısa zamanda bir müze ile bu mozaiklerin tanıtımı yapılacak. Bu mozaikler dünya literatüründe yer alabilecek özellikte. Sit alanları koruma amaçlı imar planlarıyla hem yerleşkede insanların sıkıntıları giderilecek hem de ilçe tanıtımına katkı olacak. Şu an Çaycuma’nın Çayır ve Kışla köyündeki tarihi yerleri tespit ediyoruz.” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise Çaycuma’nın tanıtımına destek olacak tarihi alanların ortaya çıkması için Belediye olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ifade etti. Başkan Kantarcı, Zonguldak Valiliğinin girişimlerinden memnun olduklarını, her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesinden Spora Katkı

Çaycuma Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü bünyesinde faaliyet…

05.11.2015
Perşembe
Detaylar

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDAN

İ L A N ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDAN İlçenin Çay Mahallesi’nde…

20.09.2023
Çarşamba
Detaylar

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İHALE İLANI

02.10.2020
Cuma
Detaylar

CEMİL AKBABA’NIN CENAZESİ

İLÇENİN DURSUNLAR KÖYÜ’NDEN; METİN, BİLAL VE AHMET ALİ AKBABA’NIN BABALARI,…

22.02.2022
Salı
Detaylar