Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2014 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 400 görüntüledi

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’ya gelen İl Özel İdaresi’nden Sanat Tarihçisi Dilek Kılav Çaycuma’nın Kışla ve Çayır köyündeki tarihi değirmenleri ve tarihi yerleri gezerek incelemelerde bulundu. Kılav’a Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Ket Konseyi Başkanı Neşe Köktürk, Yürütme Kurulu Üyesi Elif Mocan eşlik etti.

 

Heyet, Kışla ve Çayır köylerindeki tarihi değirmenlerin yanı sıra tarihi kilise ve su kemerini de inceledi.

 

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’daki tarihi değirmenleri tespit etmek amacıyla bu geziyi yaptıklarını ifade eden Kılav, “Çaycuma çevresinde birçok yerde sit alanı mevcut. Fakat biz bu sit alanlarını henüz değerlendiremedik. Bilindiği üzere Kadıoğlu’nda bir adım atıldı. Birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit alanında kamulaştırma gerçekleştirildi. En kısa zamanda bir müze ile bu mozaiklerin tanıtımı yapılacak. Bu mozaikler dünya literatüründe yer alabilecek özellikte. Sit alanları koruma amaçlı imar planlarıyla hem yerleşkede insanların sıkıntıları giderilecek hem de ilçe tanıtımına katkı olacak. Şu an Çaycuma’nın Çayır ve Kışla köyündeki tarihi yerleri tespit ediyoruz.” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise Çaycuma’nın tanıtımına destek olacak tarihi alanların ortaya çıkması için Belediye olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ifade etti. Başkan Kantarcı, Zonguldak Valiliğinin girişimlerinden memnun olduklarını, her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kasım 2021 Meclis Gündemi

28.10.2021
Perşembe
Detaylar

Yaz konseri coşturdu

Çaycuma Belediyesinin gurbetçi sanatçılar Kenan Albayoğlu ve Sezai Çağdaş’la Cumhuriyet…

17.08.2017
Perşembe
Detaylar

HÜSEYİN GÜNSAN’IN CENAZESİ

İLÇEMİZ COBURLAR KÖYÜ’NDEN, MERHUM CEMİL GÜNSAN’IN OĞLU HÜSEYİN GÜNSAN VEFAT…

17.10.2023
Salı
Detaylar

FERHAN UÇAR’IN CENAZESİ

CENAZE İLANI İLÇEMİZ PERŞEMBE BELDESİ MERKEZ MAHALLESİ’NDEN, MERHUM BEŞİR VE…

05.11.2023
Pazar
Detaylar