Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Çaycuma’daki Tarihi Yerler ve Değirmenler Tespit Edildi

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2014 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 7 görüntüledi

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’ya gelen İl Özel İdaresi’nden Sanat Tarihçisi Dilek Kılav Çaycuma’nın Kışla ve Çayır köyündeki tarihi değirmenleri ve tarihi yerleri gezerek incelemelerde bulundu. Kılav’a Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Ket Konseyi Başkanı Neşe Köktürk, Yürütme Kurulu Üyesi Elif Mocan eşlik etti.

 

Heyet, Kışla ve Çayır köylerindeki tarihi değirmenlerin yanı sıra tarihi kilise ve su kemerini de inceledi.

 

Zonguldak Valiliğinin talimatıyla Çaycuma’daki tarihi değirmenleri tespit etmek amacıyla bu geziyi yaptıklarını ifade eden Kılav, “Çaycuma çevresinde birçok yerde sit alanı mevcut. Fakat biz bu sit alanlarını henüz değerlendiremedik. Bilindiği üzere Kadıoğlu’nda bir adım atıldı. Birinci ve üçüncü derece arkeolojik sit alanında kamulaştırma gerçekleştirildi. En kısa zamanda bir müze ile bu mozaiklerin tanıtımı yapılacak. Bu mozaikler dünya literatüründe yer alabilecek özellikte. Sit alanları koruma amaçlı imar planlarıyla hem yerleşkede insanların sıkıntıları giderilecek hem de ilçe tanıtımına katkı olacak. Şu an Çaycuma’nın Çayır ve Kışla köyündeki tarihi yerleri tespit ediyoruz.” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise Çaycuma’nın tanıtımına destek olacak tarihi alanların ortaya çıkması için Belediye olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ifade etti. Başkan Kantarcı, Zonguldak Valiliğinin girişimlerinden memnun olduklarını, her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

“Emekçilerimizin Bayramını Kutluyorum”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın 1 Mayıs mesajı şu şekilde;…

01.05.2015
Cuma
Detaylar

Çaycuma Belediyesinden Halk Müziği Konseri

Çaycuma Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun “Sazımız sözümüz türkülerimiz” adlı…

29.06.2014
Pazar
Detaylar

Kantarcı, 8 Mart Dünya Kadınlar…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı….

08.03.2015
Pazar
Detaylar

ÇAYCUMA BELEDİYESİ MAYIS 2015 OLAĞAN…

30.04.2015
Perşembe
Detaylar