Çaycumalılar 4’ücü kez buluştu

Çaycumalılar 4’ücü kez buluştu

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2019 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 61 görüntüledi

 

Çaycuma Belediyesinin Çaycuma Kaymakamlığının işbirliğiyle ile bu yıl 4’üncüsü düzenlediği “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği, yurtdışında ve yurtiçinde yaşayan yüzlerce Çaycumalıyı bir araya getirdi.

 

Çaycuma Belediyesi, Çaycuma Kaymakamlığının da katkılarını alarak herhangi bir nedenle ilçe dışında yaşamak zorunda kalan Çaycumalıların memleket hasretini gidermek, dostlukları tazeleyip kuşaklar arasında bağlantı kurmak, bilgi ve birikimlerini ilçeye aktarmak, hemşeri dayanışmasını güçlendirmek ve ilçenin sorularıyla çözüm yollarını hep birlikte tartışmak, Çaycuma için akılları, gönülleri birleştirmek amacıyla düzenlediği “Çaycumalılar Buluşuyor” dördüncisü büyük bir katılımla yapıldı. İki gün süren etkinliklere Türkiye’nin her bölgesinde yaşayan Çaycumalıların yanı sıra Almanya’daki gurbetçiler de yoğun ilgi gösterdi.

 

YOĞUN KATILIM OLDU

 

4 Mayıs Cumartesi günü belediye önünde toplana Çaycumalılar burada yapılan kayıt işlemlerinin ardından davul zurna eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşe, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğşu, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, önceki dönem Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP İl Başkanı Hakkı Güney, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, Saadet Partisi İlçe Başkanı Engin Zeren, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karani Doğancı, GMİS Başkanı Hakan Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri, ADD Çaycuma Şube Başkanı Zeki Saim Oral, Türkiye Emekliler Derneği Çaycuma Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Çaycuma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma Kent Konsyi Başkanı Berna Çimsalan Özyurt ve diğer sivil toplum örgütü temsilcileri, il genel ve belediye meclisi üyeleriyle kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Yürüyüşün sonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Kantarcı tarafından Atatürk Anıtı’na “Çaycumalılar buluşuyor” yazılı çelenk konuldu.

 

MÜZE EV AÇILDI

 

Kortej, daha sonra yine bando ve davul zurna eşliğinde Yeni Mahalle Uğur Mumcu Caddesi’ndeki Müze Ev’e kadar yürüdü. Burada, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın çocukluğunu geçirdiği baba evinden tasarlanarak yapımı tamamlanan müze evin açılışı yapıldı. Burada konuşan Başkan Kantarcı, “5 yıl boyunca, Çaycuma’nın, güzel bir kent için birçok iş yaptık. Yeni hizmet binasını rahmetli babamın 60 yıl önce yaptığı binadan sonra ilçeye kazandırmak bana nasip oldu. Daha bitiremedik ama Çaycuma’ya uzun süre hizmet edecek bu yapıyı yapmaktan son derece mutluyum. Bugün aramızda olan belediye hizmet binasının mimarı Mustafa Girgin’e de teşekkür ediyorum. Belediye binamızı karşısında müze evini yapmaya karar verdik. Çaycuma’nın geçmişte böyle evler vardı. Şimdi göremiyoruz, keşke bunları koruyabilsek. Modern belediye hizmet binasının karşısına, tezat anlamında, geçmişteki Çaycuma’ya ait bir simgeyi yerleştirmek istedik. Burayı müze olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde sizlerin dinlendiği, soluk aldığı, Çaycuma’nın geçmişini yaşadığı, anıların sohbetinin yapıldığı bir yer olacak hizmet vermeye devam edecek” dedi.

 

ALLATTİN KARA FOTOĞRAF SERGİSİNİ AÇILIŞI YAPILDI

 

Kurdele kesiminden sonra açılışı yapılan Müze Ev’de Çaycuma Kent Konseyi tarafından hazırlanan “Çaycuma Yöresi Geleneksel Ev Yaşamı Sergisi” ile Emekli Madenci Alaaddin Kara’nın “Çaycuma’dan Madenci Yüzleri” adlı fotoğraf sergisi gezildi. Fotoğraf sanatçısı Alaaddin Kara, Başkan Kantarcı’nın 2015’de TTK Üzülmez Müessesesinde yaptığı ocak gezisi sırasında çekilen fotoğrafların da bulunduğu sergide birçok Çaycumalı madencinin fotoğrafı da yer aldı. Kara’nın, bir sürpriz yaparak orada çekilmiş bir fotoğrafının cam baskısını hediye etmesi Başkan Kantarcı’yı duygulandırdı.

 

 

Çaycuma Belediyesi SEKA Sosyal Tesisleri’nde yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeğinin ardından Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki etkinliklere geçildi. Etkinliklerin eski Devlet Bakanı Hasan Gemici’nin de katıldığı öğleden sonraki bölümü Kent Konseyi Tiyatro Ekibi’nin “Yetişiy samallık yanıya” adlı skeciyle başladı. Yöresel şive ile oynanan skeç izleyenlerden büyük beğeni aldı.

 

ÇİLOĞLU: “BU BİRLİK BERABERLİK RUHUNU TÜM ÜLKEYE YAYALIM”

 

Etkinliğin düzenleme kurulu adına söz alan Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, “Önceki buluşmalarımızda gelen dostlarımız bölgemize bir sürü katkılar verdiler ve ufkumuzu açmada fikirleriyle yardımcı oldular. Ama bizim ihtiyacımız olan şey bölgemiz adına birlik ve beraberliktir. Aramızdan yetişmiş nitelikli insanlardan bu bölgeyi harmanlayıp, hak ettiği en iyi yere getirmesini istiyoruz. Ben şu anda önümdeki tabloda birlik ve beraberliği görüyorum. Önce Çaycuma’dan Zonguldak’a oradan da tüm ülkemize yayılmasını diliyorum” dedi.

 

KANTARCI: “KENDİNİ ÇAYCUMALI HİSSEDEN HERKES BU ETKİNLİĞE KATKI VERSİN”

 

Daha sonra kürsüye çıkan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Hepimiz bir yerlerden bir yerlere savrulup duruyoruz. Doğduğu yerden ayrılmayan hiç kimse yoktur. Almanya’da çok sayıda Çaycumalı var. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde de Çaycuma mahalleleri oluşmaya başladı. Diğer taraftan Çaycuma ile bağı olan insanlar var. Çağın getirdiği hız da bu hareketi kolaylaştırıyor. Bu tabloda hepimiz bir yerlere koşturuyoruz. Böyle hep beraber bir araya gelmek benim hayrımı en önemli eşiklerinden biri. Bu buluşmalarda güzel sonuçlar elde edelim. Bu değerli insanların birikimlerinden, tecrübelerinden yararlanalım. Kendini Çaycumalı sayan herkes bu etkinliğe katkı versin. Bu buluşmaların devam edeceğine dair inancım her geçen gün daha da artıyor. Bir yıl boyunca bu sinerjinin devam edip, bağların kopmamasını, Çaycuma’ya yeni şeyler katmak için çabalarınızı istiyorum” diye konuştu.

 

KEÇELİ: “BU ETKİNLİK ÇAYCUMA’NIN ZENGİNLİĞİNİ BİR ARAYA GETİRİYOR”

 

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ise çok güzel bir ilçede yaşadığını belirterek “Bazen içindeyken farkına varamıyoruz ama özellikle gurbetteki Çaycumalılarımız, Çaycuma’nın değerini bizlerden daha çok iyi anlıyor ve biliyorlardır diye düşünüyorum. Doğasıyla, yapısıyla her şeyi ile çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. İhtiyacımız olan şey bu güzelliklerden enerji yaratarak, Çaycuma’yı daha güzel yerlere taşımak için çaba harcamasıdır. Bugün bu etkinliğe gelme amacımız bir taraftan memleket özlemini gidermek bir taraftan da böyle bir sinerjiyi ortaya çıkartarak ‘Çaycuma’mıza ne yapabiliriz?’ düşüncesi ve gayreti içerisinde olmak olması lazım. Çaycuma öyle bir ilçe ki 10 yıl öncesine göre daha iyi, 10 yıl sonrası şimdikinden çok daha iyi olacak. Bu güzel etkinlik Çaycuma’nın zenginliğini, potansiyelini bir araya getirecek etkinlik olsun. Somut sonuçları da ortaya çıkarabileceğimiz güzel bir etkinlik olsun diyorum. Çaycuma dışından gelen ya da ilçemizde yaşayan Çaycumalılara ve kendisini benim gibi Çaycumalı hisseden herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

KÖKTÜRK: “ÇAYCUMA GEÇMİŞİMİZ ve GELECEĞİMİZ”

 

CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk de yaptığı selamlama konuşmasında: “Hepimizin Çaycuma’ya yönelik çok güzel duygularımız var. Çaycuma geçmişimiz olduğu gibi aynı zamanda geleceğimiz. Bugün bu salonda sadece geçmişe değil, geleceğimize sahip çıkmak için buradayız. Hepinize bundan sonra süreçte mutlu huzurlu, güneşli güzel günler diliyorum” dedi

 

GEMİCİ: “KANTARCI ÇOK BAŞARILI İŞLER YAPIYOR”

 

Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici ise: “Güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Anadolu’da çok güzel yerler var. Bir bakıyorsunuz bir bölgede ekonomik ve sosyal bir gelişme oluyor. Birden nüfus artışı oluyor. Belli bir süre sonra orası yaşanmaz hale geliyor. Dolayısı ile bu tür Çaycuma gibi yerlerin geleceğinin hazırlanması gerekiyor. Burada ya bir mühendis elinin eğmesi için Bülent Kantarcı’ya oy verilmesini istemiştik. Kendisi bizi mahcup etmedi. Çaycuma’da çok başarılı işler yapıyor. Çaycumalılar Buluşuyor toplantıları bana göre sosyal sermayedir. İlçe dışında yaşayan Çaycumalıları senede bir gün buraya getirmek, onların melket hasretini giderirken vizyonundan yararlanmak çok önemli.”

 

ÇAYCUMA ÖDÜLLETİ DAĞITILDI

 

Daha sonra ödül törenine geçildi. Çaycuma Ödülleri 2019 Kamu Görevlisi Ödülü’ne değer bulunan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli’ye verilen ödülün gerekçesinde, “Beş yıla yakın zamandır yürüttüğü Çaycuma Kaymakamlığı görevi sırasında, kamu kurumlarının en üst düzeyde eşgüdümle uyum içerisinde çalışması için büyük çaba harcadı. Başarılı çalışmalarıyla kamusal hizmetlerde vatandaş memnuniyetini yükselterek huzur ve gönenç içinde yaşanan bir ilçe ortaya çıkardı. Başta eğitim, güvenlik, sağlık olmak üzere birçok alanda kamu hizmetlerinin niteliğini artırdı, kentin kültürel gelişimi için değerli hizmetlerde bulundu. Köylere götürülen hizmetlerde standartları yükselterek, ilçeyi, yaşam kalitesi sürekli artan bir kent haline getirdi. Tüm bu çalışmaları nedeniyle Çaycuma Belediyesi tarafından ‘Çaycuma 2019 Kamu Görevlisi Ödülü’ne değer bulunarak ödülünü Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı verdi.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ: “BİLİMİ SEVİYOR, BİLİMİ KEŞFEDİYORUM”

 

Etkinlikte yine bu yıl bir ilke daha imza atılarak, buluşmaların birer sosyal sorumluluk projesiyle taçlanması sağlandı. Buna göre “Çaycumalılar Buluşuyor” düzenleme komitesi, her yıl bir proje açıklayıp Çaycumalıların el ele vererek hayata geçirmeye çalışacak. Geleneksel hale getirilmesi planlanan projenin ilki Zeynep ve Ali Hasırcı öğretmenlerin köy çocuklarına yönelik “Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum” adlı çalışması oldu. Projenin sünevizyonla yapılan sunumunun ardından Öğretmen Zeynep Hasırcı, proje hakkında bilgi verdi.

 

ŞENGÜL : “HEMŞERİ DAYANIŞMASI ÖNEMLİ”

 

Ardından ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Şengül, “Değişen Dünyada Yerini Bulmak: Maden/ci Kentlerinin Geleceği Üzerine” konulu bir sunum yaptı. Şengül, dünyada küçülen maden kentlerinin bir sosyoekonomik yapıdan diğerine geçerken sürecin nasıl yönetildiğini, aynı süreçlerden geçen Çaycuma’da yerelin rolü ve hemşeri dayanışmasının önemini anlatırken, maden kentlerini tüm dünyada aynı kaderi paylaştığını söyledi. Şengül, “Olay öyle bir noktaya geldi ki, mesela İngiltere’de !hayalet kentler’ oluştu. Tümüyle terk edilen maden kentlerinde yaşayan insan sayısı neredeyse sıfıra düştü. Bir ekonomik yapısı tasfiye edilen kentin yeniden ayağa dikilmesi çok zor. Dünyada da çok az. Hele ki yerelin kendi çabalarıyla bunu başardığı bir tane bile örnek yok. Merkezi idarenin mutlaka sürece katılması gerekiyor. Bu da tek başına bir belediye başkanının başaracağı iş değil. Tüm sivil toplumun örgütlenip görüş birliği yaparak merkez idare üzerinden baskı unsuru olması lazım. Yoksa siyasetin harekete geçmesi mümkün değil” dedi.

 

ERCAN: “ÖZ TÜRKÇEYE ÖNEM VERİN”

 

Ardından moderatörlüğünü Çaycuma ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu’nun yaptığı foruma geçildi. Forumda İTÜ Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Dışarıdan bir gözle bakınca Çaycuma” adlı sunum yaptı. Zonguldak ve Çaycuma’da yaptığı gezintiler sırasında çektiği fotoğrafların eşliğinde konuşan Ercan, Zonguldak ve çevresinin aslında gezginciler için çok önemli ögeler barındırdığını söyleyerek burada turizmin geliştirilmesi için yapılacak önerilerini sıraladı. Ercan’ın öz Türkçe kullanımına önem vermesini ve dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklere karşı öneriler de getirdiği sunumu büyük ilgi topladı. Forumda söz lana katılımcılar Çaycuma’nın gelişimi üzerine görüşlerini sıralarken, Başkan Kantarcı, Prof. Şengül, ve Prf.Ercan’ın yanı sıra fotoğraf sanatçısı Kara’ya plaket verdi.

 

MADENCİ KOROSU KONSER VERDİ

 

Akşam saatlerinde ise Şef Mustafa Kömürcü yönetimindeki Madenci Korosu bir konser verdi. Tüm elemanları yeraltında çalışan işçi ve mühendislerden oluşan ve Fatih Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen koro, etkinliğe büyük renk kattı. Madenci kıyafetleriyle sahneye çıkan koronun parçalarına izleyiciler de eşlik etti. 1 saat süren konserin sonunda Başkan Kantarcı, şef Kömürcü’ye çiçek ve plaket takdim etti.

 

İKİNCİ GÜN GEZİ YAPILDI

 

Etkinliğin ikinci gününde ise SEKA Sosyal Tesislerinde yapılan sabah kahvaltısının ardından Zonguldak’a geçilerek Maden Müzesi ve Gökgöl Mağarası gezildi. Etkinlik, Zonguldak’tan Çaycuma’ya Sapça, Güdüllü üzerinden geçen eski Zonguldak-Çaycuma karayolundan döndü. Yolda çay, ayran ve gözleme molası veren katılımcılar son derece mutlu şekilde evine döndü. Geziye ‘ün üzerinde Çaycumalı katıldı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Belediye Zabıta Ekibinden Kaçak Et…

Çaycuma Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Tarım Müdürlüğünün ortaklaşa yaptıkları…

09.07.2015
Perşembe
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Ana Borudaki Tadilat nedeniyle; Çay Mahallesinin; Atatürk Bulvarı, Esengin Caddesi…

05.12.2022
Pazartesi
Detaylar

NACİYE KAHVECİ’NİN CENAZESİ

İLÇEMİZ YOLGEÇEN KÖYÜ MERKEZ MAHALLESİ’NDEN, METİN KAHVECİ’NİN ANNESİ, BELEDİYEMİZ PERSONELİ…

07.09.2023
Perşembe
Detaylar

Kahramanlar döndü

Deprem sabahı bölgeye intikal eden İtfaiye Müdürümüz Ferdi Maden yönetimindeki…

13.02.2023
Pazartesi
Detaylar