ÇAYCUMA’NIN YENİ SİLUETİNİ OLUŞTURAN İMGELERDEN BİRİSİ OLACAK

ÇAYCUMA’NIN YENİ SİLUETİNİ OLUŞTURAN İMGELERDEN BİRİSİ OLACAK

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2020 - Salı | Görüntülenme Sayısı: 210 görüntüledi

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın vaatleri arasında yer alan ve 4 bin metrekare kapalı alanı tünüyle ahşaptan yapılacak olan Çaycuma Külliyesi’nin temel kazısına başlandı.

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın, seçim vaatleri arasında en çok önem verdiği projelerden biri olan Çaycuma Külliyesi’nin yapımı için ilk kazma vuruldu. Yörenin geleneksel mimarisine uygun olarak tümüyle ahşaptan yapılacak eserin temel kazı çalışmalarına başlandı. Özgün bir mimari tasarımla çok fonksiyonlu olarak projelendirilen Külliye yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Külliyede 2,500 kişi kapasiteli ahşap bir caminin yanı sıra kütüphane, aşevi, çok amaçlı toplantı salonu, Müftülük birimleri, muhtarlık, iş atölyeleri, musalla, abdesthane, çay ocağı gibi bölümler yer alacak. Külliye açık ve kapalı alanlarıyla toplam olarak 12 bin metrekare alana yayılacak.

ÇAYCUMA’NIN YENİ SİLUETİNİ OLUŞTURAN İMGELERDEN BİRİSİ OLACAK

Hazırlık çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Kantarcı, uzun süredir hayata geçirmeye çalıştığı projeye başlanmış olmanın sevincini, kişisel sosyal medya hesabından yayımladığı görüntülerle paylaştı. Başkan Kantarcı paylaşımında, “Nihayet! Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Çaycuma Külliyesi Camisi’nin temelini hazırlamaya başladık. Yaşam Park’ın devamında, 12.000m2 alanda tamamen ahşaptan yapılacak olan cami, unutulmaya yüz tutmuş bir kültürü bize geri getirecek ve Çaycuma’nın yeni siluetini oluşturan imgelerden birisi olacak. Heyecan verici” şeklinde ifadeler kullandı.

YALNIZCA BÖLGEMİZE DEĞİL, TÜRKİYE’YE DEĞER KATAN BİR ESER OLACAK

Yaptığı değerlendirmede yörenin yüzde altmışının ormanlarla kaplı olduğunu söyleyen Başkan Kantarcı, “Bölgemizin doğal dokusuna uygun olarak tamamen ahşaptan yapılacak külliye ile Karadeniz’in unutulmuş bir mimari değerini yaşatacağımız gibi, Çaycuma’ya prestijli bir yapı da kazandıracağız. Çünkü ahşap yapı tekniği tüm Karadeniz’in geleneksel yapı biçimidir ve bugün Karadeniz’de 1,500’e yakın ahşap cami bulunmaktadır. Ahşap yapılar son derece ekonomik olduğu gibi çok da sağlıklıdır. İlçemizin Akçahatipler köyündeki ‘Çivisiz cami’ olarak bilinen ahşap caminin çektiği ilgi göz önüne alınırsa, tamamen ahşaptan inşa edilecek külliyenin özgün tasarımı ve estetik görünümü ile yalnızca bölgemize değil, Türkiye’ye değer katan, ilgi çeken eserlerden biri olacağı açıktır” dedi.

İÇİNDE İBADET ETMEK BİR AYRICALIK OLACAK

Son yıllarda birbirinin kopyası olan mimari değeri düşük camilerin inşa edildiğini de söyleyen Kantarcı, “Yapacağımız ahşap külliye son derece estetik bir görünüme sahip olacak. Sadeliği, naifliği, doğal dokuyla olan uyumu ve düşük yoğunluklu yapısıyla bir huzur deryası olarak halkımıza hizmet verecek. Günümüzün cami mimarisine farklı bir boyut kazandıracağına da inandığım Çaycuma Külliyesi’nde ibadet etmek, inanın, bir ayrıcalık olacak. Çok emek verdik, çok çaba harcadık. Nihayet önemli bir eşiği aşarak temel hazırlıklarına başladık. Arkadaşlarım uygulama projesi üzerindeki son çalışmaları tamamlamak üzere. Ardından ihalesini yapıp, hızlı bir şekilde tamamlamayı arzuluyoruz” dedi

ABİDEVİ BİR ESER OLACAK

Kantarcı, “Çaycuma’ya uzun süre hizmet edecek, kentin simgelerinden biri olacak abidevi bir eserin daha inşasına başladığımız için çok mutluyum. Pek çok projeyi hayata geçirdik ama beni en çok heyecanlandıran projelerin en başında gelenlerden biri Külliye oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çaycuma’mıza, bölgemize, ülkemize hayırlı olsun. İçinde, herkese sağlık ve huzur içinde ibadet yapmak nasip olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bütçe 61 milyon

Bütçe 61 milyon   Çaycuma Belediyesi Meclisi 2022 yılı bütçesini…

18.11.2021
Perşembe
Detaylar

CEVAT ÇETİNKAYA’NIN CENAZESİ

İLÇENİN PEHLİVANLAR MAHALLESİ’NDEN; AHMET ÇETİNKAYA’NIN OĞLU, MELAHAT ÇETİNKAYA’NIN EŞİ CEVAT…

06.12.2021
Pazartesi
Detaylar

3. Yapı Dekorasyon ve Mobilya…

İlçemizde kurulan 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı…

18.07.2019
Perşembe
Detaylar

CAFER KALKAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN DAĞÜSTÜ KÖYÜ’NDEN, İBRAHİM KALKAN’IN OĞLU HATİCE, HAMİDE VE CEMİL…

20.10.2022
Perşembe
Detaylar