Çaycuma’ya teknopark

Çaycuma’ya teknopark

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2016 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 24 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BEÜ’nün, binasını kurmaları halinde Çaycuma’ya bir teknopark kuracağını açıkladı

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Belediye Meclisi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ilçeye bir teknopark kurmak istediğini söyleyen Kantarcı, Rektör Özer’in binasının yapımı konusunda destek istediğini bildirdi. Kantarcı konuya ilişkin açıklamasında, “Sayın Rektör Mahmut Özer bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte, Kaymakam beyi ve beni, Meslek Yüksek Okuluna davet etti. Orada yaptığımız toplantıda, Çaycuma yerleşkesine ikinci bir meslek yüksekokulu kurulacağı müjdesini verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yüksekokulunun altı bölümü olacak, binasını da Odalar Birliği yapacak. Şu anda 2.500 olan öğrenci sayısı, kısa zamanda beş bine çıkacak. Sayın rektörümüz, çok önemli bir konuyu daha açtı. Binasının yapımını Çaycumalıların üstlenmesi durumunda, yerleşkeye bir teknopark kurabileceklerini söyledi. Biz önünüzdeki günlerde konuyu değerlendireceğiz. Sayın valimizin gayretleriyle, beş yüz dönüm alan üzerine, tarım organize sanayi bölgesinin kurulduğunu da düşünürsek, Çaycuma için son derece olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

TEKNOPARK NEDİR?

 

Teknoparklar, üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri organize araştırma ve iş merkezleri olarak tanımlanıyor. Temel hedefleri arasında, üniversitelerde ortaya çıkan akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi olan teknoparklar, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkânları yaratarak beyin göçünü önlemek gibi işlevler de üstleniyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynayan teknoparklardan ülkemizde, 63 tane bulunuyor. Bakanlar kurulu kararıyla açılan teknoparkların 79 tanesi faaliyette, 14 tanesi gelişim aşamasındadır.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma Belediyesi’nden Sineklerle Mücadele

Çaycuma Belediyesi yaz aylarında halk sağlığını tehdit eden sivrisinekle mücadele…

29.06.2014
Pazar
Detaylar

Belediye THM Topluluğundan 23 Nisan…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının…

25.04.2015
Cumartesi
Detaylar

Bulvarlarımız Yeni Baştan Yapılıyor

Çaycuma’da Nihat Kantarcı ve Atatürk Bulvarı alt yapı çalışmalarının ardından…

16.04.2015
Perşembe
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

29.03.2018
Perşembe
Detaylar