Çaycuma’ya teknopark

Çaycuma’ya teknopark

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2016 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 73 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, BEÜ’nün, binasını kurmaları halinde Çaycuma’ya bir teknopark kuracağını açıkladı

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Belediye Meclisi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bülent Ecevit Üniversitesi’nin ilçeye bir teknopark kurmak istediğini söyleyen Kantarcı, Rektör Özer’in binasının yapımı konusunda destek istediğini bildirdi. Kantarcı konuya ilişkin açıklamasında, “Sayın Rektör Mahmut Özer bazı sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla birlikte, Kaymakam beyi ve beni, Meslek Yüksek Okuluna davet etti. Orada yaptığımız toplantıda, Çaycuma yerleşkesine ikinci bir meslek yüksekokulu kurulacağı müjdesini verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Yüksekokulunun altı bölümü olacak, binasını da Odalar Birliği yapacak. Şu anda 2.500 olan öğrenci sayısı, kısa zamanda beş bine çıkacak. Sayın rektörümüz, çok önemli bir konuyu daha açtı. Binasının yapımını Çaycumalıların üstlenmesi durumunda, yerleşkeye bir teknopark kurabileceklerini söyledi. Biz önünüzdeki günlerde konuyu değerlendireceğiz. Sayın valimizin gayretleriyle, beş yüz dönüm alan üzerine, tarım organize sanayi bölgesinin kurulduğunu da düşünürsek, Çaycuma için son derece olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

TEKNOPARK NEDİR?

 

Teknoparklar, üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri organize araştırma ve iş merkezleri olarak tanımlanıyor. Temel hedefleri arasında, üniversitelerde ortaya çıkan akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi olan teknoparklar, teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkânları yaratarak beyin göçünü önlemek gibi işlevler de üstleniyor. Bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynayan teknoparklardan ülkemizde, 63 tane bulunuyor. Bakanlar kurulu kararıyla açılan teknoparkların 79 tanesi faaliyette, 14 tanesi gelişim aşamasındadır.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SATILMIŞ KARAALP’İN CENAZESİ

İLÇENİN SOFULAR MAHALLESİ’NDEN, MERHUM TAHSİN VE HATİCE KARAALP’İN OĞULLARI, NAZLI,…

17.03.2023
Cuma
Detaylar

CELALETTİN ÇELİK’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ YEŞİLTEPE MAHALLESİ’NDEN, HANİFE VE ÖMER ÇELİK’İN OĞULLARI, NESRİN GÜNAY,…

05.06.2023
Pazartesi
Detaylar

NURETTİN ÖZDEMİR’İN CENAZESİ

İLÇENİN TAŞÇILI KÖYÜ YUSUFHANLI MAHALLESİ’NDEN, MERHUM İZZET ÖZDEMİR’İN OĞLU NURETTİN…

24.08.2022
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Şebeke Hattındaki Tadilat Nedeniyle; Yeni Mahallenin; Şehit İzzet Demircan Caddesi,…

22.06.2023
Perşembe
Detaylar