Çaycuma’yı “Eşit haklı insanların özgür kenti” hedefiyle düzenliyoruz

Çaycuma’yı “Eşit haklı insanların özgür kenti” hedefiyle düzenliyoruz

Yayınlanma Tarihi: 10.05.2023 - Çarşamba | Görüntülenme Sayısı: 53 görüntüledi

Çaycuma’yı “Eşit haklı insanların özgür kenti” hedefiyle düzenliyoruz

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, “Hizmet birimlerimiz gibi tüm yol ve rekreasyon alanlarında erişilebilirlik önlemlerini almanın yalnızca engelli bireyler için değil hamileler, yaşlılar, çocuklar, bebek arabalılar, hastalar gibi hareketlilik kısıtlığına sahip tüm bireyler için de zorunluluk olduğunu biliyor, Çaycuma’yı ‘Eşit haklı insanların özgür kenti’ hedefiyle düzenliyoruz.” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Bedensel, işitme, konuşma, görme, zihinsel engellilerle süreğen hastalıklara sahip vatandaşlarımızın oranı ülke nüfusumuzun yüzde 12’sinden fazlasını oluşturuyor. Ancak on milyonları aşan bu vatandaşlarımızın hayatın hiçbir alanında görünmesi mümkün olmuyor. Sosyal, siyasal alanlar gibi eğitim hakkından yoksun kalıyor, hak ettikleri istihdam olanaklarına kavuşamıyor. Engelliler herkesin sahip olduğu fırsatlara ulaşıp eşit yaşam hakkına kavuşmak, toplumun sırtındaki bir kambur sayılmaktan kurtulmak istiyor. İstihdamda,  eğitimde, sosyal yaşamda, erişimde fırsat eşitliği isteyen bu vatandaşlarımızın sesine kulak verilmeli, alınacak hızlı tedbirlerle herkesle eşit haklı birey olma özlemi giderilmelidir.” dedi.

 

KENTİN TAMAMININ ERİŞİLEBİLİR HALE GETİRİLMESİ GEREKLİDİR

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan bir raporda, “2050 yılına kadar, dünya nüfusunun yüzde on beşini engelliler oluşturacak” dendiğini söyleyen Başkan Kantarcı, “Sayıları giderek artan engelli vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu erişebilirdik sorunlarının aşılabilmesi, kamusal alanların ve kentin tamamının erişilebilir hale getirilmesi, kentlerin fiziki altyapısının buna göre düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Tıpkı diğer bireyler gibi engellilerin de, aile ortamında yaşayıp dilediği kültürel formasyona sahip olması, istediği bir eğitim kurumuna giderek dilediği eğitimi alması, herkesle aynı toplu ulaşım aracı içinde seyahat edip aynı sokaklarda dolaşması, eğitimini aldığı ya da yeteneği olduğu işlerde çalışması, ailesini kurması, her türlü hizmete ulaşması en temel insanlık hakkıdır. Çağdaş bir kent engellilere tüm bu olanakları sunmalıdır.” dedi.

 

Erişilebilirlik En Temel Kaygımızı Oluşturuyor

Çaycuma Belediyesi olarak bunun farkında olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Başkan Kantarcı, açıklamasını, “Kentin tüm fiziki altyapısını düzenlerken erişilebilirlik en temel kaygımızı oluşturuyor. Hizmet birimlerimiz gibi tüm yol ve rekreasyon alanlarında erişilebilirlik önlemlerini almanın yalnızca engelli bireyler için değil hamileler, yaşlılar, çocuklar, bebek arabalılar, hastalar gibi hareketlilik kısıtlığına sahip tüm bireyler için de zorunluluk olduğunu biliyor, Çaycuma’yı eşit haklı insanların özgür kenti hedefiyle düzenliyoruz. İlçemizi, içinde yaşayan hareket edebilir durumdaki her engelli vatandaşımızın, evinden çıkıp kimsenin yardımına gereksinim duymadan her türlü hizmete ulaşabilecek bir altyapıya kavuşturmuş olmanın gururu içindeyiz. Kuşkusuz bu doğrultuda yapacak daha çok işimiz var. Bu duygularla tüm engelli vatandaşlarımızın 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı kutluyor, onların yaşamın tüm alanlarına etkin ve tam katılımları yolundaki tüm engellerin kaldırılması için herkesi göreve davet ediyorum.” diyerek tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ÇAYCUMA BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İHALE İLANI

02.10.2020
Cuma
Detaylar

Cumhuriyet’le ne kadar gurur duysak…

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. Yılı nedeniyle…

27.10.2017
Cuma
Detaylar

RAFET ALAGÖZ’ÜN CENAZESİ

İLÇEMİZ ESENLİK KÖYÜ’NDEN, SELAHATTİN ALAGÖZ’ÜN OĞLU RAFET ALAGÖZ VEFAT ETMİŞTİR….

25.05.2024
Cumartesi
Detaylar

BJK Başkanı’ndan Başkan Kantarcı’ya Ziyaret

Çaycuma’nın Güzelyaka Köyü’nde işadamı Serkan Yazıcıoğlu tarafından yaptırılan okul için…

08.10.2015
Perşembe
Detaylar