Celal Bayar’ın Çaycuma gezisi

Celal Bayar’ın Çaycuma gezisi

Yayınlanma Tarihi: 13.05.2024 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 60 görüntüledi
Celal Bayar’ın Çaycuma gezisi
Tarih Araştırmacısı Ekrem Murat Zaman’ın Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde açtığı “gazete kupürleri” sergisi, kent belleğinin tazelenmesi ve kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması açısından olağanüstü fırsatlar sunuyor. Haberler arasında eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar’ın Çaycuma ziyareti de yer alıyor.
Tarih Araştırması Ekrem Murat Zaman’ın Çaycuma Belediyesinin düzenlediği 7. Çaycumalılar Buluşuyor etkinlikleri kapsamında, Kaymakam Serkan Keçeli Kültür Merkezi’nde açtığı, “1935-50 yılları arasında Zonguldak ve Kömür gazetelerinde Çaycuma” başlıklı gazete kupürleri sergisi, ilçeyle ilgili son derece değerli bilgiler içeriyor. Kent belleğinin tazelenmesi ve kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması açısından olağanüstü fırsatla sunan sergide ilk tablo olarak yer alan, 10 İlkkanun (Aralık) 1935 tarihli “Zonguldak” gazetesi kupürü, o zamanlarda İktisat Vekili olarak görev yapan eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar’ın, Madenci Süleyman Sırrı’nın konuğu olarak Çaycuma’ya geldiğini yazıyor.
ZONGULDAK’TAKİ KOK FABRİKASININ AÇILIŞINI DA YAPMIŞ
Gazete kupürüne göre şimdi Üzülmez bölgesinde eğik bir bacadan ibaret olan Zonguldak Antratsit (Kok) Fabrikası’nın açılışına kalabalık bir heyetle birlikte gelen Bayar, havzada o tarihlerde İş Bankasının bir şirketi olarak faaliyet yürüten Türkiş şirketinin Genel Müdürü Esat Kerimol’a “Daha fazla fabrika bekliyoruz” diyerek kurdeleyi kesiyor. Orada bir düğmeye basarak fabrikayı çalıştıran Bayar yanındakilerle birlikte fabrikayı gezerek Kerimol’dan bilgi alıyor. Heyet bir müddet dinlendikten sonra, otomobillerle Çaycuma’ya hareket ediyor.
MADENCİ SÜLEYMAN SIRRI BARLI’NIN EVİNDE KONUK OLMUŞ
İktisat vekili Celal Bayar’ın yanı sıra Zonguldak İlbayı (Vali) Mehmet Halit Aksoy, Zonguldak Saylavları (Milletvekilleri) Mithat Altıok ve İbrahim Esat Çakmakkaya, Madenler Başmühendisi Cemal Zühtü Aysan, Türkiş Sosyetesi Genel Direktörü (Şirket Genel Müdürü) Esat Kerimol, Kömür Sosyetesi Genel Direktörü İhsan Soyak, Zonguldak Gazetesi Başyazarı Tahir Akın Karauğuz’un da içinde yer aldığı heyet, Çaycuma’ya gelerek Madenci Süleyman Sırrı Barlı’nın evine konuk oluyor.
ÇAYCUMA’NIN PEYNİRİNİ ÇOK BEĞENMİŞ
Aynı zamanda Öz Türkçeciliğin çok yaygın olduğu ve “Vatandaş Türkçe konuş” kampanyalarının yapıldığı döneme de denk gelen gazete haberi şu şekilde devam ediyor: “Çaycumalılar evin salonunda toplanarak sayın bakana hoş geldiniz dediler; Bakan Çaycumalıların arasında girerek onlarla candan konuştu. Çaycumanın angın (maruf) yazarımız ve peyniri kendilerine gösterildi, çok beğendiler. Sayın Bakan iye ve başyazarı gazetemiz adına, önemli bir diyede bulundular. (Suretini bu sayımıza geçirdiğimiz diyev, önce Anadolu ajansına telefon edildi ve ajans tarafından bütün basına geçildi.)”
AYNI GÜN TRENLE ANKARA’YA DÖNÜLMÜŞ
Haber kupüründe dönüş bilgilerineyse şu şekilde yer veriliyor: “Tren zamanı yaklaşıyordu; durağa gidildi. Filyostan gelen tren durağın önünde durdu. Konuklarımız, doyulmamış bir sevgiyle sağlandılar, uğurlandılar. Bakanla birlikte İş Bankası G. Direktörü M. Eriş (Muammer Eriş), Sümerbank G. Direktörü V. Sümer (Nurullah Esat Sümer), Saylav R. Özdemir (Zonguldak Milletvekili Ragıp Özdemiroğlu) ve E. Çakmakkaya ile gazete foto aytarları (muhabirleri) Ankaraya gittiler. İstanbuldan bakanla gelmiş olan Tan gazetesi direktörü A. Naci Karacan’la, Cumhuriyet yazmanı İ. Arif, Zonguldakta kalarak bir gün sonra İstanbula döndüler.”
LÜKÜS HAYAT OPERETİNDEKİ ZONGULDAKLI KÖMÜR KRALI: SÜLEYMAN SIRRI BARLI
Yazım hatalarına hiç dokunmadan yayımladığımız haberde adı geçen Süleyman Sırrı Barlı, 1800’lü yılların ikinci yarısında, Karadağ’ın Bar kasabasından Zonguldak’a gelen ve zaman içinde havzanın en büyük madencisi olan Ahmet Ali Ağa’nın oğlu olarak 1880 ya da 1890’da Zonguldak’ta doğdu. İstanbul’daki sefih yaşamı, “Lüküs Hayat” operetinde, “Zonguldaklı kömür kralı” olarak canlandırıldı. Birinci Dünya Savaşı’nda Rus donanmasının Zonguldak’ı bombalaması üzerine ailesini iç bölgelere kaçırmaya karar veren Barlı, avcılık merakı nedeniyle gelip çok beğendiği Çaycuma’ya bir köşk yaptırdı. Çaycuma’da bir değirmen de satın alıp uzun yıllar burada yaşayan Barlı, 1963’te, İstanbul’da hayatını kaybetti. Yeğeni Doğu Karaoğuz tarafından kaleme alınan yaşamı, “Efsane Madenci Süleyman Sırrı” adıyla Çaycuma Belediyesi tarafından yayımlandı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

GÜLGÜN ARSLAN’IN CENAZESİ

24.12.2023-PAZAR CENAZE İLANI İLÇEMİZ YENİ MAHALLESİ’NDEN, MEHMET VE ULVİYE ÖZYURT’UN…

24.12.2023
Pazar
Detaylar

İzmir’de Çaycuma’yı anlattı

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği…

12.11.2018
Pazartesi
Detaylar

Çaycuma Belediyesi İmar ve Şehircilik…

29.09.2017
Cuma
Detaylar

ÇAYBEL’den Spora Katkı

Zonguldak İl Şampiyonasında şampiyon olan Mimar Sinan Orta Okulu Öğrencilerinden…

25.04.2015
Cumartesi
Detaylar