Çok mutluyum. Artık Çaycuma’da herkes yüksek kalitede su kullanacak” dedi

Çok mutluyum. Artık Çaycuma’da herkes yüksek kalitede su kullanacak” dedi

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2021 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 127 görüntüledi

Bileşimindeki demir iyonu nedeniyle su kalitesinde zaman zaman sorunlar yaşanan İstasyon, Gemiciler, Velioğlu mahallelerine kentin batı yakasından yüksek kaliteli su verilmeye başlandı. Mahalle muhtarları ile birlikte vanayı açarak ilk suyu pompalayan Başkan Kantarcı, “Onlarca yıldır uğraşılan bir sorunu arkadaşlarımın gayretleriyle çözdük. Çok mutluyum. Artık Çaycuma’da herkes yüksek kalitede su kullanacak” dedi

Çaycuma’dai, Filyos Irmağının doğu yakasındaki keson kuyudan su alan İstasyon, Gemiciler ve Velioğlu mahallelerinin, suyun bileşiminde yer alan demir iyonu nedeniyle yaşadığı sorun tamamen ortadan kaldırıldı. Çaycuma Belediyesi, DSİ tarafından yapılan Güney Köprüsüne döşediği yeni boru hattı ile 3 mahalleye, kentin batı yakasındaki keson kuyulardan su vermeye başladı. Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, mahalle muhtarları, bazı belediye meclis üyeleri ve belediye daire amirlerinin katıldığı mini törenle vanayı açarak, doğu yakasına ilk suyu verdi. Üç mahalleye saatte 100 metreküp su veren hat hizmete sunulurken, içeriğinde demir iyonu bulunan keson kuyu devreden çıkarıldı. İnsan sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi bulunmaya demir iyonu, suya zaman zaman metalik bir tat ve renklilik vererek kalitesinin düşmesine neden oluyordu.

KANTARCI: “SUYUN NİTELİĞİNİ VE VERİMİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇOK EMEK HARCADIK”
Mini törende konuşan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bugün Çaycuma tarihinin yeni ve önemli bir dönemecindeyiz. Filyos Nehri’nin doğu yakasında bulunan Velioğlu, İstasyon ve Gemiciler mahallelerimizi beslemek üzere sanırım Osman başkanımızın döneminde bir keson kuyu vuruldu ve içme suyu şebekesi yapıldı. Göreve geldiğimiz 2014’de garip bir durumla karşılaştık, musluklardan zaman zaman çay renginde sular akıyordu. Uzun süre nedenini araştırdık. Sonunda kuyudaki suda demir iyonu olduğunu öğrendik. Demir iyonu hava ile temas edince suya kırmızımsı bir renk veriyor. Çözüm yollarından biri arıtma tesisi kurmaktı. Yapımı uzun ve maliyetli olan arıtma tesisinin işletme maliyeti de çok yüksekti. Hızla harekete geçtik. Öncelikle sorunu küçültmek için arkadaşlarım bir operasyon yaptı, alçak kottaki yerleri batı tarafından beslemeye başladı.  Oralardaki problem çözüldü ama yüksek kotlarda zaman zaman su renginde değişimler olabiliyordu. İçeriğinde demir olmayan kuyuların verimli hale getirilmesi için operasyonlara başladık.  Hepsinin etrafını tek tek açıp drenajları, kuyu içlerini temizleyerek su verimini artırdık. Yetmedi bir derin kuyu açtık. Bu kuyudan da demir çıkınca yeni bir keson kuyu daha yaptık. Bu son derece verimli yeni keson sayesinde Çaycuma’da artık su yetersizliği diye bir sorun kalmadı” dedi.

KANTARCI: “KÖPRÜ TRAFİĞE AÇILMADAN KALİTELİ SUYU KARŞI SAHİLE TAŞIMAYA BAŞLADI”
Çaycuma’nın DSİ tarafından yapılan ve yakında hizmete alınacak olan Güney Köprüsü’nün hizmete girmeden batı yakasındaki yüksek kaliteli suyu karşı sahile taşıma görevini üstlendiğini söyleyen Kantarcı, “Başta, Müdürümüz Engin kardeşim olmak üzere su ve kanalizasyon idaresindeki arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Daha inşaatı yapılırken fırsatı değerlendirip köprünün beton gövdesinin içine boruları yerleştirdi. Ve bu sayede uzun yıllardır Çaycuma’nın doğu kesiminde yaşanan içme ve kullanma suyunun kalitesi ile ilgili problem kökünden çözüldü. Değerli muhtarlarım da burada, belediyemizin personeli, müdürleri, çalışma arkadaşlarımız burada, Belediye Meclis üyelerimiz burada.  Bu tarihi günü sizlerle paylaşmak istedim. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Çaycuma’da doğusunu batısını ayırt etmeden, tümüyle ihtiyaca bakarak büyük bir gayretle çalışıyoruz. Biliyorsunuz daha yakın zamanda Ahatlı yoluna başladık. Osman Metin Yurtbay Caddesi’ni tamamladık. Gökhan Veli Kişioğlu Caddesi’ni Gemiciler’e bağladık. Birçok ara yolda çalışıyoruz. Olabilecek her türlü yatırımı yapıp halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz. Çaycuma’mız için insanlarımız için hayırlı uğurlu olsun diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

MUHTARLAR: “BELEDİYEMİZ VE BAŞKAN KANTARCI’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Mini törende konuşan İstasyon Mahallesi Muhtarı Şevket Ayçelebi, “Bu sorunu yıllardan beri çekiyorduk. İlk defa sizin sayenizde çözmüş bulunuyoruz. Size teşekkür ederiz sayın başkanım” derken, Velioğlu Mahallesi Muhtarı Hüseyin Verimbaş, “Bundan sonra halkımız daha kaliteli suya ulaşabilecek Bu sıkıntı da, bu vesile ile aradan çıkmış oldu, inşallah güzel olacak. Başta sayın başkanım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.  Gemiciler Mahallesi Muhtarı Recep Kabuk ise, “Mahallemizdeki vatandaşlardan zaman zaman su konusunda şikâyet alıyorduk. Belediye ile vatandaş arasındaki iletişimi sağlayarak pek çok sorunu çözüyorduk ama bu sorun duruyordu. Artık bu yatırım sayesinde mahallelimiz kaliteli suya kavuşmuş olacak. Mahallem adına emeği geçen herkese ve size teşekkür ediyorum başkanım” dedi.

BAŞKAN KANTARCI VANAYI 3 MAHALLE MUHTARI İLE BİRLİKTE AÇTI
Muhtarlara yanıt veren Başkan Kantarcı, “Arkadaşlarımın huzurunda, birbirimizle güven içinde beraber çalışmamızdan, hep dayanışma içinde kalmamızdan dolayı değerli muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.  Onların da gayretleri ve sabırları için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Kantarcı 3 mahalle muhtarı ile birlikte keson kuyu manevra dairesine çıkarak doğu yakasına su verecek vanayı açtı. Doğu yakasındaki su deposunda canlı yayınla ilk suyun aktığı anın da görüntülediği mini tören toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Tarihi ameliyat yapıyoruz

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Pehlivanlar Mahallesi’nde, İmar Kanunu’nun 18….

18.01.2017
Çarşamba
Detaylar

Fuara coşkulu açılış

  Çaycuma’da 2. Kez düzenlenen Batı Karadeniz Gıda Tarım ve…

28.09.2017
Perşembe
Detaylar

2023 EYLÜL AYI MECLİS GÜNDEMİ

30.08.2023
Çarşamba
Detaylar

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğünden Abone Su Hattındaki Arıza Nedeniyle;…

14.09.2023
Perşembe
Detaylar