“Çok verimli bir geziydi”

“Çok verimli bir geziydi”

Yayınlanma Tarihi: 13.12.2018 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 116 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 6-10 Aralık tarihleri arasında bir heyetle birlikte yaptığı Almaya gezisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çok verimli geçen bir gezi oldu. İyi ilişkiler geliştirdik, güzel insanlarla buluşup yeni teknolojilerle tanıştık. Orada yaptığımız çalışmanın sonuçları Çaycuma’ya son derece olumlu olarak yansıyacak” dedi.

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı aralarında meclis üyelerinin de bulunduğu bir heyetle birlikte yaptığı Almanya ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çok yoğun geçen programda önemli birçok temasta bulunduğunu açıklayan Kantarcı, “Gelsenkirchen kentinde kurulan Almanya Çaycumalılar Derneği’nin açılışı için gittiğimiz Almanya’da başta kardeş kentimiz Lennesatadt olmak üzere birçok yerde incelemelerde bulunduk, son derece yararlı görüşmeler yaptık. Gezimize aynı zamanda Zonguldak ile kardeş şehir de olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletindeki Castrop Rauxel Belediyesini ziyaret ederek başladık. Belediye Başkanı Rajko Kravanja ile Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma ESO Başkanı Hayri Kandemir ve Lennestandt Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’nın da bulunduğu bir heyetle yaptığımız görüşmede iki kent arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, işbirliğinin daha da artırılması için görüş birliğine vardık. Sayın Kravanja’yı Çaycuma’ya davet ettim. O da memnuniyet duyacağını söyledi” dedi.

 

YAPTIĞIMIZ SUNUM BÜYÜK ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Aynı gün Çaycuma’nın kardeş şehri Lennestadt’ta yaptığı temaslarına devam ettiğini bildiren Kantarcı, “Kardeş kentimizde tam bir kardeşlik havası içinde misafir edildik. Lennestandt Belediye Başkanı aziz dostum Stephan Hundt’un üyesi olduğu partinin kongresine katılmak için kent dışında olması nedeniyle bizi Başkan Yardımcısı Sayın Karsten Schürheck ağırladı. Belediye meclisinde bulunan 4 partinin grup başkanı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, orada yaşayan gurbetçilerimiz ve Lennestadt Belediyesi personelinin katıldığı bir etkinlikte belediyemizin faaliyetlerini anlattık. Yaptığımız sunum büyük beğeni aldı, alkışlarla karşılandı. Bize belediye meclisinde grubu olan 4 partinin Çaycuma ile ilişkilerin geliştirilmesi, daha da derinleştirilmesi yönünde ortak karar aldığının söylenmesi göğsümüzü kabarttı. Sayın Kaymakamımızı Çaycumaspor kulüp başkanı ile birlikte, önümüzdeki ocak ayı içinde yapılacak Lennestadt’ın kuruluşunun 50. yılı kutlama etkinliklerine davet etmelerinden ayrıca mutluluk duydum” dedi.

 

TRACTO TECHNİKFABRİKADA GÖRDÜKLERİMİZ ÇOK ETKİLEYİCİYDİ

Gezinin teknik açıdan da çok verimli olduğunu söyleyen Başkan Kantarcı, “Ertesi gün Lennestadt’ta bulunan Tracto Technik fabrikasını ziyaret ettik. Su, doğalgaz, elektrik, telekomünikasyon, bölgesel ısıtma, fiber optik kablo, boru hattı ve kanalizasyon şebekeleri için üst yapıya hiç zarar vermeden boru hatlarının yeraltına yerleştirilmesi ve yenilenmesi için makine ve aksesuar üreten bu fabrikada gördüklerimiz çok etkileyiciydi. 3 santimetreden 4 metreye kadar olan tüm çaplarda yolları bozmadan boru hattı döşeyen, yenileyen bu sistemi Çaycuma’da da uygulamak için şirketin Türkiye temsilciliği ile temasa geçeceğiz” dedi.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ İLE DE BULUŞTUK
Heyet olarak sivil toplum örgütlerini de ziyaret ettiklerini bildiren Kantarcı, “Siegen şehrinde Atatürkçü Düşünce Derneği ile Lennestandt Alevi Kültür Merkezini de ziyaret ederek vatandaşlarımızla bir araya geldik. ADD Başkanı Sayın Kadir Koçyiğit derneğin gelecek yılın Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı olması nedeniyle, 19 Mayıs’ı, Samsun’da kutlayacağını, yapacakları Türkiye ziyareti  kapsamında Çaycuma’yı da ziyaret edeceklerini söyledi. Ben de kendilerini Çaycuma’da ağırlamaktan mutlu olacağımı söyledim. Heyetimizle birlikte Kuzey Ren-Vestfalya’daki Rothaargebirge’de bölgenin en yüksek dağında bulunan kış etkinlikleri merkezini gezdik, doğa müzesini ziyaret ettik. Doğa sevgisi, biyolojik çeşitliliğin önemi ve korunması konusunda bilinç oluşturmak için kurulan müze zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip bölgemizde doğal kültürel değerlerin korunup gelecek kuşaklara aktarılması için bize esin kaynağı oldu” dedi.

 

ÇOK DİLLİ ANAOKULU PROJESİ ÇOK İLGİMİ ÇEKTİ
Gelsenkirchen’deki temasları hakkında da bilgi veren Kantarcı, “Yeni kurulan Almanya Çaycumalılar Derneğinin açılış törenin için geldiğimiz bu ilde öğle saatlerinde dernek binasının açılışı yaptık. Burada Çaycuma’nın belde belediye başkanları, Çaycuma ESO Başkanı Hayri Kandemir, Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu ile birlikte orada bulunan işadamları ve diğer ilgililere Çaycuma’yı ve buradaki yatırım imkânlarını anlattık. Etkinliğe katılan Turgay Tahtabaş adlı değerli bir hemşerimizin uyguladığı ‘çok dilli anaokulu’ projesi oldukça ilgimi çekti. Bunu Çaycuma’ya nasıl uygulayabileceğimiz konusunda bir fikir çalışması da yaptık. Derneğin akşamki kültürel etkinliğinde sık sık Çaycuma Marşı çalması beni çok onurlandırdı. Gelsenkirchen Belediye Başkanı Frank Baranowski’nin katıldığı gecede değerli dostum Prof. Dr. Mustafa Gencer’le de buluşma imkânım oldu. Bir konuşma da yaptığım gecede gurbetteki vatandaşlarımızla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdik. Dernek Başkanı Sayın Şenol Alagöz ile birlikte tüm masaları tek tek dolaşarak hemşerilerimizle hasret giderdik” dedi.

İYİ İLİŞKİLER GELİŞTİRDİK
Lennestandt Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Nedim Kalembaşı’nın gezinin verimli geçmesinde büyük emeği olduğunu da söyleyen Kantarcı, “Sevgili arkadaşım Nedim Kalembaşı, programın hiç aksamadan hayata geçmesi için büyük çaba harcadı. Ona büyük teşekkür borçluyum. Almanya Çaycumalılar Derneği Başkanı Sayın Şenol Alagöz ve bir Çaycuma gönüllüsü olarak bizden desteğini hiç esirgemeyen Hasan Akgönül kardeşime de şükranlarımı sunuyorum. Gezinin son gününde kaldığımız otele kadar gelip bizi ziyaret eden, Türkiye’ye uğurlama nezaketi gösteren Lennestadt Belediye Başkanı Sayın Stefan Hundt’a da en kalbi duygularla teşekkür etmeyi borç biliyorum. Çok verimli geçen bir gezi oldu. İyi ilişkiler geliştirdik, güzel insanlarla buluşup yeni teknolojilerle tanıştık. Orada yaptığımız çalışmanın sonuçları Çaycuma’ya son derece olumlu olarak yansıyacaktır” diyerek açıklamalarını bitirdi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Kantarcı’dan TOKİ’ye ruhsat uyarısı

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma’da yapacağı konutlar için zemin…

05.01.2018
Cuma
Detaylar

ULUSLARARASI FESTİVALLERDE ÖDÜLLERİ VAR

Yabancı şarkılardan, Türk Sanat Müziğine, türkülerden Türkçe popa pek çok…

11.02.2020
Salı
Detaylar

NURETTİN GÜLŞEN’İN CENAZESİ

İLÇEMİZ YOLGEÇEN KÖYÜ GÜLŞENLER MAHALLESİ’NDEN, MERHUM RECEP GÜLŞEN’İN OĞLU, NAZİFE…

19.03.2024
Salı
Detaylar

NUSRET DERELİ’NİN CENAZESİ

ÇAYCUMA EŞRAFINDAN MERHUM NECATİ VE MERHUME MİHRİYE DERELİ’NİN OĞULLARI, FİKRET…

26.11.2022
Cumartesi
Detaylar