Daha güvenlikli çalışma koşulları sağlanmalıdır

Daha güvenlikli çalışma koşulları sağlanmalıdır

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2022 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 70 görüntüledi

Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Zonguldak Kömür Havzası emekçilerinin de dünyanın tüm madencileri gibi daha güvenlikli koşullarda çalışma hakkı bulunmaktadır. 180 yılı aşkındır madencilik yapılan bölgede, bunu başaracak deneyim, kültür ve insan kaynağı mevcuttur.” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Bu yıl, 4 Aralık Madenciler Günü’ne Amasra’da yitirdiğimiz 42 maden emekçisinin içimizi yakan acısıyla giriyoruz. Dünyanın en riskli ve zor çalışma koşullarına sahip madencilik sektöründe erken uyarı sistemleri dahil çok sayıda iş güvenliği önlemi mevcutken böyle bir kazanın yaşanmış olması bizleri derinden üzmektedir. Hele hele, bizden çok daha yoğun madencilik faaliyetinde bulunan bazı ülkelerde, on yıllardır hiçbir kazanın meydana gelmemiş olması, Türkiye’nin, sorunun üzerine çok daha büyük ciddiyetle gitmesi gerektiğini göstermektedir. Zonguldak Kömür Havzası emekçilerinin de dünyanın tüm madencileri gibi daha güvenlikli koşullarda çalışma hakkı bulunmaktadır. 180 yılı aşkındır madencilik yapılan bölgede, bunu başaracak deneyim, kültür ve insan kaynağı mevcuttur.” dedi.

KENT EKONOMİSİNİN PARİS İKLİM ANLAŞMASI HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMESİ GEREKİYOR
Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı imzalamış olmasının Zonguldak Kömür Havzası için önemli sonuçlar doğuracağını da söyleyen Kantarcı, “Türkiye, bu anlaşmayı imzalayarak, iklim kriziyle mücadele için fosil yakıt kullanımını sınırlayacağını, daha adil, daha temiz, daha refah içinde bir toplum ve sağlıklı bir gezegen için diğer ülkelerle işbirliği içinde olacağının sözünü vermiş bulunmaktadır. Eylem planını henüz açıklamamış olsa da, anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler gibi yatırımlarını, 2050 için belirlenen ‘sıfır karbon hedefi’ doğrultusunda şekillendireceğini de kabul eden Türkiye’nin bu taahhüdü, ekonomisi kömüre bağlı olan kentimizi yakından ilgilendirmektedir. Kent ekonomisinin bu hedefler doğrultusunda yeniden şekillenmesi, kendine yeni yollar bulması yakıcı bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. 4 Aralık aynı zamanda tüm bunların tartışılıp çözüm yollarının arandığı gün olmalıdır. Bu duygularla, ülkesi için canı pahasına değer üreten tüm maden emekçilerinin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor, iş kazalarında hayatını kaybedenleri rahmetle anarken, iş başında olanlara sağlık içinde bir çalışma ortamı diliyorum.” diyerek açıklamasını tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BAKKA’dan Çaycuma Belediyesi’ne Ziyaret

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından kurumlara gerçekleştirilen ziyaret çerçevesinde Strateji…

11.09.2014
Perşembe
Detaylar

Çaycuma Belediye Başkanlığından

22.10.2019
Salı
Detaylar

Yeni Kapalı Pazaryeri Faaliyete Geçiyor

Çaycuma ilçe Merkezinde Cuma günleri faaliyet gösteren sebze pazarı, 24…

17.06.2015
Çarşamba
Detaylar

Çaycuma için el ele

Çaycuma Belediye Meclisi toplantısında “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliğine ilişkin bilgiler veren…

05.05.2017
Cuma
Detaylar