Daha güvenlikli çalışma koşulları sağlanmalıdır

Daha güvenlikli çalışma koşulları sağlanmalıdır

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2022 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 33 görüntüledi

Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Zonguldak Kömür Havzası emekçilerinin de dünyanın tüm madencileri gibi daha güvenlikli koşullarda çalışma hakkı bulunmaktadır. 180 yılı aşkındır madencilik yapılan bölgede, bunu başaracak deneyim, kültür ve insan kaynağı mevcuttur.” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Bu yıl, 4 Aralık Madenciler Günü’ne Amasra’da yitirdiğimiz 42 maden emekçisinin içimizi yakan acısıyla giriyoruz. Dünyanın en riskli ve zor çalışma koşullarına sahip madencilik sektöründe erken uyarı sistemleri dahil çok sayıda iş güvenliği önlemi mevcutken böyle bir kazanın yaşanmış olması bizleri derinden üzmektedir. Hele hele, bizden çok daha yoğun madencilik faaliyetinde bulunan bazı ülkelerde, on yıllardır hiçbir kazanın meydana gelmemiş olması, Türkiye’nin, sorunun üzerine çok daha büyük ciddiyetle gitmesi gerektiğini göstermektedir. Zonguldak Kömür Havzası emekçilerinin de dünyanın tüm madencileri gibi daha güvenlikli koşullarda çalışma hakkı bulunmaktadır. 180 yılı aşkındır madencilik yapılan bölgede, bunu başaracak deneyim, kültür ve insan kaynağı mevcuttur.” dedi.

KENT EKONOMİSİNİN PARİS İKLİM ANLAŞMASI HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMESİ GEREKİYOR
Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı imzalamış olmasının Zonguldak Kömür Havzası için önemli sonuçlar doğuracağını da söyleyen Kantarcı, “Türkiye, bu anlaşmayı imzalayarak, iklim kriziyle mücadele için fosil yakıt kullanımını sınırlayacağını, daha adil, daha temiz, daha refah içinde bir toplum ve sağlıklı bir gezegen için diğer ülkelerle işbirliği içinde olacağının sözünü vermiş bulunmaktadır. Eylem planını henüz açıklamamış olsa da, anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler gibi yatırımlarını, 2050 için belirlenen ‘sıfır karbon hedefi’ doğrultusunda şekillendireceğini de kabul eden Türkiye’nin bu taahhüdü, ekonomisi kömüre bağlı olan kentimizi yakından ilgilendirmektedir. Kent ekonomisinin bu hedefler doğrultusunda yeniden şekillenmesi, kendine yeni yollar bulması yakıcı bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. 4 Aralık aynı zamanda tüm bunların tartışılıp çözüm yollarının arandığı gün olmalıdır. Bu duygularla, ülkesi için canı pahasına değer üreten tüm maden emekçilerinin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyor, iş kazalarında hayatını kaybedenleri rahmetle anarken, iş başında olanlara sağlık içinde bir çalışma ortamı diliyorum.” diyerek açıklamasını tamamladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

HACER ARTUN’UN CENAZESİ

İLÇENİN KAHVECİOĞLU KÖYÜ’NDEN, NECATİ ARTUN’UN EŞİ HACER ARTUN VEFAT ETMİŞTİR….

31.10.2022
Pazartesi
Detaylar

Kadınların eşit ve özgür olma…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda,…

08.03.2022
Salı
Detaylar

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 15…

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, 15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıldönümü…

14.07.2020
Salı
Detaylar

Çaycuma Belediyesinin Nisan Ayı 2021…

Çaycuma Belediyesinin nisan ayı olağan toplantısında bir konuşma yapan Belediye…

05.04.2021
Pazartesi
Detaylar