Daima göreve hazır

Daima göreve hazır

Yayınlanma Tarihi: 02.03.2018 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 82 görüntüledi

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesinde Sivil Savunma Günü dolayısıyla ‘Yangın ve tahliye’ tatbikatı yapan Çaycuma Belediyesi itfaiye ekipleri, öğrenciler tarafından alkışlandı.

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesinde “Sivil Savunma Günü” nedeniyle, olası yangın esnasında öğrenci ve öğretmenlerin en kısa sürede binayı terk etmelerini sağlamak amacıyla yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Senaryo gereği 3 katlı okulun birinci katında belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İlk olarak yangın alarmı verilerek eğitim gören 400 civarında öğrencinin okuldan düzenli bir şekilde tahliye edilmesi sağlandı. Daha sonra öğrenciler, okul bahçesinde güvenli bir alana toplandı. İhbar üzerine kısa sürede olay yerine gelen Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler, yangına müdahale etti. Gaz maskeleriyle içeriye giren itfaiye ekipleri, birinci katta dumandan etkilenen iki öğrencinin gaz maskelerini takarak rahat nefes almasını sağladı. Bir itfaiye eri, öğrencilerden birisini kucağında, diğer öğrenci ise sedye ile dışarıya çıkarıldı. Binanın ikinci katında mahsur kalan bir öğrenci ise yangın merdiveni yardımıyla kurtarıldı. Gerçeği aratmayan tatbikatta itfaiye erlerinin öğrencileri kurtarmak için gösterdiği azim ve fedakarlık alkışlandı.

ÖĞRENCİLERDE YANGINLARA KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK

Tatbikatın sonunda itfaiye erlerince yangının, yangın söndürme tüpü ile nasıl söndürüleceği tatbiki olarak gösterildi. Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi Müdürü İsmail Ertop, Sivil Savunma Günü nedeniyle düzenlenen tatbikata destek verdiği için Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine teşekkür etti. Müdür Ertop, çıkabilecek olası yangınlara karşı farkındalık oluşturmak, tedbir almak, en hızlı sürede tahliye yapabilmek için böyle bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek, “Senaryo gereği yaklaşık 45-50 saniyede binamızın içerisinde mevcut 400 civarında öğrencimizi yangın ve giriş merdivenlerimizi kullandırarak hızlıca tahliye ettik. İtfaiye ekipleri, okulumuzun önünde yangın çıkartarak onu söndürme içerisine giriştiler. İçeride öğrenci kalıp kalmadığının tespiti yapıldı. 3 öğrencimizin içeride mahsur kaldığı tespit edilince bir tanesi binanın penceresinden alındı, diğer iki öğrencimizin de sedye yoluyla dışarıya tahliyesi yapıldı. Bu anlamda amaca uygun hareket edilmiş olundu. İnşallah kazasız, belasız, yangınsız günler yaşanmamasını temenni ediyorum” dedi.

BAŞARILI TATBİKATLA DAİME HAZIR OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK

İtfaiye Amiri Ferdi Maden, okul yönetiminin talebi üzerine yapılan tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle dedi: “İçeride 3 tane yaralı vardı. Okulun tahliyesi yapıldıktan sonra içeride kalan 3 yaralıyı arkadaşlarımız dışarıya çıkardılar. Son derece başarılı bu tatbikatla Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün göreve daima hazır olduğunu gösterdik.” Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş ise Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi ile Çaycuma Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa düzenlendiği yangın ve tahliye tatbikatı başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Öğrencilerimiz ve okul personelimiz için yangında harekat tarzlarıyla ilgili bir farkındalık oluştu. Bu konuda okul idaremize, Çaycuma belediyemize ve itfaiyede görev alan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bu kara tablo değişmeli

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü…

10.01.2024
Çarşamba
Detaylar

ÇAYCUMA DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİNDEN

HASTANEMİZDE COVİD PANDEMİSİ NEDENİYLE ARA VERİLEN DİŞ DOLGU VE KANAL…

09.03.2022
Çarşamba
Detaylar

Kardeşlik duygularının egemenliğine vesile olsun

Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Regaip Kandili nedeniyle yayımladığı mesajda, “Her…

03.02.2022
Perşembe
Detaylar

SEYFETTİN UZALDI’NIN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLEDEN; MERHUM HALİT VE MERHUME NEFİSE UZALDI’NIN OĞLU,…

06.06.2022
Pazartesi
Detaylar