Dünya insanlığının kalbinde de sonsuza dek yaşayacak

Dünya insanlığının kalbinde de sonsuza dek yaşayacak

Yayınlanma Tarihi: 10.11.2023 - Cuma | Görüntülenme Sayısı: 274 görüntüledi
Dünya insanlığının kalbinde de sonsuza dek yaşayacak
Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün vefatının 85. Yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Çağlara ışık tutan fikirleri, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle oluşturduğu barışçı kişiliği, tüm mazlum milletlere esin kaynağı olan mücadelesiyle yalnızca ulusumuzun değil dünya insanlığının kalbinde de sonsuza dek yaşayacaktır.” dedi.
Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Bu yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’mızın önderi, ulusal bağımsızlığımızın mimarı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurlayışımızın 85. yılında sevgi, minnet ve hasretle anıyorum. Yaşadığımız her gün, yurtta ve dünyada karşı karşıya kaldığımız her olay onun nasıl büyük bir devlet adamı, nasıl deha bir aydın ve bilge bir insan olduğunu bir kez daha anımsatıp içimizdeki özlemini daha da büyütüyor. Ulu Önder, çağlara ışık tutan fikirleri, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle oluşturduğu barışçı kişiliği, tüm mazlum milletlere esin kaynağı olan mücadelesiyle yalnızca ulusumuzun değil dünya insanlığının kalbinde de sonsuza dek yaşayacaktır.” dedi.
TÜM ADIMLARINI TBMM KARARLARINA DAYANDIRMASI HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE OLAN BAĞLILIĞINI GÖSTERİYOR
Ulu Önder’in en büyük vasıflarından birinin en zor koşullarda bile, tüm çalışmalarını, ulusal iradeden güç alan bir hukuksal zemine oturtmak olduğunu söyleyen Kantarcı, “Tüm kurtuluş mücadelesini ‘milli egemenlik’, ‘milli İrade’ gibi kavramlar üstünden yürüten Ulu Önder attığı her önemli adım öncesinde kongreler toplayıp önemli tüm kararları milletin temsilcileriyle birlikte aldı. Kuracağı yeni devletin hukuk düzenini, daha Kurtuluş Savaşı yılları içinde biçimlendirmeye başlayan Yüce Atatürk, kan ve ateş içinde temellerini attığı bu düzeni hukuk devrimi ile taçlandırırken, Türkiye Cumhuriyetini çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için yaptığı tüm devrimleri mutlaka yasal bir zemine oturttu. Yeni devleti, monarşiden cumhuriyet yönetimine, teokrasiden laikliğe geçirip üniter bir devlet ve yapısına kavuştururken attığı tüm adımları Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına dayandırması hukukun üstünlüğü ilkesine olan sarsılmaz bağlılığını gösteriyordu.” dedi.
CUMHURİYETİNİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ
Atatürk’e en büyük borçlarının “En büyük eserim” dediği cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak olduğunu söyleyen Kantarcı, “Yüce Atatürk’ün çok iyi saptayıp kurduğu devletin temel ilkesi haline getirdiği hukuk, ekonomik gelişim sağlamamızın, kalkınmamızın, bağımsızlığımızın, çağdaş ülkeler seviyesine çıkmamızın, bir arada yaşam irademizi korumamızın yapıtaşını oluşturmaktadır. Hukukun dışına çıkılarak atılan her adım, ülkemizi bu değerlerden uzaklaştırmakla kalmamakta, birliğimiz kadar varlığımızı da tehdit eder boyuta erişmektedir. Ulu Önder’den aldığımız feyzle buna asla müsaade etmeyeceğiz. Kurduğu Cumhuriyeti tüm kurum ve kurallarıyla işleyen gerçek bir demokrasi ile taçlandırıp, ülkemizi gerçekten laik, gerçekten erkler ayrılığı ilkesine dayanan gerçek bir hukuk devleti haline getireceğiz. Atamıza bunu başaracağımıza söz veriyor, kendisini bu duygu ve düşüncelerle rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.” diyerek tamamladı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

Çaycuma’da Yeni Yıla Merhaba Konseri

Çaycuma Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından ‘Yeni yıla merhaba’ …

28.12.2017
Perşembe
Detaylar

Fayton yola çıktı

Çaycuma Belediyesi maden ocaklarında taşımacılık yapılan faytonlarla gezinti yapılmasını sağlayacak…

25.05.2017
Perşembe
Detaylar

NURETTİN BODUROĞLU’NUN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; DURSUN, TURGUT, UFUK VE AŞKIN BODUROĞLU’NUN ANNELERİ,…

21.03.2022
Pazartesi
Detaylar

Araç Satış İhalesi – 29…

29.12.2014
Pazartesi
Detaylar