Eğitim haktır

Eğitim haktır

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2023 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 59 görüntüledi
Eğitim haktır
Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı yeni eğitim yılı nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, “Eğitim herkes için haktır. Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere toplumun her kesimine fırsat eşitliği yaratacak adil bir sistem kurulmalı, müfredat çağın gerekleri ve eğitim biliminin ilkeleri doğrultusunda yenilenmelidir.” dedi.
Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kantarcı mesajında, “Ders zili çaldı, yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Milyonlarca çocuğumuz okullarına kavuşurken 1 buçuk milyondan fazla evladımız okulla tanışıp eğitim hayatına başladı. 750 bini aşkın derslikte ders başı yapan 1 milyon 112 bin 305 öğretmenimiz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı çağımızın bilgisiyle donatıp, ulusal değerlere sahip bireyler olarak yetişmesi için çaba harcayacak. Çocuklarımız aldıkları eğitime paralel olarak duygusal, bedensel, zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerini geliştirip yeni beceriler kazanırken, toplumsal ve kültürel anlamda önemli aşamalar kaydedecek.” dedi.
KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİM HAYATINA DEVAMI KONUSUNDA CİDDİ RİSKLER BULUNUYOR
Yeni eğitim döneminin ekonomik, sosyal olarak birçok sorunla başladığını kaydeden Başkan Kantarcı, “Yeni eğitim yılı maddi zorlukların gölgesinde açılıyor. Çocuklarımızın önemli bir bölümü, kıyafetten beslenmeye, ders araç ve gereçlerinden okul servisine kadar pek çok şeye aşırı fiyatlar nedeniyle erişmekte sorun yaşıyor. Sınav odaklı sistem nedeniyle veliler bir de astronomik rakamlarla dershane ücreti ödemek zorunda kalıyor. Eğitim sisteminde sık sık değişikliklere gidilmesi, değişen her bakanla birlikte birçok uygulamanın sil baştan yapılması önemli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Eğitim alanında çalışan uzmanlar bu olumsuz tablonun eğitim hakkı ihlallerine yol açmasından endişe ederken özellikle kız çocuklarının eğitim hayatına devamı konusunda ciddi riskler bulunduğunu dile getiriyor.” dedi.
LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİ İLKELERİNİ GÜÇLENDİRİLECEK ŞEKİLDE YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR
Başkan Kantarcı açıklamasını, “Özel okulların yaygınlaşması, ders araç ve gereçlerinin bütün yükünün velilere yüklenmesi ile tamamen ticari bir alana çevrilen eğitim herkes için haktır. Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere toplumun her kesimine fırsat eşitliği yaratacak adil bir sistem kurulmalı, müfredat çağın gerekleri ve eğitim biliminin ilkeleri doğrultusunda yenilenmelidir. Alan, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasında ifadesini bulan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerini güçlendirilecek şekilde yapılandırılmalıdır. Bu duygu ve düşünceler bir ‘ilim-irfan ordusu’ niteliği taşıyan milyonlarca öğrenci ile değerli velilerimizin, başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının yeni eğitim yılını kutluyor, başarılı bir dönem geçirmelerini diliyorum.” diyerek tamamladı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

4 bin kişiye aşure

Çaycuma’da, Muharrem ayı nedeniyle 4 bin kişilik aşure dağıtıldı. Çaycuma…

21.09.2018
Cuma
Detaylar

Kantarcı’dan bir ilk daha: Kapalı…

Çaycuma Belediyesi bölgedeki bir ilke daha imza atarak, kapalı çocuk…

21.10.2016
Cuma
Detaylar

Toplum belleksizleşti

Çaycuma Belediyesinin konuğu olarak Çaycuma’ya gelen Yazar Cezmi Ersöz, “İnsanlar…

05.03.2018
Pazartesi
Detaylar

Çaycuma Belediyesine yeni araç

Çaycuma Belediyesi 1 adet, çift kabinli araç satın aldı. Park…

02.08.2016
Salı
Detaylar