Endişeyle değil coşkuyla kutlamak istiyoruz

Endişeyle değil coşkuyla kutlamak istiyoruz

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2018 - Pazar | Görüntülenme Sayısı: 51 görüntüledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Yüz yıla yakın bir demokrasi deneyimi olan bir ülkenin ‘Beka sorunu’ olduğu söylenerek dizayn edilmeye çalışılması kabul edilemez” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı yayımladığı mesajda, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 98. yılını kutluyoruz.  ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ denilerek kurulan TBMM’nin açılışının üzerinden 98 yıl geçmiş olmasına karşın, Türkiye’de adalet, insan hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar ne yazık ki hâlâ tartışılıyor. Eşitliğin, kardeşliğin, barışın, demokrasinin hüküm sürdüğü bir ülke olmak için hâlâ büyük mücadeleler vermek gerekiyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi son yapılan anayasa değişiklikleriyle ulusal iradenin tecelligahı olan meclisin yetkilerinin bir bölümü elinden alınarak varlık sebebi sorgulanıyor” dedi.

TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ

Gazi Meclisin kurulduğu 23 Nisan’ın ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığını dile getiren Kantarcı, “Cumhuriyeti kuranlar ülke tarihinin en önemli günlerinden birini, yarın umudu olarak gördükleri çocuklarımıza bayram olarak armağan etti. Aradan geçen 98 yılda çocuklarımızı yarınlara hazırlayacak bir eğitim modeli ne yazık ki geliştirilemedi. Süreç içinde bazı olumlu adımlar atılsa da eğitimin laik, bilimsel niteliği her geçen gün daha da aşındırıldı. Özellikle son yıllarda, sık sık eğitim ve sınav sisteminin değiştirilmesi çocuklarımızın psikolojilerini olumsuz şekilde etkiledi. Bir gelecek vizyonu ortaya konup buna uygun stratejiler belirlenmeden din eğitimi veren kurumların abartılı şekilde büyütülüp, bilimsel eğitimin geri plana itilmesi, hiç de sürdürülebilir olmayan bir durum ortaya çıkardı. Bu durumda ısrar edildiği takdirde teknoloji üreten bir ülke olamayacağımız gibi, modern dünyanın değerleriyle de kucaklaşmamız da mümkün olmayacaktır. Ülkenin geleceğini ve bağımsızlığını tehdit eden bu duruma acilen dur denmelidir” şeklinde ifadeler de kullandı.

ÜLKEMİZİN BİRLİĞİ VE DEMOKRATİK GELECEĞİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Kantarcı açıklamasını, “Bayramlarımızı çocuklarımızın, memleketimizin geleceğinden duyduğumuz endişe içinde değil, coşku içinde kutlamak istiyoruz. Yüz yıla yakın bir demokrasi deneyimi olan bir ülkenin ‘Beka sorunu olduğu söylenerek, OHAL ile dizayn edilmeye çalışılması kabul edilemez.  Bu TBMM’yi kurarak bir ülkeyi ayağa kaldıran kahramanlara da yapılmış bir yanlıştır. Büyük ozanın dediği gibi ‘Bir ağaç gibi tek ve hür / Ve bir orman gibi kardeşçesine’ yaşamak istiyoruz. Hiçbir güç karşısında boyun eğmeyecek ülkemizin birliği ve demokratik geleceğinden vazgeçmeyeceğiz. Çağdaş dünyanın değerleriyle kucaklaşmış, laik, demokratik, eşit, özgür, tam bağımsız bir ülke talebini her fırsatta dile getireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili Çaycumalılar olmak üzere tüm halkımızın, çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Ulu Önder Atatürk olmak yüzce meclisi kuran kahramanların anıları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek tamamladı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

İkili ilişkiler gelişiyor

Çaycuma Belediye Meclisi üyeleri, kardeş şehir Lennestadt’ın davetiyle, Polonya’nın Otwock…

16.11.2016
Çarşamba
Detaylar

FATMA TURPCU’NUN CENAZESİ

İLÇEMİZ DERELİ KÖYÜ’NDEN, SEVİM ALBUZ VE MUHAMMET TURPCU’NUN ANNELERİ, MUSTAFA…

08.02.2024
Perşembe
Detaylar

İZZET SARIOĞLU’NUN CENAZESİ

İLÇENİN İSTASYON MAHALLESİ’NDEN; SABİT SARIOĞLU’NUN OĞLU, ZEYNEP SARIOĞLU’NUN EŞİ, YASİN…

08.01.2022
Cumartesi
Detaylar

Toplu sözleşmede mutlu son

Çaycuma Belediyesi ile Belediye-İş Zonguldak Şubesi arasında yapılan toplu iş…

28.03.2017
Salı
Detaylar