Endüstriyel kenevir konferansı yapılıyor

Endüstriyel kenevir konferansı yapılıyor

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2024 - Perşembe | Görüntülenme Sayısı: 76 görüntüledi
Endüstriyel kenevir konferansı yapılıyor
Belediyemizce Prof. Dr. Emine Yılmaz Can’ın konuşmacı olarak katılacağı “Bölgesel Kalkınmada Alternatif Ürün: Endüstriyel Kenevir” başlıklı bir konferans düzenlendi. 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Çarşamba Salonu’nda yapılacak konferans, 14.30’da başlayacak.
Belediyemiz çok yönlü bir bitki olan ve tekstil, gıda, kozmetik, ilaç hammaddesi, inşaat malzemeleri, kağıt üretimi, kompozit, otomotiv sektörü ile biyoplastikler dahil olmak üzere birçok alanda kullanılan endüstriyel kenevirle ilgili bir konferans yapacak. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Zonguldak Kömür Jeoparkı ile birlikte düzenlenen konferansa ZBEÜ Tıp Fakültesi, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emine Yılmaz Can konuşmacı olarak katılacak.
YEŞİL HAZİNE OLARAK ADLANDIRILIYOR
Köy ve mahalle muhtarlarından üreticilere, bilim insanlarından farklı sektörlerin temsilcilerine kadar geniş bir topluluğunun davet edildiği konferansta, “yeşil hazine” olarak da adlandırılan endüstriyel kenevirin bölgesel kalkınma için yarattığı fırsatlar da konuşulacak. 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Çarşamba Salonu’muzda “Bölgesel Kalkınmada Alternatif Ürün” başlığıyla yapılacak konferans, 14.30’da başlayacak.
İÇERİĞİNDE UYUŞTURUCU BULUNMUYOR
Konferansla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Değerli hocamız bir misyoner gibi, büyük bir heyecan ve coşkuyla adeta bir mucizevi bitki olan endüstriyel kenevirin bölge kalkınmasındaki rolünü anlatıyor. Gerçekten ben de heyecan duydum. Uyuşturucu olarak kullanılan ve kamuoyunda marihuanna olarak da bilinen tıbbi kenevirle hiçbir benzerliği olmayan bitkinin uyuşturucu hiçbir özelliği yok. Uyuşturcu özelliği olmadığı gibi gıdadan hayvan yemine, kozmetikten tıpa, inşaattan mobilyaya, yakıttan konfeksiyona kadar son derece geniş bir yelpazede hammadde olarak kullanılıyor. Şayet doğru planlayabilirsek ilçemizde tarımın gelişimine büyük katkı sunabilir.” dedi.
ÇEVRE DOSTU BİR BİTKİ OLARAK KARBONU YUTUYOR, TOPRAĞI ZENGİNLEŞTİRİYOR
Endüstriyel kenevirin aynı zamanda ekoloji dostu olduğunu da söyleyen Kantarcı, “Düşük su gereksinimi, ilaçsız üretimi, olağanüstü büyüme hızı, yüksek karbon tutma kapasitesi ve bir sonraki ürünün verimini %20-25 arttırma özelliği ile tam bir çevre dostu bir bitki. Yüksek karbon emilimi ve oksijen salınımı ile ozon tabakasını koruyan endüstriyel kenevir, toprak erozyonunu önlemekle kalmıyor, zenginleştiriyor da. Daha sayılmayacak kadar çok özelliğe sahip olan bitki, yaratacağı olanaklarla bölgemizin kalkınmasından önemli rol oynayabilir. Değerli Emine Yılmaz Can hocamızın rehberliğinde tüm bunları konuşacağımız konferansa tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum.” diyerek açıklamalarını tamamladı.
İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bağımlılık sağlık sorunudur

Çaycuma Belediyesinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği, “Bağımlılığı…

03.03.2016
Perşembe
Detaylar

HALİSE YEĞİNER’İN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN, SAİDE ÖZCAN, ZEYNEP YEĞİNER VE ESKİ SEKA…

25.04.2023
Salı
Detaylar

Altyapı çalışmaları tam gaz

Çaycuma Belediyesinin, Enerjisa’nın elektrik hatlarını yeraltına aldığı cadde ve sokaklarda…

20.01.2017
Cuma
Detaylar