Engelli dostu bir kent

Engelli dostu bir kent

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2016 - Pazartesi | Görüntülenme Sayısı: 106 görüntüledi

Engelliler Haftası Çaycuma’da bir dizi etkinlikle kutlandı. Etkinlikte söz alan tüm konuşmacılar Çaycuma’nın engelli dostu bir kent olduğunu dile getirdi.

 

Engelliler Haftası Çaycuma’da gerçekleştirilen bir dizi etkinlikle kutlandı.  Belediye önünde toplanan engelliler Belediye SEKA Sosyal Tesisleri’ne kadar, bando eşliğinde bir farkındalık yürüyüşü yaptı. Yürüyüşe Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, ilçe Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoğlu, CHP ilçe Başkanı Tuncay Akyol, ADD Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Emekliler Derneği Şube Başkanı Nizamettin Eyidoğan, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin ve ilçede kurulu rehabilitasyon merkezinin engelli öğrencileri katıldı. Yürünerek gelinen Belediye SEKA Lokalinde Kent Konseyi Gençlik Merkezi müzik grubu engellilere bir müzik dinletisi sundu.  Müzik eşliğinde yapılan eğlence son derece renkli görüntülere sahip oldu. Burada “Sevgi izi” uygulaması da yapıldı.  Televizyon programı sunucusu Müge Anlı’nın öncülük ettiği ve “Benibuldular.com” adlı internet sitesi aracılığıyla yürütülen bu uygulamaya göre, kaybolma ihtimali bulunan özellikle zihinsel özürlü engellilere verilen numara, sol koluna dövme olarak işlendi.

 

GÖKÇE: “ÇAYCUMA’DA TÜM KALDIRIMLAR KALDIRILDI”

 

Burada yapılan konuşmalarda Çaycuma’nın engelli dostu bir kent olduğu tüm konuşmacılar tarafından ısrarla dile getirildi. İlk söz alan Çaycuma Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İsmail Gökçe, “Biz 10-16 Mayıs’ın bir kutlama haftası olarak değil de engellilerin sorunlarının çözümü noktasında değerlendirilmesini istiyoruz. Sorunlarımızın çözümü için merkezi ve yerel yönetimin yapması gerekenler konusunda duyarlılık yaratmaya çalışıyoruz. Çaycuma’da yaşanan sorunlardan bir tanesi erişilebilirlik. Ülke genelinde kaldırımlara yapılacak rampaların kaç derece olacağı tartışılırken, Çaycuma’da tüm kaldırımlar kaldırıldı. Çok da güzel oldu. Şu anda Çaycuma’da ulaşılabilirlik konusunda sorun yaşamıyoruz” dedi.

 

ŞİRİN: “ÇAYCUMA ZONGULDAK’A IŞIK SAÇIYOR”

 

Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Şirin, “Çaycuma ilçemizde son zamanlarda engellilerin erişebilirliği açısından çok güzel çalışmalar yapılıyor. Ben bundan dolayı Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı’ya teşekkür ediyorum. Biz aynı zamanda başkan yardımcımızla beraber Zonguldak’ta erişebilirlik denetleme ve izleme kurulunda görev yapıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız tüm denetlemelerde Çaycuma ilçemiz tüm Zonguldak’a ışık saçıyor. Buradaki alışmalar tamamlanınca Çaycuma’nın erişilebilirlik yönünden Türkiye’ye örnek bir kent olarak takdir edilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

KANTARCI: “TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR KENT YARATACAĞIZ”

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Biz Çaycuma’yı engelsiz bir kent yapmaya çalışıyoruz. Engelsiz bir kent yaratmanın yolu engellilerin rahat yaşayabileceği bir kent yapmaktan geçiyor. Baştan beri bu bilinçle hareket ediyoruz. Her şey güzel gidiyor. Elbette hızımız bütün sorunları bir anda çözmek için yeterli değil. Ortadan, merkezden başladık, dalga dalga her tarafa yayıyoruz. Çaycuma yalnızca, bölgede değil Türkiye’de örnek belde olma yolunda hızla ilerliyor. Çok büyük destekler alıyoruz. Kent Konseyi’miz özellikler kadınlar ve engelliler meclisi çok güzel işler yapıyor. Çaycuma’yı huzurlu bir kent yapmak için emek harcayan tüm paydaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

KEÇELİ: “ÇAYCUMA’DA ÇOK ŞANSLIYIZ               

 

Son sözü alan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli ise, “Engellileri senede bir gün hatırlamamız gerekiyor.  Nasıl annemizi, öğretmenlerimizi senede bir gün hatırlamamız yetmiyorsa toplumsal hayatımızın en önemli parçası olan engellileri de 52 haftanın birisinde değil yılın tamamında hatırlamalıyız.  Benim sokakta dolaşmaya, kamu hizmetlerinden ne kadar yararlanmaya hakkım varsa engelli kardeşlerimizin de en o kadar hakkı var. Benim çocuğumun sokakta oynamaya ne kadar hakkı varsa engelli bir çocuğun da o kadar oynamaya hakkı var. Biz ülke olarak bu konuda epey mesafe kat ettik ama hâlâ gideceğimiz epey bir yol var. Çaycuma’da biz şanslıyız. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Ana caddelerimiz çok güzel oldu. Diğer sokaklara yayılacağından en küçük kuşkumuz yok, çok güzel çalışmalarla engellilerin yaşamını rahatlıkla sürdürebileceği bir hale geldi. Bu yıl bize ayrılan ödeneğin neredeyse tamamını engellilerin kamu kurumlarına daha rahat ulaşabilmesi için yapılması gereken düzenlemelere ayırdık. Engellilere sesleniyorum, lütfen sokaklardan eksik kalmayın” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

SEVGİ ARSLAN’IN CENAZESİ

İLÇENİN YENİ MAHALLESİ’NDEN; MERHUM MEHMET VE MERHUME NAİLE ARSLAN’IN KIZLARI,…

02.06.2022
Perşembe
Detaylar

“Araştıran, sorgulayan bir nesil yetiştirmeliyiz”

“Yaklaşık 19 milyon öğrencimiz için ders zili bu sabah çaldı….

19.09.2016
Pazartesi
Detaylar

2019 Ocak Ayı Meclis Gündemi

28.12.2018
Cuma
Detaylar

Engellilerin sandalye sevinci

Çaycuma Kaymakamlığı, Çaycuma Belediyesi ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak…

29.12.2017
Cuma
Detaylar